Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Adaptor Display Port (tata) - HDMI (mama)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Zoho

Zoho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,
Am schimbat laptopul cu unul nou, dar care nu are mufa HDMI ci mufa Display Port. Pentru comoditate vad filmuletele pe TV folosind un cablu HDMI si un adaptor Dispaly port. Deoarece cablul pune presiune pe adaptor am schimbat 4 adaptoare, care s-au defectat. Ultimul cumparat azi nu reda audio, desi in descrierea produsului se specifica acest lucru. Este oare un defect sau necesita o anumita reglare? Astept opinii. Multumesc.


#2
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
De ce nu cumperi direct un cablu DP la HDMI? Scapi de adaptor si nu se mai strica nimic. In functie de ce stie TV-ul sa redea, alegi si cablul, nu toate cablurile pot reda 4K@60Hz
https://conectica.ro...&rezolutie=9634

Mai poti incerca sa faci cast to TV de pe laptop. Banuiesc ca are Windows, poti folosi functia "Connect to a wireless display" cu un TV Samsung sau LG

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Iei un Chromecast, instalezi Stremio pe laptop si redai ce film vrei tu. Fara fire, fara batai de cap.

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Corect, numai comodidate nu poate fi numit in 2022 sa stai cu laptopul spanzurat de TV cu cablu ca sa vezi un film ... si cum controlezi laptopul cu telecomanda tv-ului ?

Edited by MD, 20 February 2022 - 00:22.


#5
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,637
  • Înscris: 14.10.2004
Cauta un adaptor cu cablu asa nu mai forteaza mufa.
Este ok si un cablu DP-HDMI dar eu prefer adaptoarele.

#6
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 05.02.2007
Nu mai folosi adaptoare sunt toate o teapa in zilele noaste.
Chiar si cu cabluri DP-HDMI sau invers vei avea probleme, am incercat gramada toate sunt varza. Poate la 1080 sa ai noroc.
Nimeni nu respecta niciun standard, 100% cel putin de la 1440p in sus pentru ultimele 2 sau 3 versiuni de hdmi si dp nimeni nu respecta nimic. Poate daca iti iei din america si prinzi noroc la un cablu tot tier 100$ sau ceva, in ro miracol tre sa cauti bine.
Fac o gramada de bani din tepele astea, pentru ca li se permite si consortiul care reglementeaza astea is mai varza ca ei. Ce au ajuns standardele pentru cabluri in zilele astea te crucesti.
Planifica-te pe viitor sa iti iei devicuri cu iesire si intrati idenctice, altfel pe vitor vei avea numai probleme si bani aruncati pe cabluri.

Edited by elless, 20 February 2022 - 02:29.


#7
Zoho

Zoho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2012

View PostMD, on 20 februarie 2022 - 00:20, said:

Corect, numai comodidate nu poate fi numit in 2022 sa stai cu laptopul spanzurat de TV cu cablu ca sa vezi un film ... si cum controlezi laptopul cu telecomanda tv-ului ?
Un comentariu pe langa subiect. Daca toate celelalte 6415 comentarii pe care le-ai facut au fost tot la bascalie du-te pe site-ul Nastratin.

#8
Zoho

Zoho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2012
Buna,
Nu mai este de actualitate topicul. Am returnat adaptorul si am comandat un cablu DP/HDMI.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate