Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cea mai buna pizza de la Lidl in 2022

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Cea mai buna pizza de la lidl e cea pe care o faci acasa, cu ingrediente de la lidl.
Gasesti aluat refrigerat (eu iau foaie mare, xxl) - deja pregatit, cu hartie de copt atasata. E ok, desi prefer si eu aluatul facut in casa (mai pufos, dar dureaza mai mult)
Gasesti mozzarela rasa + diferite alte tipuri de cascaval(pentru arome)
Gasesti salam, ardei, masline....etc - cam tot ce trebuie.

Evident, o pizza (cel putin dubla ca dimensiune fata de alea inghetate) va ajunge pe la 40-50 lei - dar calitatea e incomparabila.

Attached Files



#20
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Stonebaked ham Posted Image

#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
Nu stiu,nu am curajul sa incerc
Eu fac asa,fac precoacerel intr-o tigaie pe aragaz, apoi adaug toate ingrdientele si bag la cuptor,incalzit doar partea de sus la putere maxima cu gratarul ridicat la maxim,3-4 min pizza e gata

#22
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Asa arata ultima mea pizza home-made (mai putin aluatul - a fost din cel XXL congelat de la Lidl). Nu as mai cumpara pizza de supermarket nici de-as avea de mancat doar apa.

Deocamdata nu am timp si chef sa fac aluat de piza acasa, prefer sa-l cumpar. Problema e ca nici acesta nu ma satisface, nu am gasit inca unul care sa fie potrivit.

Attached Files


Edited by cris2d2, 03 March 2022 - 10:35.


#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDaculScoril0, on 02 martie 2022 - 23:22, said:

măi să fie! Ce drojdie ai de crește în câteva minute????
Ma refeream la pregatire. Il poti pastra apoi la frigider pentru maxim o saptamana, sau la congelator cca 1 an.

#24
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Dacă chiar ai muri de foame ai linge și cutia in care a fost ambalată 😁

N a fost una pe care am luat o de la Lidl sau de la alte magazine și pe care nu a trebuit să o "îmbunătățesc" înainte să o bag la cuptor...

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postflorinel, on 03 martie 2022 - 07:04, said:

Cea mai buna pizza de la lidl e cea pe care o faci acasa, cu ingrediente de la lidl.
Gasesti aluat refrigerat (eu iau foaie mare, xxl) - deja pregatit, cu hartie de copt atasata. E ok, desi prefer si eu aluatul facut in casa (mai pufos, dar dureaza mai mult)
Gasesti mozzarela rasa + diferite alte tipuri de cascaval(pentru arome)
Gasesti salam, ardei, masline....etc - cam tot ce trebuie.

Evident, o pizza (cel putin dubla ca dimensiune fata de alea inghetate) va ajunge pe la 40-50 lei - dar calitatea e incomparabila.

Exact asa procedez și eu, când avem pofta de o pizza rapida.
Nici nu se compara cu pizza congelata.
Acum mulți ani Lidl avea pizza family congelata (1kg), avea dimensiunea la fix pentru tava cuptorului, însă tot trebuia îmbogățită cu ingrediente pentru topping, era cam "cheală".

#26
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
E foarte bine așa ceanu.

#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 richelieu, on 04 martie 2022 - 08:27, said:

Un sfat: nu mai folosi mozarella rasa. Nici alte brânzeturi de altfel :).
Nu zic sa iei boconcinni di buffala, dar ia măcar un calup mai mare și rupe/taie bucăți de 2-3cm. Brânza rasa eliberează rapid apa din ea și se arde mai ușor la suprafața.
Intr-o emisiune culinara un italian tocmai ce zici tu recomanda, ca fiind o chestie care si el la randul lui o invatase de la o italianca batrana, mozarella rupta in bucatele nu foarte mici cu mana.

Edited by Fane, 06 March 2022 - 11:48.


#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Eu am învățat-o de la pizzaiola de la bocca lupo, când eram implicat pe acolo :).
Lucrase niște ani prin Italia.

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
La mine in oras o familie care au lucrat niste ani la o pizzerie in italia au deschis un restaurant si pizza de la ei e de departe cea mai buna. Pe vatra cu blatul o subtire si o secunda ars (se vede ca o coc la temperatura care trebuie).

Eu am acasa cuptorul care l-am recomandat mai devreme, paleta, imi iese destul de aproape de cea de la restaurant, doar ca nu le am cu intinsul blatului cum o fac italienii, si asta iarasi are importanta.

Pe de alta parte tot la mine in oras exista alt restaurant, face pizza la tava, blat gos si pufos, ceapa, salam de vara etc… si sa sti ca are si ala clienti, romanului ii place painea pufoasa…

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Pai….pana și pizza congelata de la lidl are clientela ei, deci e normal sa fie Clienti și pentru acea “cu de toate” descrisă de tine :)

#31
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011

 Fane, on 06 martie 2022 - 13:06, said:

La mine in oras o familie care au lucrat niste ani la o pizzerie in italia au deschis un restaurant si pizza de la ei e de departe cea mai buna. Pe vatra cu blatul o subtire si o secunda ars (se vede ca o coc la temperatura care trebuie).

Eu am acasa cuptorul care l-am recomandat mai devreme, paleta, imi iese destul de aproape de cea de la restaurant, doar ca nu le am cu intinsul blatului cum o fac italienii, si asta iarasi are importanta.

Pe de alta parte tot la mine in oras exista alt restaurant, face pizza la tava, blat gos si pufos, ceapa, salam de vara etc… si sa sti ca are si ala clienti, romanului ii place painea pufoasa…

Ca fapt divers, descoperirea focului  si procesul de fermentare  sunt cele care au dus specia umana la crestere si expansiunea in toate habitatele pamintului.
Legat strict de aluat - amestecul de cu faina si apa ajutat de drojdie , dospirea aluatului, gazele din fermentatie ramin in material crescand volumul,  si dupa coacere avem painea pufoasa.

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Fane, on 06 martie 2022 - 11:47, said:

mozarella rupta in bucatele nu foarte mici cu mana.
Eu o folosesc asa pentru ca imi este lene sa rad mozarella :)

#33
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,611
  • Înscris: 10.08.2009
Sunt penibile toate pizzele astea congelate , lidl or whatever.
Ingredientele sunt parca pictate, prin felia de salam sau sunca vezi bine la televizor.
E chestia asta de marketing, italiana,mexicana,greceasca,indiana,......oribile toate.

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Mozarella e chiar de la lidl 😂.
Buffala de la săptămâna italiana.
Mi-ați făcut pofta cu discuția

Attached Files



#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si a mea, de acum cateva zile..
Attached File  20220219_121235.jpg   328.16K   39 downloads

#36
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Fane, on 06 martie 2022 - 13:06, said:

La mine in oras o familie care au lucrat niste ani la o pizzerie in italia au deschis un restaurant si pizza de la ei e de departe cea mai buna. Pe vatra cu blatul o subtire si o secunda ars (se vede ca o coc la temperatura care trebuie).

Eu am acasa cuptorul care l-am recomandat mai devreme, paleta, imi iese destul de aproape de cea de la restaurant, doar ca nu le am cu intinsul blatului cum o fac italienii, si asta iarasi are importanta.

Pe de alta parte tot la mine in oras exista alt restaurant, face pizza la tava, blat gos si pufos, ceapa, salam de vara etc… si sa sti ca are si ala clienti, romanului ii place painea pufoasa…


Depinde.Pizza adevarata are blat subtire in mijloc si inalt de 1-1,5cm si pufos in exterior.
Gen , asa ar trebui sa arate pizza perfecta :)
https://www.google.c...=d2NspvW8o4hM8M

 pasilla, on 06 martie 2022 - 14:17, said:

Eu o folosesc asa pentru ca imi este lene sa rad mozarella Posted Image


Dar la pizza nu se pune mozarella rasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate