Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

cum să scrollez printre taburi în Google Chrome?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Salutare!
Nu reușesc să setez următorul lucru în Google Chrome:
- am n taburi deschise în Google Chrome
- ca să mă plimb printre ele, în loc să dau click pe eticheta lor/pe ele, să rotesc de rotița de scroll de la mouse atunci când mouseul se află pe/deasupra taburilor.

Am reușit acest lucru pe un singur PC acum câțiva ani și de-atunci încă funcționează, dar nu îmi mai amintesc ce am făcut. Cert e că nu am instalat nicio extensie.
În prezent am testat pe un alt PC diverse extensii care spun că ar face acest lucru însă nu funcționează.

Mă puteți ajuta cum să descopăr ce-am făcut și să pot să „scrollez” printre taburi rotind de rotița mouseului atunci când rotița se află deasupra taburilor/pe taburi?
Am Google Chrome ultima versiune, folosesc Linux Mint 20.3 pe PC-ul pe care funcționează deja ceea ce îmi doresc. (aș vrea să fac și la serviciu și pe laptop...)

Mulțumesc!

Edited by ovisergiu, 27 February 2022 - 19:45.


#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
ctrl+tab

#3
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
presupun ca nu iti mai merge nici cautarea cu goagle

If you'd like to try this feature for yourself, then navigate to chrome://flags via your omnibox, then search for "Scrollable TabStrip." When you've found it, simply select "Enable." After enabling scrollable tabs, you can move through the tabs with either your mouse or trackpad.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
https://prnt.sc/_8u_wCX-63xp
chrome://flags/

Edited by Leo2006, 27 February 2022 - 20:59.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Din cate am inteles eu, vrea sa se schimbe taburile efectiv scrolland printre ele, nu doar sa ruleze ele in bara de titlu sa le vada.
In loc de click sau CTRL+TAB / CTRL+SHIFT+TAB sa dai scroll si se schimba tabul.

Dar nu stiu de vreo solutie pentru asta.

@ovisergiu - Aparent acum N ani pe Linux era asta by default, in timp ce pe Windows nu.
https://superuser.co...th-scroll-wheel
https://www.chromest...h-scroll-wheel/

#6
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012

View Postd4m4g3, on 27 februarie 2022 - 21:33, said:

Din cate am inteles eu, vrea sa se schimbe taburile efectiv scrolland printre ele, nu doar sa ruleze ele in bara de titlu sa le vada.
In loc de click sau CTRL+TAB / CTRL+SHIFT+TAB sa dai scroll si se schimba tabul.

Dar nu stiu de vreo solutie pentru asta.

@ovisergiu - Aparent acum N ani pe Linux era asta by default, in timp ce pe Windows nu.
https://superuser.co...th-scroll-wheel
https://www.chromest...h-scroll-wheel/
Ăsta da răspuns! 10 (zece)!
Mulțumesc!

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Era mai clar daca spunea de la inceput ca doreste sa ruleze rapid printre ferestrele browserului.  Asa am inteles toti ca vrea doar sa ruleze doar etichetele in forma necomprimata.
Din cauza consumului mare de resurse nu va fi prea curand posibil. Nici macar browserul Vivaldi din MacOS nu poate sa faca asta iar afisarea sub forma de cartonas sau preview al fiecarei etichete se face lent. Intrebarea nu e cum ci cand se va putea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UeFcUWRpX-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Inainte era activa default functia asta, puteai sa dai click pe ">" sau ce aparea in capatul ultimei ferestre care incapea in bara de sus si puteai naviga prin toate.
Acum este ciudatenia ca deschizi 100 de taburi si nu mai vezi nimic dupa ultima pagina care incape in bara de sus, restul sunt ascunse.

Acum ca majoritatea nu o foloseau si poate nu stiu despre ce zic... este alta discutie.

Attached File  google.jpg   67.46K   9 downloads

Problema este ca nu pot vedea toate taburile, dupa "G"-ul ala din tabul de sus mai sunt alte adrese pe care nu le vad fara sa folosesc vreo functie speciala sau sa inchid din astea.
Inainte dadeai click pe ce era acolo si apareau toate, puteai sa derulezi prin ele cu sagetile sau rotita de la soricel. Si alegeai ce pagina doreai si o deschidea si iti arata si ordinea lor.

#9
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
mda nu mai e activa pe chrome dar e activa in vivaldi care are tot chromul in spate. La vivaldi ai settings>tabs si poti bifa acolo scrollul si functioneaza. Mai mult poti grupa taburile in grupe sa zicem la niste filme pe yt sau cautari de ceva pot fi stranse intr-un singur tab si cand vine randul acelui tab se expandeaza si scroleaza acele taburi si dupa ce le termina se strang la loc si merge la urmatorul.
Zice cineva ca cere nu stiu ce resurse acel preview al taburilor cand plimbi soarecul peste ele dar eu nu am observat asta, pe linux merg aproape instant chiar si pe un laptop modest.

#10
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Daca tot se discuta de de taburi, stie cineva daca mai exista un addon sau alte posibilitate sa le afiseze pe mai multe randuri? Adica toate taburile deschise in acelasi timp sa fie frumos afisate pe randuri cat de multe e nevoie, chiar si jumate de pagina daca se poate.

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Eu nu stiu, poate exista, insa eu tot asa, am cu zecile de taburi lasate acolo, mi-e mai usor decat sa pun fiecare tab la bookmark pana le citesc/rezolv/etc.
Drept urmare le grupez in functie de categorie, ca tot au introdus de cateva versiuni functia asta.
Ce nu mi-e util pe moment, strang grupul si se face loc pe titlebar. Cand am timp/nevoie de alea, deschid grupul.

#12
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
De existat a existat pe versiunea veche de Firefox dar numai functioneaza pe ultima si nici nu mai se poate updata/dezvolta din motive de securitate.  Pe chrome si derivate nu se poate din proiect, este gandit sa nu permita asa ceva. Pacat, era o unealta excelnta la productivitate cu milioane de downloaduri. Nimic nu este functional din ce se gaseste acum la cautare ''multi row tabs''.

#13
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
ce doresti tu are vivaldi nativ. Din pacate FF nu are dar la vivaldi ai posibilitatea sa grupezi taburile. Sa zicem ca te uiti la niste filme pe yt si ai si niste cautari pe olx si la fiecare ai niste taburi similare. Le poti grupa intr-un singur tab in bara si ai varianta ca sa se expandeze in aceeasi bara cand dai clic pe tabul care contine in el alte taburi sau sa se expandeze pe alta bara sub cea principala. Mai mult cand plimbi cursorul peste taburile alea multiple in unu iti arata un preview cu ele si poti da clic pe cel dorit si il deschide.

Edited by chilly willy, 03 March 2022 - 09:38.


#14
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Daca te referi la optiunea ''stack by host'' sau (parca asa ceva), nu, nu e chiar ce caut eu. Multumesc.  Ajuta putin dar nu e ce vreau:

Attached File  Screenshot 2022-03-03 at 18-29-52 Multi-Row Tabs (Tab Mix Plus hack) for Firefox 81.png   389.9K   6 downloads

Multi o sa intrebe ''ce e prostia aia'' dar nu e treaba lor.

#15
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu e asa ceva, nu stiu de ce pierd timpul

View Postd4m4g3, on 02 martie 2022 - 21:35, said:

Eu nu stiu, poate exista, insa eu tot asa, am cu zecile de taburi lasate acolo, mi-e mai usor decat sa pun fiecare tab la bookmark pana le citesc/rezolv/etc.
Drept urmare le grupez in functie de categorie, ca tot au introdus de cateva versiuni functia asta.
Ce nu mi-e util pe moment, strang grupul si se face loc pe titlebar. Cand am timp/nevoie de alea, deschid grupul.

este one tab ca sa scapi de ele

Edited by chilly willy, 03 March 2022 - 18:53.


#16
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003

View Postchilly willy, on 03 martie 2022 - 18:47, said:

nu e asa ceva,
Nu mai este asa ceva dar te asigur ca a fost. Nu-ti pierzi timpul, orice ajutor e binevenit oricand...am zis si multumesc.Posted Image

Asta e extensia de care zic, are update 02.03.2022, in continuare nefunctionala.
https://addons.mozil...ension/reviews/

Edited by cristian_sen, 03 March 2022 - 19:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate