Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Grund pentru ascuns petele sa nu treaca prin vopseaua lavabila

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Nu stiu ce titlu sa pun la subiect, am observat pe youtube filmulete de pe la americani, filmulete in care ei ascund petele care tot trec prin vopseaua lavabila, le ascund cu "water base primer" for stains.
Din ce inteleg primer inseamna grund.
Acum eu nu stiu ce gund ar trebui sa folosesc, nu am folosit vreodata vopsele pe baza de apa, doar vopsele pe baza de ulei. Asta 1 la mana.
2 nu am folosit vreodata grund pe baza de apa si ce gasesc pe internet este grund pentru lemn.
Eu vreau sa dau la bucatarie pe petele de ulei, mancare, naiba stie ce a mai sarit pe perete, sunt pete care trec prin vopseaua lavabila. Am incercat si cu clor, ajuta dar pana urma petele respective tot trec.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JGerHN_DwdU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iIlUjn942ZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar si "grundurile normale pe baza de apa" am vazut ca sunt folosite la americani pentru pete.

Cum ziceam? Ma uit pe dedeman, leroy, care sunt echivalentele de la noi?

Am trimis raport, este eroare forum. Am apasat o singura data si au aparut 3 subiecte.
Oricum trebuia sa fie o limitare sa nu poti face mai multe subiecte intr-un timp scurt.

#2
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Eu am avut folosit un spray special de la San Marco.
Am acoperit urme de marker. Lavabila a fost tot de la San Marco.

#3
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Lavabila a fost alba?

Eu am incercat si spor cu ioni de argint.
Am incercat si o varianta de o stiau mesteri, majoritatea petelor ce este drept s-au astupat cu ACE-CLOR dar la bucatarie nici o sansa sa dispara alea si pot zice ca in zona hotei au disparut pe moment si apoi au reaparut. Sunt pete de ulei, ce sare de pe aragaz.

Si am tot vazut grundurile astea pe youtube ca am cautat pe acolo variante de ascuns petele sa nu mai treaca prin vopsea.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Petele alea nu se pot curata cu hartie abraziva?

#5
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Vechea lavabila era tot San Marco.
Am șlefuit pereții, iar după primul strat au reapărut hieroglifele cu markerul. La fel și după al doilea strat.
Eram plin de spume și m-am dus la cel care îmi vânduse vopseaua și mi-a recomandat spray-ul asta.


#6
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Recunosc ca nici nu am incercat. Sunt pete in profunzime. Daca am dat si cu buretele imbibat cu clor.
Ca la renovare ma gandeam daca nu cumva este mai ok sa tai cu cutterul fata la rigips si sa dau cu glet.
Dar am vazut ca cu clor pe moment disparusera sau nu mai erau asa de vizibile.

Si am observat varianta asta cu grund pe baza de apa, dar eu gasesc grund pe baza de apa doar pentru lemn? Pare ciudat sa dau cu grundul de lemn pe perete.
O exista grund pe baza de apa de aplicat peste rigips? Lavabila?

#7
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Ti-am spus cum am rezolvat o problema asemănătoare, dar vad ca degeaba...

#8
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Stai linistit ca am notat si varianta ta. Dar de ce sa nu aflu si ce doream sa aflu?
Si cumpar pe amandoua ca nu strica. Ca eu cand dau cu lavabila dau in toata casa.

#9
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Vezi ca spray-ul ala pute rău.
Cred ca d'aia e asa bun...

Și atenție la vopseaua aia cu ioni de Ag! Iti poate face rău.

#10
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Cu spor de ioni de argint am dat? Ce are nociv?

#11
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

View Post-ARA-, on 25 februarie 2022 - 20:48, said:

Eu vreau sa dau la bucatarie pe petele de ulei, mancare, naiba stie ce a mai sarit pe perete, sunt pete care trec prin vopseaua lavabila. Am incercat si cu clor, ajuta dar pana urma petele respective tot trec.

Dai cu vopsea pe bază de ulei/rășini înainte de lavabilă. Cu asta am rezolvat un tavan galben-căcăniu de la inundații, a ieșit perfect: https://www.dedeman....-75-l/p/5014147

Edited by Annoying, 25 February 2022 - 21:13.


#12
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Dat fiind ca m-am preocupat de asa ceva, pot sa-ti recomand sa mergi la un dedeman sau oricare alte magazin de profil si sa cauti amorsa pentru perete care stopeaza petele. Exista, e scumpa si nu stiu care este cu adevarat efectul. Dar poate gasesti la o cantitate mai mica si testezi pe o portiune. Amorsa, var alb si apoi var colorat...sper sa ai succes! PS: nu sunt mester, nu sunt profesionist, sunt doar un amator care incearca mereu sa invete cate ceva.

#13
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Peste ocean am folosit primer-ul acela bazat pe ulei (am folosit [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Szrbfelppw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] fiind cel mai cunoscut) pe lemn si pe perete. Cred ca in romana traducerea e grund pentru lemn si amorsa pentru perete. N-am avut pete de ascuns, dar a iesit foarte bine. Secretul e sa slefuiesi suprafata inainte si apoi dai cu primer-ul si vopseaua. Nu lasa suprata cu denivelari pentru ca o sa se cunoasca.

In Romania am un apartament care de-a lungul anilor a fost inundat in hol, bucatarie si acum cativa ani in destul de rau in baie si in sufragerie (de la sifonul de scurgere din baie cazand si tencuiala si peretii fiind patati). Avand experienta de peste ocean am cautat ceva similar in Romania. Ceea ce am gasit e Oskar amorsa Stain Block https://www.dedeman....2-5-l/p/5017288 Mi-a mai fost recomandat vopseaua mata https://www.emag.ro/...9/pd/D0DM6KBBM/ dar eu aveam suprafete mai mari si am preferat amorsa. Ca sa slefuiesc peretii am folosit un slefuitor makita https://www.emag.ro/...1/pd/DS54DHBBM/ (cauta cu google ca probabil o sa-l gasesti mai ieftin si la fel cu Oskar-ul). Nu e scula cea mai buna pentru pereti, dar poate fi folosita si pentru alte scopuri. Ai mai putea folosii un flex cu un disc potrivit (nu stiu daca gasesti in Romania). Dupa ce am dat cu Oskar am dat cu vopsea lavabila. Ca amorsa pentru pereti unde nu ai avut pete poti folosii si amorsa alba fara chiar sa mai dai cu lavabila. Are o culoare mai mata, dar nu se cunoaste si e mai ieftina decat lavabila. Acum atentie: in Romania nu prea exista notiunea de paint sheen (stralucire a culorii vezi si https://www.houselog...nt-sheen-guide/ ). In functie de calitatea suportului (lemn, zidarie, metal) folosesti o vopsea cu anumita stralucire. Cu cat vopseaua e mai lucioasa cu atat va arata mai mult defectele. Ca un compromis eu am folosit peste ocean si in Romania pentru pereti lavabila satin iar pentru tavane mata.

Partea proasta cu petele e ca pot iesii dupa mai mult timp. Eu dupa ce am dat in Romania la vreo luna inca nu iesisera, dar  nu stiu daca au iesit intre timp

Edited by vladut01, 26 February 2022 - 04:11.


#14
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
cu faianta, grasie, sticla, placi dedicate
de ce ai vrea sa acoperi petele intr-o zona in care clar vor aparea din nou?!?

solutia e: degresant + vopsea mata pe baza de apa (2 straturi) dupa care lavabila eventual siliconata (pentru baie)

#15
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 -ARA-, on 25 februarie 2022 - 20:48, said:

Nu stiu ce titlu sa pun la subiect, am observat pe youtube filmulete de pe la americani, filmulete in care ei ascund petele care tot trec prin vopseaua lavabila, le ascund cu "water base primer" for stains.
Din ce inteleg primer inseamna grund.
Acum eu nu stiu ce gund ar trebui sa folosesc, nu am folosit vreodata vopsele pe baza de apa, doar vopsele pe baza de ulei. Asta 1 la mana.
2 nu am folosit vreodata grund pe baza de apa si ce gasesc pe internet este grund pentru lemn.
Eu vreau sa dau la bucatarie pe petele de ulei, mancare, naiba stie ce a mai sarit pe perete, sunt pete care trec prin vopseaua lavabila. Am incercat si cu clor, ajuta dar pana urma petele respective tot trec.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JGerHN_DwdU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iIlUjn942ZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar si "grundurile normale pe baza de apa" am vazut ca sunt folosite la americani pentru pete.

Cum ziceam? Ma uit pe dedeman, leroy, care sunt echivalentele de la noi?

Am trimis raport, este eroare forum. Am apasat o singura data si au aparut 3 subiecte.
Oricum trebuia sa fie o limitare sa nu poti face mai multe subiecte intr-un timp scurt.

VOPSEA IN ULEI,aplicata cu pensula lasat sa se usuce,la nevoie se repeta !

#16
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 22.11.2003
Probabil ca s-a rezolvat intre timp, dar poate mai vor si altii sa stie, o metoda ieftina si la indemana:
Peste pata care iese prin lavabila se da cu vopsea pe baza de diluant (alchidica, din cele universale, pentru metal/lemn etc), de preferinta mata, nu lucioasa
Dupa ce se usuca, se acopera cu vopsea lavabila...
Pata respectiva nu trece prin vopseaua alchidica...

#17
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Pentru altii care au aceiasi problema, Baumit SperrGrund pt pete prin lavabila.

#18
AlexWSG

AlexWSG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.07.2013
Oskar Stain Block la Ddm

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate