Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Assertiveness , skill esential?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.06.2007
Assertivenes = compartment asertiv.
e un tip de comportament in care iti exprimi nevoile sincer astfel incat sa nu ii jignesti pe ceilalti dar in care le si recunosti dreptul de a avea o opinie

Alte tipuri de compartment:
-agresiv
-pasiv
-pasiv agresiv

Cica e super important sa stii cand trebuie sa fii asertiv si rezonabil, dar nu neaparat tot timpul, pt ca si celelalte tipuri de comportament au avantajele lor.

Fiecare cultura cica are standardele un pic diferit, e.g. Nord Americanii sunt intr-un fel, iar noi romanii mai diferiti in comunicare.

Am cartea "The Assertiveness Workbook" - Randy J Paterson, Phd. Am rasfoit-o dar sper sa am timp anul sa o citesc toata.

Imi aduc aminte cand am fost in SUA eram un pic surprins de cat de politicosi sunt oamenii. E un exemplu de assertiveness cred, si mi se pare ca multi o invata de mici, dar e si usor sa iti scape.

Prea mult comportament pasiv sau agresiv cred ca duce la rezultate nedorite, iar pasiv agresiv mi se pare ca nu ar trebui sa fim deloc.

Ce parere aveti? Trebuie sa fim noi romanii mai asertivi?

#2
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
nu, ar trebui sa fim proactivi! ;)

cam rarut pe la noi, unde orice gigel cu 10 clase, daca e sef peste 2 oameni, crede ca e cel putin dumnezeu!

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postrazvan_89, on 20 februarie 2022 - 19:05, said:

Ce parere aveti? Trebuie sa fim noi romanii mai asertivi?

Ca sa ajungi asertiv trebuie sa fii educat (si empatic), mai intai de toate. Apoi sa ai un oarecare nivel de trai. Vezi tu in jurul tau lume educata? Vezi tu prosperitate? Asertivitate, mai la Sfantu-Asteapta, in Romania. Posted Image

Edited by ursamajor, 20 February 2022 - 19:42.


#4
adanulea

adanulea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.09.2021
Feedback`ul pe care il primesc eu de zece ani in corporatii de la americani este ca suntem prea assertive. Cu tendinta de a deveni aggressive (chiar daca nu intentionat). Spre diferenta de ei, la care vine "natural" skillul de "killing with kindness" la noi "hai boss ca am zeci de lucruri de facut azi, fa`o bine din prima" este mult mai nativ.

Desigur, perspectiva mea este extrem de skewed la mediul de corporate (US majoritar), unde skillseturile in general sunt peste medie iar cel al romanilor (din nou in experienta domeniului meu) este peste a altor natii prezente in corporatii cu pondere mare (US, India, etc).

Dar asta, coroborat cu o personalitate de natie diferita de cea relaxata si mai laid back a vesticilor, transforma tentativa noastra de assertiveness in agressiveness.

"just my 2c" ca sa inchei in tema pana la capat :)

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vaiii, teme din astea am scris la facultate, am crezut ca e gata scoala Posted Image
Bineinteles ca asertivi, ce intrebare.  Vroiai sa zicem sa fim cu totii pasiv agresivi?
Da si agresivii au avantajele lor,  parerea mea,  pasivii mult mai putine avantaje,  dar pasiv agresivii  deloc !

Edited by MembruAnonim, 20 February 2022 - 20:50.


#6
Phereinike

Phereinike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 24.10.2021
Pentru a fi asertiv, IMO trebuie sa ai in primul rand stima de sine. Necesita luciditate si control asupra gandurilor, emotiilor si gesturilor,  fiind expresiv fara a fi agresiv sau ostil. Un anumit comportament cerebral, care nu prea e specific romanilor. Da, ar fi bine sa stim cum sa fim asertivi.

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Fratica, ori o dati pe engleza ori vorbiti romaneste! :ciocan:

Chestia cu asertivitatea e inca o duma pe care am importat-o de la americani, si care vad ca li se baga pe gat inclusiv elevilor de gimnaziu (am dat de ea intr-un manual de clasa a VI-a, cred). Nu mai bine ii zicem "intelegere", sa fii intelegator cu cei cu care comunici?

#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
De cand au bagat obligatoriu curs despre asertivitate la probatiune, toti vorbesc despre asta.

#9
adanulea

adanulea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.09.2021
Observ ca exista mai multe intelegeri ale acestui termen/comportament. Empatia si intelegerea sunt lucruri bune de nutrit in copii dar asta nu ii va aduce mai aproape de a fi assertive.

Assertiveness'ul din cartile alea si din realitate este mai degraba legat de incredere in sine, modul de comportament si abordare a situatiilor (aproape de cea a unui lider mai degraba decat al unui subaltern). De modul in care redai un mesaj. Atat cel conotat cat si cel denotat.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpufonel, on 20 februarie 2022 - 21:46, said:

Fratica, ori o dati pe engleza ori vorbiti romaneste! Posted Image

Chestia cu asertivitatea e inca o duma pe care am importat-o de la americani, si care vad ca li se baga pe gat inclusiv elevilor de gimnaziu (am dat de ea intr-un manual de clasa a VI-a, cred). Nu mai bine ii zicem "intelegere", sa fii intelegator cu cei cu care comunici?

Nu e vorba de engleza, cititi putina psihologie,  Cauta "tipurile comportamentale"  - exista si in limba romana, si vezi la Asertiv.
Nu e doar sa fii intelegator cu cine comunici desi implica si asta in prima faza,  dar urmaresti nevoile tale, ai initiativa, incredere in sine, control,  asumi greselile ...

#11
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 07.06.2006

View Postadanulea, on 20 februarie 2022 - 19:48, said:

Feedback`ul pe care il primesc eu de zece ani in corporatii de la americani este ca suntem prea assertive. Cu tendinta de a deveni aggressive (chiar daca nu intentionat). Spre diferenta de ei, la care vine "natural" skillul de "killing with kindness" la noi "hai boss ca am zeci de lucruri de facut azi, fa`o bine din prima" este mult mai nativ.

Desigur, perspectiva mea este extrem de skewed la mediul de corporate (US majoritar), unde skillseturile in general sunt peste medie iar cel al romanilor (din nou in experienta domeniului meu) este peste a altor natii prezente in corporatii cu pondere mare (US, India, etc).

Dar asta, coroborat cu o personalitate de natie diferita de cea relaxata si mai laid back a vesticilor, transforma tentativa noastra de assertiveness in agressiveness.

"just my 2c" ca sa inchei in tema pana la capat Posted Image
bai , ce ma enervati astea care folositi englezisme, chiar nu stiti sa vorbiti romaneste, acum serios?ori va e rusine cu limba voastra?Scuzati ma, dar nu faceti decat sa va eprimati analfabetismul...
Nu cred ca englezii/americanii amesteca in propozitii cuvinte din alta/alte limbi.

#12
adanulea

adanulea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.09.2021

View Postburlan, on 17 martie 2022 - 12:00, said:

bai , ce ma enervati astea care folositi englezisme, chiar nu stiti sa vorbiti romaneste, acum serios?ori va e rusine cu limba voastra?Scuzati ma, dar nu faceti decat sa va eprimati analfabetismul...
Nu cred ca englezii/americanii amesteca in propozitii cuvinte din alta/alte limbi.

Te scuzam si acceptam faptul ca si tu trebuie sa te "eprimi".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate