Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Experiențe cu Dorei (diverse domenii)

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Saracia... Am avut nevoie la tabloul electric de ceva reparatie si... din saracie am apelat la unu' care le stia pe toate. Din pacate, i-am dat banii inainte de reparatie, bani pe care i-a baut si mi-a facut un scurtcircuit de mai mare dragul in sensul ca nu declansa sigurantele si facea un consum foarte mare (inregistrat de contoar). La cateva saptamani de la tarasenia asta, am refacut tabloul electric, am trecut pe estimat si am platit ani de zile asa. Luna trecuta m-am uitat pentru  prima data pe estimatul lor si am constatat ca am platit in plus aproximativ 13500kw, consum pe care trebuie sa-l recuperez cumva.

Edited by e_bulu, 28 February 2022 - 09:17.


#20
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Intr-o noapte am simtit miros de gaz ( noroc ca am trecut pe langa centrala ), am sunat la EON deranjamente, au venit destul de repede doi domni. Cum au intrat in casa unul dintre ei a fost glont la centrala, scoate o bricheta si o aprinde, vazand ca nu bubuie blocul, a zis " eh, nu e grav ", colegul lui cand a vazut i-a spus " iesi afara la o tigara, acum! ". Il pot numi dorel? :D

#21
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Aia cu faianta lipita cu vopsea am vazut-o la un unchi de ai mei. A tinut mult peste 10 ani. Numai ca trebuie sa te pricepi bine la vopsele.

#22
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
dar vreun Dorel sa dea factura a vazut cineva cu ochii lui?! Nu legende sau din auzite, poate cineva posta aici poza cu o factura taiata de vreun Dorel?! Pariu ca nu!
Eu, in ultimii x ani, adica de cand ma stiu, nu am primit NICIODATA factura de la NICIUN mester care a lucrat in casa mea.

#23
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdjl, on 27 februarie 2022 - 20:01, said:

Ce experienţe aţi avut cu Doreii (în diverse domenii).

Tu vrei sa ai record de posturi pe aici? Posted Image

#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Am pus o centrala intr-un apartament si l-am lasat pe dorel sa monteze caloriferele, 5 bucati.
Spre seara m-a sunat ca a terminat, a facut proba si e ok. A doua zi cand am ajuns erau balti pe jos: toate cele 5 calorifere curgeau pe la robineti :). Rateu 100%
se pare ca nu a pus deloc teflon sau calti, "stia el" ca robinetii de calorifere nu au nevoie..

#25
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 23.07.2005

View Poste_bulu, on 28 februarie 2022 - 09:04, said:

Saracia... Am avut nevoie la tabloul electric de ceva reparatie si... din saracie am apelat la unu' care le stia pe toate. Din pacate, i-am dat banii inainte de reparatie, bani pe care i-a baut si mi-a facut un scurtcircuit de mai mare dragul in sensul ca nu declansa sigurantele si facea un consum foarte mare (inregistrat de contoar). La cateva saptamani de la tarasenia asta, am refacut tabloul electric, am trecut pe estimat si am platit ani de zile asa. Luna trecuta m-am uitat pentru  prima data pe estimatul lor si am constatat ca am platit in plus aproximativ 13500kw, consum pe care trebuie sa-l recuperez cumva.
nu ca zic, dar totusi, o regularizare nu s-a facut niciodata?

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View Poste_bulu, on 28 februarie 2022 - 09:04, said:

Saracia... Am avut nevoie la tabloul electric de ceva reparatie si... din saracie am apelat la unu' care le stia pe toate. Din pacate, i-am dat banii inainte de reparatie, bani pe care i-a baut si mi-a facut un scurtcircuit de mai mare dragul in sensul ca nu declansa sigurantele si facea un consum foarte mare (inregistrat de contoar). La cateva saptamani de la tarasenia asta, am refacut tabloul electric, am trecut pe estimat si am platit ani de zile asa. Luna trecuta m-am uitat pentru  prima data pe estimatul lor si am constatat ca am platit in plus aproximativ 13500kw, consum pe care trebuie sa-l recuperez cumva.
cam cusuta cu ata alba asta...ce consum avea asa de mare de nu iti sarea siguranta? Plus de asta...daca nu iti sarea siguranta, iti lua foc tabloul. Ce legatura are consumul in sine inregistrat de contor ,  cu saritul sigurantei? Nu prea are noima ce zici tu acolo dar in fine, fie cum crezi tu.

Deci tu , sa inteleg ca , ai bagat consumatori ca innecatul...nu ti a sarit siguranta, si ai mai bagat inca pe atat, , iar nu ti a sarit, ai mai bagat, consumul s a dus spre ceruri, dar tu tot ai mai bagat ca ducea siguranta aia...si tot asa. hai bre...ce naiba, ce incerci sa ne zici aici
Aici e vorba de Dorei...nu de aberatiile noastre, hai sa fim fair

View PostGaBogdan, on 28 februarie 2022 - 09:17, said:

Intr-o noapte am simtit miros de gaz ( noroc ca am trecut pe langa centrala ), am sunat la EON deranjamente, au venit destul de repede doi domni. Cum au intrat in casa unul dintre ei a fost glont la centrala, scoate o bricheta si o aprinde, vazand ca nu bubuie blocul, a zis " eh, nu e grav ", colegul lui cand a vazut i-a spus " iesi afara la o tigara, acum! ". Il pot numi dorel? Posted Image
cam nasol asta...eu ii faceam reclamatie instant.

Dorel...putin spus

View Postaeon, on 28 februarie 2022 - 12:10, said:

se pare ca nu a pus deloc teflon sau calti, "stia el" ca robinetii de calorifere nu au nevoie..
fantastic

View PostChifteluta, on 28 februarie 2022 - 09:38, said:

Aia cu faianta lipita cu vopsea am vazut-o la un unchi de ai mei. A tinut mult peste 10 ani. Numai ca trebuie sa te pricepi bine la vopsele.
Unchi de-al meu

Nu toata lumea are scoala vopselelor, aci iti trebuie multa experienta si practica

Edited by cuculea, 28 February 2022 - 13:06.


#27
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcuculea, on 28 februarie 2022 - 13:05, said:

Unchi de-al meu

https://www.digi24.r...recventa-479867

Pentru cultura ta generala!

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcuculea, on 28 februarie 2022 - 13:05, said:


Unchi de-al meu

Cum?????

#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View PostChifteluta, on 28 februarie 2022 - 13:14, said:

https://www.digi24.r...recventa-479867

Pentru cultura ta generala!
Da...recunosc..eu analfabet aci...scuze

View Postericmario, on 28 februarie 2022 - 13:48, said:

Cum?????
uite mai sus...nu stiam de faza asta. Analfabet, recunosc

Edited by cuculea, 28 February 2022 - 13:59.


#30
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Poste_bulu, on 28 februarie 2022 - 09:04, said:

Saracia... Am avut nevoie la tabloul electric de ceva reparatie si... din saracie am apelat la unu' care le stia pe toate. Din pacate, i-am dat banii inainte de reparatie, bani pe care i-a baut si mi-a facut un scurtcircuit de mai mare dragul in sensul ca nu declansa sigurantele si facea un consum foarte mare (inregistrat de contoar). La cateva saptamani de la tarasenia asta, am refacut tabloul electric, am trecut pe estimat si am platit ani de zile asa. Luna trecuta m-am uitat pentru  prima data pe estimatul lor si am constatat ca am platit in plus aproximativ 13500kw, consum pe care trebuie sa-l recuperez cumva.

ciudat tare. Am una "electrica" oarecum legata, cu alt dorel:
Tot se ardea siguranta de prize foarte des, chiar la 2-3 zile (panou vechi, la o ruda). Era un dorel "de serviciu", venea, schimba siguranta, pleca, iar venea, iar schimba... nu i-a dat in cap deloc sa caute cauza. Asa ca dupa 3-4 schimbari de sigurante a rezolvat problema: a pus o sarma de cupru cat pasta de pix pe ambele sigurante si s-a carat.
Doua zile mai tarziu a explodat o priza, cu flama si fum, s-a intins funiginea pana pe tavan! Cauza era un prelungitor pus in acea priza si peste cablul caruia statea un dulap: din cauza presiunii firele se atingeau si se ardea siguranta.

#31
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Asta nu mai e dorel, asta e criminal.

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Am avut si eu parte de un dorel din asta. Mi-a montat gresia in casa (foarte prost si denivelat, as putea adauga. Nu mai zic ca in baie s-au crapat vreo 2 placi pentru ca n-a pus suficient adeziv sub ele...)

Dar partea mai proasta e alta. Nu stiu cum dreq, l-am pus sa-mi monteze un suport pentru dus deasupra cazii. Si cretinul a dat cu ciocanul in cel vechi, de plastic. Si o bucata s-a dus fix in scurgerea de la vana. Binenteles ca n-a mai putut-o scoate. Initial n-a fost problema asa mare, dar in decursul anilor s-a acumulat piatra si mizerie pe bucata aia de plastic, si aproape mi-a infundat scurgerea. Nu merge cu metodele mai "soft" (gen granule de desfundat tevi, clor, soda etc), singura solutie e sa sparg faianta de la cada (ca e ingropata, ca pe vremea impuscatului) si sa desfac sifonul. Alti bani, alta distractie, si toti doreii se dau ocupati...

A, si au mai fost doreii ceausisti care, cand au construit blocul, au infundat scurgerea de pardoseala de la baie cu ciment, pietris, dreq stie ce. Am vorbit cu vecinii, e problema pe toata coloana.

#33
lunarsmachu

lunarsmachu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2017
haha, thread-ul meu. acum 2 luni! poveste reala, din pacate. sau fericire
concluzia o sa o las inainte, aveam placa de presiune la ambreiaj dusa la un opel astra g 2001 pe gaz.

merg cu ea la un prieten de familie recomandat de ai mei. intru la om ii spun ca la plecarea de pe loc, doar in viteza intai, imi tremura masina de o ia zbengu.
omul spune aa clar, suportii de motor, hai sa vii cu ea la mine maine si ii vedem.
vin urmatoarea zi, misca omul de motor, zice mda, nu sunt suportii de motor, ai problema de ardere inseamna. bobina de inductie dusa. hai ca vine acuma unu si se uita la ea
astept cam 20 min vine efectiv "unu", probabil mecanic, cred? se urca in masina, ii da urat rau in a intaia, observa ca tremura. se opreste, se gandeste otara, ce zice omu?

"clapeta de acceleratie, data jos curatata"

am zis da, ok, mersi, sigur... conduce omul inapoi pana in punctul de plecare (magazinul de piese auto al prietenului de familie).
cand sa intram in magazin, il auzi pe om: "mama da v am vazut plecand, scotea fum rau rau de tot, mult fum alb, iti arde uleiul rau (da, chiar asa a zis, fum alb, iti arde uleiul), ai probleme mai mari decat ce ai cu ambreiajul (ce ambreiaj, nene? nu ai zis ca e bobina?), cred ca trebuie segmentat motorul, chiar si pt o masina veche face urat rau, hai ca am eu pe unu, te rezolvam weekend ul asta". am zis multumesc si am dat buna ziua

plec dezamagit de la omu asta, ma duc la unu de m a mai ajutat, intra in masina, ii da a 1 a, zice direct, esti incepator, ai tocat ambreiaju. ori il tii asa cum e ori altu. fum n ai, e abur, e frig afara, cine ti a zis altceva abereaza.

si a avut dreptate, masina e ok de 2 luni, tot mai tremura da doar cand se merge cu ea mult.

in concluzie recomandarile de service uri de masini sunt cele mai fifty fifty lucruri in existenta.

Edited by lunarsmachu, 01 March 2022 - 06:07.


#34
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Am cumparat un dressing care trebuia sa intre intre doi pereti si i-am lasat marja 2cm (pereti perfect drepti).
Vin doreii cu montajul si surpriza, partea de sus nu incapea intre pereti! Jos ok, sus nu incapea. Ei tot sustineau ca sunt peretii strambi, i-am pus sa masoare si.. distantele erau identice si sus si jos.
Problema era de la dulap, pur si simplu au uitat sa taie din parte de sus grosimea partilor laterale asa incat partea de sus era mai lunga cu vreo 4cm decat cea e jos.
M-am ales cu un dulap in forma de trapez intors in jos si promisiunea ca vor veni cu alta placa sa rezolve.

#35
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Ești sigur ca nișa nu este paralelogram? Poate fi aceeași distanta pe toată lungimea între cei doi pereți, dar unghiurile sa nu fie lan90 de grade.

#36
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Foarte sigur. Partea de sus a dulapului era mai lunga cu cativa cm decat cea de jos. Dulapul inca il am, a ramas asa :)
Doreii nu mai vrut sa vina sa demonteze si sa remonteze toata balaria (lunga de vreo 3m si inalta de vreo 2.2m, prea mult de lucru), mi-au facut un discount bunicel, am zis ca o sa tai eu placa respectiva intr-o zi dar.. avand usi culisante masive am reglat din cele de margine sa stea putin inclinate si dupa ce a fost umplut cu haine, asa a intepenit

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate