Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

A incercat cineva regim fara carbohidrati?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#19
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu as supraveghea sau eventual limita carbs doar la cine are probleme de greutate.In contextul mondial actual e si un factor depresiv sa te privezi de carbs.E motivant pentru sportivi,culturisti chiar sau unde grosimea adiposului e importanta,altfel e o suferinta inutila.Sa mai amintesc ca privarea de calorii poate solicita suplimentar sistemul imunitar,si asa incercat in contextul miriadei de virusi actuali?Spun poate pentru ca rezultatele studiilor in acest sens e contestat de unii medici,si adeptii lowcarb,keto si derivate.Dieta mediteraneana demonstreaza totusi ca mentine si nivelul moralului in limite acceptabile.In traducere aportul de carbs se pare ca ridica moralul,in afara aportului caloric.

#20
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.11.2021

 pitchdeck, on 01 martie 2022 - 14:47, said:

O dietă fără carbohidrați sună extrem de extrem, dar din câte știu eu, carbohidrații nu sunt necesari în dietă din cauza gluconeogenezei. Există doar câteva țesuturi în organism care folosesc exclusiv carbohidrați, adică creierul, dar prin conversia substratului aceste țesuturi pot fi menținute. Din punct de vedere al dietei, limitarea aportului de glucoză și polizaharide complexe poate fi foarte benefică, dar evident că există o linie... și mulți oameni o trec.
uiti de nutrientii din alimentele care au carbohidrati, si pe care nu ii poti obtine in dieta keto

#21
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 10.01.2009

 Melteanu, on 02 martie 2022 - 12:49, said:

Eu as supraveghea sau eventual limita carbs doar la cine are probleme de greutate.In contextul mondial actual e si un factor depresiv sa te privezi de carbs.E motivant pentru sportivi,culturisti chiar sau unde grosimea adiposului e importanta,altfel e o suferinta inutila.Sa mai amintesc ca privarea de calorii poate solicita suplimentar sistemul imunitar,si asa incercat in contextul miriadei de virusi actuali?Spun poate pentru ca rezultatele studiilor in acest sens e contestat de unii medici,si adeptii lowcarb,keto si derivate.Dieta mediteraneana demonstreaza totusi ca mentine si nivelul moralului in limite acceptabile.In traducere aportul de carbs se pare ca ridica moralul,in afara aportului caloric.
    Singura problema este depresia.  Cine vrea sa traiasca cat mai mult si cat mai sanatos se lasa de carbohidrati ( zahar) sa limiteze cat mai mult aparitia bolilor autoimune care sunt direct influentate de glicemia ridicata din cauza consumului de carbohidrati.
      Sistemul imunitar nu functioneza prea bine la persoanele cu glicemie crescuta, obezitate morbida .

#22
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
axxel4you, broscience much?

Attached File  _103057488_low_carbs_640-3x-nc.png   551.35K   47 downloads

Quote

Atât dietele cu un procent scăzut cât și cele cu un procent ridicat de carbohidrați au fost asociate cu un risc crescut de mortalitate; riscul minim de mortalitate s-a observat la dietele cu un procent de 50-55% carbohidrați. Dietele sărace în carbohidrați care favorizează consumul de proteină animală din surse ca miel, vită, porc și pui au fost asociate cu un risc crescut de mortalitate în timp ce dietele care favorizează sursele vegetale de proteine și grăsimi precum legumele, nucile, untul de arahide și pâinea din cereale integrale au fost asociate cu un risc mai mic de mortalitate sugerând că tipul de alimente influențează relația dintre aportul de carbohidrați și mortalitate.
Dietary carbohydrate intake and mortality: a prospective cohort study and meta-analysis


Quote

This study prospectively examined the relationship between low carbohydrate diets, all-cause death, and deaths from coronary heart disease, cerebrovascular disease (including stroke), and cancer in a nationally representative sample of 24,825 participants of the US National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) during 1999 to 2010. Compared to participants with the highest carbohydrate consumption, those with the lowest intake had a 32% higher risk of all-cause death over an average 6.4-year follow-up. In addition, risks of death from coronary heart disease, cerebrovascular disease, and cancer were increased by 51%, 50%, and 35%, respectively.
The results were confirmed in a meta-analysis of seven prospective cohort studies with 447,506 participants and an average follow-up 15.6 years, which found 15%, 13%, and 8% increased risks in total, cardiovascular, and cancer mortality with low (compared to high) carbohydrate diets.
Low carbohydrate diets are unsafe and should be avoided, study suggests

Attached File  4Uw19VLBZY_H.png   139.42K   35 downloads

Quote

Our work is rooted in our research and identification of the world’s longest-lived cultures and most extraordinary populations. Our findings were published in the New York Times best-selling books The Blue Zones, The Blue Zones Solution, The Blue Zones of Happiness, Thrive, and The Blue Zones Kitchen – all published by National Geographic books.
About Blue Zones

#23
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

 EXIT, on 05 martie 2022 - 13:28, said:


asta e vrajeala scrisa pe hartie,
nu vad unde zice ce au mancat, totu e raportat la niste niste etichete.
carbohidrati cum erau bio, eco sau de la supermarket sau poate crecuti la mine in curte?

#24
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Bio sau Eco e același lucru și astfel de produse se găsesc inclusiv la supermarket.

Dacă crezi că cercetarea științifică publicată în jurnale prestigioase este "vrajeala scrisa pe hartie" nu o să ajungi departe pe drumul cunoașterii.

#25
p3ace

p3ace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.09.2021
No carb la mine n-a mers. Dupa doua saptamani m-au apucat niste migrene groaznice...
Dar asa am reactionat eu; adeptii keto jura ca nu exista nimic mai minunat decat sa traiesti fara carbs, pe cat posibil.
Pentru mine am descoperit ca low carb este cea mai sanatoasa optiune: limitezi carbohidratii mult, iar pe aia pe care totusi ii consumi, ai grija sa ti-i iei din surse de calitate: cereale integrale, cartofi (da! fierti sau copti sunt excelenti, au o gramada de minerale), cartofi dulci, dovleac, linte, fasole, mazare (care au si proteine). Carbsii astia sanatosi repet: in cantitati mici. Economisesti carbsii pe unde se poate. In loc de paine imi pun branza pe felii de ardei rosu, castravete sau salata verde.
E bine sa iti tii un jurnal alimentar in care sa scrii TOT ce ai mancat intr-o zi, si sa notezi si cum te-ai simtit in ziua respectiva psihic si fizic. Asa vei observa in timp ce functioneaza si ce nu la TINE, pt. ca suntem cu totii diferiti. Eu, de pilda, am observat pe baza insemnarilor in jurnal ca nu imi face bine orezul de nici un fel:  nici cel alb, nici cel salbatic. Anumite tipuri de mezeluri imi creeaza INTOTDEUNA dureri de cap (numai mie, ceilalti din familie nu au nimic) si de aceea acum le evit si tot asa.
Medicina si nutritia ofera niste "guidelines". In final insa, trebuie ca fiecare dintre noi sa incerce pe pielea lui anumite schimbari in alimentatie, sa le observe si documenteze bine si atunci va descoperi cea mai buna solutie pt. el insusi. Totul se reduce pana la urma la "trial and error".

#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 EXIT, on 05 martie 2022 - 13:28, said:


Sunt total de acord. Mereu am fost pentru consul moderat de carbo, sunt contra low carb si high carb. Acum poate depinde si de la persoana la persoana.

#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Deci, sa inteleg ca nu lipsa carbohidratilor e problema, cat consumul excesiv de proteine din carne rosie, nu?

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Si grasimi saturate. Asa se spune..

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 Ann0nyym0us, on 21 februarie 2022 - 06:47, said:

Am avut o tentativa. Ma simteam foarte slabit, ma taram dintr-un loc in altul. Am ajuns la concluzia ca abstinenta de la un macronutrient nu e solutia.

Exista o perioada de adaptare, in care te simti cum descrii tu. Organismul uman este remarcabil, se poate adapta la situatii noi destul de usor si poate supravietui cu chestii care ne-ar mira.....deci dupa o perioada de adaptare de cateva zile (Cate depinde de la organism la organism), simptomele trec si poti trai foarte bine fara carbsi.
Nu inseamna insa ca e mai sanatos, sau ca e indicat sa facem asta, sau mai precis sa o facem pe termen lung. Niciun exces (in sensul de adaugare sau eliminare) nu e bun.

 Melteanu, on 02 martie 2022 - 12:49, said:

Eu as supraveghea sau eventual limita carbs doar la cine are probleme de greutate.In contextul mondial actual e si un factor depresiv sa te privezi de carbs.E motivant pentru sportivi,culturisti chiar sau unde grosimea adiposului e importanta,altfel e o suferinta inutila.Sa mai amintesc ca privarea de calorii poate solicita suplimentar sistemul imunitar,si asa incercat in contextul miriadei de virusi actuali?Spun poate pentru ca rezultatele studiilor in acest sens e contestat de unii medici,si adeptii lowcarb,keto si derivate.Dieta mediteraneana demonstreaza totusi ca mentine si nivelul moralului in limite acceptabile.In traducere aportul de carbs se pare ca ridica moralul,in afara aportului caloric.

De acord cu tot ce ai spus, cu completarea ca supravegherea si adaptarea nivelului caloric si al macronutrientilor ar trebui corelata cu nivelul de efort fizic uzual al fiecaruia dintre noi.
Multe "diete" sau mai precis gastronomii, inclusiv cea romaneasca, au ajuns sa fie blamate pe nedrept din doua motive:
1. nu se mai urmareste traseul natural al disponibilitatii unor ingrediente. (Vezi legume proaspete iarna, carne si grasime vara, etc)
2. Nu se mai depune efortul fizic sustinut pe care il depuneau inaintasii nostri.

E clar ca in conditiile acestea, neadaptand alimentatia, ajungem sa mancam mult si prost.

#30
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Am inceput acum o luna, am 6 kg in minus, tonus extraordinar, nu poftesc la nimic, stau langa persoane care se indoapa cu tot felul si nu ma atrage.
E un alt fel de stil de viata , foarte misto.

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Ai 6 kg in minus pentru ca ai eliminat multa apa din organism si pentru ca mananci mai putine calorii decat inainte, nu pentru ca ai renuntat la carbohidrati.

#32
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.11.2021

 richelieu, on 07 martie 2022 - 16:30, said:

Ai 6 kg in minus pentru ca ai eliminat multa apa din organism si pentru ca mananci mai putine calorii decat inainte, nu pentru ca ai renuntat la carbohidrati.
de unde stii tu cate calorii consuma/ a consumat ? eu unul as cere detalii despre ce si cat mananca, inainte sa dau verdicte

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Pentru ca e fizica de baza :)
Ai aport caloric mai mare decât consumul, te îngrași
Ai aport caloric mai mic, slăbești.
Cifrele in sine sunt irelevante aici, nu contează câte kcal mănâncă. Important e ca sunt mai putine decât consuma.
Nu slăbești renunțând la carbohidrați, dacă tu mănânci mai mult decât consumi.
Creste puțin rata metabolica bazala in cazul consumului ridicat de proteina și in gluconucleogeneza, însă nu semnificativ.
Principiul se păstrează.

#34
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Apa a fost calculata foarte putin, undeva la 2 kg, 1,2 masa musculara, etc.
Intr-adevar aportul caloric este scazut, 3 mese pe zi, zero dulciuri, zero carne de porc, salate impreuna cu peste, carne de pasare, vita, legume sotate, iaurtul la loc de frunte ca si gustari intre mese, eu pun si cereale in el.
Una peste alta nu simt lipsa sau nevoia de a consuma ce consumam inainte, parcursul este bun si aproape am ajuns unde vroiam.
Chiar nu simt nevoia de carbohidrati desi urmeaza sa ii introduc in meniu .
Acum depinde de fiecare de unde pleaca si unde vrea sa ajunga cu greutatea.

Edited by icssizero, 07 March 2022 - 19:20.


#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Important e sa păstrezi schimbările și după :)
Exista mai multe etape in no carb/keto, unele pofte pot sa apara mai pregnant după 1-2 luni. Trebuie sa fii alert și sa nu le cedezi ;)

#36
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.11.2021

 richelieu, on 07 martie 2022 - 19:08, said:

Cifrele in sine sunt irelevante aici, nu contează câte kcal mănâncă. Important e ca sunt mai putine decât consuma.
de unde stii ca consuma mai putine calorii decat inainte ?

Edited by althea, 08 March 2022 - 05:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate