Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

MAVO 2-rebobinare instrument magnetoelectric,35uA,2500 ohmi

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
franchetti

franchetti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.03.2011

View PostPacolino7, on 28 februarie 2022 - 08:45, said:

impedanta de 2500 se obtine abia cand e montat pe "potcoava" de magnet.
Trebuie doar sa respecti diamentrul si numarul de spire.
Nu inteleg cum de s-a ars. Ai masurat curentul pe o scala foarte mica si alimentat pe o tensiune mare ?
Deci, rezistenta bobinei in ohmi ramane exact aceiasi si in magnet si afara,verificat de mine,Anca 12 are dreptate.N-a fost arsa bobina,a fost distrusa mecanic,dintr-o prostie idioata.si n-am putut sa-i mai recuperez firele de inceput si sfarsit.Am taiat-o in doua ca n-avea carcasa,dupa ce in prealabil i-am facut un calapod pe dimensiunile ei,am numarat spirele,am probat grosimea sarmei cu cea originala si treci la bobinat,dar surpriza rezistenta,n-a mai iesit cum trebuie.Iata un amanunt culoarea sarmei de Cu,o avea vreun cod de rezistivitate,era de culoare rosie,am vazut unele de culoare verde,altele galbene,ce parere aveti ?

#20
franchetti

franchetti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.03.2011

View PostAnca12, on 28 februarie 2022 - 13:10, said:

(scuze, nu mi-a mai acceptat adaugirea la postul precedent)

Cum s-a ars? poate prin incercarea unui novice de a verifica daca microampermetrul este bun, l-o fi probat cu beculetul si bateria, sau cu vreun multimetru pentru continuitate.

Cine doreste sa verifice continuitatea si sa afle si rezistenta bobinajului de pe cadrul mobil, trebuie sa ia o baterie de 1.5 V, un reostat cu rezistenta mare (legea lui Ohm), sa puna reostatul pe maxim astfel ca prin circuitul serie sa treaca doar 20...30 uA. Asta este proba de continuitate, bobinaj neintrerupt.

Apoi, cu atentie, sa micsoreze rezistenta reostatului, pana se ajunge la capat de scala (curentul maxim indicat de microampermetru). Se intrerupe si se masoara rezistanta reostatului in aceasta pozitie, Se reface circuitul si se continua micsorarea rezistentei reostatului pana cand acul coboara la mijlocul scalei: in acest caz rezistenta cu care a scazut reostatul la ultima etapa este egala cu rezistenta bobinajului .

Sau, poate, pe domeniul cel mai sensibil, a aplicat valori prea mari ale tensiunilor, intensitatilor., adica comutator pus pe pozitie gresita.
N-a fost arsa bobina,a fost distrusa mecanic,dintr-o prostie idioata.si n-am putut sa-i mai recuperez firele de inceput si sfarsit.Am taiat-o in doua ca n-avea carcasa,dupa ce in prealabil i-am facut un calapod pe dimensiunile ei,am numarat spirele,am probat grosimea sarmei cu cea originala si treci la bobinat,dar surpriza rezistenta,n-a mai iesit cum trebuie.Iata un amanunt culoarea sarmei de Cu,o avea vreun cod de rezistivitate,era de culoare rosie,am vazut unele de culoare verde,altele galbene,ce parere aveti ?Inteleg foarte bine metoda de masura a rezistentei bobinei de care vorbesti,dar te complici.Eu am masurat foarte simplu cu multimetrul digital DT 9205,pe scala x20 k si microamp-ul de 1700 ohmi al carui ac indicator nici macar n-a ajuns la cap de scala,fara sa prezinte nici un risc,iar digitalul a indicat 1700 ohmi,chiar daca echipajul mobil era montat sau scos din potcoava.
Unde sa gasesc eu indicatii constructive despre microampermetre,despre aceste secrete sau caiete service ale fabricantilor de microampermetre.Cine a lucrat la IAEM Timisoara si nu numai,stie !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate