Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa "Merge si asa"

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
e ceva dubios aici,
concret- ai actele in ordine sau nu ? (semnate, aprobate)?
arhitectul si dirigintele de santier sunt prezenti pe topic ? Ei ce au avut de spus cand i-ai intrebat?

#38
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Am proiect semnat de arhitect si structurist, pregatit pentru autorizare. Nu am fost inca la primarie, pentru ca nu am gata dosarul. Am obtinut zilele trecute avizul la Electrica si zilele urmatoare urmeaza gazele. Apoi sa ma uit daca mai e vreo ceva, dupa care ma duc la primarie cu ele.

Nu am cunostinta sa fie pe aici arhitectul sau dirigintele, ce ti-a venit sa intrebi asa ceva? M-a costat 3mii lei proiectul, la banii astia nu iti permiti sa mai suni a 2-a oara dupa ce ti-a pus proiectul in mana. Il mai deranjez cand am avizele sa inlocuim imaginile cu fereastra daca e nevoie si sa punem stalpii aia 2 lipsa (asta optional, ca nu mai poate verifica nimeni apoi ca i-am pus si nu erau.

#39
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostMunicipalwaste, on 19 februarie 2022 - 22:46, said:

Mi-a sugerat cineva sa pun titlul asta cand a auzit ca au inceput lucrarile fara autorizatie. Lume rea si invidioasa, ce sa zic...


O sa dau intai detaliile, apoi, pe scurt, dilemele pe care le-am avut si pentru care am deschis topice.

O sa pun si o schema cu casa+teren si una cu casa separat, cu ceva explicatii. Apoi voi pune poze de la lucrarile de inceput.


Casa va fi pe un teren de 520mp, pe strada de servitute infundata, cu pietris, care in vreo 50-60m da intr-o alee asfaltata, care la randul ei da intr-o strada secundara, care la randul ei da in sosea. Zona este linistita, doar 2 familii trec pe strada din fata casei, iar traficul mai intens apare abia la jumate de km.

Gazele sunt la poarta, curentul la poarta, canalizarea are deja camin in curte. Intre poarta auto si cea pietonala e un camin cu 2 capace de canalizare, mi s-a zis ca unu e pentru canal, celalalt pentru apa.

Ferestrele mari de la living si bucatarie sunt orientate spre SSV. Am evitat estul, ca e inca lot gol si nu stiu daca si unde va aparea vreo casa. La fel si vestul, chiar daca e la strada, pentru ca iarna nu vine soarele deloc, iar vara vine in mod agresiv, din unghi jos. Fereastra de la dormitor este spre nord, deoarece nu am niciodata nevoie de lumina in dormitor.

Casa va avea doua terase. Una spre nord, unde voi pune ceva fotolii si voi putea sta vara, ca nu bate soarele niciodata acolo. Cea spre sud este pentru a proteja ferestrele vara de soare. Primavara, toamna si iarna soarele va bate direct in ferestre, din unghi, vara mai de sus, in acoperisul terasei. Aceasta terasa va fi imposibil sa folosit din cauza soarelui.

In coltul curtii se vede un patrat mare, unde e masina. Cine mi-a vandut terenul a vrut sa faca un carport dublu. Eu nu o sa folosesc 2 masini deodata. Nu asa, cel putin. Daca vine cineva la mine, lasa masina pe alee, in fata masinii mele. In jumatatea dinspre casa voi face un foisor, deci va fi jumate carport, jumate foisor. Acesta va avea acelasi avantaj ca terasa de la nord, faptul ca soarele va veni din spate, nu va bate inauntru.

Nu e totul batut in cuie, mai ales zona pavata, am facut asa, de orientare. N-am mai avut bani de peisagisti, a costat caramida prea mult Posted Image

In zona verde vor veni peste tot pomi ornamentali de talie medie, pawlonia, catalpa, sau bolta cu vie neproductiva sau ceva plante de genul care se agata. Nu mi-au placut niciodata curtile cu gazon gol si tuia de-aia pe margini, mi se par oribile, ma simt de parca sunt in camp.

Pe latura de sud vecinul a facut un zid inalt din BCA, iar casa nu are nicio fereastra in directia mea, nici macar de-aia de baie sau mansarda. Are insa niste pomi misto care ies de dupa zid.

Apropo, in poza cu terenul am rotit curtea incat sa se vada orientarea fata de punctele cardinale.


Destul de bine lucrat proiectul, argumentele tale sunt valabile legat de umbrire si amplasare terase. Eu as face urmatoarele modificari, la zona bucatarie:
1) muta in colt, unde friguderul- poti sa mobilezi bucataria pe colt, obtii Mai mult spatiu compact (nu vad dimensiunile camerelor, sau al intregii structuri).
2) pune freastra 2 la buc, sa aibe o simeteie samd (acum chiar arata ca un hambar). Vezi ulterior unde asezi aragaz samd
3) la bucatarie, lasa liber spatiu de o usa culisanta (120-150 cm) intre living si bucatarie, eventual poti inchide ulteriir daca nu.ti place.
4) in pod cum, pe unde urci?
5) ce suprafata construita ai? Cate persoane vor  locui? De ce nu prevezi un pod inalt, adica sa Mai pui 2-3 randuri de caramida in plus (si Inca o centura), sa.ti faci o zona de hobby samd?
6) fier cred ca e suficient (din ce spare in poza), nu stiu daca ai scris cantitatea pe undeva. Placa va crea un efect (benefic) de saiba, astfel ca este o alegere buna.

#40
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Casa e cam 75-80mp construiti fara terase.

Armatura:
bare de 12m:
600 de 8mm,
140 de 14mm,
70 de 12mm
10 plase de 6mm

Usa intre living si bucatarie niciodata. Nu am sacrificat spatiu sa fie decomandat complet ca sa intre zgomotul, aburul si mirosul printr-o usa. Sunt usile la ambele una langa alta, de ce as mai face una intre ele? Prefer sa merg 1 metru intre ele.


Nu am inteles faza cu coltul unde e frigiderul? Poti face o schema? Sa fac blat in forma L? Pe care din pereti?

#41
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Mansarda locuibila am considerat ca are mai mult dezavantaje. Izolarea termica se complica, nu stiu daca poti pune lejer 30-40cm vata la astereala mansardei. Ferestrele devin greu de aparat de soare. Vara va fi cald, iarna frig. Ar trebui sa fac loc si unor scari, plus manopera lor. Nici nu stiu ce as putea face acolo. Dormitor in niciun caz, ca presupune si baie, plus faza cu caldura vara.


Intrarea in pod va fi exterioara. Nu am vrut sa incurc termosistemul si sa intrerup placa cu o usa. Daca pun macar 30cm de vata in pod, sa pun o trapa f slab izolata nu m-a incantat.

Podul casei se va extinde cu structura de lemn peste terasa de la sud. In pod voi intra prin tavanul terasei.

Pun o poza cu o casa care are podul extins peste terasa, fix cum vreau eu sa fac.

Attached Files

  • Attached File  pod.jpg   183.34K   84 downloads


#42
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Intamplator am ridicat anul trecut o casa parter+ pod nelocuibil de 76 mp amprenta la sol. Eu am optat pt inaltarea peretilor podului la 1,20m si acces in pod din interior cu scara retractabila, astfel incat podul nelocuibil sa poata fi mansardat, daca se va dori. Costul inaltarii e minim, parerea mea e ca merita. Stiu ca preturile au crescut si cresc in continuare, la cat evaluezi costul casei la cheie?

#43
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pai costul inaltarii peretilor e mic, dar izolarea termica devine complicata, iar scara necesita si ea spatiu, doar nu o sa urc acolo cu scara retractabila, chiar si daca as face-o rar. Din ce am vazut la altii, mansarda necesita AC aproape continuu sa poti sta lejer. Daca ar fi sa o izolez serios, cum am de gand sa fac pe planseu, se complica lucrurile si cresc costurile, apoi revin la nevoia de scara fixa, baie in caz ca faci dormitor etc... Nu vreau sa fac ceva din simplul motiv ca "e ieftin si se poate", cum face toata lumea.


Pai cam 150k la rosu, probabil. 55k mana de lucru si probabil 95k materialele. Apoi ma va mai costa inca vreo 150k pe putin sa o izolez, sa pun ferestre, sa finisez interiorul, sa o utilez.

#44
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostCa Castelul Bran, on 20 februarie 2022 - 20:45, said:

2) pune freastra 2 la buc, sa aibe o simeteie samd (acum chiar arata ca un hambar). Vezi ulterior unde asezi aragaz samd

daaaa ....simetrie ...nu se poate arta fără simetrie

View PostMunicipalwaste, on 20 februarie 2022 - 22:15, said:

Pai cam 150k la rosu, probabil. 55k mana de lucru si probabil 95k materialele. Apoi ma va mai costa inca vreo 150k pe putin sa o izolez, sa pun ferestre, sa finisez interiorul, sa o utilez.

in lei ca n-are cum in euro

#45
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pana si aia 3 mii de lei mi i-a cerut arhitectul in euro. Nu mai zic de constructor sau ala care a vandut terenul. Sa zicem ca unii se feresc de devalorizarea de 0.01% care poate aparea pe parcurs cand vand ceva, dar pe aia care iti cer banii de pe o zi pe alta nu ii inteleg, mai ales cand e vorba de cativa lei. Iar eu pe toti ii intreb "Euro? Vreti euro?", la care ei raman confuzi si zic "Aaa...nu..asa e pretul, e ok in lei". O sa ajunga pana si aia pe care-i aduci cu ziua sa-ti sape gradina sa-ti zica pretul in euro.
De vreo 2 ori am devenit chiar agresiv cu persoane de genul si i-am luat la intrebari, ca sa aflu ca n-au nicio rezerva in euro si n-au facut nicio tranzactie in euro vreodata.

Edited by anaki, 21 February 2022 - 19:31.
Limbaj


#46
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ma puteti ajuta cu alt layout la bucatarie, ca sa pot pune geamul si inca sa mai am mai mult de 1-2 corpuri suspendate? Masa va trebui sa ramana, ca nu am masa in living

#47
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Vezi ca era pe site la ikea un configurator de bucatarii destul de bunicel.

#48
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006

View PostMunicipalwaste, on 20 februarie 2022 - 22:15, said:

(...)Pai cam 150k la rosu, probabil. 55k mana de lucru si probabil 95k materialele. Apoi ma va mai costa inca vreo 150k pe putin sa o izolez, sa pun ferestre, sa finisez interiorul, sa o utilez.
Ferestrele le faci pe comanda sau...? Stiu ca aveau prin dedeman si cred ca si la celelalte magazine de bricolaj, ferestre pvc cu termopane, gata de montat, dar evident pe dimensiuni standardizate. Si evident erau mult mai ieftine. Unii le lasa mai mari apoi mai sparg sau mai umplu golul ca sa iasa fereastra dar cred ca e mai simplu daca stii deja dimensiunea, sa formezi spatiul pentru fereastra. Scuze daca m-am exprimat prost dar nu ma pricep la constructii.

Uite un link cu "termopane" https://www.dedeman....Suggestion=true

#49
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Din pacate termopanele de la mag de bricolaj "gata facute" sunt de slaba calitate, cel mai vizibil e la feronerie.

#50
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu. Am ferestre putine. Nu vreau sa imi bat joc de izolatia termica cu termopane slabe standard, o sa caut tripan cu profil cat mai lat si daca se poate chiar cu foi asimetrice. Plus ca vreau ceva cu rama gri in exterior si alba la interior

#51
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostMunicipalwaste, on 20 februarie 2022 - 22:15, said:

Pai costul inaltarii peretilor e mic, dar izolarea termica devine complicata, iar scara necesita si ea spatiu, doar nu o sa urc acolo cu scara retractabila, chiar si daca as face-o rar. Din ce am vazut la altii, mansarda necesita AC aproape continuu sa poti sta lejer. Daca ar fi sa o izolez serios, cum am de gand sa fac pe planseu, se complica lucrurile si cresc costurile, apoi revin la nevoia de scara fixa, baie in caz ca faci dormitor etc... Nu vreau sa fac ceva din simplul motiv ca "e ieftin si se poate", cum face toata lumea.


Pai cam 150k la rosu, probabil. 55k mana de lucru si probabil 95k materialele. Apoi ma va mai costa inca vreo 150k pe putin sa o izolez, sa pun ferestre, sa finisez interiorul, sa o utilez.

1) usa bucatarie mutata din pozitia actuala inspre coltul bucatariei (unde este frigiderul). Muti frigiderul spre blatul bucatariei, faci ceva in forma de L, cum ai intuit.
2) izolatie in pod 15-20 cm? Cum reusesti sa faci lucru bun in zona cosoroabei, unde nu este loc fizic?

#52
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Voi avea si tavan fals cu izolatie in el, deci vor veni 15cm sub planseu, 15 peste

Faza cu adusul frigiderului nu ma ajuta la ce am zis eu, doar aduce frigiderul mai aproape, spatiu ptr corpuri suspendate mai multe tot nu se face

Edited by Municipalwaste, 21 February 2022 - 11:40.


#53
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006

View PostMunicipalwaste, on 21 februarie 2022 - 11:13, said:

Nu. Am ferestre putine. Nu vreau sa imi bat joc de izolatia termica cu termopane slabe standard, o sa caut tripan cu profil cat mai lat si daca se poate chiar cu foi asimetrice. Plus ca vreau ceva cu rama gri in exterior si alba la interior
Ok am inteles, nu faci rabat de la calitate. Un lucru foarte bun, spor la treaba. Posted Image

#54
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostMunicipalwaste, on 21 februarie 2022 - 07:14, said:

De vreo 2 ori am devenit chiar agresiv cu persoane de genul si i-am luat la intrebari, ca sa aflu ca n-au nicio rezerva in euro si n-au facut nicio tranzactie in euro vreodata.
nu prea am auzit pe nimeni sa se refere la pretul/costul unei case sau a unui teren in lei ......
Nu e greu de impartit la 5 dar dureaza se creaza o oarecare confuzie.
Aaa si mai sunt unii care inca lucreaza in lei vechi ...si discuta de miliarde ....mai ales la tara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate