Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Casa "Merge si asa"

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,373
  • Înscris: 16.03.2007
merge si asa...

#20
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Hidroizolatia se pune sub ziduri nu pe pereti.
E bine sa pui hidroizolatie peste tot radierul, asa nu mai ai treaba cu apa din fundatie.

#21
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Eu-s curios: ce-au facut, au mutat "cota zero"? :) :)

View PostMunicipalwaste, on 20 februarie 2022 - 09:20, said:

Acum realizez si de ce a iesit elevatia de 60-75cm in loc de 40-55, cum stabilisem. Au turnat talpa aiurea, pana la nivelul solului, iar grinda de fundare nu mai intra deloc in pamant, sta deasupra solului complet. Din ce zicea, au turnat pana s-a terminat materialul in cifa, sa nu faca risipa. Si acum pun hidroizolatia pe pereti, ca sub sol nu mai am unde...
Firma are cateva case in portofoliu, dar probabil toate la negru si cu clienti care nu s-ar mira sau intreba de nimic, deci posibil sa fie obisnuiti sa le faca la nimereala.

View PostBaXXXon, on 20 februarie 2022 - 09:44, said:

Hidroizolatia se pune sub ziduri nu pe pereti.
E bine sa pui hidroizolatie peste tot radierul, asa nu mai ai treaba cu apa din fundatie.
sau macar sub primul rand de zidarie si pe exteriorul elevatiei, zic si eu

#22
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,403
  • Înscris: 26.04.2016

View PostMunicipalwaste, on 19 februarie 2022 - 23:21, said:



Agent Stasi dupa 1 luna la Vaslui. Ha ha! Na, raporteaza si asta!
Am zis despre inspectorii in constructii ca sunt oameni rai si era o gluma. Iar in topicul asta m-am referit la Scurthea, si tot in gluma. Pe tine, de fapt, nici nu te-am luat in calcul. Te-ai descalificat de cand mi-ai trimis mesaje incoerente in privat.
Astia sunt ingineri ,proiectanti si electriceni care cauta sa rupa si ei cate o bucata buna ....

#23
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View PostMunicipalwaste, on 19 februarie 2022 - 23:47, said:


PS: L-am vazut pe Puferiu in bara si m-am uitat de 7 ori peste poze si postari sa nu fi lasat vreun detaliu care sa identifice locul, ca ori ma reclama la ISC ca nu am autorizatie, ori vine noaptea la geam sa ma pandeasca atunci cand ma dezbrac.

pai ai sau n-ai ?

#24
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Am fost la fata locului. Talpa fundatiei este la 5cm sub sol la un capat si la vreo 15cm sub sol la celalalt.
Terenul e un pic in groapa, deci o sa punem vreo 15-20cm pamant si apoi voi avea 25-30cm de fundatie sub pamant, pe care pot hidroizola.
Stiu ca hidroizolatia cea mai importanta e aia sub primul rand de caramida, dar vreau sa am si sub pamant macar 25-30cm de hidroizolatie.


Echipele astea locale mici lucreaza cu vreo 15-20 de ani in urma. Ca patronul (seful echipei in acelasi timp) zicea de 3cm de extrudat sub placa si 5cm vata la pereti. Eu vreau sa pun 15cm pe pereti si sub placa 5 sau 10cm extrudat.

#25
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nici nu i-am zis de 15cm izolatie la peretii casei inca, i-am zis ca vreau mai mare de 5cm. Se gandea cel mai probabil la 10cm si a ramas un pic descumpanit. Daca ii ziceam de 15cm direct, cred ca il derutam complet si ma lua de nebun.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bravos, si cand termini? (casa)

#27
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Dracu stie, ca n-am bani sa o termin rapid in conditiile actuale, cu preturi dublate, asta e clar. Si nici in credite nu vreau sa ma incurc atata timp cat nu stau in chirie sau pe strazi. Am bani sa o fac la rosu in mod sigur. Dupa aia, mai fac cu timpul.  Sper sa o termin complet in maximum 3 ani, poate 2 si ceva daca am noroc.

#28
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postcrocko.dilul, on 20 februarie 2022 - 10:33, said:

Eu-s curios: ce-au facut, au mutat "cota zero"? Posted Image Posted Image

Tradu-mi si mie ce-ai vrut sa zici

#29
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Acum o saptamana intrebai aici pe forum ce si cate bare sa pui in stalp.
https://forum.softpe...re-stalpi-casa/
Vad ca deja ai turnat betoanele.
Merge si asa, facem dupa ureche, nu conform unui proiect.
Subcarpatii de curbura =  zona seismica.
Legaturile la colturi si la intersectii intre armaturi sunt aiurea.
Cine a vrut sa te sfatuiasca de bine le-ai dat cu tifla.
Tu nu vrei sa intelegi ca faci o casa in care vei locui tu (sau altcineva daca o vinzi), nu un cotet de porci.Ca n-ai autorizatie e una, da ca nu ai proiect e mai grav.
Da-i inainte asa!!

Edited by rinaldoparaipan, 20 February 2022 - 17:43.


#30
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Am proiect, e avizat de inginer, va primi si autorizatie...

Ce anume e aiurea la legaturile de la colturi si intersectii?

Referitor la bare, 8-9 din 10 persoane spun ca tre sa fii nebun la cap sa pui 8 pe stalp la casa parter, mai ales ca 4 sunt de 14mm. Iar din ce m-am informat, este chiar mult pe langa ce au facut multi, adica 4 bare de 14mm la casa cu etaj si 2 plansee beton sau 4 bare de 10/12mm la casa parter. Daca nu era proiect copy-paste, ci erau puse barele in functie de incarcarea reala si ar fi fost 4, nu mai comentai nimic, pentru ca scria in proiect.

Edited by Municipalwaste, 20 February 2022 - 18:32.


#31
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,373
  • Înscris: 16.03.2007
alea 10 persoane erau babele cu zarzavat din piata? de Putin nu ti-au zis nimic?

Edited by laffin, 20 February 2022 - 18:35.


#32
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Dar tu pe ce te bazezi cand spui ca 4 bare de 14mm pe stalp nu sunt suficiente?

Eu am zis pe ce, nu doar din ce mi-au zis diverse persoane, printre care si constructori, ci si pe faptul ca in comparatie cu ce au facut altii, armarea asta este peste medie daca ne raportam la numarul de stalpi/suprafata, faptul ca e casa parter cu zidarie portanta (sau sa ii zic semi-portanta, chiar daca aia de la porotherm o numesc portanta) cu densitate mare de pereti.

Edited by Municipalwaste, 20 February 2022 - 18:55.


#33
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,403
  • Înscris: 26.04.2016

View PostMunicipalwaste, on 20 februarie 2022 - 18:19, said:

Am proiect, e avizat de inginer, va primi si autorizatie...

Ce anume e aiurea la legaturile de la colturi si intersectii?

Referitor la bare, 8-9 din 10 persoane spun ca tre sa fii nebun la cap sa pui 8 pe stalp la casa parter, mai ales ca 4 sunt de 14mm. Iar din ce m-am informat, este chiar mult pe langa ce au facut multi, adica 4 bare de 14mm la casa cu etaj si 2 plansee beton sau 4 bare de 10/12mm la casa parter. Daca nu era proiect copy-paste, ci erau puse barele in functie de incarcarea reala si ar fi fost 4, nu mai comentai nimic, pentru ca scria in proiect.
Sincer, am dărâmat niște stâlpi la niște grajduri făcute din timpul lui ceașcă, alea prinsesera și cutremurul din 77,aveau câte 4, repet 4 bare de fier în fiecare stalp, și alea de 12.
8 bare la stalpi, la casa tip parter, (aici nu știu dacă vei pune placa),cred ca este super și arhisuficient, cred ca cei care zic mai multe sunt vânzători de materiale.
Dar,, na, ce știu eu, doar lucrez ca necalificat în construcții.


#34
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Eu voi avea planseu de beton. Conteaza enorm, cred.

Grajdurile alea probabil aveau planseu de lemn. Si nu ai zis nici zona, cutremurul din 77 s-a simtit lejer in unele regiuni.

#35
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View PostMunicipalwaste, on 20 februarie 2022 - 17:20, said:

Tradu-mi si mie ce-ai vrut sa zici
Nu-ti traduc, ca e-n romana.
Pune mana pe motorul de cautare si incearca sa intelegi ce fac aia acolo.
Cata vreme nu ai la ce sa te referi si sa ii pui sa respecte vor face cum vor. Plata e la tine, materiale in plus si manopera.
O sa dai dintr-una-n-tr-alta.

#36
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,403
  • Înscris: 26.04.2016

View PostMunicipalwaste, on 20 februarie 2022 - 19:00, said:

Eu voi avea planseu de beton. Conteaza enorm, cred.

Grajdurile alea probabil aveau planseu de lemn. Si nu ai zis nici zona, cutremurul din 77 s-a simtit lejer in unele regiuni.
Botoșani, aici, cică a fost tare.
Stâlpi erau cu tot cu grinzi, nu aveau planseu.
Contează placa, e o greutate enorma, dar sincer am văzut și mai rău.
Nu cred ca vei avea probleme din aceasta cauza, dar vai dacă vine un cutremur mare, la ce am văzut, cam.....

Edited by mariusr1976, 20 February 2022 - 19:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate