Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Mobila dormitor (Bucuresti)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
Simex ?

#20
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View PostTsunnnami, on 23 februarie 2022 - 10:33, said:

Cand te referi la "obraz fin" parerea mea e ca te referi la relatia cu ceilalti oameni cu care intri incontact,

De pe : https://www.qdiction...e-tine-7536.php :

Obrazul subțire cu cheltuială se ține = pentru a putea face față unor pretenții mari trebuie să dispui de mijloace corespunzătoare.

• Expresia: Obraz subțire = persoană fină, care trăiește în lux, aristocratică, pretențioasă. De obraze subțiri, care vin de-a dreptul de la domnie, eu am început a mă teme. SADOVEANU, forme J. 515. Oare nu cumva v-ați face și voi niște feciori de ghindă... că sînteți obraze subțiri. CREANGĂ, P. 255.

Edited by asiodf, 24 February 2022 - 03:01.


#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View PostShade14, on 23 februarie 2022 - 11:10, said:

Problema mea cu mobilierul modern e ca in cele mai multe cazuri arata ieftin/prost calitativ/invechit de nou, cel clasic nu iti da impresia asta.

Practic inseamna pentru mine, proiectat, fabricat, testat, re-proiectat, iar fabricat, iar testat samd.
Mobilierul scump nu trece prin fazele astea.

View Postasiodf, on 24 februarie 2022 - 02:58, said:

De pe : https://www.qdiction...e-tine-7536.php :

Obrazul subțire cu cheltuială se ține = pentru a putea face față unor pretenții mari trebuie să dispui de mijloace corespunzătoare.

• Expresia: Obraz subțire = persoană fină, care trăiește în lux, aristocratică, pretențioasă. De obraze subțiri, care vin de-a dreptul de la domnie, eu am început a mă teme. SADOVEANU, forme J. 515. Oare nu cumva v-ați face și voi niște feciori de ghindă... că sînteți obraze subțiri. CREANGĂ, P. 255.
Poate fi asa cum zici, dar la fel, "cheltuiala" se poate referi si la altceva decat "partea materiala"
Altfel te intreb:
care e opusul lui "obraz subtire"?
"Obraz gros" cum ar fi sa zicem Becali?
Mi-ar fi greu sa il consider pe becali "obraz subtire"

#22
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View PostTsunnnami, on 24 februarie 2022 - 07:59, said:

Poate fi asa cum zici, dar la fel, "cheltuiala" se poate referi si la altceva decat "partea materiala"
Altfel te intreb:
care e opusul lui "obraz subtire"?
"Obraz gros" cum ar fi sa zicem Becali?

Cheltuiala se refera la cheltuiala, nu la altceva. DAR, da, expresia se foloseste *SI* pentru a descrie oameni binecrescuti. Probabil pt ca exista evident o corelatie intre cele 2 cazuri (cu exceptii desigur).
Evident obraz gros este opusul. Becali are doar bani, nu si obrazul fin, kitchul nu cred ca se califica pt obraz fin. Toaleta de aur nu cred ca intra la categoria finete.

Gandeste-te la "fine dining", "fine taste", nu e vorba de relatii interpersonale.

Reversul nu functioneaza, cheltuiala nu subtiaza obrazul, oricat ai arunca cu bani.

#23
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

View Postserginho, on 24 februarie 2022 - 01:11, said:

Simex ?

Ai luat de la ei? ma uitam acum la ce au dar imi par prea impopotonate, iar pretul e cu atat mai mare pentru ca sunt asa. Practic iti aduci din Italia mai ieftin si arata mai apropiat de ce ai pune in ziua de azi la o casa/apartament, ca nu ai palat.

Edited by Shade14, 24 February 2022 - 23:06.


#24
nobel

nobel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 28.01.2009

View PostShade14, on 22 februarie 2022 - 23:37, said:

Salut, pareri legate de unde ar fi mai ok sa iei mobila pentru dormitor? as vrea neaparat in stil clasic.

Am fost la un magazin mobexpert recent pentru a vedea mobila de dormitor ca auzisem ca ar fi ok de la ei (m-am uitat inainte mai mult pe site), dar m-a surprins starea foarta proasta a mobilierului expus, tot felul de probleme, nu au inchidere amortizata unele produse, niciun produs nu avea amortizarea ok, asamblata prost, ciuntita, un milion de probleme, zici ca am intrat la cel mai low cost magazin, n-am mai vazut asa ceva. Paturile erau ok presupun, dar orice implica o parte care se misca avea probleme. M-a dezamagit si spatiul extrem de mic din multe comode (si nu numai), desi mobilierul e masiv, nu ai loc prea mult ca sa pui ceva in ele. Mai e si problema de stoc, poti astepta destul de mult pentru unele.
M-a amuzat ca scriu pe site ca-ti asambleaza cum le-ai vazut acolo, pai ar trebuie sa-ti plateasca ei mobila sa o monteze asa!

Problema e ca nu ma asteptam la asta, ma gandesc sa mai merg la alt magazin de la ei sa vad cum au acolo.

Sunt multe alte magazine, prea multe chiar si nu stiu care ar fi mai ok. Unele mi se par prea low cost si nu am timp sa merg prin toate sa le vad.


#25
nobel

nobel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 28.01.2009
Referitor la autorul topicului, voi menționa de la început ca lucrez în cadrul companiei Mobexpert.
Îmi pare rău că ai avut o impresie orientata către produsele expuse, ele sunt asa pentru ca atunci când un coleg de la montaj, din fabrica Mobexpert sau de la transport este ușor neatent noi încercăm să rezolvam prin înlocuirea componentei defecte cu una din showroom. Apoi urmează o întreaga discuție, lipsa de timp pentru reamenajare are multe cauze: se știe de rulajul angajaților, este cazul și la noi, iar cei noi au nevoie de o perioada mare de acomodare și montează mai greu decât cel cu experienta care a plecat. Alte cazuri: colegii din cel mai apropiat magazin ne cer piese cu împrumut, și e normal sa ii ajutam pentru a respecta un client. Intradevar suntem unul din cei mai mari producători de mobilier clasic și modern și vom încerca să reamenjam cât mai repede, din păcate vom amână foarte puțin acest lucru pentru ca acum sunt vânzări peste potențialul de livrare iar colegii de la montaj au prioritate către clientul deja cumpărător.
Mobilierul clasic are patina lui prin robustețe și feronerie culisanta, încercați dar avem și mobilier clasic cu feronerie premium cu amortizare.
Încercați sa acordați timp pentru a va oferi cu  placere consilierul de vânzări toate informațiile de care aveți nevoie, iar dacă considerați ca nu sunt de ajuns puteți cere de la managerul de departament completări.
Va doresc reușite și relaxare în ambientul creat!



#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View Postnobel, on 13 noiembrie 2022 - 11:37, said:

Referitor la autorul topicului, voi menționa de la început ca lucrez în cadrul companiei Mobexpert.
Îmi pare rău că ai avut o impresie orientata către produsele expuse, ele sunt asa pentru ca atunci când un coleg de la montaj, din fabrica Mobexpert sau de la transport este ușor neatent noi încercăm să rezolvam prin înlocuirea componentei defecte cu una din showroom. Apoi urmează o întreaga discuție, lipsa de timp pentru reamenajare are multe cauze: se știe de rulajul angajaților, este cazul și la noi, iar cei noi au nevoie de o perioada mare de acomodare și montează mai greu decât cel cu experienta care a plecat. Alte cazuri: colegii din cel mai apropiat magazin ne cer piese cu împrumut, și e normal sa ii ajutam pentru a respecta un client. Intradevar suntem unul din cei mai mari producători de mobilier clasic și modern și vom încerca să reamenjam cât mai repede, din păcate vom amână foarte puțin acest lucru pentru ca acum sunt vânzări peste potențialul de livrare iar colegii de la montaj au prioritate către clientul deja cumpărător.
Mobilierul clasic are patina lui prin robustețe și feronerie culisanta, încercați dar avem și mobilier clasic cu feronerie premium cu amortizare.
Încercați sa acordați timp pentru a va oferi cu  placere consilierul de vânzări toate informațiile de care aveți nevoie, iar dacă considerați ca nu sunt de ajuns puteți cere de la managerul de departament completări.
Va doresc reușite și relaxare în ambientul creat!

E cam trist ceea ce citesc.
La IKEA nu prea se intampla sa ascult justificari de ce nu e perfect
Lumea nu are timp pentru motive de ce nu e ce ar trebuie sa fie, de ce nu e perfect...

Eu n-as schimba IKEA in veci, dar planuiesc in viitor business cu Mobexpert

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am o părere relativ bună despre produsele de la M.
Am o masă de sticlă de la ei, a doua, prima a crăpat subit, dar a fost înlocuită cu alta, fără discuții sau justificări, din partea mea.

Am vrut să iau și bucătarie, dar nu se mulau pe nevoile mele, așa că am luat de la...



...@Tsunnnami, ai cuvîntul  :D

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcrisstonne, on 16 noiembrie 2022 - 04:07, said:

Eu am o părere relativ bună despre produsele de la M.
Am o masă de sticlă de la ei, a doua, prima a crăpat subit, dar a fost înlocuită cu alta, fără discuții sau justificări, din partea mea.

Am vrut să iau și bucătarie, dar nu se mulau pe nevoile mele, așa că am luat de la...



...@Tsunnnami, ai cuvîntul  Posted Image

Ahamm....
Mda,

Mersi

Incepe cu
I
si se termina cu
KEA

:lol:

#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
O cunostina a comandat la Mobextert o masa de cafea din lemn, de 130x70x35 cu blat de sticla in rama de lemn, facuta la comanda, si a primit ce a comandat, la un pret foarte mare - de 5 X cat una din PAL, dar cu un picior al mesei mai scurt, de clampanea masa si blatul de sticla. A trebuit sa-i pun doi talpici unul peste altul ca sa nu mai clampane...

Edited by loock, 16 November 2022 - 15:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate