Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Schimbare certificat de inmatriculare la schimbare domiciliu

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
blood^

blood^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2006
Am schimbat domiciliul din sectorul 6 in sectorul 3 si trebuie sa schimb si certificatul de inmatriculare. Pe site la drpciv scrie ca trebuie sa merg cu placutele, sa fac plata online pentru altele si sa duc certificatul fiscal (banuiesc de la sectorul 3). Nu imi dau seama daca trebuie facuta programare online (nu am gasit rubrica). A trecut cineva recent prin asta si ma poate ajuta?

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Daca ai toate actele. Ai masina mutata la sector 3, ai impozit platit, rca, buletin, tot, mergi la drpciv (nu iti trebuie placutele ca banuiesc ca ramane nr acelasi)

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu stiu pe ce sait ai intrat si ce ai citit acolo dar nu este nevoie de placutele de inmatriculare pentru ca raman ... aceleasi
Se opereaza doar schimbarea de adresa in Cartea de Identitate
De asemenea - programerea online este recomandata dar nu obligatorie
Te poti prezenta direct la ghiseu fara nicio programare

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

View Postblood^, on 28 februarie 2022 - 12:03, said:

(nu am gasit rubrica)
rubrica

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010
Trebuie sa treci mașina de pe sectorul 6 pe sectorul 3. Iei fisa fisa fiscala de la sectorul 3, plătești taxă de emitere a unui talon și mergi la drpciv, unde completezi o cerere de modificare a adresei.

#6
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011
Intervin cu o intrebare legată oarecum de subiect, ptr. a nu mai
deschide un Topic asemănător.
La schimbarea cărții de identitate , după un nou nomenclator al străzilor
mi s-a schimbat denumirea străzii, adresa de domiciliu rămânând aceași.
Am fost sfătuit să solicit la Primărie o adeverință in care se specifică această situație.
A avut cineva un caz asemănător ? A fost necesară schimbarea certificatului
de inmatriculare ?

#7
blood^

blood^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2006
@nicuberbec01 posibil ca trebuie sa schimbi si certificatul ca apare adresa si acolo, e ca la buletin. Incearca sa dai de ei sa nu ai probleme, eu nu am reusit cu numerele pe de drpciv.

Legat de intrabarile mele trebuie sa fac o vizita la taxe si impozite sa eliberez certificat fiscal. Se poate si online dar trebuie semnatura digitala si deja devine prea complicat.
Taxa pentru un certificat nou am vazut ca se poate plati pe ghiseul.ro

@Naijax aici am citit de placute dar cred ca e ceva generalist penru cei care schimba orasul

@tioopedi Da, acolo o sa fac si o programare la rubrica "Duplicat certificat inmatriculare" desi eu vreau sa-l schimb. Acum nu stiu cat de mult conteaza ce bifez acolo.

#8
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Postblood^, on 28 februarie 2022 - 12:03, said:

Am schimbat domiciliul din sectorul 6 in sectorul 3 si trebuie sa schimb si certificatul de inmatriculare. Pe site la drpciv scrie ca trebuie sa merg cu placutele, sa fac plata online pentru altele si sa duc certificatul fiscal (banuiesc de la sectorul 3). Nu imi dau seama daca trebuie facuta programare online (nu am gasit rubrica). A trecut cineva recent prin asta si ma poate ajuta?
E obligatoriu sa predai placutele de inmatriculare numai daca te muti in alt judet, dar aici nu-i cazul ramanand in Bucuresti. Poti merge direct la inmatriculari dar risti sa prinzi ceva coada, de aceea-i recomandat sa te programezi ca atunci mergi fix in ziua si ora programata.

#9
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Eu mi-am schimbat domiciliul din Buc in IF, nu am schimbat talonul, merg cu numere de bucuresti, nu mi-a zis nimic nici un politist de cate ori am fost oprit.

#10
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

View Postpufarin, on 28 februarie 2022 - 15:02, said:

Eu mi-am schimbat domiciliul din Buc in IF, nu am schimbat talonul, merg cu numere de bucuresti, nu mi-a zis nimic nici un politist de cate ori am fost oprit.
Pentru locul de parcare ai nevoie sa corespunda

#11
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Nu am nevoie de loc de parcare, incap fara probleme 4-5 masini la mine in curte :)

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Placutele raman aceleasi, daca se pastreaza judetul, in cazul asta e OK, ramane Bucuresti, deci nu schimbi placutele.

mergi la drpciv cu aceleasi acte ca aduci cand inmatriculezi o masina noua (exceptie pct 4):

https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b96

Inainte de a merge, treci pe la taxe si Impozite, unde inscrii masina acolo unde e noua adresa de domiciliu  => certificat fiascal.

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
DRPCIV nu raspund la telefon (asta in ultimul timp, ca in vara am prins la telefon o persoana foarte amabila care m-a ajutat cu toate informatiile necesare), dar raspund la email destul de rapid si cu informatii detaliate. Copiez aici ce am primit de la ei (posibil sa fie aceleasi informatii de pe site, ca si acolo sunt detaliate foarte bine):

Quote

Eliberarea unui nou certificat de înmatriculare în urma modificării unor date despre proprietar (nume, denumire, domiciliu, sediu etc. ), atunci când nu se modifică numărul de înmatriculare
Documente necesare :
a)   cererea solicitantului (https://www.drpciv.r...729455700e94dc6);
b)   actul de identitate al solicitantului, în original.
În cazul în care documentele se depun/ridică de o altă persoană decât proprietarul vehiculului este necesară împuternicire specială (procură), emisă în acest scop, din partea proprietarului, autentificată de un birou notarial din România, iar în cazul cetățenilor români aflați în străinătate, la Ambasada/Consulatul României din țara în care se află.

c)    certificatul de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care să rezulte pierderea sau, după caz, dovada declarării furtulului certificatului de înmatriculare - https://www.drpciv.r...729455700e94e0e);
d)   dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare;
e)   cartea de identitate a vehiculului, în original;
f) certificat de atestare fiscală, numai în cazul modificărilor ce vizează datele tehnice în baza cărora se calculează impozitul pe mijloace de transport, ori cele care se referă la schimbarea domiciliului, sau, după caz, a reşedinţei, pentru cetăţenii străini, ori a sediului;
g)   copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate a acesteia, încheiată pe numele solicitantului;


ATENȚIE: Contravaloarea certificatelor de înmatriculare nu se mai poate achita la ghișeu !
1. Tarifele reprezentând contravaloarea certificatelor de înmatriculare (49 lei), se încasează exclusiv în:
CONT BCR: RO94RNCB0082000367331018
CEC BANK:  RO05 CECE B000 30RO N116 2250
BENEFICIAR: Regia Autonomă - Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat
utilizând mijloacele de plată:
· Sistemul național electronic de plată online (S.N.E.P) – www.ghiseul.ro (recomandat)
LINK DIRECT:
https://www.ghiseul....m92aXpvcmllIn0=
· virament;
· mijloace de plată online;
· mandat poștal;

Plata cash a contravalorii documentelor se poate efectua prin intermediul automatelor de plată aparținand CEC Bank, instalate în București și în teritoriu -  https://selfpay.ro/localizare/

Dosarul se depune la sediul SERVICIULUI PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE ŞI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR din cadrul INSTITUTIEI PREFECTULUI, în a cărei rază de competenţă proprietarul își are domiciliul sau sediul (reşedinţa, în cazul persoanelor fizice cu domiciliul în străinătate).
Activitățile cu publicul din sfera de competență a serviciilor publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor se desfășoară și se realizează, de regulă, numai pe bază de programare online:
https://www.drpciv.ro/drpciv-booking/
<DUPLICAT CERTIFICAT ÎNMATRICULARE>

Mentionez ca eu am platit direct pe site-ul DRPCIV, aici.

Edited by Michidoo, 28 February 2022 - 22:51.


#14
adibaad

adibaad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 04.10.2004
Salut! Are cineva idee cat dureaza eliberarea unui certificat nou? La telefon nu raspunde nimeni...Multumesc!

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
20 de zile lucratoare este termenul pentru solutionare dar se misca mai repede
Cam 5-7 zile

#16
adibaad

adibaad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 04.10.2004
Si in timpul asta cum circuli cu masina? Iti dau vreo dovada ceva? Banuiesc ca mai trebuie sa platesc si numere provizorii ( ma mut din Bucuresti in Ilfov deci predau numerele vechi)...Multumesc pentru  informatii!

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
DA - primesti o dovada de circulatie provizorie (inlocuitoare) ce ofera dreptul de circulatie doar in Romania.
Adica nu poti pleca in Ucraina Posted Image

#18
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 adibaad, on 01 martie 2022 - 09:09, said:

Salut! Are cineva idee cat dureaza eliberarea unui certificat nou? La telefon nu raspunde nimeni...Multumesc!
Azi am lasat actele si certificatul se poate ridica joi cel mai devreme.

 adibaad, on 01 martie 2022 - 09:55, said:

Si in timpul asta cum circuli cu masina? Iti dau vreo dovada ceva? Banuiesc ca mai trebuie sa platesc si numere provizorii ( ma mut din Bucuresti in Ilfov deci predau numerele vechi)...Multumesc pentru  informatii!
Iti retin certificatul, deci pana e gata cel nou nu ai dreptul sa circuli cu masina. Informatie de astazi, de la DRPCIV Bucuresti.

 Naijax, on 01 martie 2022 - 10:17, said:

DA - primesti o dovada de circulatie provizorie (inlocuitoare) ce ofera dreptul de circulatie doar in Romania.
Adica nu poti pleca in Ucraina Posted Image
Vezi mai sus.

Edited by Michidoo, 01 March 2022 - 14:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate