Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Gard viu fag

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016
Salut, sper sa fie in zona corecta postul meu, as dori sa împrejmuiesc vreo 300m cu gard viu de fag, verde și roșu, ma puteți ajuta cu niște informații de unde as putea cumpara? As avea nevoie de vreo 3000 de puieți!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu merita, e prea scumpa.  Pune-ti gladita, e mult mai utila si frumoasa. Sunt firme care fac asta.
Bafta daca totusi vrei si 3000 din  Fag,  iti ajunge pentru mai multe paduri.  Vroiai sa zici  30 sau max 300?

Edited by MembruAnonim, 20 February 2022 - 21:07.


#3
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016

View PostMembruAnonim, on 20 februarie 2022 - 21:07, said:

nu merita, e prea scumpa.  Pune-ti gladita, e mult mai utila si frumoasa. Sunt firme care fac asta.
Bafta daca totusi vrei si 3000 din  Fag,  iti ajunge pentru mai multe paduri.  Vroiai sa zici  30 sau max 300?
Am 300m de împrejmuit, am greșit, am nevoie de 1800 puieți ca vreau sa plantez cam 6 bucati la metru sa fac 2 rânduri! Prefer fag datorita culorilor deosebite pe tot parcursul anului + ca fagul dacă îl tunzi și îl ții pana in 3m înălțime își păstrează frunzele și uscate pana când dau cele noi anul următor, deci am intimitate și iarna!

#4
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Nu te pot ajuta, dar pot sa spun ca am vazut gard viu din carpen, cam tot asa cum vrei tu cam 3 m inaltime si cca 1 m latime la varf. Poti trece prin el doar cu tancul, nu se compara cu gladita

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostRSRRST, on 20 februarie 2022 - 21:15, said:

Prefer fag datorita culorilor deosebite pe tot parcursul anului
Sigur esti in zona potrivita ?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

cam 6 bucati la metru sa fac 2 rânduri!

adica 3 / metru /1 rand?  adica in primul rand la  30 cm cate un  FAG?  Si vrei sa creasca 3 metri?  si x2 randuri?

Rog un coleg /sau moderator, mai priceput in agricultura sa ne lamureasca pe amandoi,
sper sa gresesc eu dar asa de des nu am pus nici tulpinile de rosii, nu copaci cu pretentia de a creste 3 metri.

Plus nu stiu dar fag-ul cand a crescut o sa aiba coroana incepand de la 1 metru de la sol, deci se vede tot ce e sub.
Recomand gladita.

Edited by MembruAnonim, 20 February 2022 - 21:39.


#7
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016

View PostMembruAnonim, on 20 februarie 2022 - 21:34, said:



adica 3 / metru /1 rand?  adica in primul rand la  30 cm cate un  FAG?  Si vrei sa creasca 3 metri?  si x2 randuri?

Rog un coleg /sau moderator, mai priceput in agricultura sa ne lamureasca pe amandoi,
sper sa gresesc eu dar asa de des nu am pus nici tulpinile de rosii, nu copaci cu pretentia de a creste 3 metri.
Cam 5-6 puieți la metru pt un gard dens

#8
rosebowl

rosebowl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.06.2014
Sigur vrei fag? Eu nu am vazut fag sa-si tina frunzele uscate pana dau cele noi...

#9
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016

View Postrosebowl, on 20 februarie 2022 - 21:44, said:

Sigur vrei fag? Eu nu am vazut fag sa-si tina frunzele uscate pana dau cele noi...
Caută pe google, fagul își păstrează frunzele uscate dacă e menținut la înălțimi de pana in 3-4m

#10
4alex

4alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 07.06.2010
In zona exista paduri de fag?

#11
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016

View Postpasilla, on 20 februarie 2022 - 21:34, said:


Sigur esti in zona potrivita ?
Adică?

#12
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016
Ca sa evit nedumerirea multora despre gard viu de fag v-am atasat și poze!
Căutați pe net gard viu de fag verde, roșu sau in engleza green beech hedge sau copper hedge și veti vedea cat de frumos este, eu lucrez in Uk, mi-am construit o casa in Ro, am făcut gard din panouri bordurate din alea verzi și pe lângă el vreau sa plantez gard viu! Nu îmi fac probleme sa nu meargă deoarece am pădure de fag la 15-20 km de mine!

Attached Files



#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostRSRRST, on 20 februarie 2022 - 23:25, said:

Adică?
Culorile alea apar in functie de conditiile meteo (oscilatii temperatura, umiditate, etc. )

#14
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016

View Postpasilla, on 20 februarie 2022 - 23:48, said:


Culorile alea apar in functie de conditiile meteo (oscilatii temperatura, umiditate, etc. )
La care culori te referi?

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostRSRRST, on 20 februarie 2022 - 23:55, said:

La care culori te referi?
La cele ale frunzelor, doar nu la curcubeu.

#16
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
si nu gasesti o padure cu puieti?
cum zicea un coleg mai sus: gard viu de carpen am vazut si eu, plantat de peste 5o de ani.

#17
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019

View Postpasilla, on 21 februarie 2022 - 00:07, said:

La cele ale frunzelor, doar nu la curcubeu.
Sunt specii diferite de fag ornamental care au frunze de culori diferite. E clar ca nu e de la conditii meteo cand ai aranjamente de culori diferite in acelasi gard.

#18
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 07.04.2017
Am gard viu pe strada , plantat de primarie. De fag. E urat rau cand raman frunzele uscate in el. Alea se scutura f greu si mereu sunt date jos de vant puternic, pe toata perioada rece . Daca vrei neaparat, cumpara , plantează . Dar clima nu e la fel ca in Uk , nu stiu in ce zona e casa unde vrei sa ii pui. Sa nu te trezesti cu niste chestii gri 5 luni, in loc de culorile alea din poze care tin de  fapt doar  toamna.  Eu as lua mai degraba ceva mereu verde daca tot faci o cheltuiala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate