Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Laptop nou fără certificat de garanție - este normal?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
livinstan

livinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMembruAnonim, on 21 februarie 2022 - 15:13, said:

E pe cont online, dar daca ceri sau nu ai cont, ti-o trimit ei pe email.
Numai ca nu instant, (stiu ca toti vreti totul instant),  eu am avut rabdare o saptamana si l-am primit tot de la Altex.

Pe contul online e factura doar... Nu e nici un certificat de garanție

Am vorbit cu cei de la Lenovo pe Facebook. Au confirmat ca am nevoie doar de factura

#20
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Suna la ei sau mergi in magazin. Cere sa treaca si model/serie laptop pe garantie.

#21
livinstan

livinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpavelescu, on 21 februarie 2022 - 15:22, said:

Suna la ei sau mergi in magazin. Cere sa treaca si model/serie laptop pe garantie.
Au confirmat și cei de la Lenovo și cei de la Altex ca e suficient sa păstrez factura

#22
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Înscrie-te pe site la Lenovo pentru garanție tehnică. La Lenovo garanția de 12 sau 24 luni, de obicei doar 12, începe de la data fabricației. Poți verifica în baza serialului. Ca să ai garanție oficială a lor, trebuie să te înscrii pe site, astfel o decalezi să înceapă din data achiziției.

Garanția comercială, care în EU (inclusiv RO) este de 24 luni, și pentru a beneficia de ea trebuie să ai documentele: factură/bon și certificat de garanție. Mai ales la produsele electro-IT e important să primești cele 2 documente. Vânzătorul are obligația legală să le furnizeze, mai ales la cererea clientului. Cere-le pe mail, în caz de refuz redirecționezi mesajul direct către ANPC sub formă de reclamație.
Sau returnezi produsul și cumperi din altă parte.

Edited by nei-k, 21 February 2022 - 15:28.


#23
livinstan

livinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.04.2014

View Postnei-k, on 21 februarie 2022 - 15:24, said:

Înscrie-te pe site la Lenovo pentru garanție tehnică. La Lenovo garanția de 12 sau 24 luni, de obicei doar 12, începe de la data fabricației. Poți verifica în baza serialului. Ca să ai garanție oficială a lor, trebuie să te înscrii pe site, astfel o decalezi să înceapă din data achiziției.

Garanția comercială, care în EU (inclusiv RO) este de 24 luni, și pentru a beneficia de ea trebuie să ai documentele: factură/bon și certificat de garanție. Mai ales la produsele electro-IT e important să primești cele 2 documente. Vânzătorul are obligația legală să le furnizeze, mai ales la cererea clientului. Cere-le pe mail, în caz de refuz redirecționezi mesajul direct către ANPC sub formă de reclamație.
Sau returnezi produsul și cumperi din altă parte.
Am intrat la Lenovo și am cerut modificarea începerii garanției. Cât despre certificat de garanție, ambele părți au zis ca e suficienta factura.

#24
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
La Altex am avut garantie pe baza facturii. Nici o problema.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlivinstan, on 21 februarie 2022 - 15:21, said:

Pe contul online e factura doar... Nu e nici un certificat de garanție

Am vorbit cu cei de la Lenovo pe Facebook. Au confirmat ca am nevoie doar de factura

Pentru orice eventualitate, (sa eviti neplacerile pe viitor),  dai un email la suport Altex si ceri factura si garantia !
Garantez eu ca ti-o trimit ei pe mail, numai ca dureaza cateva zile !

Edited by MembruAnonim, 21 February 2022 - 15:49.


#26
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
La emag cand am trimis in garantie la depanero mi-au trimis un mail d-ala automat sa pun garantia si factura in cutie, le-am dat replay ca nu le am pe hartie si mi-au raspuns ca nu sunt necesare pentru ca le au deja in baza de date, la bosh le-am pus certificatul de garantie in cutie si nici macar nu l-au completat, cand mi-au trimis produsul inapoi tot necompletat a venit certificatul de garantie.

Suntem in 2022, magazinele/producatorii  mari nu mai lucreaza cu hartii, au totul in baza de date.

Edited by ccristyan, 21 February 2022 - 15:53.


#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
n-ai cum sa scoti hartia din român... daca nu simte el in mânā hartia, are senzatia ca si-a luat teapā.

Edited by laffin, 21 February 2022 - 16:00.


#28
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Cum era vandut?
Cu garantie sau fara garantie?
Daca era vandut cu garantie trebuie sa isi asume promisiunea!
Daca era vandut fara garantie, de ce sa iti dea? Nu trebuia sa il cumperi!

#29
livinstan

livinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.04.2014

View PostAztecWarrior, on 21 februarie 2022 - 16:01, said:

Cum era vandut?
Cu garantie sau fara garantie?
Daca era vandut cu garantie trebuie sa isi asume promisiunea!
Daca era vandut fara garantie, de ce sa iti dea? Nu trebuia sa il cumperi!
Tu te auzi omule? E laptop nou, cum sa nu aibă garanție

#30
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Si la resigilate primesti garantie.

#31
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 10.10.2005

View Postborn2lose, on 21 februarie 2022 - 15:14, said:

asa fac si la carrefour - am cumparat ceva fizic din magazin, am cerut certificat de garantie si mi-au zis ca n-au, e doar pe baza bonului. bine, macar au avut bunul simt sa-mi spuna sa-i fac o poza pe loc ca dispare scrisul destul de repede…
Cred ca doar la produsele mici, pe care in caz de defect le schimba, la produsel mari si scumpe trebuie sa dea certificat de garantie ca de multe ori trebuie sa mergi  la centrul de service si pe aia ii intereseaza foaia de servic, ca tebuie notat in ea

#32
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Am achizitionat anul trecut un Lenovo Legion 5 Pro. Nu am hartie de garantie propriu zisa.Nu fizic. Am doar factura(online-email). Si garantia este online.
Am intrat pe site-ul lor si am toate datele acolo https://pcsupport.lenovo.com/
Suficient.
Mentionez ca nu este vorba de Romania.Dar probabil se poate si in tara

Edited by Bebeluka, 21 February 2022 - 18:37.


#33
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Ca veni vorba de garantii, am cumparat acum 2 ani o combina frigorifica de la Flanco, direct din magazin. Pentru ca era la resigilate, mi-au spus ca nu se acorda garantie Posted Image . Degeaba le-am spus ca orice electrocasnic vine cu garantie, chiar daca este la resigilate, atata timp cat este vandut de un centru specializat si nu de nea Tanase, la coltul blocului.. A trebuit sa mai dau vreo 400 lei pentru o garantie de 2 ani. Posted Image

Edited by bbseptik2017, 21 February 2022 - 22:09.


#34
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,151
  • Înscris: 14.05.2007
Esti sigura ca nu au reusit sa iti vanda cumva o extragarantie? Stiu de la o prietena ce a lucrat la Flanco acum cativa ani ca erau instruiti sa le bage pe gat clientilor extragarantiile, castiga foarte bine magazinul din ele. Pentru garantia tehnica sau cea de conformitate nu au cum sa iti ceara bani, sunt obligati sa o ofere.

Edited by Galacticul, 21 February 2022 - 23:24.


#35
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postlaffin, on 21 februarie 2022 - 15:59, said:

n-ai cum sa scoti hartia din român... daca nu simte el in mânā hartia, are senzatia ca si-a luat teapā.
În condițiile în care iei amendă de circulație și tre să păstrezi chitanța nush câți ani ca te trezești apoi că apare neplătită, hârtia e justificată.

#36
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View PostGalacticul, on 21 februarie 2022 - 23:21, said:

Esti sigura ca nu au reusit sa iti vanda cumva o extragarantie? Stiu de la o prietena ce a lucrat la Flanco acum cativa ani ca erau instruiti sa le bage pe gat clientilor extragarantiile, castiga foarte bine magazinul din ele. Pentru garantia tehnica sau cea de conformitate nu au cum sa iti ceara bani, sunt obligati sa o ofere.

Fix la asta m-am gandit si eu. Deocamdata nu am avut nevoie de garantie. In total, as avea 4 ani garantie asigurata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate