Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Restrictii transport bunuri din Germania catre Romania.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Prin 2015 cand mama a venit din Germania in Romania, la aeroport in Fraknfurt i-au zis aia ca 20 de ciocolate-s ca multe si ca n-ar avea voie sa treaca cu ele, dar pana la urma au lasat-o, le-a zis la aia ca le duce la o gradinita, etc, au abuzat ei sau chiar era legal ce au facut ? Acum mi-am adus aminte de chestia asta si as vrea sa stiu care e adevarul.
Eu stiam ca UE inseamna libera circulatie a marfurilor.
Ce parere aveti ? Parerea mea e ca au abuzat.

Hai sa zic daca aveai un camion de ciocolata sa zic ca mai era ce mai era, dar doar 20 ?! Plus ca nicaieri in lege nu scrie ce inseamna "prea multe", 5-10-15-50 sau cate ciocolate ?

Edited by MinettoMatoi, 02 March 2022 - 22:26.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Putea avea si 40kg de ciocolata in valiza de cala, nu e problema.

Nu e ca si cum ciocolata e de cotnrabanda, doar ca bate la ochi, in sensul ca supecteaza ca nu e ciocolata ;)

#3
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
N-au suspectat ca nu e ciocolata, si eu la fel consider, ca si daca erau 40 nu era problema, si-au batut joc cred, fara baza legala.

#4
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,450
  • Înscris: 15.01.2017

 MinettoMatoi, on 02 martie 2022 - 22:25, said:

Prin 2015 cand mama a venit din Germania in Romania, la aeroport in Fraknfurt i-au zis aia ca 20 de ciocolate-s ca multe si ca n-ar avea voie sa treaca cu ele, dar pana la urma au lasat-o, le-a zis la aia ca le duce la o gradinita, etc, au abuzat ei sau chiar era legal ce au facut ? Acum mi-am adus aminte de chestia asta si as vrea sa stiu care e adevarul.
Eu stiam ca UE inseamna libera circulatie a marfurilor.
Ce parere aveti ? Parerea mea e ca au abuzat.

Hai sa zic daca aveai un camion de ciocolata sa zic ca mai era ce mai era, dar doar 20 ?! Plus ca nicaieri in lege nu scrie ce inseamna "prea multe", 5-10-15-50 sau cate ciocolate ?
parerea mea este ca e cam devreme pentru aceasta discutie.

#5
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 MinettoMatoi, on 02 martie 2022 - 22:25, said:

Prin 2015 cand mama a venit din Germania in Romania, la aeroport in Fraknfurt i-au zis aia ca 20 de ciocolate-s ca multe si ca n-ar avea voie sa treaca cu ele, dar pana la urma au lasat-o, le-a zis la aia .........................................
Oricit de plictisit ai fi, incearaca sa nu vii cu abureli penibile precum asta! incearaca ceva cu tramvaie, masini de spalat, frigidere...

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Nu e nici o abureala, s-a intamplat concret. Nu prea postez din plictiseala si nu-mi place sa discut chestii aiurea si la misto, poate povesti mama pe voce sa te convingi, nu e problema.

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 MinettoMatoi, on 03 martie 2022 - 01:32, said:

Nu e nici o abureala, s-a intamplat concret. Nu prea postez din plictiseala si nu-mi place sa discut chestii aiurea si la misto, poate povesti mama pe voce sa te convingi, nu e problema.
Imi inchipui ca acest incident a avut loc la verificarea de securitate de la aeroport. In primul rand ca regulile de securitate au intaietate asa ca daca aia au considerat ca e ceva suspect atunci prea putin conta ca UE, ca cetatean european cu drepturi. In plus era 2015 adica anul migratiei necontrolate cand toata lumea era ca pe ace oricum
Acu de ce au considerat cei de la aeroport atat de multe ciocolate suspecte, nu stim, poate ca erau puse intr-un anumit fel si scanerul nu identifica corect substantele.
E bine totusi cand mai treci pe la portle de securitate sa arunci un ochi daca poti in sacii aia de plastic care sunt langa fiecare poarta sa vezi ce chestii sunt aruncate acolo, cu ce tampenii vin oamenii prin buzunare sau bagaj.

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 MinettoMatoi, on 02 martie 2022 - 22:25, said:

Ce parere aveti ? Parerea mea e ca au abuzat.

Hai sa zic daca aveai un camion de ciocolata sa zic ca mai era ce mai era, dar doar 20 ?! Plus ca nicaieri in lege nu scrie ce inseamna "prea multe", 5-10-15-50 sau cate ciocolate ?
părerea ta e doar o părere, o părere greșită.

Poți aduce (aproape) orice, în orice cantități, numai că trebuie să plătești ceva taxe. De import, export, după caz.

Anumite produse, în cantități mici sunt exceptate de la aceste taxe.
Fiecare țară are un nomenclator unde sunt specificate aceste produse și cantitățile exceptate de taxe.

#9
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

 Kokoshmare, on 03 martie 2022 - 07:42, said:

Imi inchipui ca acest incident a avut loc la verificarea de securitate de la aeroport. In primul rand ca regulile de securitate au intaietate asa ca daca aia au considerat ca e ceva suspect atunci prea putin conta ca UE, ca cetatean european cu drepturi. In plus era 2015 adica anul migratiei necontrolate cand toata lumea era ca pe ace oricum
Acu de ce au considerat cei de la aeroport atat de multe ciocolate suspecte, nu stim, poate ca erau puse intr-un anumit fel si scanerul nu identifica corect substantele.
E bine totusi cand mai treci pe la portle de securitate sa arunci un ochi daca poti in sacii aia de plastic care sunt langa fiecare poarta sa vezi ce chestii sunt aruncate acolo, cu ce tampenii vin oamenii prin buzunare sau bagaj.
Nu stiu daca au considerat ca e ceva suspect, ca altfel nu ziceau "prea multe", ori le confisca scurt si fara discutii, ori le verifica.

DaculScoril0, parerea nu e gresita ca asa s-a intamplat, nu s-a pus problema de taxe, nu stiu ce sa zic si de ce, i-am zis mamei si tatalui vitreg neamt de ce n-au zis mare lucru, ca eu le ziceam sa-mi arate si mie legea unde scrie ce inseamna "prea multe ciocolate", ii luam la puricat si le scoteam e la iveala bataia de joc, ori stiau cumva ca mama e romanca si de aia si-au batut joc, nu stim, or fi cerut pasapoartele inainte.
Eu in anul 2001 in ianuarie sincer nu am avut nici o problema, si nici nu eram in UE, am trecut cu 25 de ciocolate lejer la aeroport acolo, doar ca erau de alt gen, nu erau din alea cu fereastra de celofan Nussbeisser cu alune intregi, n-au zis nimic. Si in noiembrie 1999 la fel.

Edited by MinettoMatoi, 03 March 2022 - 18:16.


#10
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

 DaculScoril0, on 03 martie 2022 - 09:38, said:

Poți aduce (aproape) orice, în orice cantități, numai că trebuie să plătești ceva taxe. De import, export, după caz.
Taxe de import/export dintr-un stat UE in altul? Srsly?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate