Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mobila dormitor (Bucuresti)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Salut, pareri legate de unde ar fi mai ok sa iei mobila pentru dormitor? as vrea neaparat in stil clasic.

Am fost la un magazin mobexpert recent pentru a vedea mobila de dormitor ca auzisem ca ar fi ok de la ei (m-am uitat inainte mai mult pe site), dar m-a surprins starea foarta proasta a mobilierului expus, tot felul de probleme, nu au inchidere amortizata unele produse, niciun produs nu avea amortizarea ok, asamblata prost, ciuntita, un milion de probleme, zici ca am intrat la cel mai low cost magazin, n-am mai vazut asa ceva. Paturile erau ok presupun, dar orice implica o parte care se misca avea probleme. M-a dezamagit si spatiul extrem de mic din multe comode (si nu numai), desi mobilierul e masiv, nu ai loc prea mult ca sa pui ceva in ele. Mai e si problema de stoc, poti astepta destul de mult pentru unele.
M-a amuzat ca scriu pe site ca-ti asambleaza cum le-ai vazut acolo, pai ar trebuie sa-ti plateasca ei mobila sa o monteze asa!

Problema e ca nu ma asteptam la asta, ma gandesc sa mai merg la alt magazin de la ei sa vad cum au acolo.

Sunt multe alte magazine, prea multe chiar si nu stiu care ar fi mai ok. Unele mi se par prea low cost si nu am timp sa merg prin toate sa le vad.

Edited by Shade14, 22 February 2022 - 23:38.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Vezi că ce vezi, la #oxpert sau aiurea, sînt tăvălite în magazin de tot felul de țărani, care umblă la ele cu picioarele.

Nu sînt un reper cele care sînt la prezentare, unele de ani de zile.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 Shade14, on 22 februarie 2022 - 23:37, said:


Paturile erau ok presupun, ...


Assumption is the mother of all fuckups.

Edited by loock, 23 February 2022 - 02:49.


#4
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017
Daca asta e parerea ta, uita-te si prin alte magazine.
Doar ca, atunci cand vezi vreo comoda, sa nu cumva sa crezi ca e bufetul din bucatarie! Nu, e chiar mobila de dormitor, tot din pal dar scrie pe ea ca e pentru dormitor, sa stie cumparatorul!
Oricum ,gusturile nu se discuta. Daca si Mobexpert e low cost!

La mobexpert o comoda e 4000 lei, la ikea una tot cu 6 sertare e 600 lei!!
O fi si calitatea la fel? Ca aspectul sigur nu e!

Edited by der25, 23 February 2022 - 07:13.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015
Incearca IKEA

#6
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

 crisstonne, on 23 februarie 2022 - 00:48, said:

Vezi că ce vezi, la #oxpert sau aiurea, sînt tăvălite în magazin de tot felul de țărani, care umblă la ele cu picioarele.

Nu sînt un reper cele care sînt la prezentare, unele de ani de zile.

Înțeleg asta dar totuși sa ai asa ceva expus nu e ok. Nu au bani sa le înlocuiască? De unde sa știu eu la ce a fost supus acolo? Au camere pana la urma. Totuși cum e posibil ca amortizarea de exemplu sa difere mult la o comoda la toate cele 6 sertare, zici ca le-a montat cu un random number generator.

 loock, on 23 februarie 2022 - 02:49, said:



Assumption is the mother of all fuckups.

Arata ok, am stat pe ele, par solide. Mai mult nu știu ce sa zic.

 der25, on 23 februarie 2022 - 07:09, said:

Daca asta e parerea ta, uita-te si prin alte magazine.
Doar ca, atunci cand vezi vreo comoda, sa nu cumva sa crezi ca e bufetul din bucatarie! Nu, e chiar mobila de dormitor, tot din pal dar scrie pe ea ca e pentru dormitor, sa stie cumparatorul!
Oricum ,gusturile nu se discuta. Daca si Mobexpert e low cost!

La mobexpert o comoda e 4000 lei, la ikea una tot cu 6 sertare e 600 lei!!
O fi si calitatea la fel? Ca aspectul sigur nu e!

Pai pana acum nu m-au convins ca merita comoda lor 3000 față de 1000 lei ikea. Chiar o sa trec pe la ikea sa văd dacă și la ei e la fel, ca nu-mi amintesc să-mi inspire asa mult low cost.
Nu cred ca poate cineva sa afirme ca nu merg la ikea mai mulți oameni și ca sunt șanse mai mici sa distrugă mobilierul expus cât timp la mobexpert e mai scump.
Nu cred ca are rost sa le caut scuze, mi-au făcut impresie la fel de proastă ca cele low cost din prelungirea Ghencea.
Dpmdv sunt asamblate prost de la început, nu e ca le-au uzat vizitatorii.

 Tsunnnami, on 23 februarie 2022 - 08:27, said:

Incearca IKEA

Problema acolo e ca nu au stil clasic mai nimic. Am văzut o comoda de aprox 1000 lei care poate s-ar potrivi, o sa merg sa o vad. Sincer as fi preferat ceva mai scump de la ei dar impresia e ca nu acoperă alta gama de preț.
Căutați mobexpert Arthur, jazz, Fabian ca exemplu a ce caut, au dormitoare cu denumirile astea.

Acum ma tentează sa fac la comanda dar nu știu unde ar fi mai ok. Vad ca majoritatea s-au orientat către bucătării ca sunt mai profitabile.

Edited by Shade14, 23 February 2022 - 09:22.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015

 Shade14, on 23 februarie 2022 - 09:21, said:

Problema acolo e ca nu au stil clasic mai nimic. Am văzut o comoda de aprox 1000 lei care poate s-ar potrivi, o sa merg sa o vad. Sincer as fi preferat ceva mai scump de la ei dar impresia e ca nu acoperă alta gama de preț.
Căutați mobexpert Arthur, jazz, Fabian ca exemplu a ce caut, au dormitoare cu denumirile astea.

Acum ma tentează sa fac la comanda dar nu știu unde ar fi mai ok. Vad ca majoritatea s-au orientat către bucătării ca sunt mai profitabile.

Nu numai ca-s profitabile, dar se vand mai multe
E ciudat dpmdv sa bagi bani intr-o mobila clasica pentru o camera in care doar... dormi si cand o faci lumina e stinsa, :lol:

#8
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017
Niciodata, o firma care face la comanda nu-ti va face ceva in stil clasic, de calitate.
Du-te cu o poza, cu un dormitor Jazz sa zicem si spune-le sa-ti faca rotunjirile alea si apoi sa ne spui si noua raspunsul.
Ai spus ca vrei neaparat stil clasic. Daca nu, succes la cumparaturi Ikea!

Am facut un dressing cu o firma din asta, printre cele mai bune, review-uri de 100, 1000 de puncte, am regretat din clipa in care au adus-o sa o monteze. Dar voiam neaparat pana in tavan  si nu am gasit.
Si era ceva extrem de simplu, niste dulapuri.

#9
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Gasesti mobila clasica care arata ca la mobexpert (nu stiu cine a copiat pe cine) si e ieftina in comparatie cu ei, deci nu e obligatoriu sa fie scumpa. Nu stiu cat de buna e in comparatie, dar nici sa le compar nu prea stiu, e doar pe impresii. Patul e important sa fie solid, sa nu se miste/scartaie ca deranjeaza. La restul balamalele sunt mai importante ca le tot deschizi sertarele.

Edited by Shade14, 23 February 2022 - 09:45.


#10
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

 Tsunnnami, on 23 februarie 2022 - 09:26, said:

E ciudat dpmdv sa bagi bani intr-o mobila clasica pentru o camera in care doar... dormi si cand o faci lumina e stinsa, Posted Image

Nu si daca ai obrazul fin si esti iubitor de frumos. Adica de ce sa bagi bani in orice, .... ca tot mori sigur, nu ?

#11
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Eu acum cativa ani cand m-am mutat in noul apartament am achizitionat de la mobexpert un sifonier mare cu usi glisante cu oglinzi dar a trebuit sa le cer sa imi mai adauge rafturi contra cost. Mi l-au livrat cu oglinda de pe o usa sparta apoi au luat usa respectiva inapoi sa inlocuiasca oglinda si a durat mai mult decat ar fi trebuit pana cand mi-au adus-o inapoi. Anul trecut mi-a cazut metalul de amortizare de la usa aceea si sifonierul per total se cam destrama, s-a cam desprins intr-o parte, rafturile s-au lasat desi nu am pus greutate exagerata pe ele, doar haine si lenjerii. Prin urmare consider ca nu a meritat pretul raportat la calitate si livrare.

Edited by Winc, 23 February 2022 - 09:50.


#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015

 asiodf, on 23 februarie 2022 - 09:48, said:

Nu si daca ai obrazul fin si esti iubitor de frumos.

Posibil.
In ceea ce ma priveste eu sunt adeptul practicului doar.
La 'obraz fin" nu stiu la ce te-ai referit dar ai cam dat cu nuca-n perete. Nu are legatura.

#13
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

 Tsunnnami, on 23 februarie 2022 - 10:04, said:

La 'obraz fin" nu stiu la ce te-ai referit dar ai cam dat cu nuca-n perete. Nu are legatura.

Nu am dat cu nici o nuca in perete. Are total legatura. E ca si cum ai zice ca de ce sa cumperi faianta de 1000 de euro, ca stai "decat" decat 5 minute si te caci in ea de baie.
Normal ca vrei mobila frumoasa, in stil clasic, de lemn masiv, etc etc, vorbim de dormitor nu de debara. Eu fac o activitate fff importanta in dormitor si care imi provoaca placere: Citesc acolo.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015

 asiodf, on 23 februarie 2022 - 10:18, said:


Nu am dat cu nici o nuca in perete. Are total legatura. E ca si cum ai zice ca de ce sa cumperi faianta de 1000 de euro, ca stai "decat" decat 5 minute si te caci in ea de baie.
Normal ca vrei mobila frumoasa, in stil clasic, de lemn masiv, etc etc, vorbim de dormitor nu de debara. Eu fac o activitate fff importanta in dormitor si care imi provoaca placere: Citesc acolo.

Cand te referi la "obraz fin" parerea mea e ca te referi la relatia cu ceilalti oameni cu care intri incontact, opusul fiind "obraz gros" sau "fara obraz"
Ceea ce spui tu este altceva.

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Videnov, mobila frumoasa, practica, calitate mediocra, pret mic, gama variata.

#16
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

 spooky51, on 23 februarie 2022 - 11:08, said:

Videnov, mobila frumoasa, practica, calitate mediocra, pret mic, gama variata.

Nu pare ca e ce caut.

 Winc, on 23 februarie 2022 - 09:48, said:

Eu acum cativa ani cand m-am mutat in noul apartament am achizitionat de la mobexpert un sifonier mare cu usi glisante cu oglinzi dar a trebuit sa le cer sa imi mai adauge rafturi contra cost. Mi l-au livrat cu oglinda de pe o usa sparta apoi au luat usa respectiva inapoi sa inlocuiasca oglinda si a durat mai mult decat ar fi trebuit pana cand mi-au adus-o inapoi. Anul trecut mi-a cazut metalul de amortizare de la usa aceea si sifonierul per total se cam destrama, s-a cam desprins intr-o parte, rafturile s-au lasat desi nu am pus greutate exagerata pe ele, doar haine si lenjerii. Prin urmare consider ca nu a meritat pretul raportat la calitate si livrare.

Asta-i alta chestie, am tot citit (si auzit) de probleme cu partea de servicii la ei.
Cum ziceam mai devreme, sunt putin sceptic de mobilierul lor care nu e static; ca exemplu, un pat.

 Tsunnnami, on 23 februarie 2022 - 10:04, said:

Posibil.
In ceea ce ma priveste eu sunt adeptul practicului doar.
La 'obraz fin" nu stiu la ce te-ai referit dar ai cam dat cu nuca-n perete. Nu are legatura.

Intotdeauna practicul primeaza, dar (pentru bani in plus) pot sa fie si alte cerinte.

Problema mea cu mobilierul modern e ca in cele mai multe cazuri arata ieftin/prost calitativ/invechit de nou, cel clasic nu iti da impresia asta.

#17
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Poate Rustic Boutique e ceea ce vrei. Mobila se face doar la comanda, dar au sau aveau (ca nu mai gasesc acum adresa) si in Bucuresti un reprezentant si cateva piese de mobilier expuse.

#18
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 Shade14, on 23 februarie 2022 - 09:21, said:

[...]Problema acolo e ca nu au stil clasic mai nimic. [...]

Corect.
Cela mai apropiate, de ceea ce-ti doresti, ar fi din gamele Hemnes si Hauga.  Chiar daca sunt mai aproape de rustic / country decat cele mentionate, de la Mobexpert, au forme clasice si ... inca mai au si lemn in ele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate