Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Gradina de balcon a lui SineNomine

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
In conditii de sera, solar balcon cica ar fi bun Sanmite. Am comandat si eu 2 flacoane de 15ml pentru ca deja am vazut musculita alba. Cateva exemplare moarte pentru ca am dac acu vreo 6 zile cu Vertimec legumele dar inseamna ca ma voi lupta si anul asta cu ele. Se da o singura data pe sezon si are remanenta foarte buna pe planta Dar eu in camp nu prea ma bazez pe el fiind de contact. Voi da mai incolo cand nu se mai anunta ploi si mi-am mai luat si Movento mai dam cu un Mospilan acu cat nu sunt rosiile mari. Anul trecut am lasat musculita asta in plata domnului si pe la inceputul lui noiembrie cand intram in rosii se facea nor de musculite iti intrau in urechi in ochi erau cu duiumul

Edited by gabiroa, 06 June 2022 - 11:04.


#56
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Frutescens au nevoie de sezon relativ lung sa intre in productia mai serioasa. Mai inalti ca altii dar nu extrem, odata ce se bifurca se ramifica foarte repede, mai mult lateral daca au lumina, nu as tine puieti laterali. Baccatum sunt mult mai problematici, extrem de tarzii si cresc foarte inalti. Am avut acum doi ani aji amarillo (sunt diverse variante, foarte multe chiar, eu am avut seminte de la semillas.de) care a facut bifurcarea pe la 1.2 metri si a ajuns la tavanul balconului si s-a intors inapoi, la o latime de cam 1.5 m. O productie buna, dar a inceput abia in octombire sa se coaca. De atunci il folosesc ca portaltoi, da o vigoare deosebita.

Edited by mama_lor, 09 June 2022 - 13:20.


#57
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012
Am pus acei Prik Khi Nu pentru ca au fost laudati ca produc bine in conditii de umbra. Nu este deloc asa. Nu imi pare rau. Ma gandesc ca voi lua cativa ardei de la ei ca sa vad cum sunt.

Am avut si eu Aji Amarillo. Este unul dintre cei mai buni ardei pe care i-am gustat. Initial pusesem 2 plante intr-o "jardiniera" de 300 l. Prin vara am scos unul pentru ca crescuse infiorator de mult. Cel care a ramas a produs bine, ardeii se coc cam la 4-6 saptamani dupa ce au ajuns la dimensiunea maxima. Desi imi plac foarte mult, nu sunt plante de crescut pe balcon.

Alt C. Bacatum bun pe care il cultiv an de an este Lemon Drop. Are un gust excelent mancat proaspat, dar imi place foarte mult si la otet. Una din cele doua plante de Lemon Drop de anul asta creste foarte compact fara lastari care se lungesc in sus. O am din seminte izolate de anul trecut. Am deja flori izolate legate de la ea. Sper sa isi transmita genetic modul acesta de  crestere.

#58
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostSineNomine, on 06 iunie 2022 - 09:22, said:

Ardeii erau pentru consum personal pana anul trecut cand au produs mult mai mult decat de obicei. Asta datorita sistemul hidroponic. In momentul de fata am de procesat vreo 30 l de sos fermentat si chiar nu stiu ce sa fac cu el.
Pana la urma ce ai facut cu el?

#59
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012
A ramas in borcanele vidate. Inca nu am gasit timp sa ma ocup de el.

#60
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012
Papa Dreadie SB sunt cei mai timpurii dintre C. Chinense pe care ii am.
Attached File  Papa Dreadie SB.mp4   13.13MB   10 downloads

Am cules peste 700 g de ardei din 3 plante. Cea de a patra este mai intarziata. A fost rupta de vant, dar acum vine repede din urma.
Attached File  IMG_20220716_183535.jpg   176.61K   37 downloads
Ardei cu forme frumoase!
Attached File  IMG_20220716_183632.jpg   107.12K   42 downloads

Am mai cules Lemon Drop, Tepin x Lemon Drop si Goliath Jalapeno. Acestia vor merge cu totii la otet.
Attached File  IMG_20220716_175951.jpg   160.78K   40 downloads Attached File  IMG_20220716_181218.jpg   153.84K   39 downloads Attached File  IMG_20220716_181954.jpg   165.58K   56 downloads

Balconul incepe sa se transforme in "jungla" de vara.
Attached File  IMG_20220716_073701.jpg   371.41K   71 downloads Attached File  IMG_20220716_073639.jpg   298.41K   67 downloads

#61
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Stii vreo metoda pentru a face ardeii sa se coaca mai repede?

Am un scotch bonnet care s-a transformat intr-o mare tufa cu vreo 30-40 de ardei si face flori incontinuu + alti ardei mici.

Ardeii mari au aproape o luna de cand sunt la dimensiunile astea si sunt tot verzi.

Am si rupt cativa de pofta dar nu sunt asa iuti necopti si as vrea sa le fac ceva sa se coaca odata Posted Image



 SineNomine, on 18 iulie 2022 - 06:47, said:

Am mai cules Lemon Drop,
Cum sunt la gust lemon drop? Am si eu cateva seminte si vreau sa cresc cativa aul viitor.

Edited by icrobert, 20 July 2022 - 07:12.


#62
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012
Eu le adaug PK 13/14 de la Canna cand incep sa infloreasca. Ajuta la intrarea in faza generativa.

Lemon Drop este excelent mancat proaspat sau la otet. Ai impresia ca musti dintr-o lamaie putin iute. Este unul dintre ardeii pe care ii cresc an de an.
Pot sa iti dau cativa sa gusti, dar nu stiu cand se va intampla asta ca sunt in concediu si nu prea stau pe acasa. :)

#63
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Multumesc pentru oferta cu lemon drop dar te cred pe cuvant, ca avem gusturi apropiate.

Vroiam doar sa stiu daca merita sa il cresc anul viitor si o sa-i cresc sigur.

Concediu placut! Posted Image

Edited by icrobert, 20 July 2022 - 13:22.


#64
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

 SineNomine, on 18 iulie 2022 - 06:47, said:

Eu nu vad un balcon cu plante, vad Gradina Eden.

#65
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Arata foarte frumos balconul tau. Dupa vreo 3 ani de pauza anul asta vreau sa pun si eu din nou ardei iuti, acum ma hotărăsc ce seminte sa comand. Mai am cateva acasa, dar sunt destul de vechi. Le-am pus la inmuiat, poate am noroc si germineaza.

Desi am teren destul acasa parca as incerca si eu cu câteva plante hidroponice. Eu ma oprisem la sistemul EBB and Flow, la tine vad dutch bucket. Ce te-a facut sa alegi sistemul asta?


Astazi am fost sa imi cumpar turba pentru semanat de la un magazin fitosanitar, si am intrebat daca au perlit. Raspunsul a fost "ia si tu scartaitoare care se pune pe casa si o freci in maini, ce nu stii ce e perlitul de fapt?". Efectiv am ramas mut si am plecat 😂 caut in alta parte.

#66
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012
Multumesc, Ionut!
Am ales Dutch Bucket pentru ca se mula cel mai bine pe sistemul meu de balcon in primul rand. Apoi pentru ca cultivarea in perlit are avantajul unei aerisiri foarte bune a radacinilor, apa se schimba relativ rapid in ghivece, exista un rezervor unic de apa in care se adauga nutrientii si care poate fi monitorizat foarte usor. Si nu in ultimul rand, nu exista pierderi de apa.

M-am indragostit de acest sistem si chiar si cand visez la sera pe care doresc sa o construiesc, tot acest sistem as vrea sa folosesc.

Aia care cred ca perlitul este "scartaitoare"... nu merita...

Daca vrei seminte, pot sa iti trimit si eu cateva soiuri.
Perlit am luat de Procema Perlit. Eu folosesc perlit horticol 6. Este ieftin la ei, undeva la vreo 60 lei / 100l.
Bile de ceramica expandata se gasesc la Dedeman. Asta daca te intereseaza...

#67
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Iti dai seama ca nu am mai incercat sa ii explic ce e perlitul de fapt. Si cand ma gandesc ca oamenii merg la femeia aia sa ceara sfaturi legate de plante... Poate pe fito este mai priceputa totusi.
Daca ai ceva seminte disponibile m-as bucura sa le primesc. Iti scriu pe whatsapp?

Nu prea stiam nimic despre hidroponie, pe siteul fatalli am vazut ca recomanda EBB/Flood cu bile de argila si de asta am ramas blocat ca ala ar fi cel mai bun sistem pentru ardei. De asemenea am vazut ca bilele de argila se refolosesc, la dutch bucket banuiesc ca nu mai poti recomanda tot perlitul ca ramane blocat printre radacini, nu?

Ce pompa folosesti pentru solutia nutritiva?

LE: este ebb and flood, nu flow 🤭

Edited by ionut_mystic, 07 January 2023 - 11:25.


#68
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012
Scrie-mi!

Toamna tai toate plantele fix deasupra perlitului si las asa peste iarna. Primavara perlitul si radacinile sunt uscate si se scutura foarte usor, asa ca nu pierd foarte mult perlit de la an la an.

Sistemul ebb and flood necesita un sistem mai complex cu senzori de nivel. De asemenea nu poti avea ghivece puse la inaltimi diferite, asa cum este la mine. Ar trebui sisteme independente pentru fiecare nivel.
Duth bucket are un rezervor in partea inferioara din care apa urca prin capilaritate pana aproape de suprafata ghiveciului. Radacinile umplu intreg volumul ghiveciului. Poate aici conteaza si ghivecele airpot pe care le folosesc...

Am o pompa de imersie, de apa murdara (sau curata... nu mai stiu Posted Image ) luata acum vreo 3 ani din leroy cu 70 lei.

Uite doua poze  cu radacinile scoase in primavara 2021.
Attached File  IMG_20210328_122605.jpg   256.67K   24 downloads Attached File  IMG_20210328_122644.jpg   248.18K   19 downloads

#69
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Trebuie sa mai studiez, credeam ca la dutch bucket pur si simplu picura solutia deasupra perlitului si surplusul de lichid este drenat din ghiveci inapoi in bazinul de solutie.

Nu e nevoie de senzori de nivel la ebb, e de ajuns sa pui valve de preaplin. Cu o priza cu timer reglezi cate minute sa pompeze apa in substrat. Intr-adevar e mai dificil cu multe ghivece si mai multe niveluri.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate