Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Samsung își bate joc de clienți în privința vitezei de încărcare

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009

 xcapefromhl, on 20 februarie 2022 - 22:34, said:

Apple sta efectiv pe un munte de bani la ce preț premium cer de ani de zile.

Vezi ca preturile de la Scamsung din ultima vreme se apropie mult de cele practicate de Apple. De ex., S22 Ultra de 128 GB e fix la acelasi pret cu Iphone 13 Pro Max de 128 GB.
Problema e ca Samsung cere preturi premium pentru produse non-premium.

Oricum, ca sa le fac in ciuda, nu cumpar incarcatoare si cabluri originale, ci prefer incarcatoare Anker si cabluri ieftine, dar de calitate buna, gen BASEUS, USAM, UGREEN, PZOZ samd.

Edited by lex2010, 20 February 2022 - 22:57.


#20
xcapefromhl

xcapefromhl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 30.07.2009
Știu Lex.
Și eu am chargere și cabluri Anker și Baseus. In mașina am Anker, in casa un charger Baseus, plus un wireless Samsung.
De calitatea Anker sunt mulțumit de f mulți ani. Am și acum un acumulator de 10000 care înca merge(din 2012). Cele doua de la Samsung sunt praf. Pe lângă ca capacitatea reala e departe de 10000, nu au nici aceeași fiabilitate.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003

 connectorxp, on 20 februarie 2022 - 22:51, said:

Sa iei incarcator de la Apple sau Samsung este dovada cand pici in capcana lor, mai ales ca Androizii de la mai multi producatori si iPhone-urile se incarca prin intermediul protocolului Power Delivery si nu este nevoie decat de un cablu de calitate.
La Androizi depinde de chipset, qualcomm merge pe quick charge protocol... mediatek pe fast charge protocol. Nu are treaba cu specificatiile PD USB, alea poate la Apple...

#22
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu folosesc cel mai lent incarcator pe care il am prin casa  ptr a-mi incarca telefonul. e un incarcator de 800 mA si incarca complet in 3-4 ore.
in deplasari si concedii folosesc un incarcator de 2A ptr ca mai am nevoie sa incarc telefonul ziua si vreau sa se incarce cat mai repede dar deja se simte ca se incalzeste bateria.

#23
CoolZone

CoolZone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 07.05.2005
Partea de DLC-uri pe parte de software s-a transpus și la smartphone:

-vrei încărcător... plătești in plus
-vrei folie pe ecran? plătești în plus

Etc...se scumpesc an de an dar este mascat acest lucru, scoțând câte ceva din pachet.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003
Chestia cu eliminarea incarcatoarelor are ratiuni logice... ele merg la mai multe telefoane si nu e normal ca lumea sa le arunce/recicleze, practic ele nu sunt scumpe, nu se fac bani din incarcatoare doar ca ele sunt material in plus. De ex cand iti schimbi un telefon decent incarcatorul lui va fi compatibil si cu cel nou pe care ti-l iei. Iar daca chiar vrei un incarcator nou il cumperi si gata dar nu e obligatoriu sa iei impreuna cu telefonul.

#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 andreic, on 20 februarie 2022 - 21:27, said:

Depinde de telefon si starea bateriei. Daca se incalzeste normal ca revine in 25 si chiar 15W. Incarcarea la 45w este valabila doar la inceput sau pentru incarcari partiale si acolo face diferenta mai mare. Cu 25W se incarca decent orice telefon cu baterie pana in 5500mAh. 45W va fi necesar pentru capacitati mai mari ori taburi.
Ca utilizator "normal" sa zic asa 45w e un moft, 25W e arhi suficient.

 andreic, on 20 februarie 2022 - 21:47, said:

Corect. Reduce in trepte in functie de temperatura.


Realme GT Neo 2 cu vapor chamber incarca cu 65W bateria de 5000mAh de la 0 la 100% in 36 de minute.

Testat de minute de cateva ori de cand il am. Nu se incalzeste in timpul incarcarii, sau cel putin camera de racire cu vapori face o treaba minunata sa tina telefonul rece.

Asa ca sa nu ridicam la rangul de virtute faptul ca incarcarea la unele telefoane vine in nas de la caldura.

 andreic, on 21 februarie 2022 - 08:15, said:

Chestia cu eliminarea incarcatoarelor are ratiuni logice... ele merg la mai multe telefoane si nu e normal ca lumea sa le arunce/recicleze, practic ele nu sunt scumpe, nu se fac bani din incarcatoare doar ca ele sunt material in plus. De ex cand iti schimbi un telefon decent incarcatorul lui va fi compatibil si cu cel nou pe care ti-l iei. Iar daca chiar vrei un incarcator nou il cumperi si gata dar nu e obligatoriu sa iei impreuna cu telefonul.


Un fast charger de 65W nu costa sub 60 de euro daca il cumperi la liber. Iar unul de vreo 45W nu costa sub 40 de euro. Deci nu sunt tocmai ieftine.

Edited by abac, 21 February 2022 - 08:37.


#26
CoolZone

CoolZone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 07.05.2005

 andreic, on 21 februarie 2022 - 08:15, said:

Chestia cu eliminarea incarcatoarelor are ratiuni logice... ele merg la mai multe telefoane si nu e normal ca lumea sa le arunce/recicleze, practic ele nu sunt scumpe, nu se fac bani din incarcatoare doar ca ele sunt material in plus. De ex cand iti schimbi un telefon decent incarcatorul lui va fi compatibil si cu cel nou pe care ti-l iei. Iar daca chiar vrei un incarcator nou il cumperi si gata dar nu e obligatoriu sa iei impreuna cu telefonul.

Eu cand imi schimb terminalul, il predau si cu incarcator, nu il pastrez....deci pentru noul device nu am cu ce incarca.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003

 abac, on 21 februarie 2022 - 08:39, said:

Realme GT Neo 2 cu vapor chamber incarca cu 65W bateria de 5000mAh de la 0 la 100% in 36 de minute.
Testat de minute de cateva ori de cand il am. Nu se incalzeste in timpul incarcarii, sau cel putin camera de racire cu vapori face o treaba minunata sa tina telefonul rece.
Asta nu inseamna ca toate sunt asa, bateriile normale se incing bine. Si oricum vezi ca 100% e relativ, o baterie LI-Pol nu se poate incarca rapid dupa 75% pentru ca nu mai are cum fizic, nu mai trage energie adica la tensiunea data nu mai ia din cauza cresterii rezistentei interne odata cu tensiunea la borne. Tie insa iti zice firmware-ul 100% dar in realitate o tine la 80%.

 CoolZone, on 21 februarie 2022 - 09:38, said:

Eu cand imi schimb terminalul, il predau si cu incarcator, nu il pastrez....deci pentru noul device nu am cu ce incarca.
Pai nu-l mai preda. Lumea in general le recicleaza nu le preda ca n-au de ce.

Edited by andreic, 21 February 2022 - 09:43.


#28
CoolZone

CoolZone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 07.05.2005

 andreic, on 21 februarie 2022 - 09:39, said:

Asta nu inseamna ca toate sunt asa, bateriile normale se incing bine. Si oricum vezi ca 100% e relativ, o baterie LI-Pol nu se poate incarca rapid dupa 75% pentru ca nu mai are cum fizic, nu mai trage energie adica la tensiunea data nu mai ia din cauza cresterii rezistentei interne odata cu tensiunea la borne. Tie insa iti zice firmware-ul 100% dar in realitate o tine la 80%.


Pai nu-l mai preda. Lumea in general le recicleaza nu le predau ca n-au de ce.

Eu consider ca atunci cand predai ceva (donare sau vanzare), trebuie pachet complet, nu trebuie sa reciclezi incarcatorul. Incarcarea de la PC/laptop este mai inceata si nu se compara cu cea de la un incarcator dedicat.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003
Daca vinzi da... daca nu, n-are rost. Era o campanie eco pe Euronews mai demult unde arata ca nu trebuie ca lumea sa arunce incarcatoarele vechi odata standardizata mufa conform cerintelor UE ca poate incarca si alte dispozitive si noul telefon care cel mai probabil vine fara.

 abac, on 21 februarie 2022 - 08:39, said:

Un fast charger de 65W nu costa sub 60 de euro daca il cumperi la liber. Iar unul de vreo 45W nu costa sub 40 de euro. Deci nu sunt tocmai ieftine.
E rip-off. Sunt 5-10 pe piata normala, cipul smart e sub 1€ si restul e o sursa chinezeasca clasica in comutatie.

Edited by andreic, 21 February 2022 - 09:48.


#30
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
@andreic vorbești despre vremea când toate încărcătoarele erau pe micro usb de 0.5a și toată lumea avea câte 10 în casă.
A mai evoluat lumea, au mai evoluat încărcătoarele, s-au mai și scumpit.

#31
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Eu nu inteleg ce va tot agitati atat ca nu da Apple/Samsung incarcator in pachet...

Eu mi-am luat un incarcator Baseus de 65W, am dat pe el vreo 150 RON si incarc telefon, tableta si ultrabook cu el.
Oricum daca mi-ar veni incarcator in pachet, incarcatorul ala ar putrezi pe undeva printr-un sertar, nu l-as folosi.

Ce mi se pare mie aiurea e ca Samsung nu vrea/ nu poate sa scoata si ei telefoane cu incarcare la 65W. Alti au telefoane care se incarca la 100W.
Sunt constient ca incarcarea la 65W functioneaza doar atunci cand e bateria e sub 50%, dar e foarte bine si asa....

Cum se incarca o baterie de 5000 mA de la 25% la diverse puteri in 5 si in 10 minute;

65W
5 minute de la 25% la 47%
10 minute de la 25 la 68%

45W
5 minute de la 25% la 40%
10 minute de la 25 la 55%

25W
5 minute de la 25% la 33%
10 minute de la 25 la 42%

15W
5 minute de la 25% la 30%
10 minute de la 25 la 35%

Deci daca trebuie sa pleci urgent undeva in 10 minute si vezi ca mai ai 25% baterie poti ajunge la un procent intre 35 si 68% in functie de puterea la care se incarca telefonul.
Sunt constient ca daca vrei sa incarci telefonul la 100% diferenta e foarte minca intre 65/45/25W....

Edited by mirel3003, 21 February 2022 - 10:22.


#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

 lex2010, on 20 februarie 2022 - 22:53, said:

Oricum, ca sa le fac in ciuda, nu cumpar incarcatoare si cabluri originale,
Plang coreenii cand vad ca nu le cumperi cablurile originale. :)

Edited by Bursul, 21 February 2022 - 10:32.


#33
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Poate ca nu, poate ca da... Dacă vor fi multi  ca mine, se va cunoaște la bilanțul de final de an.
La fel și cu scam-ul denumit  s22, lumea se reorientează spre alte telefoane, se va simți la vânzări. Chiar și eu, pana acum fiind hater Apple, am  dat deja comanda de al doilea iPhone 13 pro, deși as fi vrut sa cumpăr s22... Dar în halul în care a ajuns Samsung, cred ca m-au pierdut de client. Pe mine și alte câteva mii sau sute de mii. Deja se simte la profitul companiei, nu crezi?

Edited by lex2010, 21 February 2022 - 12:37.


#34
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 lex2010, on 21 februarie 2022 - 12:36, said:

Poate ca nu, poate ca da... Dacă vor fi multi  ca mine, se va cunoaște la bilanțul de final de an.
La fel și cu scam-ul denumit  s22, lumea se reorientează spre alte telefoane, se va simți la vânzări. Chiar și eu, pana acum fiind hater Apple, am  dat deja comanda de al doilea iPhone 13 pro, deși as fi vrut sa cumpăr s22... Dar în halul în care a ajuns Samsung, cred ca m-au pierdut de client. Pe mine și alte câteva mii sau sute de mii. Deja se simte la profitul companiei, nu crezi?

Având în vedere că sunt pățit cu produse Apple și că Pixel nu e disponibil la noi, iar Huawei nu mai are servicii Google, eu aș merge doar pe brand-urile chineze sau pe telefoane de gaming. Samsung își strica divizia în Europa...

Edited by TrafalgarLaw, 21 February 2022 - 12:42.


#35
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 andreic, on 21 februarie 2022 - 09:48, said:


E rip-off. Sunt 5-10 pe piata normala, cipul smart e sub 1€ si restul e o sursa chinezeasca clasica in comutatie.

Un link la incarcator de 5-10 euro la o putere nominala de 45-65W? Thanks.

#36
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 abac, on 21 februarie 2022 - 14:21, said:

Un link la incarcator de 5-10 euro la o putere nominala de 45-65W? Thanks.

15 Euro

https://www.emag.ro/...b/pd/D68SPDMBM/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate