Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa D+P Salaj.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Salutare.

Împreună cu viitoarea soție (suntem doar 2 momentan), am hotărât sa ne construim o casa a noastră. Momentan suntem la stadiu de proiect. Nu avem experienta deloc în chestia asta, am discutat cu terțe persoane, dar va rog sa aruncați o privire peste planse și sa îmi sugerați modificări după cum considerați. Asadar:
1. Terenul e in panta, are aproximativ 13.5 ari, L 45 x l 30
2. Am decis casa parter, din cauza terenului suntem obligați sa facem și demisol. Am dorit un demisol parțial, dacă este complet e mult prea mare pentru nevoile noastre (plus costurile suplimentare).
3. Ne gândim la 2 copii, de acolo 3 dormitoare la parter plus 1 la subsol (de oaspeți sau dacă trebuie sa se mute un părinte în vârstă la noi etc).

Multumesc!

Attached Files



#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Deci se poate!
Cred că e prima casă pe care o văd pe aici care are tot ce-i trebuie unde trebuie...
Sugestii (minore)
- poate reușiți să lărgiți puțin scara - 90 cm e cam minimum necesar; încă 10 cm sau 20 ar fi utili
- accesul în bucătărie - prin camera de zi nu e tocmai bine dar se poate intra de pe terasă deci nu e musai să cari marfa prin camera de zi cînd vii de la cumpărături. Deși garajul e la demisol deci oricum o să plimbați cumpărăturile prin toată casa...
- aș prelungi beciul cît e și garajul.

#3
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Strict parerea mea...

In vremuri normale probabil ca ar arata frumos, dar avand multi pereti afara casa ar deveni mai scumpa si la constructie si la intretinerea ei ulterioara.. Deci cel putin consumul de energie va fi mai mare decat al uneia care la aceeasi suprafata locuibila are o suprafata mai mica a peretilor exteriori..

Pe de alta parte, demisolul, daca va fi bine izolat, o sa il adori, ca, spre deosebire de camerele de la parter, va fi mai racoros vara si mai calduros pe timpul iernii, deci eu personal as investi in acesta.

#4
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View PostEndgegner, on 23 februarie 2022 - 16:59, said:

Pe de alta parte, demisolul, daca va fi bine izolat, o sa il adori, ca, spre deosebire de camerele de la parter, va fi mai racoros vara si mai calduros pe timpul iernii, deci eu personal as investi in acesta.

Depinde mult cum va arata demisolul. Pe mine, o camera fara multa lumina naturala, m-ar arunca in depresie ( defect profesional Posted Image ). Tare as fi curios cum arata fatadele.
Oricum, pentru suprafata asta multe ziduri exterioare, care se traduc in multi bani ( atat pe parcursul constructiei, cat si din punct de vedere al intretinerii in timp ).

#5
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View PostEndgegner, on 23 februarie 2022 - 16:59, said:

Strict parerea mea...

In vremuri normale probabil ca ar arata frumos, dar avand multi pereti afara casa ar deveni mai scumpa si la constructie si la intretinerea ei ulterioara.. Deci cel putin consumul de energie va fi mai mare decat al uneia care la aceeasi suprafata locuibila are o suprafata mai mica a peretilor exteriori..

Pe de alta parte, demisolul, daca va fi bine izolat, o sa il adori, ca, spre deosebire de camerele de la parter, va fi mai racoros vara si mai calduros pe timpul iernii, deci eu personal as investi in acesta.

Desigur, cel mai economic ar fi fost d+2 nivele, atât ca și construcție, cât și ca și încălzire. Dar se dorește musai d+P.
Nu ne dorim sa locuim în demisol, dormitorul ala e pus acolo "în caz ca".

View Postrazvan-softpedia, on 27 februarie 2022 - 07:51, said:



Depinde mult cum va arata demisolul. Pe mine, o camera fara multa lumina naturala, m-ar arunca in depresie ( defect profesional Posted Image ). Tare as fi curios cum arata fatadele.
Oricum, pentru suprafata asta multe ziduri exterioare, care se traduc in multi bani ( atat pe parcursul constructiei, cat si din punct de vedere al intretinerii in timp ).

La ce te referi cu "mulți bani dpdv al întreținerii în timp"?

View Postradunic, on 23 februarie 2022 - 16:48, said:

Deci se poate!
Cred că e prima casă pe care o văd pe aici care are tot ce-i trebuie unde trebuie...
Sugestii (minore)
- poate reușiți să lărgiți puțin scara - 90 cm e cam minimum necesar; încă 10 cm sau 20 ar fi utili
- accesul în bucătărie - prin camera de zi nu e tocmai bine dar se poate intra de pe terasă deci nu e musai să cari marfa prin camera de zi cînd vii de la cumpărături. Deși garajul e la demisol deci oricum o să plimbați cumpărăturile prin toată casa...
- aș prelungi beciul cît e și garajul.

View Postradunic, on 23 februarie 2022 - 16:48, said:

Deci se poate!
Cred că e prima casă pe care o văd pe aici care are tot ce-i trebuie unde trebuie...
Sugestii (minore)
- poate reușiți să lărgiți puțin scara - 90 cm e cam minimum necesar; încă 10 cm sau 20 ar fi utili
- accesul în bucătărie - prin camera de zi nu e tocmai bine dar se poate intra de pe terasă deci nu e musai să cari marfa prin camera de zi cînd vii de la cumpărături. Deși garajul e la demisol deci oricum o să plimbați cumpărăturile prin toată casa...
- aș prelungi beciul cît e și garajul.

Multumesc de idei. Din păcate, personal nu acolo mi-am dorit scara de acces la demisol. Mai exact, o voiam undeva lângă întrarea principala. Dar din cauza orientării casei pe teren, faptului ca vrem și un dormitor de oaspeți la subsol și întrarea principala sa fie din fata, nu din lateral, alta varianta nu a fost.

Nedumerirea pe care o avem e următoare: înspre terasa e un geam+ ceva uși glisante pentru acces de 7 metri lungime totala. Orientare spre nord, deci lumina putina. Terasa acoperita în dreptul lui, (sticla sau planșeu, asta mai vedem), deci lumina și mai puțina. Nu îmi dau seama dacă merita investit o căruță de bani în geamul ala, ca nu va fi ieftin la ce dimensiune are, sau făcut unul mai mic și pus un iluminator în tavan pe holul respectiv, având în vedere ca dorim acoperiș terasa.

De asemenea, nu știu unde sa pun o mica zona de grătar. Am zis ca nu dorim anexe din start (foișor) și fac undeva pe terasa de lângă casa o mica zona, dar nu tare am unde. Variante ar fi lângă peretele de la bucătărie sau în cealaltă parte, lângă peretele de la dormitor. O zona de 1.5 metri lățime și lungime cât are peretele, acoperita cu o copertina din sticla bănuiesc.

Attached Files


Edited by horatziu, 27 February 2022 - 15:32.


#6
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View Posthoratziu, on 27 februarie 2022 - 15:25, said:

La ce te referi cu "mulți bani dpdv al întreținerii în timp"?
Ma refeream la:

1. Partea de incalzire/racire. Comparativ cu o casa cu amprenta un patrat, tu vei avea o suprafata exterioara expusa frigului si/sau caldurii , mult mai mare. Acest lucru genereaza costuri de intretinere mai mari.

2. Partea de mentenanta la tot ce inseamna acoperis ( fiecare cu pasaricile lui Posted Image  ), dar acum dupa ce am vazut fatadele, imi dau seama ca nu mai este cazul. Ma gandeam la un acoperis inclinat, cu dolii ( au nevoie de mentenanta ), si cu o pazie ( sub jgheab ), foarte lunga ( care necesita relacuire periodica, asta daca nu vrei sa arate ca naiba ).

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Posthoratziu, on 27 februarie 2022 - 15:25, said:

Nedumerirea pe care o avem e următoare: înspre terasa e un geam+ ceva uși glisante pentru acces de 7 metri lungime totala. Orientare spre nord, deci lumina putina. Terasa acoperita în dreptul lui, (sticla sau planșeu, asta mai vedem), deci lumina și mai puțina. Nu îmi dau seama dacă merita investit o căruță de bani în geamul ala, ca nu va fi ieftin la ce dimensiune are, sau făcut unul mai mic și pus un iluminator în tavan pe holul respectiv, având în vedere ca dorim acoperiș terasa.
Lumina nu va fi puțină, soarele va fi puțin...
Altfel - peretele de sticlă merită și, ca să ai lumină pe el, faci acoperirea terasei de-a lungul lui din sticlă cu o lățime de 1 - 1,5 m. Practic luminatorul îl pui afară în loc de înăuntru. E mai ieftin decît un luminator peste spații interioare și rezultatul e eficient. Dacă îți permiți faci ambele operații - luminator afară și luminator înăuntru. Efectul va fi fabulos.

Attached File  schita.jpg   242.78K   23 downloads
O secțiune sumară

View Posthoratziu, on 27 februarie 2022 - 15:25, said:

De asemenea, nu știu unde sa pun o mica zona de grătar. Am zis ca nu dorim anexe din start (foișor) și fac undeva pe terasa de lângă casa o mica zona, dar nu tare am unde. Variante ar fi lângă peretele de la bucătărie sau în cealaltă parte, lângă peretele de la dormitor. O zona de 1.5 metri lățime și lungime cât are peretele, acoperita cu o copertina din sticla bănuiesc.
La cum arată terasa aia nu aș pune grătarul pe ea - de-a lungul peretelui bucătăriei e cel mai bine. Dacă arhitectul reușește să-i facă și o închidere/mascare va fi și mai bine. Zona de grătar nu arată foarte atractiv de obicei...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate