Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Casa "Merge si asa"

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Mi-a sugerat cineva sa pun titlul asta cand a auzit ca au inceput lucrarile fara autorizatie. Lume rea si invidioasa, ce sa zic...


O sa dau intai detaliile, apoi, pe scurt, dilemele pe care le-am avut si pentru care am deschis topice.

O sa pun si o schema cu casa+teren si una cu casa separat, cu ceva explicatii. Apoi voi pune poze de la lucrarile de inceput.


Casa va fi pe un teren de 520mp, pe strada de servitute infundata, cu pietris, care in vreo 50-60m da intr-o alee asfaltata, care la randul ei da intr-o strada secundara, care la randul ei da in sosea. Zona este linistita, doar 2 familii trec pe strada din fata casei, iar traficul mai intens apare abia la jumate de km.

Gazele sunt la poarta, curentul la poarta, canalizarea are deja camin in curte. Intre poarta auto si cea pietonala e un camin cu 2 capace de canalizare, mi s-a zis ca unu e pentru canal, celalalt pentru apa.

Ferestrele mari de la living si bucatarie sunt orientate spre SSV. Am evitat estul, ca e inca lot gol si nu stiu daca si unde va aparea vreo casa. La fel si vestul, chiar daca e la strada, pentru ca iarna nu vine soarele deloc, iar vara vine in mod agresiv, din unghi jos. Fereastra de la dormitor este spre nord, deoarece nu am niciodata nevoie de lumina in dormitor.

Casa va avea doua terase. Una spre nord, unde voi pune ceva fotolii si voi putea sta vara, ca nu bate soarele niciodata acolo. Cea spre sud este pentru a proteja ferestrele vara de soare. Primavara, toamna si iarna soarele va bate direct in ferestre, din unghi, vara mai de sus, in acoperisul terasei. Aceasta terasa va fi imposibil sa folosit din cauza soarelui.

In coltul curtii se vede un patrat mare, unde e masina. Cine mi-a vandut terenul a vrut sa faca un carport dublu. Eu nu o sa folosesc 2 masini deodata. Nu asa, cel putin. Daca vine cineva la mine, lasa masina pe alee, in fata masinii mele. In jumatatea dinspre casa voi face un foisor, deci va fi jumate carport, jumate foisor. Acesta va avea acelasi avantaj ca terasa de la nord, faptul ca soarele va veni din spate, nu va bate inauntru.

Nu e totul batut in cuie, mai ales zona pavata, am facut asa, de orientare. N-am mai avut bani de peisagisti, a costat caramida prea mult Posted image

In zona verde vor veni peste tot pomi ornamentali de talie medie, pawlonia, catalpa, sau bolta cu vie neproductiva sau ceva plante de genul care se agata. Nu mi-au placut niciodata curtile cu gazon gol si tuia de-aia pe margini, mi se par oribile, ma simt de parca sunt in camp.

Pe latura de sud vecinul a facut un zid inalt din BCA, iar casa nu are nicio fereastra in directia mea, nici macar de-aia de baie sau mansarda. Are insa niste pomi misto care ies de dupa zid.

Apropo, in poza cu terenul am rotit curtea incat sa se vada orientarea fata de punctele cardinale.

Attached Files


Edited by Municipalwaste, 19 February 2022 - 22:49.


#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Autorizatia, ai luat autorizatia?

Specifica, pentru ca acum vin angajatii de la drumuri si poduri si te intreaba aici :)))

Succes, si multa rabdare sa ai!

#3
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Casa este parter, fundatie beton, diferenta 15-16cm de la nord la sud (teren mai jos la sud). Planseul va fi de beton, acoperisul in 2 ape.

Stalpii vor fi 25x25cm, in numar de 12, dispusi cum se vede in imagine. Cea mai mare distanta intre 2 stalpi va fi 4.2m. Camerele nu vor avea grinzi nicaieri, insa planseul va avea bare de fier de la un capat pana in altul al casei, pentru rezistenta.

Armatura stalpilor este 4 x 14mm + 4 x 12mm per stalp, dar am aflat ca asta e configuratia pentru cadre, fara zidarie, care merge pana la P + 1 + M cu 2 plansee de beton, deci o sa las doar 4 x 14mm cu etrieri de 8mm din 10 in 10cm.

Vizualizare mesajMembruAnonim, pe 19 februarie 2022 - 23:01, a scris:

dupa ce eu si mai multi ti-am dat sfaturi ai zis ca suntem: "oameni rai"   - am raportat si asta.
Apoi la maidanezi ai folosit un limbaj foarte urat.
Fa-ti casa cum vrei tu!
Agent Stasi dupa 1 luna la Vaslui. Ha ha! Na, raporteaza si asta!
Am zis despre inspectorii in constructii ca sunt oameni rai si era o gluma. Iar in topicul asta m-am referit la Scurthea, si tot in gluma. Pe tine, de fapt, nici nu te-am luat in calcul. Te-ai descalificat de cand mi-ai trimis mesaje incoerente in privat.

Attached Files



#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
fa si tu cum fac eu - dupa ce le zic de 2 ..3 ori .daca nu s-au corectat la ignore cu ei. macar scapi de ineptiile lor ( gen lost_in vis sau ce era cu castile lui sa nu afle babacii). o vreme am crezut ca sunt clone dar e mai grav de atat, chiar sunt "pe bune").
la casa..e greu de zis dar ajuta topicurile cu "jurnal"

ce anume ti se pareca nu e ok de ai postat pe forum ? de ex eu am postat intrebari legate de cartea funciara cand nu "se miscau"

#5
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Acum, sa reiau dilemele pentru care am deschis topice.

- fereastra mica spre strada la bucatarie, deasupra blatului, sau nu. Nu m-am decis inca.

- reducere numar bare armatura stalpi. Aici m-am decis, voi lasa 4x14mm/stalp

- orientare camere vs. carport. Din cauza unui stalp de curent, nu am putut pune carportul la nord, ca sa ajung in cativa metri de la masina la usa casei. Carportul fiind la sud, puteam orienta intrarea si dormitorul spre sud, insa am vrut livingul si bucataria la sud, camerele in care am nevoie de lumina. In concluzie, am hotarat sa dau roata casei de la masina pana la intrarea in casa decat sa pun livingul spre nord si intrarea spre sud. Am intrare si prin bucatarie, deci daca am ceva greu de adus de la masina, pot intra pe acolo. La fel, daca vine vreo zapada apocaliptica, pot intra prin bucatarie pana inlatur zapada de pe alee.

PS: L-am vazut pe Puferiu in bara si m-am uitat de 7 ori peste poze si postari sa nu fi lasat vreun detaliu care sa identifice locul, ca ori ma reclama la ISC ca nu am autorizatie, ori vine noaptea la geam sa ma pandeasca atunci cand ma dezbrac.








Aici sunt poze cu talpa fundatiei si cu armatura pusa pentru elevatie.

Urmatoarele poze sunt poze cu elevatia. Sa-mi ziceti daca vedeti ceva ciudat in poze.

Attached Files


Edited by Municipalwaste, 19 February 2022 - 23:42.


#6
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Si poza cu perdeaua de pomi a vecinului de la sud. Va trebui sa zugravesc zidul ala de BCA.

Attached Files



#7
UWE

UWE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.09.2008
Mult succes, vezi că zidul ala e din bolțari de beton :)) Ar merge tencuit întâi și după dat o culoare, vezi cum te înțelegi cu vecinul!

Edited by UWE, 20 February 2022 - 00:19.


#8
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pai nu as avea la ce sa ma inteleg cu vecinul, adica, pe partea mea banuiesc ca-l pot tencui si vopsi oricum.

Da, nu e BCA. Cred ca din boltari o sa fac si eu, BCA-urile ti-e si frica sa le iei in mana dupa ploaie, de teama sa nu se rupa singure. Nu-mi inspira incredere.

#9
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Spor la treaba si sa te bucuri de ea.
Dar unde-i teava de canalizare?

#10
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Habar n-am, constructorul stie unde si cum o sa vina tevile

#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 01.09.2021
Sa pui 8 bare intr un stalp la o casa parter e o prostie.Stalp care de fapt e stalpisor.... Intersectia grinzilor de fundare e nasoala. Dar fiind o casa parter, merge, sa zicem...

Edited by stefan0011, 20 February 2022 - 01:38.


#12
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
In ce zona se afla ?

#13
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017
seamana a apartament de 3 camere pe pamant!

#14
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nici camerele nu esti in stare sa le numeri. Sunt 2, nu 3, ca bucataria nu se ia in calcul.
Si fix apartament pe pamant am vrut sa fac. Ce e in neregula cu asta? Nu imi permit nici sa construiesc si sa incalzesc 200mp, nici nu vreau sa am living de-ala unde te uiti la oale si farfurii, la ghetele de la intrare, mirosi ceapa, stai in abur si fum, si ai 5 usi in jur, de parca simti ca stai intr-un hol, nu intr-un living.

Vizualizare mesajforeverbanned, pe 20 februarie 2022 - 05:42, a scris:

In ce zona se afla ?
Deal jos, Subcarpatii de Curbura, imediat cum incepe zona de deal.

#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Din ce vad eu, vreau sa intreb o chestie - fundatia aia nu trebuia izolata cumva, macar la exterior? Ma refer la hidroizolatie.... Pare turnata direct in pamant...Si daca e asa, e posibil sa traga umezeala in sus, catre pereti.

In rest, dimensiunea mi se pare si mie ok - nu vad rostul sa faci ditamai casoiul.

#16
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pai ce vezi in pamant e talpa fundatiei. Mi se pare si mie ca e turnata pana prea sus. Ar fi trebuit sa fie turnata pana la 30cm sub pamant, dar cred ca e pana la vreo 10cm. Deci, intr-adevar, nu prea mai am unde sa pun hidroizolatia. Dar soclul fiind inalt, o sa mai pun 10cm de pamant si o sa incerc sa am macar 20cm de izolatie sub pamant.
Si, sincer sa fiu, posibil sa imi spuna ca nu e nevoie cand o sa le spun sa puna hidroizolatia. 90% din oameni cand fac casa in zona habar nu au si constructorii probabil cred ca e doar o fitza.



#17
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

Vizualizare mesajkopac, pe 20 februarie 2022 - 06:58, a scris:

seamana a apartament de 3 camere pe pamant!
Eu am numarat doar doua camere: o bucatarie mica mica de doar 11 mp, living generos raportat la amprenta casei, un dormitor suficient de mare, si o baie care probabil are 7mp. Casa este mai mica decat un apartament cu doua camere dar inteleg, avand in vedere pretul materialelor de constructie si al costurilor pentru intretinere (gaz, apa, curent).
Cred ca este genul de casa ideala pentru doi tineri la inceput de drum sau pentru doi varstnici ai caror copii deja s-au mutat la casele lor.
Succes cu proiectul si daca ai timp, sa ne mai arati poze.

PS:  nu uita de impamantarea naturala; acum este momentul sa o faci.

#18
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Acum realizez si de ce a iesit elevatia de 60-75cm in loc de 40-55, cum stabilisem. Au turnat talpa aiurea, pana la nivelul solului, iar grinda de fundare nu mai intra deloc in pamant, sta deasupra solului complet. Din ce zicea, au turnat pana s-a terminat materialul in cifa, sa nu faca risipa. Si acum pun hidroizolatia pe pereti, ca sub sol nu mai am unde...
Firma are cateva case in portofoliu, dar probabil toate la negru si cu clienti care nu s-ar mira sau intreba de nimic, deci posibil sa fie obisnuiti sa le faca la nimereala.

Edited by Municipalwaste, 20 February 2022 - 09:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate