Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Upgrade Google Chromecast 3 HDMI la Google Chromecast 4K

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

Detin un televizor Samsung Full HD mai vechi, conectat la un Google Chromecast 3 . Este vreo diferenta de performanta de la Google Chromecast 3 Hdmi la 4K in ceea ce priveste calitatea streaming-ului pe Netflix, Amazon Prime, HBO Max care va aparea in curand ?

Va multumesc.

#2
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Decat sa faci upgrade de la chromecast 3 la alt chromecast mai degraba treci pe mi box tv. Asa nu mai esti dependent de telefon. Cunosc multe persoane care stau cu chromecast-ul in sertar dupa ce si-au luat mi box

#3
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Corect. Mi TV Box se misca excelent, pretul e comparabil, plus ca e standalone si poate folosi si cast.

#4
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc de raspunsuri. Voi opta pentru Mi Box TV. Am vazut si Apple TV , dar are un pret enorm la ce ofera.
La Mi Box TV recomandati mediaplayer-ul normal sau cel sub forma de stick ?

Edited by OClaudiu, 03 March 2022 - 12:01.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 30.08.2006
Citeste si review-urile. Lumea nu e multumita de el din cauza functionarii lente si blocajelor.
Mai pui 90 lei si ei originalul de la Google. E un player complet cu telecomnda.
https://www.emag.ro/...v/pd/DL1GN7MBM/
Review:
"Trebuie sa fac precizarea că am mai folosit înainte un Xiaomi 4S care nu este un player rău, are și USB 3 și vede orice tip de memorie, dar pe partea de software și hardware este cu mult sub acest chromecast 4K. (mult mai înceată în reacții și soft care se blochează sau devine înceată de multe ori(deși are toate update-urile posibile).
Recomand 100% pentru partea de online și calitate imagine, soft rapid și cursiv!"

Edited by Leo2006, 03 March 2022 - 12:22.


#6
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Poti lua in calcul si un Amazon Fire TV Stick 4K.

#7
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc de raspuns. Nu vreau sa fiu offtopic. Dar Apple TV 4K ce are in plus fata de Google Chromecast 4K ? Calitate mai buna a imaginii,audio, etc. ?

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Eu am un Mi Box S si n-am vazut pana acum nici o incetinire. Permite chiar si un pic de modare (butoane), cu Tasker-ul. Ar fi ceva probleme cu iesirea din sleep, comandata (sau nu) din Google Assistant - inca investighez.

#9
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Eu folosesc un Mi tv Stick de un an. Se misca impecabil. Box-ul suporta iesire 4k, stickul doar 1080p.

#10
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Televizorul meu nu stie decat Full HD. Cum merge streaming-ul ? Sunt incetiniri, blocaje pe Mi TV Stick ?

#11
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 29.09.2010
Mi Stick vezi ca are 2 versiuni, cea de 1GB RAM, 8 de stocare si android 9 cat si cea mai recenta 4k, 2GB RAM si android 11.
Arunca o geana si aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HY_FSTPCgy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .
Ca posesor de Mi Stick prima versiune iti zic ca isi arata semnele de oboseala, fiind la limita cu acel 1GB RAM, cocosandu-l rapid daca vrei sa il utilizezi intensiv ca pe fratele mai mare Mi Box S.
Ai compatibilitate chromecast, este decent in redare dar sincer nu ti-as recomanda prima versiune avand optiuni mai ok la indemana, mai ales ca pretul a explodat de ceva vreme.
Ori pui pe cocolos si iei ceva de la noi de acasa ori te inarmezi cu rabdare si iei dupa Ali.
Eu am invatat sa am rabdare cu el, a mai primit si ceva corectii de securitate 2 sau 3 de cand il am, nu inteleg justificarea pretului prea nesimtit la care este acum.
Eu l-am achizitionat dupa Emag cand era 150 RON si Chromecast 3 era 200 si ceva, acum fiind inversate rolurile cam pe toate siturile de profil.

Edited by Morphinus, 03 March 2022 - 13:08.


#12
DjScorpyon

DjScorpyon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 14.08.2007
Am facut trecerea de la un chromecast 3 la un Google TV with Chromecast (am avut ceva vouchere, l-am prins mai ieftin). pe TV-ul unde il folosea, webOS-ul nu stie multe legate de streaming de pe android si era trist.
Pe langa asta, streaming-ul de pe Stremio sau Kodi avea mai tot timpul probleme - delay la sunet, delay la subtitrari.

Trecand la Google Tv, e alta poveste - am reusit sa pun Kodi din Store, l-am configurat, merge impecabil.
Netflix si Youtube mergeau bine si din webOS, merg foarte ok si aici

#13
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 10.04.2009
sau cum a zis si colegul @mannick

https://www.amazon.it/dp/B08MT4MY9J - €40 (+ eswd)

un pret bunicel fata de Google TV with Chromecast, iar ca performante sunt cam la fel

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Dar ai nevoie de schimbare sculei? Vad ca toti iti dau sfaturi de altceva, dar nu cred ca ai nevoie de vreo schimbare.
Atata vreme cat poti face update oficial al aplicatiilor, nu vad rostul sa schimbi chromecast 3.
Daca nu iti schimbi televizorul, adica sa ai 4K, HDR, etc, ce ai e suficient.
Dar daca vrei sa ai o achizitie numai ca sa cheltuiesti bani, varianta comoda mi se pare Fire Stick 4k sau Google TV

#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Apple TV e mai scump decat tv-ul acela FHD ... mai pui cateva sute si iti cumperi un tv 4K cu Tizen OS sau WebOS .
La un tv full HD un stick Mibox de 100 si ceva de lei este suficient.

#16
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Multumesc de raspuns. Dar am crezut ca e un salt de performanta intre Chromecast 3 si Chromecast Ultra 4K, nu numai datorita rezolutiei, ci si a procesorului .

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
https://techome.ro/g...s-chromecast-3/
O fi diferenta, clar, dar nu stiu daca merita sa investesti in el. Depinde si la ce-l folosesti. Ca doar daca dai Next, urmatorul episod, nu are rost investitia.
Daca ai de gand sa faci invarteli, mii de add-on-uri in Kodi, tot felul de aplicatii, atunci ai nevoie de scula ca lumea.
Daca te uiti la un film pe Netflix pe zi, ce ai e suficient.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate