Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Site productiv ...minim 10k vizitatori unici zilnic

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
sal

urmeaza sa imi deschid un site productiv - adica nu doar pasiv, de simpla vizualizare, ci oamenii vor putea sa foloseasca formulare sa se inregistreze pe site,sa isi stocheze date personale...de ex., un site pentru evenimente si intalniri  (nu, nu pt asta va fi, era un exemplu) ...

site-ul va contine un formular de inregistrare  (site activ, nu simplu pasiv) ce va stoca inregistrarile si programarile pe zile ale clientilor.

din diverse motive, estimez ca voi avea un trafic extrem de intens, minim 10 mii de vizitatori unici zilnic.

site ul are aprox. 30 de pagini. cand am facut back-up-ul, avea cam 3 GB salvat.

Cam ce parametrii tehnici ai VPS host-ului estimati ca as avea nevoie ?!  Stiu ca la asa site, shared host ing  nu e o solutie.

Latime de banda, numar de CPuri, stocare, transfer etc.

Nu vreau sa cumpar ceva prea slab, dar nici sa platesc inutil, in plus!

Multumesc

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ia-ti cea mai mica optiune de la DO, sau vultr. Vezi cum se misca. Daca ti se pare ca scartaie, maresti puterea. Platesti pe ora deci nu te intereseaza sa pierzi ceva. Cel mai simplu si modern.

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

View Postvictor29cr, on 24 februarie 2022 - 23:12, said:

Ia-ti cea mai mica optiune de la DO, sau vultr. Vezi cum se misca. Daca ti se pare ca scartaie, maresti puterea. Platesti pe ora deci nu te intereseaza sa pierzi ceva. Cel mai simplu si modern.


sal si multumesc

Cine e DO ?  dar vultr?
Nu le am cu aceste abrevieri.

Multumesc

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
aș începe cu 4-6 core/ 2.5 ghz, 8-12 gb memorie,   MySQL 8 sau MariaDB ultima versiune, php8 și Opcache.
Se poate experimenta și cu Redis varianta pro, autorul se laudă că performanța serverului crește foarte mult, deci trebuie mai putine resurse de procesare.
Dar 95$/lună nu e pentru oricine, deci Redis sau Memcached moka pot fi o optiune.
LiteSpeed ofera iar un plus semnificativ de performanta, dar trebuie configurat ca la carte.

Edited by NelsonMandela, 25 February 2022 - 00:45.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Cine ti-a creat site-ul nu stie sa-ti faca o estimare? 10k vizualizari din care sa zicem 1000 formulare salvate intr-o zi poate fi apa de ploaie.

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

View Postpinguinul666, on 24 februarie 2022 - 23:13, said:

Cine e DO ?  dar vultr?
DO = https://www.digitalocean.com/
vultr = https://www.vultr.com/

#7
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
Uitate si pe la astia cu cloud, google, amazon, din ce stiu se scaleaza automat si platesti exact atat cat consumi.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpinguinul666, on 24 februarie 2022 - 23:05, said:

....urmeaza sa imi deschid un site .....site ul are aprox. 30 de pagini. cand am facut back-up-ul, avea cam 3 GB salvat......

ceva nu prea e ok acolo. un site de "30 de pagini", care inca nu are utilizatori, n-ar trebui sa ocupe atat de mult.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ai un buget? Site-ul "productiv" l-a facut cineva custom, sau e bazat pe vreun cms (wordpress, joomla, drupal, etc)?
Si eu as merge pe DigitalOcean: un "droplet" general purpose (2CPU, 8GB RAM) si block storage. Daca ai nevoie de vreo baza de date, ai la ei optiune de managed database, iar daca programarile alea le exporti cumva ca niste documente pe care vrei sa le partajezi, poti sa le pui pe un object storage.

Totalul ar vreni vreo $100/luna, dar depinde mult de ce vrei sa faci.

#10
golden187

golden187

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 29.11.2020

View Post_Smiley_, on 25 februarie 2022 - 09:43, said:


ceva nu prea e ok acolo. un site de "30 de pagini", care inca nu are utilizatori, n-ar trebui sa ocupe atat de mult.
30 pagini dar depinde ce asseturi ai, ca asa am si eu un site cu 20 pagini si 5GB, pt ca e full de imagini + video

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
daca e axat pe continut multimedia, atunci da, poate ajunge usor la multi Gb chiar si fara sa fie lansat.
dar daca nu e cazul, atunci ar trebui sa-si puna ceva intrebari, pentru ca 3Gb e destul de mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate