Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Jurnal casa P / P+E, Arad, cartier Bujac

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Buna ziua tuturor! Dupa ani buni de urmarie a subiectelor din aceasta arie, a venit timpul sa deschid si eu ceea ce se vrea a fi, propriul jurnal de constructie a casei. Deocamdata totul este la nivel de idei, nefiind inca nimic batut in cuie. Terenul ce a fost achizitionat in urma cu 2 saptamani, are suprafata de 464mp, situat pe colt, cu deschiderea stradala de ~15 respectiv 25m. Forma terenului este un fel de trapez. Ca si utilitati pe teren exista gaz si curent, apa de la retea nefiind inca introdusa. Pe teren mai exista o casa din vaiuga ce urmeaza a fi demolata. Atasez aici si o parte din planul de amplasament pe care l-am primit de la topometrist in urma ridicarii topografice. Urmeaza sa primim si planul topografic, in baza caruia vom cere certificatul de urbanism pentru demolare / constructie. Sper sa reusesc in perioada urmatoare sa efectuez studiul geotehnic si sa cer CU iar apoi sa ma intalnesc cu un arhitect pentru a contura planul viitoarei constructii. Subiectul acesta l-am deschis pentru a urmari in timp evolutia constructiei si bineinteles pentru a primi sfaturi, indrumari, idei, etc, pe care le voi aprecia si chiar m-as bucura sa existe deoarece nu sunt un foarte bun cunoscator al domeniului. Imediat cum voi mai avea informatii noi, le voi posta aici. O zi faina tuturor!
Attached File  PAD.jpg   52.18K   108 downloads

Edited by flavius1990, 28 February 2022 - 15:08.


#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Nu te-ai gandit nici  un moment ca ai nevoie si de canalizare la o potentiala viitoare casa ?  E un lucru minimal.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 26.06.2009
Din curiozitate: cat te-a costat toata "distractia" (terenul + casa care va fi demolata)?

#4
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

 Bogotta, on 28 februarie 2022 - 15:26, said:

Nu te-ai gandit nici  un moment ca ai nevoie si de canalizare la o potentiala viitoare casa ?  E un lucru minimal.
Ba da, exista canalizare. Am uitat sa mentioez. Posted Image

 Xman_ghio, on 28 februarie 2022 - 15:39, said:

Din curiozitate: cat te-a costat toata "distractia" (terenul + casa care va fi demolata)?
65k

Edited by flavius1990, 28 February 2022 - 15:54.


#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Asa buna e zona de a meritat 65k terenul de forma aia?

#6
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

 mannyx92, on 28 februarie 2022 - 18:29, said:

Asa buna e zona de a meritat 65k terenul de forma aia?

Nu stiu cat este de buna sau nu dar noua ne place si plus de asta am primit deja oferta sa il vindem cu un pret mai mare fata de cat l-am cumparat.

#7
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Cand sa fie gata constructia? Spor la treaba!

#8
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Greu de spus de acum. Planurile ar fi ca sa incepem constructia anul viitor si sa o terminam cam in 2 ani. Deci cam prin 2025. In perioada urmatoare vreau sa rezolv cu actele iar ulterior sa imi fac un plan mai exact de incepere - finalizare a executiei.

#9
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Intre timp in data de 11.03.2022 am depus cererea pentru eliberarea certificatului de urbanism in vederea autorizarii lucrarilor de desfiintare a casei existente + autorizarii constructiei noi iar saptamana aceasta ar trebui sa efectuez studiul geotehnic. Printre altele as vrea sa indepartez o constructie care zic eu nu s-a desfiintat in intregime din fata terenului. Stiti cumva cui ar trebui sa ma adresez, sau cum ar trebui sa actionez?
Attached File  Picture1.jpg   1009.28K   69 downloads
O zi buna!

Edited by flavius1990, 17 March 2022 - 12:10.


#10
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Salutare, revin cu noutati: Intre timp am reusit sa obtin certificatul de urbanism si cel mai important, am primit primele planuri de arhitectura! Le postez aici, asa ca va rog sa va uitati si voi peste ele. Orice opinie este bine-venita. Daca ati modifica ceva sau daca vedeti ceva in neregula, va rog sa semnalati ca sa pot discuta respectivele aspecte cu arhitectul. Casa ca va fi parter + etaj partial, ne-am dorit living si terasa mare, un birou neaparat la parter iar la etaj doua dormitoare ne sunt suficiente, de asta am ales in principal P + etaj partial. POT maxim din CU este 40% ceea ce inseamna 185mp amprenta la sol.
Attached File  Plan parter concept Casa Marinasi.pdf   46.19K   80 downloads
Attached File  Plan etaj concept Casa Marinasi.pdf   33.33K   52 downloads

Edited by flavius1990, 01 May 2022 - 15:22.


#11
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Nimeni nimic? Vad ca descarcari au fost..repet, orice opinie este bine-venita. O seara placuta!

#12
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Livingul este urias in opinia mea :)

#13
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.08.2020
Bună ziua, strict părerea mea :)
1. Bucătăria e mare pentru o încăpere care din schiță va fi mobilată doar pe o singură latură și mi se pare puțin spațiul de lucru care rămâne disponibil. Oare veți avea și ceva insulă pe mijloc?
2. Cămara are adâncime 110. O ușă are 80-90 de cm, deci pentru rafturi și spațiu de manevră în cămară vă rămân 20-30 cm. Dacă aveți nevoie de ceva de pe rafturile care sunt în spatele ușii va trebui să închideți ușa ca să le puteți accesa. Cel mai probabil ușa nu se va deschide cum e acum în plan, ci înspre bucătărie sau culisantă.
3. Locul de luat masa: masa pare înghesuită lângă acel stâlp, deci va fi incomod pentru persoanele care utilizează acele locuri.
4. Mi se pare complicat de mobilat livingul.
5. Baia de la etaj cu acces din hol: va fi cam înghesuită deoarece are 110cm adâncime. Am impresia că pe schiță nu sunt respectate proporțiile..aceeași observație ca la cămară: o ușă are 80-90 cm, iar pe plan la dvs cu ușa deschisă pare că mai rămâne până în perete cam tot cât are ușa.
6. Nici la baia de la parter nu par să fie  respectate proporțiile.Ce dimensiune are cabina de duș?
Spor să aveți!

#14
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.08.2020
Bună ziua, m-am uitat pe schița pusă în prima postare și planul pentru parter...oare casa va fi plasată exact pe limita de proprietate- biroul și livingul așa par din planuri? Geamurile de la acele camere se vor deschide toate? Altfel va trebui să ieșiți în stradă pentru a le curăța. Un alt aspect important pentru un astfel de amplasament e strada : dacă e super circulată eu nu mi-aș dori să am geamurile direct la drum.

#15
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

 mircea812, on 08 mai 2022 - 07:51, said:

Livingul este urias in opinia mea Posted Image
Asta asa am cerut cand s-a facut tema de proiectare. Nu imi displace, singura chestiune este ca nu are o forma geometrica perfecta si va fi mai dificil de mobilat asa cum spune Charlie89 mai jos, dar asta este, asa a iesit, nu cred ca ar fi multe posibilitati de modificare aici.

 Charlie89, on 08 mai 2022 - 09:20, said:

Bună ziua, strict părerea mea Posted Image
1. Bucătăria e mare pentru o încăpere care din schiță va fi mobilată doar pe o singură latură şi mi se pare puţin spaţiul de lucru care rămâne disponibil. Oare veţi avea şi ceva insulă pe mijloc?
2. Cămara are adâncime 110. O uşă are 80-90 de cm, deci pentru rafturi şi spațiu de manevră în cămară vă rămân 20-30 cm. Dacă aveți nevoie de ceva de pe rafturile care sunt în spatele uşii va trebui să închideți uşa ca să le puteţi accesa. Cel mai probabil uşa nu se va deschide cum e acum în plan, ci înspre bucătărie sau culisantă.
3. Locul de luat masa: masa pare înghesuită lângă acel stâlp, deci va fi incomod pentru persoanele care utilizează acele locuri.
4. Mi se pare complicat de mobilat livingul.
5. Baia de la etaj cu acces din hol: va fi cam înghesuită deoarece are 110cm adâncime. Am impresia că pe schiță nu sunt respectate proporțiile..aceeaşi observație ca la cămară: o uşă are 80-90 cm, iar pe plan la dvs cu uşa deschisă pare că mai rămâne până în perete cam tot cât are uşa.
6. Nici la baia de la parter nu par să fie  respectate proporțiile.Ce dimensiune are cabina de duş?
Spor să aveți!
Notat. Multumesc de feedback! O sa le iau in considerare iar referitor la respectarea proportilor, am si eu aceiasi impresie. O sa confirm cu arhitectul acest aspect.

 Charlie89, on 08 mai 2022 - 10:01, said:

Bună ziua, m-am uitat pe schița pusă în prima postare şi planul pentru parter...oare casa va fi plasată exact pe limita de proprietate- biroul şi livingul aşa par din planuri? Geamurile de la acele camere se vor deschide toate? Altfel va trebui să ieşiţi în stradă pentru a le curăța. Un alt aspect important pentru un astfel de amplasament e strada : dacă e super circulată eu nu mi-aş dori să am geamurile direct la drum.
Corect, biroul, living-ul sunt pe linia de proprietate. Am ales sa construim la strada pentru a ne ramane cat mai mult teren pentru curte dar si pentru ca restul caselor din cartier sunt majoritatea la strada si nu avem o problema cu asta, chiar daca cartierul este destul de circulat.

#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Te sfatuiesc sa apelezi la un designer de interior pt a vedea cum va arata casa mobilata,etc.

Edited by anaki, 08 May 2022 - 16:03.


#17
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Baile vor avea bideu, dus de wc? Dusurile de wc sunt foarte utile, odata ce te-ai obisnuit.

Nu vad utilitatea unei ferestre in dressing in general, e o "camara cu haine". Acolo stai 5minute/zi doar. Locul ferestrei poate fi completat cu rafturi plus ca nu ai pierderile de temperatura datorate ferestrei.

#18
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 26.11.2001
Mie imi place:

- ai aranjarea camerelor ok functie de punctele cardinale
- apartamentul matrimonial de la etaj e f.ok gandit.
- bideul face toti banii :)
- la dressing as face dulapuri pe lateral si culoar de 60cm pe mijloc. Fara geam la dressing, o simpla gura de ventilatie in perete as fi prevazut pt aerisire pasiva.

- la parter as mari un pic camara si as micsora camera tehnica.
- la camara, un singur geam MIC, pozitionat sus. Ceva gen 40cm maxim. As pune pe lateral o lada frigorifica, foarte utila la casa omului.
- spalatoria e f.utila la casa, felicitari ca ai prevazut asta

PS nu rata si studiul geotehnic.

succes Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate