Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cea mai buna pizza de la Lidl in 2022

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006

View Postgiuliani, on 07 martie 2022 - 10:10, said:

Depinde.Pizza adevarata are blat subtire in mijloc si inalt de 1-1,5cm si pufos in exterior.
Gen , asa ar trebui sa arate pizza perfecta Posted Image
https://www.google.c...=d2NspvW8o4hM8M

Și eu cred că pizza napoletana e cea mai adevărată. Dar mai sunt și alte stiluri: New York, Chicago...cu alte tipuri de blat și altă margine. Tot adevărate și alea.

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalnick, on 07 martie 2022 - 16:19, said:

Și eu cred că pizza napoletana e cea mai adevărată. Dar mai sunt și alte stiluri: New York, Chicago...cu alte tipuri de blat și altă margine. Tot adevărate și alea.
Nu stramb din nas la cea italiana, dar prefer stilul Chicago. Aia mi se se pare adevarata pizza.

#39
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postalnick, on 07 martie 2022 - 16:19, said:

Și eu cred că pizza napoletana e cea mai adevărată. Dar mai sunt și alte stiluri: New York, Chicago...cu alte tipuri de blat și altă margine. Tot adevărate și alea.

Acum am auzit prima data de ele, dupa nume nu m-ar prea atrage sa le incerc. Daca ma uit dupa pizza chicago insa observ ca aia nici macar nu e pizza, e mai degraba quiche, tarta, dar nu pizza Posted Image Recunosc ca mi-ar fi foarte greu sa ma ating de asa ceva dupa cum arata :)

Edited by giuliani, 07 March 2022 - 16:53.


#40
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postrichelieu, on 06 martie 2022 - 21:40, said:

Mozarella e chiar de la lidl ��.
Buffala de la săptămâna italiana.
Mi-ați făcut pofta cu discuția
Mie mi-a facut pofta de in 15-30 min ma duc la magazinul Luca (au filiale in mai multe locuri din Bucuresti) de langa mine sa iau ceva felii, sa mananc cu sos Uncle Bens, aoleu ce bun va fi.
Mai colegi de forum mai, ma omorati pe mine cu mancarurile astea bune rau.

Edited by MinettoMatoi, 07 March 2022 - 16:59.


#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Da...este ceea ce se mai numeste si deep dish pizza....si desi mananc cu placere un Quiche, acel tip de pizza mi se pare dizgratios.
Prea multa branza care curge, mananci in cel mai american stil posibil o mare balta de grasime cu putin aluat. Nu mai intelegi nimic din ea.
Si pentru mine pizza inseamna cea italiana, simpla, curata, cu (cat mai) putine ingrediente dar de calitate foarte buna.

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgiuliani, on 07 martie 2022 - 16:52, said:

Recunosc ca mi-ar fi foarte greu sa ma ating de asa ceva dupa cum arata Posted Image
Te inteleg. E foarte periculoasa, odata ce o gusti uiti de alea italiene instant.
Incearca macar o data sa inversezi ordinea ingredientelor. Pui direct pe aluat mozzarela, apoi topingurile si la sfarsit sosul. Iti recomand sa adaugi si niste chimen in aluat.

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpasilla, on 07 martie 2022 - 16:21, said:

Nu stramb din nas la cea italiana, dar prefer stilul Chicago. Aia mi se se pare adevarata pizza.

Nu prea sunt eu adeptul mancarurilor "adevarate", dar unele dintre ele chiar sunt mai bune acolo la ele la origini :) Pizza nu face exceptie.

View Postpasilla, on 07 martie 2022 - 17:02, said:

Te inteleg. E foarte periculoasa, odata ce o gusti uiti de alea italiene instant.
Incearca macar o data sa inversezi ordinea ingredientelor. Pui direct pe aluat mozzarela, apoi topingurile si la sfarsit sosul. Iti recomand sa adaugi si niste chimen in aluat.

Am incercat-o, o vreme a fost in probe si la mine la restaurant cand eram la bocca lupo. Pentru mine, a fost un mare NU. poate cel mai mare din viata mea.

#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ok. Gusturile nu se discuta.

#45
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postpasilla, on 07 martie 2022 - 17:02, said:

Te inteleg. E foarte periculoasa, odata ce o gusti uiti de alea italiene instant.
Incearca macar o data sa inversezi ordinea ingredientelor. Pui direct pe aluat mozzarela, apoi topingurile si la sfarsit sosul. Iti recomand sa adaugi si niste chimen in aluat.

Mie mi se pare ca arata absolut oribil. Mananc branza, imi place branza de orice fel, mananc si quiche, dar chestia aia numita Chicago arata exact ca mancarea americana.
Chiar nu vad vreun motiv pt a o numi pizza :)

Edited by giuliani, 07 March 2022 - 17:07.


#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpasilla, on 07 martie 2022 - 17:06, said:

Ok. Gusturile nu se discuta.

Exact :)

La o pizza cu adevarat buna, chiar si mozarella e in plus :)

#47
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postrichelieu, on 07 martie 2022 - 17:07, said:

Exact Posted Image

La o pizza cu adevarat buna, chiar si mozarella e in plus Posted Image

La o pizza cu adevarat buna nu doar ca nu arunci marginile, ci le mananci si pe alea ale nevestii care nu reuiseste sa manance tot din motive de dimensiune stomac, nu pt ca nu ii place. Posted Image

La o napoletana adevarata as putea manca doar margini si nu m-as supara.

Edited by giuliani, 07 March 2022 - 17:10.


#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
Cred ca situatia e asemanatoare cu cea a espresso-ului in america. Italienii emigrati in america au inceput sa deschida restaurante si au inceput sa faca espresso cum il faceau in italia. Americanii care beau cafeaua slaba si lunga n-au putut sa se adapteze la stilul de cafea italian, italienii probabil au obosit sa incerce sa-i invete sa bea espresso si s-au gandit sa le dea ceva cat mai asemanator cu ce sunt ei obisnuiti. Asa a aparut espresso americano, care-i o cana cu apa calda peste care se toarna un shoot de espresso. O prostie in opinia mea care sunt bautor de espresso.

#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgiuliani, on 07 martie 2022 - 17:09, said:

La o pizza cu adevarat buna nu doar ca nu arunci marginile, ci le mananci si pe alea ale nevestii
Cu asta sunt de acord si aia Chicago style nu e diferita.

Pe de alta parte tot poftesc la o pizza comunista gen Pasajul Universitatii cu salam de vara, telemea de oaie si ou ochi......parca nu indraznesc sa imi fac. Posted Image

Edited by pasilla, 07 March 2022 - 17:22.


#50
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
Eu cand pun ou pe pizza imi iese moale, nu rascopt. E mai greu de mancat fiinca curge, dar gustul e nebunie!

Il pun de la inceput, cand dau jos pizza de pe paleta in cuptor oul se afla crud pe pizza.

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostFane, on 07 martie 2022 - 17:12, said:

Cred ca situatia e asemanatoare cu cea a espresso-ului in america. Italienii emigrati in america au inceput sa deschida restaurante si au inceput sa faca espresso cum il faceau in italia. Americanii care beau cafeaua slaba si lunga n-au putut sa se adapteze la stilul de cafea italian, italienii probabil au obosit sa incerce sa-i invete sa bea espresso si s-au gandit sa le dea ceva cat mai asemanator cu ce sunt ei obisnuiti. Asa a aparut espresso americano, care-i o cana cu apa calda peste care se toarna un shoot de espresso. O prostie in opinia mea care sunt bautor de espresso.
Da, multe chestiuni s-au adaptat gusturilor locale de-a lungul timpului. Pizza aia Deep dish este intr-adevăr adaptata stilului american de gătit.
Noroc ca nu e lidl in America 😂😂😂

#52
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016

View Postrichelieu, on 07 martie 2022 - 17:07, said:


La o pizza cu adevarat buna, chiar si mozarella e in plus Posted Image
Si atunci ce mai ramane pe blat, numai sosul?

#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Yup. Numai sosul. Aia e pizza napoletana adevarata: pizza marinara.

#54
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Saracie si zgarcenie mare. Marinara bruschetta.

Edited by pasilla, 07 March 2022 - 20:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate