Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mereu nemultumiti

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#19
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Tsunnnami, on 23 februarie 2022 - 07:57, said:

 apocalipsul, on 23 februarie 2022 - 07:42, said:

daca esti multumit, esti plafonat si in principiu prost si ratat
Foarte gresit
Cred ca a fost sarcasm. Insa intr-adevar asta e ceea ce te invata marketingul, pentru ca un cetatean bun trebuie a cumpere iar daca esti multumit nu cumperi, iar daca nu cumperi marketingul a gresit iar marketingul nu doreste sa greseasca.

Edited by spooky51, 23 February 2022 - 09:20.


#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,799
  • Înscris: 20.10.2015

 spooky51, on 23 februarie 2022 - 09:17, said:

Cred ca a fost sarcasm. Insa intr-adevar asta e ceea ce te invata marketingul, pentru ca un cetatean bun trebuie a cumpere iar daca esti multumit nu cumperi, iar daca nu cumperi marketingul a gresit iar marketingul nu doreste sa greseasca.

Nope, aici e vorba ca nu esti multumit pentru ca NU AI BANI SA CUMPERI iar nu ca esti nemultumit de performantele unui produs/serviciu

#21
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 Tsunnnami, on 23 februarie 2022 - 09:24, said:


Nope, aici e vorba ca nu esti multumit pentru ca NU AI BANI SA CUMPERI iar nu ca esti nemultumit de performantele unui produs/serviciu
Atunci nu cumperi. Cumpara ce isi permite. Nemultumirea este irelevanta.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,799
  • Înscris: 20.10.2015

 jm2010, on 23 februarie 2022 - 09:26, said:

Atunci nu cumperi. Cumpara ce isi permite. Nemultumirea este irelevanta.

de unde si... nemultumirea

#23
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 utopium, on 23 februarie 2022 - 08:32, said:

Exista termenul de medie geometrica https://ro.m.wikiped...

Dar nu vad ce legatura are media geometrica cu media salariala (care e o medie aritmetica). La salarii au sens termenii de salariu mediu/median. Ai putea calcula si media geometrica teoretic, dar nu stiu sa se faca asa ceva. Avantajul mediei geometrice ar fi ca ar fi mai aproape de salariul median. Intr-un fel ar fi mai relevanta decat ambele, dar nu e folosita media geometrica pentru asa ceva.
Nu suspectez initiatorul de nivelul acesta de cunostiinte. Stiu ce inseamna medie geometrica, nu se aplica aici. Initiatorul a vrut sa zica ceva dar nu prea stapaneste termenii.

Edited by jm2010, 23 February 2022 - 09:28.


#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 apocalipsul, on 23 februarie 2022 - 07:42, said:

daca esti multumit, esti plafonat si in principiu prost si ratat
https://youtu.be/ySlikFRu818?t=440
Ti-am dat like pt clipul care se potriveste la fix.

Ca idee, cei care se multumesc cu mai putin sunt cei mai fericiti. Dar e greu sa ajungi la nivelul ala la care sa fii impacat cu ce ai. Iar in Romania e si mai rar, noi avem in noi o gena de nemultumiti :)

Eu n-am avut teluri nerealiste in viata si atunci a fost usor sa realizez mai mult decat mi-am propus. Asta nu inseamna ca nu imi doresc sa realizez si mai mult, dar nivelul de multumire din viata mea nu depinde prea tare de acele realizari, daca le realizez bine, daca nu eu sunt multumit oricum si ce am realizat pana acum.

Cand realizezi ca o haina Gucci adauga valoare zero vietii tale sau ca un fois gras cu sampanie mancata la un restaurant de lux nu e neaparat mai bun decat o mamaliga cu branza si jumari mancata la bunica in casuta modesta de la tara, deja ai facut marele pas spre a nu mai avea o viata in care sa fii mai mereu nemultumit. Si probabil si mai important e cand realizezi ca viata e o calatorie pe care trebuie sa o savurezi, nu vreo destinatie/tel greu de atins. Iar savurarea vietii se poate face in multe feluri, inclusiv cu bani putini, nu iti trebuie un stil de viata hedonist/extravagant pentru a face asta.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,799
  • Înscris: 20.10.2015

 utopium, on 23 februarie 2022 - 09:34, said:

Ca idee, cei care se multumesc cu mai putin sunt cei mai fericiti.

Nu cred ca-i adevarat. Eu NU ma multumesc cu putin, dimpotriva, si, cu toate astea sunt foarte fericit.

#26
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Anul asta chiar am trait o experienta foarte emotionala cand am fost in Zanzibar - Tanzania si am vizitat un sat de acolo.

Aia sunt vai si amar de capul lor, nu au nimic in schimb toata lumea zambeste si e fericita... Si nu e vorba ca zambeau ca ne vedeau pe noi turisti, pur si simplu te plimbai cu un autoturism prin localitati si toata lumea era vesela si zambea...
Pe noi europenii poti sa ne dai orice, sa ne oferi toate conditiile posibile si tot incruntati si frustrati vom fi... e in ADN-ul nostru, sa fim tristi si nemultumiti...

Dupa ultimele experiente avute sincer sunt extrem de dezamagit de comportamentul si mentalitatea noastra de romani/europeni...

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 Tsunnnami, on 23 februarie 2022 - 10:06, said:

Nu cred ca-i adevarat. Eu NU ma multumesc cu putin, dimpotriva, si, cu toate astea sunt foarte fericit.
Se pare ca americanii stau chiar prost la Happy Planet Index, tocmai pentru ca au ambitii prea mari de obicei si NU se multumesc cu putin ... in America centrala sau Oceania pare ca stau mult mai bine, desi evident au resurse materiale mult mai limitate:
https://en.wikipedia...appy_Planet.PNG

#28
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Tsunnnami, on 23 februarie 2022 - 10:06, said:

Nu cred ca-i adevarat. Eu NU ma multumesc cu putin, dimpotriva, si, cu toate astea sunt foarte fericit.
Putin si mult sunt notiuni relative. Eu nu sunt multumit daca nu pot alerga 5 km sau pedala 100 km insa sunt perfect multumit cu telefonul meu de 100 de euro pentru ca telefonul nu inseamna pentru mine nimic altceva decat telefon, music player si sport tracker.

#29
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Multumirea e foarte subiectiva.
Omul in general tinde sa vrea mai mult si mai bine, de aia am iesit din pesteri.
A fi nemultumit de ce ai si a tinde inspre mai mult e ceva normal si benefic atata vreme cat nu devine pesimism sau avaritie.
Niciodata n-am fost de acord cu modul de gandire "altii n-au ce manca, sunt bine" dar nici n-am intrat in depresii ca n-am vila cu piscina.

Cheia, dupa mine, e sa apreciezi cu adevarat ce ai si sa vezi daca esti multumit cu tine fara a te compara cu altii. Plus sa iti doresti ce poti obtine si sa tinzi spre mai mult, dar realizabil. Eventual iti analizezi nivelul de viata asa cum a evoluat sau a involuat in timp.
Eu imi amintesc cu  drag si nostalgie de cum era un concediu acum 15 ani de exemplu. Imi luam cortul in mana, umpleam un rucsac cu conserve si haine, bagam portofelul in buzunar (de umplut portofelul nu era cazul) si mergeam la mare. Imi permiteam sa stau 4-5 zile si poate o data sau de doua ori mancam la o terasa.
Nu faceam foamea, nu dormeam in boscheti, dar ma intindeam cat era plapuma. Nu avea sens sa intru in depresie ca altii ieseau dimineata din camera de hotel, eu din cort. Dar nici sa fiu fericit la maximum de cum eram. Apreciam si atat.
Eram multumit? in principiu, da. Dar dupa ce au mai trecut anii, cortul a ramas acasa pentru ca am vrut mai mult si bugetul mi-a permis o cazare. Si conservele au ramas la magazin, pentru ca puteam manca bine la terase. Eram acum mai multumit? confortul era mai mare. Dar imi era dor de statul la cort, doar pentru ca erau alti ani si eu eram altul.

E evident ca acum niste ani cu aceeasi suma in euro umpleai altfel cosul la magazin. Si asta nu e bine. Dar ce impact aveau echivalentul a 20 de euro in 2004 pentru bugetul personal si ce impact au acum? Daca e acelasi impact sau mai mare, ceva nu e in regula.

O tactica gresita cand un om e nemultumit de viata lui e sa nu incerce sa faca ceva concret. Cat se poate.
Un fost coleg de echipa era tot timpul nemultumit de bani. Din punctul meu de vedere, nu prea avea de ce, asta daca-l comparam cu mine. El nu platea chirie, nu platea mancare (manca la parinti) si la mine chiria si mancarea erau gaurile mari din buget dar tot se plangea.
L-am cunoscut in 2009 cand m-am angajat. Omul era nemultumit de venit. Nu depunea insa niciun CV, nu cauta altceva. Cand mai pleca unul din echipa il auzeam "unde ai plecat? La X? aaa dar acolo e greu". Nu s-a inscris la niciun concurs de promovare, nu cauta nici sa se transfere in alte echipe, el ramanea pe loc, nu invata nimic nou si se plangea ca e sarac.
L-am intalnit acum un an, ce faci mai Mihai, tot acolo? Da. Si cum e? la fel, salariu mic, nu ma ajung cu facturile. Dar ai depus si tu altundeva, ai incercat macar sa promovezi unde esti, ca ai o caciula de ani pe post? Nu.
Eu nu sunt un om ambitios. Am cunostinte care s-au decis ca nu mai vor salariu de 3000 de lei, vor 10.000. Si au inceput sa se dezvolte profesional (nu vorbesc de avansarea pe alte cai, nu e relevanta aici). Au invatat, s-au specializat intr-un domeniu, au ajuns la un loc de munca bine platit. Altii n-au facut nimic pentru ca isi doreau o palarie prea mare pentru capul lor.
Sau oameni nemultumiti de chestii mult mai usor de imbunatatit, de exemplu "m-am ingrasat si n-am conditie fizica". Si mai bagi o shaorma si 2 beri si te plangi ca esti gras si gafai cand urci un etaj. Altii in aceeasi situatie au trecut la regim alimentar, viata mai sportiva si au ajuns unde si-au dorit. Si nu ma refer la sport de performanta.
Cheia, chiar daca e simplu de zis dar mai greu de facut, e sa vezi ce poti tu face pentru a rezolva nemultumirea. Daca nemultumirea e ca ai venituri mici, trebuie sa vezi cum poti sa le rotunjesti. Prin schimbarea jobului, prin invatarea a ceva nou etc.
Dar la oameni am mai vazut ceva. Azi ai salariu de 3000 de lei si colegul Vasile tot 3000 (cifre relative). Esti multumit. Peste 2 ani tu ai 3500 si esti multumit pentru ca nevoile sunt indeplinite. Dar afli ca Vasile la serviciul lui ia 5000. Atunci cei 3500 ai tai iti put doar pentru ca Vasile are mai mult.

#30
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007

 utopium, on 23 februarie 2022 - 02:05, said:

Eh, depinde de alimente ... cu 20 de euro poti sa cumperi 2 kg de faina, 3 kg de cartofi, 0.5 kg de paste, 0.5 kg de orez, 1 kg carne de pui, 0.5 kg de ciuperci, 10 oua, 1 litru de lapte, un borcan mare de mazare boabe, o conserva de porumb, o conserva de peste, 1 kg de mere, 1 kg de banane, 300 de grame de cascaval ... nu doar ca vei acoperi fundul sacosei, dar vei avea o sacosa mare de rafie foarte plina, de vreo 13 kg ... si iti vor ajunge ingredientele sa faci mancare o saptamana pentru 3 persoane.

Da, daca cumperi file de somon afumat, seminte de pin, rosii cherry bio, avocado bio, prosciutto, parmeggiano reggiano si ciocolata Lindt de banii astia, da, toate abia vor trece de 1 kg si abia vei acoperi fundul sacosei.


De fapt de multe ori au plecat pentru a castiga 1200 de euro in Italia, nu 2000.
fii amabil te rog si explica in ce consta mancarea pentru 3 persoane timp de o saptamana. cum vezi tu portiile. poate o sa ai o revelatie.......

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,799
  • Înscris: 20.10.2015

 utopium, on 23 februarie 2022 - 10:39, said:

Se pare ca americanii stau chiar prost la Happy Planet Index, tocmai pentru ca au ambitii prea mari de obicei si NU se multumesc cu putin ... in America centrala sau Oceania pare ca stau mult mai bine, desi evident au resurse materiale mult mai limitate:
https://en.wikipedia...appy_Planet.PNG

Nu ambitii au americanii, au societatea la care sa se uite. Si-l vad pe Trump, Bill Gates etc
Ala din Fiji, acolo toata lumea e saraca.
Intotdeauna te vei compara cu cei din societatea in care traiesti.
Aia din Sudan ar zice mersi sa aiba apa de baut de care tu-ti bati joc cand te speli

 spooky51, on 23 februarie 2022 - 11:01, said:

Putin si mult sunt notiuni relative. Eu nu sunt multumit daca nu pot alerga 5 km sau pedala 100 km insa sunt perfect multumit cu telefonul meu de 100 de euro pentru ca telefonul nu inseamna pentru mine nimic altceva decat telefon, music player si sport tracker.

Eu sunt multumit daca NU TREBUIE sa schimb telefonul. Atat. Daca m-ar duce asta toata viata, as fi nu multumit ci foarte foarte fericit.
Aia care vor telefoane noi sunt losers-i care nu au activitate

#32
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Tsunnnami, on 23 februarie 2022 - 15:18, said:

Eu sunt multumit daca NU TREBUIE sa schimb telefonul. Atat. Daca m-ar duce asta toata viata, as fi nu multumit ci foarte foarte fericit.
Aia care vor telefoane noi sunt losers-i care nu au activitate
O notiune relativa, sunt sigur ca exista o multime de adolescenti pentru care looser = fara iphone ultimul model sau pentru altii fara SUV si vila.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,799
  • Înscris: 20.10.2015

 spooky51, on 23 februarie 2022 - 15:23, said:

O notiune relativa, sunt sigur ca exista o multime de adolescenti pentru care looser = fara iphone ultimul model sau pentru altii fara SUV si vila.

Asta e frumusetea libertatii. Sa poti crede ce vrei

#34
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 ambr0zie, on 23 februarie 2022 - 13:13, said:

Eu imi amintesc cu  drag si nostalgie de cum era un concediu acum 15 ani de exemplu. Imi luam cortul in mana, umpleam un rucsac cu conserve si haine, bagam portofelul in buzunar (de umplut portofelul nu era cazul) si mergeam la mare. Imi permiteam sa stau 4-5 zile si poate o data sau de doua ori mancam la o terasa.
Nu faceam foamea, nu dormeam in boscheti, dar ma intindeam cat era plapuma. Nu avea sens sa intru in depresie ca altii ieseau dimineata din camera de hotel, eu din cort. Dar nici sa fiu fericit la maximum de cum eram. Apreciam si atat.
Eram multumit? in principiu, da. Dar dupa ce au mai trecut anii, cortul a ramas acasa pentru ca am vrut mai mult si bugetul mi-a permis o cazare. Si conservele au ramas la magazin, pentru ca puteam manca bine la terase. Eram acum mai multumit? confortul era mai mare. Dar imi era dor de statul la cort, doar pentru ca erau alti ani si eu eram altul.
Eu nu imi amintesc cu nostalgie cand plecam la mare cu cortul si mancam de la supermarket pentru ca imi place la cort si nu-mi place sa pierd vremea pe la terase. Nu am de ce sa-mi amintesc cu nostalgie pentru ca imi placea cu cortul si imi place si acum. Din 2011 ne punem cortul in acelasi camping, in acelasi loc, intre timp am descoperit si alte locuri frumoase insa aici revenim intotdeauna una sau doua saptamani pe vara.
Imi amintesc cu nostalgie doar de locuri. De Vadu de acum 15 ani si de Camping Zodiac tot de atunci. Locuri in care nu ma mai duc pentru ca s-au schimbat, oamenii au venit si le-au schimbat. La Vadu n-am mai campat din 2011 insa anul trecut de 1 mai, dupa 10 ani de absenta am parcurs cu bicicletele grindul Chituc pana la Edighiol si am regasit locurile cu placere.

Edited by spooky51, 23 February 2022 - 15:37.


#35
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Ca idee, cei care se multumesc cu mai putin sunt cei mai fericiti.
fericiti cei saraci cu duhul... "saraci cu duhul" e un eufemism pentru prost
daca esti nemultumit, progresezi... te misti intr-o directie... altfel, satisfacut = plafonat, nu te misti, nu progresezi, stagnezi...
de aia am zis la modul cel mai serios... daca nu esti nemultumit, nu poti progresa, esti hai sa nu zicem prost cu toate ca asta e adevarul, hai sa zicem doar looser...
mai era o vorba comunista... "mai binele", e dusmanul "binelui". pentru a imbunatati o situatie, trebuie sa renunti la ea sau chiar s-o distrugi.

Edited by apocalipsul, 23 February 2022 - 17:13.


#36
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Te invidiez si aici nu-s ironic.
Eu n-as mai putea sta la cort din simplul motiv ca ma rupe spatele + o frumusete de claustrofobie ce mi-a aparut puternic pe la 27-28 de ani. Ultima oara am incercat prin 2017, 32 de ani aveam. Mai eram si cu altcineva in cort si noaptea m-am trezit ca nu puteam respira. Pana am reusit sa deschid fermoarul cortului am trezit jumatate de camping.
Chiar de n-ar fi asta, m-as gandi de doua ori, pentru ca dupa o varsta am inceput sa fiu mai comod.
Da, imi amintesc cu drag cum infigeam cortul in nisip si apoi desfaceam o bere si un pateu. Conta mai putin ca ma trezeam la rasarit fiert de caldura, ca ma durea spatele si atunci etc.
Azi prefer sa ma trezesc intr-un pat, sa fie racoare, sa am baie proprie iar la pranz sa bag o ciorba.
Atunci nu imi permiteam astea pentru ca bugetul nu era destul. Nu am facut din asta un scop in viata dar am stiut ca daca la 20 de ani nu-mi permit o pensiune, la 30 vreau, ca-s nemultumit.
Continuand paralela, azi nu-s tentat de concedii in locuri exotice, jacuzzi in camera, meniuri cat salariul meu actual, dar daca asta m-ar nemultumi si mi-as dori, probabil as incerca sa obtin si asa ceva. Dar as lua masuri in sensul asta, nu "ce bine ar fi daca..."
Nici nu as fi nemultumit pentru ca nu stiu care isi permite si eu il invidiez.

Oamenii vesnic nemultumiti, din ce am vazut eu, au ori asteptari nerealiste, ori nu fac absolut nimic pentru a se apropia de lucrurile pe care le vor, ori e pura invidie, problema nu e ca ei n-au ceva, ci ca are vecinul. Eu ma feresc cat pot de acei oameni, care ar fi multumiti daca ar deveni vecinul sarac.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate