Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Compatibilitate ventilatoare rgb cu placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cata20hz

cata20hz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.03.2022
Salutare tuturor :cheers: m-am alaturat astazi comunitati softpedia si totodata am decis sa pun si o intrebare de hardware cunoscatorilor. Dupa o mica revizie a pc-ului pasta termo, curatare etc, am hotarat sa mai pun cateva fan-uri pe carcasa si sa dau si un strop de culoare in plus acestea fiind RGB (poza atasata)
Placa de baza : MSI B250M PRO VDH  ( 3 pini alimentare fan)
Problema este ca cel care imi face modificarile la pc mi-a explicat ca ele pot fi functionale dar nu merg activare rgb-urile fiindca placa nu are ceva alimentare sau ceva control pt fan nu prea sunt in domeniu sa inteleg. Cu toate aceste detalii caut solutia de a avea o alternativa sa pot folosi si ilumina acele rgb-uri fara a ma alimenta sau controla din placa de baza sau nu stiu ... sugestii ?
Multumesc pentru amabilitate
[ https://postimg.cc/2qvRgmhK - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Sunt 2 standarde pentru conectorii accesoriilor RGB:
* 12V și 4 pini funcționali = RGB
* 5V și 3 pini funcționali = A-RGB

Atenție, cele 2 tipuri de conexiuni nu sunt compatibile între ele, întrucât au voltaje diferite.

În manualul plăcii tale, la pag 16, e menționat conectorul JLED1 (poziționat între cei 2 conectori PCI_E2 și PCI_E3), ce suportă accesorii RGB 12v 4 pini.

Întâi verifică ce tip de conector ai la ventilatoare (sau spune modelul) și apoi poți primi recomandări.
Dacă te lămurești singur, și ventilatoarele sunt RGB, le poți conecta la acel conector.
Dacă sunt A-RGB caută controller ARGB 5V

#3
toto1977

toto1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.08.2006
Se pot conecta ventilatoare LED la conectorii RGB de pe placa de baza?

#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Ai avut măcar curiozitatea să citești postul de mai sus?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate