Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mancare ramasa in gat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Salut, mi se intampla din cand in cand sa imi ramana bucatele de alimente in gat, in partea superioara, aproape de gura ma refer, nu in gat in jos, intelegeti voi, problema e ca nu exista posibilitatea sa o inghit nici cu apa, doar sa o scot inapoi, mi se pare straniu, di cate am citit pe net cica ar fi in stransa legatura cu o problema la stomac.
Mai devreme am patit-o cu o pastila, am luat o pastila si mi-a ramas acolo, dai cu apa, nimic, a trebuit sa fac ca si cum as avea o flegma si a venit inapoi in gura, ma speriasem oleaca, e a doua oara cand patesc cu pastila, am patit mai demult.
Treaba e ca asta se intampla de o carca de ani, nu e ceva de curand.
Stiu ca ar trebui sa merg la doctor, dar sunt curios a mai patit cineva asta, sau cunoasteti pe cineva?

Edited by RangerBoy, 20 February 2022 - 10:23.


#2
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Mesteci bine inainte sa o inghiti si rupi/musti bucati cat mai mici.

#3
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 RangerBoy, on 20 februarie 2022 - 10:22, said:

Salut, mi se intampla din cand in cand sa imi ramana bucatele de alimente in gat, in partea superioara, aproape de gura ma refer, nu in gat in jos, intelegeti voi, problema e ca nu exista posibilitatea sa o inghit nici cu apa, doar sa o scot inapoi, mi se pare straniu, di cate am citit pe net cica ar fi in stransa legatura cu o problema la stomac.
Mai devreme am patit-o cu o pastila, am luat o pastila si mi-a ramas acolo, dai cu apa, nimic, a trebuit sa fac ca si cum as avea o flegma si a venit inapoi in gura, ma speriasem oleaca, e a doua oara cand patesc cu pastila, am patit mai demult.
Treaba e ca asta se intampla de o carca de ani, nu e ceva de curand.
Stiu ca ar trebui sa merg la doctor, dar sunt curios a mai patit cineva asta, sau cunoasteti pe cineva?
e pe psihic toata treaba asta

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai si reflux sau e doar asta? Daca nu ai reflux nu e de la stomac, mai degraba  e inflamat de la ceva.
Fumezi? =>Nu mai fuma o vreme.
Ai fost racit? =>  te tratezi si o sa treaca
Ce stil de mancat ai? => Incearca sa mananci mai incet, bucati mai mici.
Dupa mancare daca tot simti asta, bea un pahar mare de apa, eventual te speli dupa pe dinti si ar trebui sa treaca senzatia.

Consulta cu un doctor gastroenterolog (mai ales daca ai si reflux) !
Alternativ incearca si sa nu dai ocazia la unii sa iti ureze "Sta-ţi-ar în gât!" Posted Image
Daca tot vorbim, care esti in poza? ala din stanga sau din dreapta?

Edited by MembruAnonim, 20 February 2022 - 10:48.


#5
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 foreverbanned, on 20 februarie 2022 - 10:31, said:

Mesteci bine inainte sa o inghiti si rupi/musti bucati cat mai mici.
asta fac.

 ovidiu21, on 20 februarie 2022 - 10:38, said:

e pe psihic toata treaba asta
se prea poate.

 MembruAnonim, on 20 februarie 2022 - 10:40, said:

Ai si reflux sau e doar asta? Daca nu ai reflux nu e de la stomac, mai degraba  e inflamat de la ceva.
Fumezi? =>Nu mai fuma o vreme.
Ai fost racit? =>  te tratezi si o sa treaca
Ce stil de mancat ai? => Incearca sa mananci mai incet, bucati mai mici.
Dupa mancare daca tot simti asta, bea apa minim un pahar mare.

Consulta cu un doctor gastroenterolog (mai ales daca ai si reflux) !
Alternativ vezi sa nu dai ocazia la unii sa iti ureze "Sta-ţi-ar în gât!" Posted Image
Nu fumez, consum alcool, nu des, dar consum.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi alcoolul (nu berea, ci 25ml digestiv - Jagermeister) nu ajuta?  In rest poti renunta o vreme si la alte alcohoale decat cele digestive.
Tot nu ai raspuns la intrebarea principala:  ai si reflux - iti vine inapoi - atunci stomac clar. Sau nu?
Oricum cel mai bun sfat, vezi un doctor!

Edited by MembruAnonim, 20 February 2022 - 11:00.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 RangerBoy, on 20 februarie 2022 - 10:22, said:

Salut, mi se intampla din cand in cand sa imi ramana bucatele de alimente in gat, in partea superioara
As recomanda o esofagoscopie.
Posibil să nu-ți rămână nimic in gât ci să fie doar senzația dată de existența unei leziuni/ stricturi/ inflamații etc esofagiene.

#8
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 MembruAnonim, on 20 februarie 2022 - 10:59, said:

Vezi alcoolul (nu berea, ci 25ml digestiv - Jagermeister) nu ajuta?  In rest poti renunta o vreme si la alte alcohoale decat cele digestive.
Tot nu ai raspuns la intrebarea principala:  ai si reflux - iti vine inapoi - atunci stomac clar. Sau nu?
Oricum cel mai bun sfat, vezi un doctor!
Am si reflux dar mai rar.

 Karhu, on 20 februarie 2022 - 11:07, said:

As recomanda o esofagoscopie.
Posibil să nu-ți rămână nimic in gât ci să fie doar senzația dată de existența unei leziuni/ stricturi/ inflamații etc esofagiene.
Pai nu auzi ca ramane si o aduc inapoi in gura.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar vezi cu gastro-enterolog, ca daca de exemplu daca ai probleme cu fierea => Reflux => chiar vin bucati inapoi => te deranjeaza.
Sau altceva, am mancat peste (din pacate erau si tepi), si dupa o saptamana am mai simtit esofagul.

Pot fi mai multe cauze, deci te gandesti bine ce zici la doctor (cauze posibile/ simptome - formulezi cat mai clar)  si te duci sa vorbesti cu el!
Sanatate RangerBoy, eu am terminat!

Edited by MembruAnonim, 20 February 2022 - 11:44.


#10
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 RangerBoy, on 20 februarie 2022 - 11:35, said:

Pai nu auzi ca ramane si o aduc inapoi in gura.

Poate ai fost rumegatoare intr-o viata anterioara. Rumeg-o din nou ca se duce a doua oara...

Serios vorbind, mergi la medic. Pe forum nu se rezolva problemele de sanatate/disfunctiile etc.

#11
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
As merge la un ORL-ist, sa nu fie o deformatie congenitala la epiglota sau chiar ceva tesut crescut in zona.

#12
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Am o cunoștință care are o problemă asemănătoare.   Fiecare dumicat îl înghite cu apă,  mestecă, bea o gură de apă, nașpa rău.

#13
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
S-ar putea sa ai disfagie, recomand un control la doctor, eventual treci o perioada pe o dieta specializata [ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2F175936-511701-raikfcquaxqncofqfm.stackpathdns.com%2Fthecareissue%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F04%2Fdysphagia-chart-1.png&f=1&nofb=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 Tomaso, on 20 februarie 2022 - 13:53, said:

Am o cunoștință care are o problemă asemănătoare.   Fiecare dumicat îl înghite cu apă,  mestecă, bea o gură de apă, nașpa rău.
Si eu cunosc pe cineva care a facut operatie din cauza asta, dar nu e in halul asta la mine, nu mi se intampla des.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 RangerBoy, on 20 februarie 2022 - 11:35, said:

Pai nu auzi ca ramane si o aduc inapoi in gura.
Tot esofagoscopia e indicată, se pot descoperi multe, de la achalazie până la sindrom Plummer-Vinson

Etc etc

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 Karhu, on 20 februarie 2022 - 11:07, said:

As recomanda o esofagoscopie.
Posibil să nu-ți rămână nimic in gât ci să fie doar senzația dată de existența unei leziuni/ stricturi/ inflamații etc esofagiene.


zice bine Karhu.   Eu cand eram copil am inghitit un os de peste.  Aveam niste senzatii de numa-numa. Am ajuns si la medic. A zis ca nu are ce sa imi faca. Dar exact pe asta a punctat. Ca probabil osul a plecat demult insa a creat o mica leziune in locul respectiv.

#17
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Probabil asa sa fie...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate