Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

FAN Courier deschide/verifica coletul inainte sa-l accepte/expedieze?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Am trimis prin curier un colet cu plata ramburs la destinatar + optiunea de a deschide/verifica coletul inainte de primire.

Coletul l-am ambalat (produsul pus intr-o cutie, iar cutia invelita cu mai multe straturi de bubble wrap, aceasta din urma fiind lipita cu scotch) inainte sa vina curierul sa-l ridice.

Ce mi se pare dubios (si nu gasesc la ei pe site descrisa aceasta procedura) este faptul ca angajatul de la FAN mi-a deschis cutia si a verificat continutul (sa fie conform cu ce am completat la rubrica "continut"), dupa care a reambalat coletul.

Este normal, asa se procedeaza?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai bifat sa asiguri coletul?

#3
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 M-A-R-I-U-S, on 22 februarie 2022 - 16:20, said:

Este normal, asa se procedeaza?
Da, e normal. Oare de ce crezi că este așa?Te protejează pe tine de o eventuală înșelăciune.

#4
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

 addelin, on 22 februarie 2022 - 16:23, said:

Ai bifat sa asiguri coletul?

Cand am completat Self AWB standard n-am gasit nimic legat de asigurare... am declarat/trecut doar valoarea coletului (aceeasi cu valoarea de ramburs).

Edited by M-A-R-I-U-S, 22 February 2022 - 16:28.


#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
Tu poti scrie ca trimiti lingouri de aur cu valoare mare, si de fapt sa fie fier acolo. De aia verifica.

Edited by miki07, 22 February 2022 - 16:29.


#6
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

 persona695, on 22 februarie 2022 - 16:27, said:

Da, e normal. Oare de ce crezi că este așa?Te protejează pe tine de o eventuală înșelăciune.

N-am o problema cu faptul ca a verificat, mi se pare o masura foarte buna.

Intreb doar daca asa se procedeaza, pentru ca pe site n-am gasit nimic legat de chestia asta. Daca stiam il ambalam in fata lui si nu mai era nevoit el sa taie coletul...

#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Dar daca ar fi trimis un telefon, cum verifica ca este functional? Sau o unitate de calculator, un monitor...

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 miki07, on 22 februarie 2022 - 16:28, said:

Tu poti scrie ca trimiti lingouri de aur cu valoare mare, si de fapt sa fie fier acolo. De aia verifica.
Nu-i problema. Ca e un plic sau o lada cu aur fara asigurare tot 50 de euro primesti daca se pierde...

#9
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014

 miki07, on 22 februarie 2022 - 16:28, said:

Tu poti scrie ca trimiti lingouri de aur cu valoare mare, si de fapt sa fie fier acolo. De aia verifica.
Expeditorul poate déclara orice mai trebuie si dovezi. Si 2,depinde si ce scrie in contractuel de asigurare, ca daca maximul e 1000€ (zic aleatoriu) atita te despagubeste chiar daca tu ai pierdut un produs de 10 000. Asa ca nu, nu este normal sa se uite ala in colet.

Pt produse extra scumpe exista trasnportatori specializati cu preturi afférente

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Tine de curier, de cat de nou sau vechi este, de cate ori si-a luat teapa (sau alti colegi), de tine (fata ta, ce vrei sa trimiti, cat de scump), de cheful de munca si de alte de-uri. In mod normal, tot ce e trimitere cu ramburs ar trebui verificat. Nu e in masura sa decida daca lingoul e de aur sau doar vopsit dar poate face diferenta intre o caramida si un telefon.

#11
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

 Puferiu_, on 22 februarie 2022 - 16:48, said:

Dar daca ar fi trimis un telefon, cum verifica ca este functional? Sau o unitate de calculator, un monitor...

Cred ca mai degraba se vrea a fi o verificare vizuala, gen sa nu trimit o caramida il loc de telefon. Ce zici tu este deja verificare/constatare tehnica si nu mai este treaba curierului s-o faca.

#12
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Cred ca mai mult ii intereseaza sa nu fie ceva care sa curga pe alte pachete -- ulei, clor etc.

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
si ce daca sunt lichide?
curierul cara lichide, poti trimite ulei de bucatarie la bunica, poti comanda de la piese auto ulei de motor.

#14
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Depinde cum se prezinta... De ex daca vede pete de ulei in cutie e clar ca e posibil sa curga tot uleiul pe alte pachete.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
au dreptul asta! de exemplu in zona de frontiera nu-ti primeste nici un colet cat de cat mai marisor fara sa se uite in el ca sa nu fie tigari sau alta marfa de contrabanda. daca va uitati pe site-ul lor au si o lista de obiecte si substante interzise.

#16
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Toparlanii de oriunde comanda ca prostii de pe feisbuci si alte site-uri obscure. Curierul livreaza si cand pacaliciul vede ca a "loat" teapa se duce dupa curier si il bate. Nu e fabulatie, in Romania sunt zone de risc unde nu mai livreaza niciun curier, ma refer la astia mari. Probabil ca este o masura in plus de a se asigura ca macar vizual este in cutie ce scrie ca este. In mod normal nimeni nu are voie sa deschida acel colet pana cand nu ajunge la destinatar si acolo se incaseaza suma. Cu exceptia cazurilor in care coletul este cu deschidere la livrare si atunci se poate deschide si persoana respectiva are dreptul sa refuze, asta fara sa afecteze curierul ( In caz contrar, daca e fara deschidere la livrare si totusi se deschide coletul, curierul este bun de plata)!

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 slai, on 22 februarie 2022 - 18:54, said:

si ce daca sunt lichide?
curierul cara lichide, poti trimite ulei de bucatarie la bunica, poti comanda de la piese auto ulei de motor.

Si acidul sulfuric este lichid.

Edited by adisz, 22 February 2022 - 22:10.


#18
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Mda, si daca e pus intro sticla oare are, isi da seama curierul ca e acid sulfuric. Ai vazut vreodata cum arata acidul sulfuric, zici ca i apa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate