Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Router upgrade

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Se pare ca routerul meu ASUS RT-AC68U (functioneaza 24/7 de vreo 5 ani) incepe sa-si atinga limitele. Dupa ce am cumparat un NAS pe care am 16TB de stocare, din care cca 6TB deja ocupati cu filme si seriale care stau la seed, routerul meu (2 cores, 256 MB RAM) incepe sa-si atinga limitele. Se simte la viteza de transfer pe LAN (grosul traficului este pe cablu, am toata casa cablata cu CAT6e - pregatita pentru viteze de 10GB), dar si la temperaturile la care sta procesorul routerului.


[ https://i.postimg.cc/YCstWCpT/Screenshot-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ma gandesc sa inlocuiesc acest router cu un ASUS RT-AC86U, vad ca are specificatii atractive (4 cores, 1GB RAM, unul din sloturi este 2.5GB etc).
Aveti alte idei/recomandari pentru un nou router? Asa cum spuneam, WiFi-ul nu este asa de important pentru mine, asa ca as putea lua in calcul chiar si un router profi, rackabil, nou sau SH, dar nu mai scump de 2000 lei. Ceva idei?
Multumesc anticipat!

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
ASUS RT-AC86U asta nu-i dual-core ?  Si e o vechitura, de ce vrei sa-l cumperi tocmai pe asta ?

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Intradevar, e mai slabut.
E cam ca ASUS ROG Rapture GT-AC2900 care e la 300 de lei.
Mai bine un ASUS TUF-AX5400.

#4
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009

View Post_D_A_N_, on 26 februarie 2022 - 20:41, said:

In ce sens "isi arata limitele" ; ce viteze inregistrezi la transferul in LAN ? Daca esti in zona de ~120 MB/s atunci asta e capacitatea link-ului gigabit si fara un upgrade in ambele capete nu vei obtine mai mult .
Sigur nu e si NAS-ul limitare ; din moment ce mentionezi 16TB spatiu clar nu vorbim de SSD-uri ci de HDD-uri . Ce capacitate RAM are NAS-ul si ce model e ? Daca incerci sa accesezi fisiere multiple de pe clienti multipli simultan clar nu va sustine throughput-ul maxim ( poate satura link-ul gigabit la accesare secventiala de fisiere mari insa la acces random de fisiere mici latentele vor limita throughput-ul) .
De curiozitate ai activat Jumbu Frames in NAS pt. a usura munca router-ului ; mai putine pachete de procesat .
In ceea ce priveste temperatura nu e nici o problema in principiu ; daca poti ameliora situatia printr-o pozitionare mai favorabila (nu acoperit, intr-o zona in care ventilatia naturala prin convectie se poate desfasura ) cu atat mai bine insa procesoarele moderne au Tjunction la ~105 grade deci mai ai pana la zona cu adevarat periculoasa .
Daca NAS-ul are interfata eth >1 Gb/s (sau 2x1Gb/s cu optiune de teaming ) si esti dispus sa faci upgrade si la NIC-urile PC-urilor atunci poate merita un upgrade ; chiar si asa mai repede as recomanda un switch managed cu porturi 2,5/5/10 Gb/s pus in spatee router-ului decat un upgrade al router-ului just because .

Edited by Ravy, 27 February 2022 - 00:20.


#5
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014

View Postmodoran, on 26 februarie 2022 - 21:12, said:

ASUS RT-AC86U asta nu-i dual-core ?  Si e o vechitura, de ce vrei sa-l cumperi tocmai pe asta ?
Scuze, am gresit, ma refeream la AX86U, nu la AC86U.

View Postme_iauras, on 26 februarie 2022 - 21:41, said:

In ce sens "isi arata limitele" ; ce viteze inregistrezi la transferul in LAN ?
NAS-ul n-are nici-o importanta, pe el se stocheaza informatia si tot acolo ruleaza clientul de torente si cel de PLEX si acolo totul este ok, le duce fara probleme. Am mentionat NAS-ul doar pentru imagine, sunt momente cand se face seed la 10-12 torente in paralel, asta inseamna foarte multe pachete de date transmise sau receptionate.
Prima limitare la care ma refer este legata de temperatura procesorului din router. Inainte de a a avea asa de mult trafic prin el, temperatura se mentinea sub 80C, acum se apropie de 90C.
A doua limitare care mi-a atras atentia este legata de viteza de download a celorlalte device-uri din retea. Sunt momente cand citirea unui pdf pe telefonul mobil este enervanta. Si asta este din cauza numarului foarte mare de pachete, chiar daca reteaua are rezerva de banda (inclusiv pe WAN).
Pentru a ne intoarce la intrebarea mea initiala, ce router comparabil sau mai bun decat un ASUS RT-AX86U imi recomandati.

Edited by Ravy, 27 February 2022 - 00:21.


#6
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.12.2021
Am și recomand ASUS RT-AX88U….excelent

#7
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009
Dezactiveaza DHT-ul in clientul de torente si eventual limiteaza numarul de peer-uri ; mii de conexiuni deschise degeaba nu ajuta pe nimeni (sharing is carring dar pana la un punct ) si vor pune probleme si uni nou router din zona consumer.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate