Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Delay care creste si descreste

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
beak

beak

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2022
Salut, am o retea mostenita de cca 16-23 pc-uri care ies pe o latime de banda garantata de 150 Mbps, cu max de 1Gbps. Mai intra si cca 20 de ip-uri de telefoane.
Reteaua este gigabit, are switchuri simple, fara management, fara VLAN-uri, AP-uri (si un switch separat pt un wifi mesh), un tunel OpenVPN si un pc care primeste imagini de la 2 NVR/DVR (in locatiile lor au si ele FO)
Routerul e un Asus AC-65P, 256 MB RAM si procesor cu 4 core-uri.
Memoria de lucru e plina cam 95% iar procesorul e incarcat pana in 7-8% cu media sub 5%.
Wifi-ul routerului are banda radio specificata sa nu caute mereu, iar routerul e responsiv.
In firewall-ul routerului e deschis un port care e forwardat catre o adresa IP din lan. - aici cu reguli de firewall simple: admite ip-uri din reteaua de vpn, admite ip din ro, exclude restul. Aici se intra rar deci nu-l pot socoti ca factor de influenta.
Mai am o camera IP in lan care trimite imagini pe un server din China.
Max de banda consumata e cam de 10 MB/s in peak, restul e cam 1.5 - 2 MB/s.
Pingurile in 8.8.8.8 sunt ok cu o crestere la fiecare al 9 sau 10-lea ping.
In 1.1.1.1 latenta e mai mica dar se pastreaza cresterea de la all8.
Pingurile in retaua interna sunt sub 1 ms.
Daca folosesc utilitarul din router si dau ping din interfata de wan (in all8 si all1) am acelasi compartament cu latenta care creste si apoi scade.
Sambata cand camerele merg dar nu sunt useri, nu am cresteri in latenta.
Mai am niste useri care asculta muzica (2,3) si unul care sta pe mai multe streamuri video (TV/Digi24/etc). Asta sa fie cauza cresterii la delay?
QOS nu e activat in router.
Pareri?

Loguri ping
Spoiler

Edited by Ravy, 01 March 2022 - 12:18.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,735
  • Înscris: 30.08.2006
Asus AC-65P este un router de buget foarte apropiat de versiunea AC-1750U pe care il detin. Difera procesorul care e tot quad core dar alta marca.
Problema la tine este ca nu face fata.
Un exemplu de raspuns la ping pe routerul meu care nu e solicitat deloc.
Attached File  descărcare (1).png   27.4K   15 downloadsAttached File  descărcare.png   70.5K   17 downloads
Iti recomand ASUS ROG Rapture GT-AC2900 pentru pretul foarte redus in acest moment si memoria ram dubla fata de ce ai acum.
Trimite ping si catre router ca sa te convingi ca si-a atins limitarile.

Edited by Leo2006, 01 March 2022 - 12:55.


#3
beak

beak

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2022
Multumesc pt feed-back. Memoria ar putea sa fie cauza, putere de procesare libera are destula.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate