Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Configurare router ax1500 pt camere supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Salut, am trecut la digi de la telekom , unde pt camerele de supraveghere aveam ip fix.
Am setat in router ce trebuia la port forwarding, iar apoi am activat din contul meu digi dns dinamic.
Ca sa vad camerele merge daca sint pe wifi-ul de acasa, insa din exteriorul retelei ( de pe netul de la sim sau de la alt wofi) nu pot accesa camerele.
Ma ajuta vreun coleg cu ce ar trebui sa fac? Multumesc.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Ai IP public sau esti in CGNAT ? Ca la Digi se schimba la fiecare restart, dupa noroc.

#3
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 modoran, on 26 februarie 2022 - 21:18, said:

Ai IP public sau esti in CGNAT ? Ca la Digi se schimba la fiecare restart, dupa noroc.

nu citești?

„...iar apoi am activat din contul meu digi dns dinamic....”

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Nu are treaba chestia aia cu ce te-am intrebat eu.

repet intrebarea: ai pe WAN IP public sau e din ala ce incepe cu 100.x.x.x ? In ultimul caz nu te mai chinui degeaba sau da-i restart la ONT pana nimeresti IP public si roaga-te sa nu pice curentul dupa aia.

#5
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016

 modoran, on 26 februarie 2022 - 21:28, said:

Nu are treaba chestia aia cu ce te-am intrebat eu.

repet intrebarea: ai pe WAN IP public sau e din ala ce incepe cu 100.x.x.x ? In ultimul caz nu te mai chinui degeaba sau da-i restart la ONT pana nimeresti IP public si roaga-te sa nu pice curentul dupa aia.
Nu stiu unde sa ma uit mai exact.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
ONT-ul de la Digi e pus in bridge ? Daca da te uiti in meniul routerului tau, la WAN
Daca nu-i in bridge ( lasand la o parte faptul ca faci dublu-nat ) accesezi adresa IP a lui ( scrie pe el pe spate care e aia ) si gasesti tu pe acolo ( difera functie de model meniurile )

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Este corect cum ai procedat si in 99% din cazuri merge din prima.
Noi nu avem de unde sa stim unde e gresita configurarea. Pune niste printscreen-uri si stergi doar ultimele cifre din ip wan si ddns-ul.

#8
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
La port forwarding am facut mai multe căi, corespunzatoare cu ce era in dvrul camerelor, iar in router la dns dinamic imi arata ca in poză.
Umde trebuie mai exact sa intru in router pt a face primt screenuri la ddns si ipwan?

Attached Files


Edited by marxsovignon, 27 February 2022 - 08:21.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Serviciul dyndns este un serviciu alternativ ca cel de la Digi si nu mai e nevoie de introdus in alta parte dupa ce te-ai inregistrat cu un subdomeniu in contul tau.

#10
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Am inteles, dar vad ca in router nu se mai deconecteaza serviciul dyndns, ii dau decomectare, ies din submeniu, si cand revin tot conectat e.
Oricum, ca sa intru pe camere din exterior, de ex de pe simul de la telefon , trebuie sa introduc in browser doar [email protected]?

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
nume.go.ro. daca faci forwarding pe portul 80 http.
Cred ca Chromul nu mai accepta conexiuni nesecurizate http. Poate e mai bine sa schimbi acel port.
Configurezi un port nou in aplicatie si pe router, intre 8000:10000.  Adresa de accesare va fi nume.go.ro:port

#12
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Am configurat un port nou in router. In ce aplicatie sa mai configurez?

#13
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Sau altfel spus, ce ip sau adresa trebuie sa introduc in telefon pt a vedea camerele din exteriorul retelei wifi unde sint camerele?

#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Nume.go.ro, evident

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Conecteaza-te local si vezi setarile de port ale camerelor. Schimba in 8000 si in router deschizi portul 8000. Accesezi cu nume.go.ro:8000. Pui si un shortcut pe ecranul principal si gata configurarea.Poti accesa mai intai cu ip-ul extern ip:8000 sa vezi ca merge.
Ip-ul tau este https://ipaddress.my/

Edited by Leo2006, 27 February 2022 - 19:30.


#16
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Va multumesc mult tuturor, cu ajutorul vostru am rezolvat!

#17
littlefish

littlefish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.09.2006
Acceasi problema o am si eu la instalarea unor camere cu DVR la o ruda, nu reusesc sa vad camera din afara, cu toate ca am facut toate setarile si am urmat toti pasii. Cred ca problema este de la GPON- este un ZTE si dupa el e un router Kaon AR4010. Azi m-am lasat pagubas, dar o sa incerc maine sa pun niste poze cu setarile facute. Port forward l-am facut pe 37777 ca asa aparea in setarile DVR-ului si ip alocat pt acesta este 198.161.1.150. Am activat ddns din contul de digiromania si apoi am intrat si la  setari router si am activat si de acolo (sau nu mai trebuia?)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate