Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Cum sa comanzi o Tesla in Romania

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
pai f bine, atunci sa ne explici si noua pasii, durata, tot. poate ajuta pe cineva, nu doar reclama.

#20
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Fiind o treaba pe bani multi si eu inca nu am intrat in posesia teslei cel mai bine luati legatura cu Andrei 0722.502.207

#21
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostSevacon, on 14 octombrie 2022 - 11:06, said:

Fiind o treaba pe bani multi si eu inca nu am intrat in posesia teslei cel mai bine luati legatura cu Andrei 0722.502.207
Se da si bilet de ordine, banuiesc ca este bataie?

Edited by cata, 14 October 2022 - 11:16.


#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwrc2007, on 14 octombrie 2022 - 09:15, said:

acum ceva timp era mare scandal cu ei si comenzile luate si ne onorate, nu mai stiu detalii, dar era si disuctia cu rabla+ ne-recuperata.
Astea sunt alte chestii, care nu tin de ceea ce e prezentat in front-end.

View PostSevacon, on 14 octombrie 2022 - 09:53, said:

eu voi lua sigur de la ei.
Nu inteleg de ce cand ai dealerul accesibil direct dar, fiecare cum crede, asa e.

View PostSevacon, on 14 octombrie 2022 - 11:06, said:

... cel mai bine luati legatura cu Andrei 0722.502.207
Suna a sămsăreală, nu a firma cu care sa faci afaceri de 60K euro.

#23
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postro_explorer, on 14 octombrie 2022 - 11:28, said:

Suna a sămsăreală, nu a firma cu care sa faci afaceri de 60K euro.
exact asta incercam si eu sa spun. de ce sa te complici, cand f elegant si frumos iei din cont/aplicatie si de la dealer.
plus ca postul nu da detalii, pasii, etc. pare doar o reclama...

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Sincer, daca locuiesti intr-o zona indeparata de orice dealer/service/suport Tesla si un intermediar ca asta iti asigura toate serviciile astea "la tine in curte", da, face foarte mult sens sa mergi prin asa ceva, dar cam asta e singurul argument pro.

#25
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
ce servicii? eu nu am fost niciodata la dealer pana sa ridic masina. totul online, telefon, email, eventual curier rapid pt acte semnate (e 25 lei un fan curier cu plic cu acte). si m-am ocupat singur de rabla si tot. chiar si daca se ocupau ei, se poate face online totul.

PS: te rog, stiu ca esti plecat, dar e un false friend si zgarie ochii/urechile rau asta cu FACE SENS
https://www.guerrill...c-nu-face-sens/

#26
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Ca persoana fizica poti beneficia de rabla plus plasand comanda direct pe site-ul oficial?

Edited by robertcb, 14 October 2022 - 13:18.


#27
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
In prima instanta sunt de acord cu voi, dintr-o data apar eu(neicanimeni) si va indrum sa luati testa de la auto vision.
Totusi puteti da un search la firma inainte sa ii criticati.
Targetul meu este sa-mi iau masina in decembrie altfel as fi dat comanda direct la Tesla, acum vedem cu se aliniaza astrele.Posted Image

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwrc2007, on 14 octombrie 2022 - 12:16, said:

ce servicii?
Servicii post-vanzare, altfel cunoscut sub denumirea de SERVICE !

Eu am masina de 18 luni si am 40.000 Km cu ea.

In acest inteval cam asta e istoricul de service:

Attached File  Screenshot_20221014_163808_Tesla.jpg   214.53K   129 downloads

Mai am chiar acum inca o cerere de service in procesare ... una buna de tot (aparuta marti si repetata de vreo 3 ori de atunci - azi am deschis cererea):

Attached File  Screenshot 2022-10-14 164524.jpg   81.37K   109 downloads


Am service-ul la 10 minute de mers cu masina (sau 10 minute pentru masina lor de interventie sa vina la mine acasa, dupa caz). Ce ma faceam daca era la 3-4 ore departare?

View Postwrc2007, on 14 octombrie 2022 - 12:16, said:

PS: te rog, stiu ca esti plecat, dar e un false friend si zgarie ochii/urechile rau asta cu FACE SENS
Makes sense !

Edited by ro_explorer, 14 October 2022 - 16:45.


#29
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postro_explorer, on 14 octombrie 2022 - 16:43, said:

Servicii post-vanzare, altfel cunoscut sub denumirea de SERVICE !

noi vorbeam de achizitie masina, si de sursa achizitiei. dupa aia..fiecare face ce vrea, dar inclin sa cred ca dealerul are servicii mai bune de post-vanzare. si daca faci prin aplicatie, ghici unde se duce :)
pe langa asta, amandoi sunt din BUC, si niciunul nu ofera la ora asta nimic remote.
eu am preferat sa iau prin aplicatie, dealer...etc.
plus ca e mult mai simplu, decat sa iei o masina ca fiind transferata de la altul, pt alta piata.

View Postrobertcb, on 14 octombrie 2022 - 13:18, said:

Ca persoana fizica poti beneficia de rabla plus plasand comanda direct pe site-ul oficial?
normal. ca la orice masina. plasezi comanda, si cand se apropie data, te contacteaza ei sa-ti afle alte detalii. inclusiv sa vb cu rabla, livrare, mod de plata, etc.
doar ca ai o luuuuunga perioada de liniste intre comanda si primele detalii, cand nu se stie statusul masinii. poti afla doar TU prin site-urile din UK cand se fabrica, cand pleaca..., daca ti se aloca VIN in cont (cod sursa)...etc.

View PostSevacon, on 14 octombrie 2022 - 13:18, said:

acum vedem cu se aliniaza astrele.
foarte bine, spor!
de aia ziceam sa ne spui si noua la final care au fost pasii, impresiile..etc. pt altii pt viitor.

#30
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Legat de Model X LR comandat in 2021, am primit acest mail de la Tesla.

Am apasat Sunt gata si mi-au multumit pt optiune.

E clar ca vor sa aiba o statistica a celor care chiar isi mai doresc si isi permit masina, dupa 2 ani.

Attached Files

  • Attached File  mx.jpeg   33.17K   120 downloads


#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pai asta mi-e îmi suna ca și cum mașina ta va fi pe următorul vapor spre Europa.

#32
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Sper, dar nu e niciun semn real in acest sens.

#33
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Cum ma pregateam eu emotionat sa trec in 2023, pe 30 Iunie, cand sarmaua inca se digera alene, primesc emailul de mai jos:

Quote

Stimate client Tesla,


Ați plasat o comandă la noi pe 15.05.2021

De la această dată, v-am contactat de mai multe ori, solicitându-vă documente pentru a vă înscrie în programul RABLA sau v-am solicitat să o faceți.

Din păcate, la (????)

Echipa dvs. Tesla România din această dată, nu am primit niciun răspuns semnificativ din partea dvs. care să indice că aveți o aprobare pentru stimulentul RABLA. Cu toate acestea, insistați că veți primi livrarea doar dacă obțineți stimulentul românesc. În conformitate cu termenii acordului nostru de comandă, vă anulăm comanda și nu vă vom livra un vehicul.


Dacă v-ați răzgândit sau doriți să plasați o nouă comandă, nu ezitați să ne contactați!


Multumim.

Alex Popa
Store Manager, Bucharest
Splaiu Unirii 355 – 369 Sector 3 Bucuresti
E. [email protected]   T. +40 7xxxxx

Soc si groaza pentru ca:
- vorbisem de jumatate de an cu ei ca iau masina CU sau FARA Rabla+, iar reprezentatul lor pitrocise ceva in sistem si se schimbase status in BOOKED.
- nu ma contactat nimeni (sub nicio forma) pentru acesta comanda, ultima interactiune fiind in Iulie 2022, cand am ridicat Model Y.

Am reusit dupa multe insistente sa vorbesc cu cineva de acolo, care mi-a confirmat ca e o incurcatura, dar sa stau linistit.
Am dat reply si am spus clar ca e o greseala, ca nu m-a contactat nimeni si ca eu vreau masina!

Intru azi in contul de Tesla si NU mai exista comanda de Model X LR!
Sun la Tesla Support (lb engleza, dau detaliile si povestea), dar ei nu au acces la order.
Au promis ca trimit mai sus problema.

In sfarsit, raspune cineva la Tesla Romania (dupa 10 telefoane), care imi spune ca da... e un mare fk-up si ca incearca sa rezolve problema cumva.
Aparent cineva de sus, din Germania a anulat comenzile si... cam asta este.

Desigur, masina a sarit cu "doar"  cca 20 000 EUR din Mai 2021 pana in Ianuarie 2023

Pret actual 128970 eur
Pret 2021 108413 eur


SUPERB!

Edited by Courage, 06 January 2023 - 18:28.


#34
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 11.01.2009
Am impresia ca o sa inceapa sa se mai ieftineasca.
Concurenta mare din China, banii sunt mai scumpi la banca, etc.

#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,130
  • Înscris: 22.05.2003
E Model X.
Concurenta mare este pe M3 si MY.
Model X nu are concurenta DELOC si productia e mica, doar in US.

@Courage - ce scrie in contract despre Anulare?

#36
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Doar asta:

Quote

Procesul de Comandă și Anulare. După ce trimiteți comanda dvs. completă, vom începe procesul de pregă􏰀re și coordonare a livrării Vehiculului dvs.
Până la momentul livrării Vehiculului dvs. către dvs., puteți anula comanda dvs. în orice moment.
Dacă anulați comanda sau nu respectați prezentul Acord iar noi vă anulăm comanda, sunteți de acord că vom putea reține cu titlu de daune-interese orice Preț al Comenzii achitat de dvs., în limita permisă de lege.
De asemenea, confirmați faptul că Prețul Comenzii achitat de dvs. reprezintă o estimare corectă și rezonabilă a daunelor suferite de noi în procesarea comenzii dvs., transportarea, recomercializarea și/sau revânzarea Vehiculului.
Dacă Vehiculul a fost înregistrat, ne rezervăm dreptul de a solicita daune interese peste Prețul Comenzii care să reflecte valoarea diminuată a Vehiculului.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate