Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Formatare hdd cu windows pe el

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Salut! Am schimbat un hdd cu  ssd prin clonare si acum voiam sa copiez in hdd (ca un backup) toate fisierele personale si am incercat sa-l formatez si sa fac o singura partitie dar nu reusesc. Imi apar tot felul de partitii mai mari sau mai mici (pe care a fost si windows, probabil) si sunt cumva protejate la stergere. Pe partitiile principale nu mai exista nimic dar nu pot sa le unesc intre ele. Am incercat cu CCleaner si alte programe de formatat hdd dar nu reusesc. Exista vreo solutie mai simpla?

#2
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 26.10.2021
Cauta formatare din cmd.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Chestia cu clonarea este o idee proasta, mai ales cand e combinata cu nestiinta.

Intra in Disk Management si incearca de acolo.
Unele partitii (EFI) nu pot fi sterse usor, dar nici f greu

https://www.easeus.c...-partition.html

#4
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
Incearca din disk management din windows (click dreapta pe my computer->manage->disk management). Acolo dai click dreapta pe partitia ce vrei sa o formatezi si format, daca nu merge dai delete volume.

#5
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca nu merge si nu merge, ia WD Data Lifeguard Diagnostics si da-i un erase (quick). N-o sa mai ai nimic pe el.
Apoi, din Disk Management, initializare + partitionare + formatare.

Asta presupunand ca ai schimbat HDD-urile corect, si ca intr-adevar nu-ti mai trebuie nimic de pe HDD-ul acela.

Edited by TS030, 28 February 2022 - 21:24.


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 08.02.2011
Daca nu merge din windows urmatorul pas e sa folosesti o chestie bootabila , ce nu depinde de nimic altceva.

#7
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

 TS030, on 28 februarie 2022 - 21:23, said:

Daca nu merge si nu merge, ia WD Data Lifeguard Diagnostics si da-i un erase (quick). N-o sa mai ai nimic pe el.
Apoi, din Disk Management, initializare + partitionare + formatare.

Asta presupunand ca ai schimbat HDD-urile corect, si ca intr-adevar nu-ti mai trebuie nimic de pe HDD-ul acela.
Asta da, m-a uns la suflet... Posted ImagePosted ImagePosted Image a ras tot...si ce m-am mai chinuit vreo doua zile...mii de multumiri!!!
Acum mai am o problema: cand am clonat hdd pe  ssd, partitia cu windows mi-a ramas la fel ca pe hdd si as fi vrut sa mai iau din cealalta sa o mai maresc dar nu stiu cum...

Edited by johnnydanut, 28 February 2022 - 22:15.


#8
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015

 johnnydanut, on 28 februarie 2022 - 22:11, said:

Asta da, m-a uns la suflet... Posted ImagePosted ImagePosted Image a ras tot...si ce m-am mai chinuit vreo doua zile...mii de multumiri!!!
Acum mai am o problema: cand am clonat hdd pe  ssd, partitia cu windows mi-a ramas la fel ca pe hdd si as fi vrut sa mai iau din cealalta sa o mai maresc dar nu stiu cum...
1. copie tot pe HDD.
2. reinstal Win si fa partitia pu Win de cati GB vrei tu

#9
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012

 johnnydanut, on 28 februarie 2022 - 22:11, said:

Asta da, m-a uns la suflet... Posted ImagePosted ImagePosted Image a ras tot...si ce m-am mai chinuit vreo doua zile...mii de multumiri!!!
Acum mai am o problema: cand am clonat hdd pe  ssd, partitia cu windows mi-a ramas la fel ca pe hdd si as fi vrut sa mai iau din cealalta sa o mai maresc dar nu stiu cum...
Foarte simplu si fara probleme. Foloseste EaseUS Partition Master free. Vizioneaza un tutorial, ca sa vezi cum se foloseste si e o joaca de copii.
Exista mai multe programe de acest gen, dar asta nu a dat niciodata erori.

Edited by yoaca70, 01 March 2022 - 08:38.


#10
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

 yoaca70, on 01 martie 2022 - 08:37, said:

Foarte simplu si fara probleme. Foloseste EaseUS Partition Master free. Vizioneaza un tutorial, ca sa vezi cum se foloseste si e o joaca de copii.
Exista mai multe programe de acest gen, dar asta nu a dat niciodata erori.
Din pacate cu varianta free nu poti face mai nimic...

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
În situația ta softurile gratuite fac treabă mai bună decât cele plătite și promovate de mulți.

- Pentru clonare disc am folosit mereu fără probleme Macrium Reflectfree. Are și funcție de redimensionare a partițiilor, dar nu funcționează tot timpul cum te aștepți.
https://www.macrium.com/reflectfree

- Pentru redimensionare, reordonare, convertire, ștergere, etc partiții cel mai bun program pe care l-am folosit este IM-Magic Partition Resizer Free.
https://partition-magic-free.com/

Ca și procedură de lucru recomand clonarea de pe disk1 pe disk2, te joci cu redimensionarea, rearanjările etc pe disk2, după ce te asiguri de rezultatul dorit și faptul că funcționează cum trebuie, păstrezi disk2 și poți șterge și refolosi disk1.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate