Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Telefonie analogica pe cablu UTP sau TCYY?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Uzu1maki

Uzu1maki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.10.2013
Salut, as vrea sa stiu daca pot sa montez priza telefonica dubla RJ11 (analogica) 6p/4c, cu cablu UTP si daca da cum ar trebui sa montez perechile.
P.S. modelul de priza este acesta https://ibb.co/8MYCgkx

Edited by Uzu1maki, 01 March 2022 - 20:36.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001
Folosești roșu și verde

#3
Uzu1maki

Uzu1maki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.10.2013

 dorin_2k, on 01 martie 2022 - 20:50, said:

Folosești roșu și verde
si la UTP?

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,782
  • Înscris: 30.08.2006
Folosesti oricare 2 fire si sa fie la fel in fiecare capat. Inafara de culoare nu difera cu nimic.

Edited by Leo2006, 01 March 2022 - 21:12.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001
Îți trebuie doar o pereche (2 fire) pt telefon. De la provider îți vin 2 fire. Alea le legi la roșu verde din priza ta.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,604
  • Înscris: 07.02.2003

 Leo2006, on 01 martie 2022 - 21:12, said:

Folosesti oricare 2 fire si sa fie la fel in fiecare capat. Inafara de culoare nu difera cu nimic.
Pe cablu UTP nu trebuie oricare ci doar o pereche... gen verde-alb verde, rosu-alb rosu samd... nu culori diferite ca nu sunt torsadate corect.

 Uzu1maki, on 01 martie 2022 - 20:35, said:

Salut, as vrea sa stiu daca pot sa montez priza telefonica dubla RJ11 (analogica) 6p/4c, cu cablu UTP si daca da cum ar trebui sa montez perechile.
P.S. modelul de priza este acesta https://ibb.co/8MYCgkx
In priza terminalele active la noi sunt rosu si verde (adica perechea de pe centrul mufei). La cablu daca pui UTP/lan folosesti o pereche adica aceeasi culoare cum am zis in paragraful de deasupra.
Pe un cablu UTP poti pune 4 linii analogice simple sau 2 linii analog-digital ca de centrala telefonica de companie (4 fire).

Edited by andreic, 01 March 2022 - 21:21.


#7
Uzu1maki

Uzu1maki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.10.2013

 andreic, on 01 martie 2022 - 21:19, said:

Pe cablu UTP nu trebuie oricare ci doar o pereche... gen verde-alb verde, rosu-alb rosu samd... nu culori diferite ca nu sunt torsadate corect.


In priza terminalele active la noi sunt rosu si verde (adica perechea de pe centrul mufei). La cablu daca pui UTP/lan folosesti o pereche adica aceeasi culoare cum am zis in paragraful de deasupra.
Pe un cablu UTP poti pune 4 linii analogice simple sau 2 linii analog-digital ca de centrala telefonica de companie (4 fire).
Ultima parte nu am inteles poti, fii terog mai explicit?Gen cum as impartii cele 8 conductoare de la UTP pentru 2 linii analog-digital, banuiesc ca analog-digital este mai bun de decat analog simplu nu?P.S. doar de curiozitate si pentru cultura mea generala.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,782
  • Înscris: 30.08.2006
E semnal analogic si nu conteaza ce fire alegi. Am lucrat in pe sisteme de alarma si video si nu conteaza sarmele torsadate sau netorsadate. La semnal de frecventa mare se schimba situatia.

Edited by Leo2006, 01 March 2022 - 22:03.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,604
  • Înscris: 07.02.2003

 Uzu1maki, on 01 martie 2022 - 21:40, said:

Ultima parte nu am inteles poti, fii terog mai explicit?Gen cum as impartii cele 8 conductoare de la UTP pentru 2 linii analog-digital, banuiesc ca analog-digital este mai bun de decat analog simplu nu?P.S. doar de curiozitate si pentru cultura mea generala.
O linie telefonica simpla are 2 fire, una de centrala electronica are 4, 2 de voce 2 de afisaj si controlul centralei. N-am vrut sa te incurc, nu stiam ce fel de linie telefonica folosesti, daca e simpla de telekom cupru atunci n-ai treaba decat cu 2 fire.

 Leo2006, on 01 martie 2022 - 22:00, said:

Depinde, semnalul poate fi oki dar daca ai mai multe linii pe cablu neimperecheat faci crosstalk, se intampla si la case mai mari, Telekom Posted Image E o disciplina in cablari care recomanda sa imperechezi chiar si pentru aplicatii non-lan, e mai safe si te poate scapa de potentiale probleme si nu costa nimic in plus.

Edited by andreic, 01 March 2022 - 22:26.


#10
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
In capatul opus prizei ce ai, adica in ce te legi cu UTP-ul ala ?
Altfel, alegi doua perechi daca folosesti utp-ul strict numai pt telefonie si le legi una la primul rosu-verde si a doua la al doilea rosu-verde, nu conteaza perechile. La digital conteaza polaritatea, poti masura linia sau pune direct firele si daca nu afiseaza nimic telefonul le inversezi.
Daca vrei sa faci economie restul de 2 perechi le folosesti pentru date !

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 dorin_2k, on 01 martie 2022 - 20:50, said:

Folosești roșu și verde
Dorel folosește ce culori vrea el.

Se poate folosi cablu UTP pentru telefonie analogică, chiar e recomandat  pentru simplificarea cablării și un plus de versatilitate.
Conform standardului TIA 568 folosești pentru telefon perechea din mijlocul conectorului și anume albastru/alb-albastru.

E o idee foarte bună să respecți standardul ăsta (recomandabil varianta B), îți vei ușura mult munca cu cablatul și mai ales depanările ulterioare.

Edited by DaculScoril0, 02 March 2022 - 09:58.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001

 DaculScoril0, on 02 martie 2022 - 09:56, said:


Dorel folosește ce culori vrea el.
.
I-am răspuns ce să folosească în mufa lui. Acolo are roșu și verde.
Acolo conectează cablul lui utp. Cu ce culori vrea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate