Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Downgrade firmware DVR Hikvision 7208HUHI M1/S/A

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
Salutare,

Doresc sa fac un downgrade la firmware`ul DVR`ului meu pentru a putea sa-l sincronizez cu Google Drive... Incepand cu versiunea V4.26.010 build 200923 au dezactivat posibilitatea sincronizarii cu Google Drive, inlocuindu-l cu One Drive... mai frumos, la ultimul update (V4.26.140 build 211028) au dezactivat si One Drive si a ramas doar Dropbox...

Acest DVR a fost achizitionat pentru posibilitatea de a-l sincroniza cu Google Drive, iar acum ma vad in situatia in care sunt fortat sa folosesc Dropbox...

Cine ma poate ajuta cu un link sau cu un firmware anterior celor mentionate anterior astfel incat sa-l fac functional cu Google Drive?

Multumesc.

#2
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Modelul tau ar fi platforma K8A3
DAR, nu stiu daca poti face downgrade, eu stiu ca ei nu prea recomanda treaba asta.
Oricum ar fi, ai grija la platforma, verifica si tu sa fie K8A3, daca scrii alt fisier e pa.
Aparent nu merge hotlinking, cauti aici: https://www.hikvisio....com/eu//portal
portal » Technical Materials » 03 DVR » 00 Product Firmware » [Turbo 5.0] » 2nd Gen AcuSense DVR

Edited by Znevna, 24 February 2022 - 17:19.


#3
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
nu prea merge facut downgrade ...

#4
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Am reusit in trecut prin tftp, era ultima optiune de incercat in anumite probleme :D
Dar stiu ca au scos si acea portita in versiunile mai noi...

#5
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
Am facut downgrade, multumesc Znevna! NU cred ca pot face sincronizare cu Google Drive... Am generat un cod de autorizare "app passwords", vedem acum daca se sincronizeaza sau nu... cu dropbox a durat ceva pana s-a sincronizat si a fost online...

"This app is blocked .This app tried to access sensitive info in your Google Account. To keep your account safe, Google blocked this access."

#6
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Aia-i setare de pe contul google respectiv, trebuie sa dai allow la "less secure apps".
https://support.goog...e-account?hl=en
Nerecomandat totusi, poate te gandesti la alta solutie pe viitor.

Edited by Znevna, 24 February 2022 - 20:54.


#7
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
o solutie simpla : NAS
da costa

#8
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020

View PostVipeR85, on 24 februarie 2022 - 22:37, said:

o solutie simpla : NAS
da costa

se poate conecta si prin internet sau doar prin retea?

Edited by techuser, 25 February 2022 - 14:20.


#9
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
Network Attached Storage...practic e un HDD atasat la router. sau "google drive" -ul tau personal.

#10
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Si ce solutie similara Google Drive / Dropbox / Onedrive e suportata de acel NAS cat si de firmware-ul HikVision?

#11
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
nu inteleg de ce te-ai bagat in seama znevna...simt un iz de sarcasm, dar m-am indreptat si pe analfabetism functional si totusi am luat in calcul si ipoteza necunoasterii a ceea ce inseamna cctv sau NAS..sau tehnologie in general.

ca sa nu iau in calcul ipoteza cea mai rea iti explic mai pe intelesul tau, mai putin partea cu desenatul, ca nu ma pricep: iei un sistem cctv. iei un NAS. setezi cctv sa inregistreze pe NAS. Nas-ul poate fi accesat de oriunde. dupa cum ziceam mai sus "google drive"' personal.

de ce, in loc sa o faci pe desteptul, nu vrei sa accepti ipoteza ca initiatorul, prin faptul ca a scris ca vrea conectare la Gdrive, de fapt doreste sa aibe datele stocate undeva de unde le poate accesa oriunde s-ar afla. a mentionat ca are DVR si nu NVR . daca avea NVR sigur nu se mai complica cu Gdrive.dar nah...e greu cu ganditul.

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
Nu i frumos...

#13
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Rezumat la ce-ai scris tu acolo: nu poti oferi o solutie completa din experienta personala cu HikVision si firmware-ul pentru platforma respectiva care sa inlocuiasca serviciile sus-mentionate pentru ca nu detii asa ceva.
Si.. DVR vs NVR ... singura diferenta e unde se face encodarea stream-ului video, nu stiu ce-ai vrut sa argumentezi acolo, stocarea datelor si accesarea acestora e aproximativ identica, fie el DVR sau NVR.

#14
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
mda...fie cum zici tu, nu pot.
nu am decat 15 locatii unde folosesc dahua (cu smartpss) si cred ca momentan 38 (in crestere pana la 55, in curs de instalare) locatii cu hikvision(si ivms). si da, nu am NAS, am server. deh, fiecare cu solutia lui.

ceea ce vroiam sa spun mai sus prin diferenta intre dvr si nvr(iara te faci ca nu intelegi si doar faci flame) este ca omul avand dvr e dependent de el. daca avea nvr insemna ca are camere cu IP. avand camere cu IP putea sa renunte la NVR si sa ia direct un NAS. mi se pare ca avand un NAS ai mai multe facilitati si optiuni decat sa ai un dvr/nvr. adica il poti folosi si la altceva, nu doar cctvv.


- te rog nu te mai umfla atata in pene presupunand ca altii sunt mai prosti ca tine. e ok ca nu stiu multe, dar invat. si nu-mi dau cu parerea despre ce nu stiu.

#15
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Ai dat un raspuns mai sus https://forum.softpe.../#entry28833856
Si ceream sa oferi si ceva detalii.
Optiunile de Cloud Storage oferite de HikVision, dupa cum a spus si initiatorul mai sus, sunt limitate, si niciuna nu e ceva ce s-ar regasi pe-un NAS.
Sa inregistrezi camerele IP direct pe NAS, chit ca e offtopic, iar nu prea e treaba, de obicei sunt suportate gratuit un numar mic de camere, vrei mai multe, costa.
Daca tot ai venit cu un NAS ca solutie alternativa, ofera si detalii despre implementare.

#16
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postanyidyoulike, on 24 februarie 2022 - 16:42, said:

Acest DVR a fost achizitionat pentru posibilitatea de a-l sincroniza cu Google Drive, iar acum ma vad in situatia in care sunt fortat sa folosesc Dropbox...

inainte de a ma impusca colegu nostru dragut de forum,znevna, lamureste-ne si pe noi sa nu murim prosti: la ce iti trebuie Gdrive sau dropbox? doar ca sa ai siguranta ca nu-ti crapa hdd-ul din dvr si te lasa in fundu gol, fara nici o filmare? sau folosesti Gdrive pentru a vedea/share-ui filmarile fara sa intri propriuzis pe dvr?
si spune-ne de ce bani dispui sau macar cat ai avea un plafon de cheltuiala ca sa-ti iasa pasenta.

asta ca sa discutam pe fapte ca altcumva vad ca n-am sanse

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate