Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Nemultumita de lucrarea dentară

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
green222

green222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2022
Buna tuturor,

Acum 4 luni am decis sa îmi pun coronițe pe cei 4 Dinți centrali din fata. Inițial, când mi-a pus dinții provizorii mi i-a făcut prea strâmți și mă strângeau foarte tare. M-am dus înapoi la medicul dentist care s-a crizat ca e din cauza ca nu e ocluzia mea buna și sa mi pileasca și pe cei de jos , desi eu ii explicam ca mă strânge proteza de jos.
într-un final a percutat și mi-a mai modificat-o astfel încât sa pot sta și eu uman de sărbători. Am stat 3 săptămâni sa se refacă gingia după care a venit și lucrarea.(am acceptat sa mi pileasca și pe cei de jos f Putin așa cum a zis el, desi nu avea legătură).

Lucrarea a fost acceptabila, doar un dinte lateral mi l-a făcut prea mic dar zic hai sa stau sa văd cum mă simt cu ei. La insistentele mele a cimentat provizoriu ca sa pot vedea cum mă obișnuiesc cu ei deoarece voia sa mi cimenteze direct. Bun, am stat și dupa ce m-am uitat mai cu atenție spațiile interdentare nu erau corecte, chiar și după ce mă spălăm pe Dinți îmi rămânea pasta, fără Ata dentară nu mai scoteam nimic.

Ma duc, le zic , au constatat si ei același lucru și mi-a trimis iar spre modificare alături de dintele cel mic pe care l-am cerut mai mare.

Rezultatul : dintele mic modificat și alungit strâmb și spre exterior , spațiile interdentare modificate, dar mi-a modificat total aspectul și estetica, Le-am zis ca nu îmi place sa facă ce trebuie, a zis ca dacă mai da a 3'a oară la laborator exista riscul sa se spargă și sa nu mai arate estetic. Acum sunt cu dinții provizorii în gura și ei nu par a vrea sa facă alții de la 0.

Banii și i-au încasat, am plătit o grămadă la un cabinet de renume, tocmai ca sa nu mă duc la colțul blocului.Sunt foarte stresată de atâta timp .

Ce ma sfatuiti sa fac în cazul în care nu vor sa ii facă de la 0? Cum pot recupera banii măcar pe coronițe? Ce plângere le pot face și unde?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Avocat zic eu, specializat pe Malpraxis.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ce vrei sa faci ?
Nu vei recupera nici un leu in vecii vecilor
Malpraxis-ul este aproape imposibil de dovedit si ai nevoie de dovezi beton de beton - cred ca nu ai nici macar chitanta nu-i asa ?
Incearca o plangere la ANPC dar nu-ti pune mari sperante in asta

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Protectia consumatorului dar iti trebuie factura. Fara factura nu poti sa dovedesti nimic. Legea obliga 6 luni de garantie de la data eliberarii facturii.

Edited by Friskey, 01 March 2022 - 12:09.


#5
green222

green222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2022

View PostFriskey, on 01 martie 2022 - 12:08, said:

Protectia consumatorului dar iti trebuie factura. Fara factura nu poti sa dovedesti nimic. Legea obliga 6 luni de garantie de la data eliberarii facturii.

Nu am factura, decât chitanța de la plata cu cardul

#6
green222

green222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2022

View PostNaijax, on 01 martie 2022 - 12:06, said:

Ce vrei sa faci ?
Nu vei recupera nici un leu in vecii vecilor
Malpraxis-ul este aproape imposibil de dovedit si ai nevoie de dovezi beton de beton - cred ca nu ai nici macar chitanta nu-i asa ?
Incearca o plangere la ANPC dar nu-ti pune mari sperante in asta

Nu stiu, momentan mi-au trimis lucrarea înapoi la tehnician cu mențiunea ca a 3-a oară când ii bage la cuptor sa ii modifice se pot sparge și arata inestetic. Dacă făceau ce trebuie din prima sau hai a doua oară ca suntem oameni și mai greșim nu ajungeau aici . Vreau sa recuperez măcar banii pe coroane sa mi pot face în alta parte.am chitanța, ca am plătit cu cardul.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
auzi, daca vrei sa nu existe spatii intre dinti normal ca se vor lati. nu poti sa le ai pe amandoua, si dinti mititei si spatiile dintre ei inchise.

Edited by Fane, 01 March 2022 - 12:27.


#8
green222

green222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2022

View PostFane, on 01 martie 2022 - 12:17, said:

auzi, daca vrei sa nu existe spatii intre dinti normal ca se vor lati. nu poti sa le ai pe amandoua, si dinti mititei si saptiile dintre ei inchise.

Ei singuri au spus ca spațiile intr-avar erau foarte mari de la bun început și ca exista riscul sa se inflameze gingia de la resturi alimentare în timp.

Mă interesează de asemenea părerea cuiva care a mai trecut prin asta și cum a procedat concret.|Mulțumesc

#9
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Nu lucrez in domeniu, insa am o cunoștință care a avut mai multe probleme cu dinții și și-a făcut diverse lucrări.
Din ce am mai discutat cu ea dinții în gură exercită forte foarte mari astfel încât atunci când îți faci o lucrare în primul rând este esențial că lucrarea  să fie corecta din punct de vedere fiziologic - adică dinții sa "calce" bine unii peste alții, mușcătura să fie corecta și așa mai departe.

Asta nu este întotdeauna așa ușor, mai ales când lucrările dentare nu au fost făcute la.timp, deoarece osul se mai retrage, când există spatii dinții migrează etc.

Dacă tu ai avut probleme cu dinții mai mulți ani s-ar putea sa nu mai fie posibil ca dinții refăcuți sa arate la fel ca cei naturali și s-ar putea că noii dinți să nu îți placă cum arată, deși ei sunt corecți din punct de vedere fiziologic, așa cum este conformația mușcăturii tale din prezent.

Sau poate să fie pur și simplu o lucrare greșită, dar pentru asta ar trebui să consulti un alt stomatolog care ți-ar putea spune daca se putea face altfel sau nu.

Edited by spider8, 01 March 2022 - 12:44.


#10
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 17.10.2018
Poti sa faci o plangere la Protectia Consumatorului daca e.Mai departe nu stiu ce proceuri  se fac.Imi pare rau pt ce ti s a intamplat.Daca ai fost facut/a de bani asa.Nu stiu daca se vor mai putea recupera.Ar insemna proces ,cheltuieli si alte batai de cap.
Pe viitor inceara sa te interesezi la prieteni sa gasesti medici profesionisti.
Eu de regula nu merg la o clinica doar ca are numele pompos,le evit.
Intereseaza te de un medic bun si daca va trebui sa te deplasezi in alt oras ,du-te !

#11
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Aveti semnat acordul de tratament?

#12
green222

green222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2022

View Postuhu10uhu, on 01 martie 2022 - 13:52, said:

Aveti semnat acordul de tratament?

Am semnat la început planul de tratament care includea pașii și costurile. Adică o foaie și zicea cât costa obturare, șlefuire , coroane etc.(între ședințe s au mai adăugat bani mai o scanare, mai o cimentare etc.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
...niște nemernici...
profită de durerile noastre să facă averi...

îmi pare rău pt tine, dar dacă ai acceptat să dai bani fără factură, acum i-ai pierdut...

și dacă tot suntem la capitolul stomatologic, poți apela sintagma „dinte pt dinte!”

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
extrasul de cont prin care ai livrat bani cabinetului tine loc de chitanta.

View Postgreen222, on 01 martie 2022 - 12:22, said:


Ei singuri au spus ca spațiile intr-avar erau foarte mari de la bun început și ca exista riscul sa se inflameze gingia de la resturi alimentare în timp.

Mă interesează de asemenea părerea cuiva care a mai trecut prin asta și cum a procedat concret.|Mulțumesc
ai avut spatii inainte la dintii naturali?

#15
green222

green222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2022

View PostFane, on 01 martie 2022 - 20:39, said:

extrasul de cont prin care ai livrat bani cabinetului tine loc de chitanta.


ai avut spatii inainte la dintii naturali?
Nu, niciodată, dantura mea era f ok fizionomic, doar estetic aveam niște carii care nu mai puteau fi plombate, fuseseră deja niște ani. Spațiile dintre Dinți mei erau perfect normale.Ei când au luat măsurătorile au și scanat pe computer de vreo 3 ori cred . Ca sa îmi zică după ca ei nu sunt cizmari sa facă lucrarea potrivită din prima.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View PostFane, on 01 martie 2022 - 20:39, said:

extrasul de cont prin care ai livrat bani cabinetului tine loc de chitanta.

fane, trăim în .ro - :( - va trebui să dovedești că ai dat banii pt efectuare lucrare stomatologică
un grup de avocați buni va tergiversa procesul fo' 10 ani...

#17
Nutritionist73

Nutritionist73

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2022
Din pacate, mai nou, toate clinicile stomatologice te pun sa semnezi un acord, inainte de tratament / lucrare, daca il cititi cu atentie o sa observati un paragraf in care clinica nu isi asuma nici o responsabilitate, iti spun clar ca nu ai respectat indicatiile post lucrare....si cu asta basta, sfat : intrebati intotdeauna ce garantii vi se ofera / lucrare si cereti-le in scris

#18
spartacucu

spartacucu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.12.2016

View Postuhu10uhu, on 01 martie 2022 - 13:52, said:

Aveti semnat acordul de tratament?

Legat de subiect, chiar daca e vechi.
Legea prevede clar ca acordul pacientului se ia in manoperele de risc. Risc in medicina nu inseamna ca nu esti tu multumit ca ti-a pus 4 dinti, ca nu suntem la piata. E definit legal altfel, se centreaza in primul rand in jurul decesului pacientului, apoi daca mai e ceva luat in calcul de catre o comisie medico legala, cazul in care ramai mutilat: de exemplu ti-a scos un ochi in timpul unei extractii pentru ca i-a alunecat un instrument sau ceva similar. In rest nici sa nu indraznesti sa scoti cuvantul malpraxis din gura intr-un cabinet de stomatologie ca e posibil sa pleci si batut, s-a mai intamplat, a fost o stire acum cativa ani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate