Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Rocomandare monitor - dual setup

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
maketi

maketi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.04.2007
Salutare,

Vreau sa configurez un dual monitor setup pentru lucru de acasa devOps/programare. Cele 2 monitoare vor fi conectate la un ASUS UX550VE care are 2 iesiri Thunderbolt 3 USB-C+HDMI, motiv pentru care m-am gandit sa caut monitoare care au Type-C.Laptopul are 2 placi video: Intel® HD Graphics 630 si NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti. Am gasit la 1299ron(nu pot pune link-ul de pe emag) un Lenovo Q24H-10,23,8",75Hz,4ms. Are review-uri destul de bune si exceptand faptul ca nu suporta reglaje pe inaltime s-ar incadra in specificatiile mele si as vrea sa beneficiez la maxim de porturile Thunderbolt.

Bugetul ar fi de ~2500 ron, obligatoriu IPS,cred ca diagonala potrivita ar fi de ~24". Avand in vedere faptul ca o sa lucrez 7-8 ore/zi in fata calculatorului ce recomandati? Rata refresh mai mare cu rezolutie full hd sau o combinatie de genul celei oferite de Lenovo Q24-H10 (75hz/1440p),  eventul sa renunt la portul type-c si sa caut o varianta mai ieftina cu display port? 95% din timp monitoarele vor fi folosite pentru lucru, foarte putin pentru jocuri.

Edited by maketi, 01 March 2022 - 15:37.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ce poti sa beneficiezi maxim de un port video? hdmi or display port sunt optime, poti sa conectezi direct un laptop sau orice alte surse externe.
Eu am luat asa ceva si e beton: Monitor LED IPS Dell 24", Full HD, Display Port, Flicker Free, Pivot, 1 x USB 3.0, 4 x USB 2.0, Negru, P2419H. Am dat pe el vreo 700 lei in urma cu cateva luni, acum vad ca are pret mai mult decat dublu Posted Image

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Și eu recomand Dell-uri.
Cu mențiunea că nu toate suportă prindere VESA (dacă cumva vrei să le prinzi pe ceva suport).

Edited by shiva, 01 March 2022 - 16:08.


#4
maketi

maketi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.04.2007
Usb-c poate fi folosit pentru incarcare si poate fi folosit ca hub, mai castig 2 porturi x USB 3.1. Din cate stiu HDMI 1.4 suporta maxim 4K cu 30Hz, sau 1080p cu 120Hz pe cand type-c si display port suporta rezolutii si rate de refresh mult mai mari. Aveam in lista si modelul P2419H dar mi se pare exagerat de scump la ce ofera: rata de refresh 60Hz, rezolutie 1080p,luminozitate 250 cd/m² la ~1600ron. 700 ron cred ca este un pret mai mult decat corect.

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Dell. Sau in caz de avarie LG. Doar cu VESA.
La dual monitor conteaza ENORM sa le ai calibrate la fel. Acum ma chinui cu 2 Samsung-uri de 27" 4k pe care nici batute nu le pot aduce la acelasi nivel de albastru, oricat incerc.
De aia Dell si LG sunt "za shiet", mai ales cele din gama medie sau de varf.

Edited by danX, 01 March 2022 - 18:54.


#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Gandeste-te sincer daca ai nevoie de 2 bucati, eu vreau sa trec inapoi la unu singur, cel mai probabil asta: https://www.emag.ro/...s/pd/D4TMC2MBM/

2 x 4k e foarte lat, le tin la 125% si tot nu le pot cuprinde ca lumea.
Asa ca un 4k la 100% mi-ar da destul real estate pentru un use case asemanator cu al initiatorului.

#7
maketi

maketi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.04.2007
Ma gandeam si eu la un monitor de 31,5" dar ma enerveaza ideea de a sta si de a face resize la ferestre ca sa le impart/potrivesc pe un singur monitor cu diagonala mare(aici vreau sa punctez ca am lucrat foarte putin pe un monitor ultrawide si acest detaliu mi se parea cel mai enervant comparativ cu lucrul pe 2 monitoare). Ideea cu monitoarele de 24'' este ca oricand pot scoate unul din schema daca la un moment dat am nevoie de spatiu pe birou. Referitor la Dell imi lasa impresia ca 30% din costul lor e doar brand-ul. Nu stiu daca merita sa renunt la rezolutia sau rata refresh mai mare de la alte modele(Lenovo,Acer,Asus) doar de dragul de a lua Dell cu specificatii mai slabe pe aceiasi banii. Orice idee e binevenita nu sunt neaparat fixat pe acesta configuratie, pur si simplu din calculele facute pe partea de spatiu,ergonomie mi s-a parut cea mai buna varianta.Chiar sunt curios ce alte configuratii folosesc colegii de pe forum.

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postmaketi, on 01 martie 2022 - 20:09, said:

Ma gandeam si eu la un monitor de 31,5" dar ma enerveaza ideea de a sta si de a face resize la ferestre ca sa le impart/potrivesc pe un singur monitor cu diagonala mare(aici vreau sa punctez ca am lucrat foarte putin pe un monitor ultrawide si acest detaliu mi se parea cel mai enervant comparativ cu lucrul pe 2 monitoare).
Atentie ca ala dat de mine nu e ultrawide, e format normal.
Am si un Dell Ultrawide de 34", dar cu rezolutie WQHD. E bun pentru biroul departe de birou, dar pentru lucru zi de zi e enervant.
Daca lucrezi cu Windows vezi ca ai Microsoft Power Toys care printre altele iti imparte monitorul in diverse zone sau arii si poti sa iti tragi relativ usor ferestrele asa cum vrei.

#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,514
  • Înscris: 21.12.2006
La birou lucrez pe 2x 24" FHD, acasă pe 1x 34" WQHD. Prefer monitorul ultra wide, îmi aranjez ferestrele cum vreau eu.

Cele 2 monitoare de 24" sunt Dell U2417H (parcă), cică precalibrate din fabrică, și cu certificat de calibrare. Sunt calibrate pe dracu', certificatul are valori identice la ambele, iar vizual sunt diferite. Abia am reușit să egalizez culorile, noroc cu rama neagră dintre ele care mai estompează din diferențe.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmaketi, on 01 martie 2022 - 15:34, said:

Vreau sa configurez un dual monitor setup pentru lucru de acasa devOps/programare.
Bugetul e un pic cam stramt dar totusi, poate poti inghesui un monitor 32:9 ... este MULT MULT MULT mai fain pentru office/programare/gaming decat 2x 16:9 (dar vine la un pret mai ... hmm ... mare)

Ai de ales intre 3840X1080 care vin in general pe la 43-44" (fiind cat 2 monitoare de 24" lipite) sau 5120x1440 care sunt pe la 49" (fiind cat 2 monitoare de 27" lipite).

#11
maketi

maketi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.04.2007
Pentru monitoare cu aceste diagonale, ar trebui sa am o distanta de vizionare de minim 90-100cm si nu dispun de aceasta distanta.Dupa cum spuneam mai sus, nu doresc un monitor care sa-mi ocupe toata lungimea biroului,mersi oricum de recomandare. Mai degraba as merge pe recomandarea colegului danX, un singur monitor cu diagonala de ~31.5''. La rezolutii 2k,4k cat de mult conteaza rata de refresh, care ar fi caracteristicile decisive, exceptand rezolutia, in alegerea unui monitor 4k ,27-32" ?

#12
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
La 60Hz pentru office work esti super ok, nu te dor ochii. Mai departe, fie VA cu negru fain sau IPS luminos dar cu ceva bleed inerent.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate