Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Mereu nemultumiti

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 07.04.2021
Salariul mediu geometric a tot crescut in Romania si azi e in jur de 650$ pe luna.
Este cineva multumit de acest venit? Nu.
Discutam cu niste amici stabiliti in Suedia, salarii intre 4000 si 6000 de euro. Sunt multumiti? Au fost la inceput o perioada, acum nu prea mai sunt.
De smecherii care invart miliarde mai are rost sa zic? Nu le-am luat interviu, dar dupa felul cum se comporta se pare ca tot nemultumiti sunt si ei

Va invit sa urmariti un documentar sa vedeti ca sunt altii care o duc incomparabil mai rau.
Si poate atunci o sa apreciem ce avem

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n0gFsHf9cIw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003
Faptul ca nu multumesti 100% un angajat cu salarul, se stie demult.

#3
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Am vazut reportajul. Vad ca si milionarii sunt nemultumiti. I.am trimis chiar un email patronului sa imi mai taie din salariu, asa ii inteleg eu mai bine pe cei din africa, iar el are mai multi bani, poate o sa fie mai fericit, iar eu sunt multumit ca am facut o fapta buna.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Din moment ce au existat și vor mai exista, milionari, care se sinucid, fără să fie bolnavi sau bătrîni (ca să zici că au un motiv), înseamnă că o neliniște spirituală, emoțională & etc, împinge lumea spre frustrări personale.

#5
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
este o chestie intrinseca psihologiei umane, mereu vrem mai mult. La nivel macro, acest lucru ajuta la progresul omenirii, la nivel individual nu e tocmai cea mai buna caracteristica pentru ca oricat am avea, mereu vrem mai mult si niciodata nu suntem cu adevarat 100% multumiti.

#6
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014
O veche vorba romaneasca spune ca "Cel cu burta plina nu crede celui flamand". Daca bunicii nostri ar trai la standardele la care traim noi in prezent, n-ar fi plecat niciunul din Romania. Acum romanul pleaca pentru ca "de ce sa castige 600 euro in Romania, cand poate castiga 2000 in Italia?". Astfel suntem martorii unei mari migratii economice, in special de la sud la nord, si de la est la vest. Desigur, asta presupune implicit ca lipsa de forta de munca din Romania va fi suplinita de altii care vor fi multumiti cu aia 600 de euro pe luna. In Sibiu exista deja multi astfel de imigranti, veniti de prin Asia in special.

Edited by 72788, 22 February 2022 - 23:38.


#7
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ai uitat de hoata noastra de toate zilele care ne fura in fiecare clipa banii din buzunar: INFLATIA  !!!
in 2004 cumparam cu 20 euro o sacosa de supermarket plina cu alimente de de-abia puteam sa o car.
in 2022 cu 20 euro cumpar alimente de de-abia mai acopar fundul sacosei.

Edited by rex, 22 February 2022 - 23:39.


#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Oamenii sunt prin natura lor nemultumiti si fericirea la nivel de individ dureaza doar o perioada. Stii vorba aia: no matter how hot a woman is, there's some guy somewhere that's sick of her bullshit. (si inversa se poate aplica)

Una din regulile de baza invatate la orice training de leadership e "nu cauta sa multumesti oamenii 100% tot timpul, pt ca nu vei reusi decat pt o perioada, apoi vor gasi altceva de care sa fie nemultumiti". Pt asta in unele firme o sa vezi ca se aplica mici tactici de genul "departamentul X are masina de cafea in birou, gratis, iar departamentul Y cumpara de la automat pe banii lor". Oamenii sunt nemultumiti, maraie, dar nu pleaca din firma pt o masina de cafea. In acelasi timp, avand un motiv de nemultumire, nu se mai concentreaza pe motive importante, pe motive care ar costa firma bani multi. E o tactica simpla, dar eficienta. Am invatat-o acum multi ani si am observat-o in multe firme.

#9
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Eu sunt multumit de salarile din Romania, cred ca sunt si prea mari avand in vedere ca nu producem nici jumate cat China

Niste mincinosi, astia nu-s multumiti niciodata.

Cand erau cu ceaosescu erau nemultumiti, acuma ca nu e ceausescu il vor inapoi.

#10
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022

View PostNamidee, on 22 februarie 2022 - 23:31, said:

Am vazut reportajul. Vad ca si milionarii sunt nemultumiti. I.am trimis chiar un email patronului sa imi mai taie din salariu, asa ii inteleg eu mai bine pe cei din africa, iar el are mai multi bani, poate o sa fie mai fericit, iar eu sunt multumit ca am facut o fapta buna.
Exista oameni care gandesc asa in mod non ironic, deobicei nemtii sunt asa.

#11
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Nici Bezos nu e mulțumit, altfel aș găsi și eu mai ușor cum să mă dezabonez la niște canale pe Amazon prime.
Pune paginile ascunse să fie greu de dibuit.


#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007

View Postrex, on 22 februarie 2022 - 23:39, said:

in 2022 cu 20 euro cumpar alimente de de-abia mai acopar fundul sacosei.
Eh, depinde de alimente ... cu 20 de euro poti sa cumperi 2 kg de faina, 3 kg de cartofi, 0.5 kg de paste, 0.5 kg de orez, 1 kg carne de pui, 0.5 kg de ciuperci, 10 oua, 1 litru de lapte, un borcan mare de mazare boabe, o conserva de porumb, o conserva de peste, 1 kg de mere, 1 kg de banane, 300 de grame de cascaval ... nu doar ca vei acoperi fundul sacosei, dar vei avea o sacosa mare de rafie foarte plina, de vreo 13 kg ... si iti vor ajunge ingredientele sa faci mancare o saptamana pentru 3 persoane.

Da, daca cumperi file de somon afumat, seminte de pin, rosii cherry bio, avocado bio, prosciutto, parmeggiano reggiano si ciocolata Lindt de banii astia, da, toate abia vor trece de 1 kg si abia vei acoperi fundul sacosei.

View Post72788, on 22 februarie 2022 - 23:37, said:

Acum romanul pleaca pentru ca "de ce sa castige 600 euro in Romania, cand poate castiga 2000 in Italia?".
De fapt de multe ori au plecat pentru a castiga 1200 de euro in Italia, nu 2000.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNamidee, on 22 februarie 2022 - 23:31, said:

Vad ca si milionarii sunt nemultumiti.

Poate milionari din mosteniri sau bani furati sau castigati la noroc.
Cei care si-au facut singuri milionul, din munca, nu-s nemultumiti

#14
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
daca esti multumit, esti plafonat si in principiu prost si ratat
https://youtu.be/ySlikFRu818?t=440

#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postkrtyna, on 22 februarie 2022 - 23:17, said:

Salariul mediu geometric a tot crescut in Romania si azi e in jur de 650$ pe luna.
Este cineva multumit de acest venit? Nu.
Discutam cu niste amici stabiliti in Suedia, salarii intre 4000 si 6000 de euro. Sunt multumiti? Au fost la inceput o perioada, acum nu prea mai sunt.
De smecherii care invart miliarde mai are rost sa zic? Nu le-am luat interviu, dar dupa felul cum se comporta se pare ca tot nemultumiti sunt si ei
Ce salariu? Sincer, 650 este mult pentru cei care nu cunosc nici macar limba tarii. Enorm chiar Posted Image

On topic: oamenii de obicei sunt nemultumiti de ceva, e in firea lor. Financiar, indiferent cat le-ai da tot vor dori mai mult. Sunt probleme cunoscute in management si sunt multe solutii de rezolvare. Unele au fost expuse mai sus.

Edited by jm2010, 23 February 2022 - 08:01.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postapocalipsul, on 23 februarie 2022 - 07:42, said:

daca esti multumit, esti plafonat si in principiu prost si ratat


Foarte gresit

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007

View Postjm2010, on 23 februarie 2022 - 07:53, said:

Ce salariu? Sincer, 650 este mult pentru cei care nu cunosc nici macar limba tarii.
Exista termenul de medie geometrica https://ro.m.wikiped...die_geometrică

Dar nu vad ce legatura are media geometrica cu media salariala (care e o medie aritmetica). La salarii au sens termenii de salariu mediu/median. Ai putea calcula si media geometrica teoretic, dar nu stiu sa se faca asa ceva. Avantajul mediei geometrice ar fi ca ar fi mai aproape de salariul median. Intr-un fel ar fi mai relevanta decat ambele, dar nu e folosita media geometrica pentru asa ceva.

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View Postrex, on 22 februarie 2022 - 23:39, said:

ai uitat de hoata noastra de toate zilele care ne fura in fiecare clipa banii din buzunar: INFLATIA  !!!
in 2004 cumparam cu 20 euro o sacosa de supermarket plina cu alimente de de-abia puteam sa o car.
in 2022 cu 20 euro cumpar alimente de de-abia mai acopar fundul sacosei.
dar în 2004 aveai salar de 100 de euro.exact același fenomen este în occident unde ,,câștigi,,2000 de euroi.din trei cafele și două beri la restaurant +chiria  gata-s banii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate