Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Izolatie interior casa de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
aliskorn

aliskorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.09.2006
Salutare!

O casa de lemn (peretii din dulapi si OSB)de pe langa Bucuresti are izolatie exterioara compusa din vata bazaltica pentru fatade 10cm.

Intrebarea mea este ce grosime ar trebui sa aiba vata bazaltica de interior pentru pereti?

Dulapii sunt de 15 cm latime, deci ma gandesc ca ar fi ok de 15 cm sa fie vata, pe de alta parte este cam scumpa si mi se pare stupid sa ai pe interior 15 si pe exterior 10(arhitectul a propus asa ceva)

Oare cat de importanta este izolarea termica la interior in cazul meu?

Ma gandesc ca tavanul care da in pod trebuie sa aiba o izolatie foarte buna, precum cea exterioara,dar nu stiu ce sa zic de pereti care sunt deja izolati pe exterior.

Multumesc pentru sfaturi!

Edited by aliskorn, 02 March 2022 - 22:16.


#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
In primul rand termoizolatia peretilor e doar una , un tot unitar , deci 10 cm lipit pe osb partea exterioara si 15 cm lipit pe partea interioara . La tavan minim 30 cm - acolo se pierde caldura cel mai tare .
Dar trebuie si la pardoseala extrudat , oare ai luat asta in calcul ?! Nu te mai intreb de folii bariera vapori .... lasa constructorul sa faca ce trebuie si doar scrie aici ce face .

 aliskorn, on 02 martie 2022 - 22:15, said:



Oare cat de importanta este izolarea termica la interior in cazul meu?


Este esentiala !

#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

 aliskorn, on 02 martie 2022 - 22:15, said:

Oare cat de importanta este izolarea termica la interior in cazul meu?

Este foarte importanta, o spun din proprie experienta. Am o casa pe structura metalica e adevarat, dar principiul e acelasi. Am 15 cm de polistiren grafitat la exterior si 10 cm de vata bazaltica in pereti (la exterior, evident). Si se simte foarte bine atat la confort, cat si la factura de gaz.

#4
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 aliskorn, on 02 martie 2022 - 22:15, said:

Salutare!

O casa de lemn (peretii din dulapi si OSB)de pe langa Bucuresti are izolatie exterioara compusa din vata bazaltica pentru fatade 10cm.

Intrebarea mea este ce grosime ar trebui sa aiba vata bazaltica de interior pentru pereti?

Dulapii sunt de 15 cm latime, deci ma gandesc ca ar fi ok de 15 cm sa fie vata, pe de alta parte este cam scumpa si mi se pare stupid sa ai pe interior 15 si pe exterior 10(arhitectul a propus asa ceva)

Oare cat de importanta este izolarea termica la interior in cazul meu?

Ma gandesc ca tavanul care da in pod trebuie sa aiba o izolatie foarte buna, precum cea exterioara,dar nu stiu ce sa zic de pereti care sunt deja izolati pe exterior.

Multumesc pentru sfaturi!
nu conteaza unde e pusa izolatia, pe exteriorul peretelui sau pe interior. ea conteaza sa fie cat mai multa :)
pentru tavan/acoperis o grosime de 25 ar fi minim, daca vata e una de calitate, adica lambda de 0.040 max. daca e mai slaba atunci 30cm.
pentru pereti 15cm ar fi o izolatie minima ok. dar cu cat mai mult cu atat mai bie la cat costa acum gazul si curentul, deci mergi pe max cat se poate
neaparat sa fii atent cand iti monteaza foliile sa fie montate fara gauri!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate