Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Rezultate test MMSE

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmitre, on 19 februarie 2022 - 22:22, said:

sa am toate detaliile si sa inteleg situatia cat mai bine.
Repet: poti castiga doar daca reusesti sa afli protocolul in vigoare.
Daca evaluarea e lasata la atitudinea psihiatrului, fara niste conditii clare de acceptare sau refuz, cum sunt aici in Fi (si in multe alte tari vestice), nu ai sanse.

#20
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

View PostKarhu, on 19 februarie 2022 - 22:33, said:

Repet: poti castiga doar daca reusesti sa afli protocolul in vigoare.
Daca evaluarea e lasata la atitudinea psihiatrului, fara niste conditii clare de acceptare sau refuz, cum sunt aici in Fi (si in multe alte tari vestice), nu ai sanse.

M-am uitat pe testele de care ziceai. Si tertul MoCa este usor diferit dar celalalt este MMSE. O sa vad ca cunosc pe cineva care este in conducerea colegiului psihologilor si pe altcineva care are o scoala de soferi mare si pe cineva de la politie circulatie dar mi se pare jenant sa aduc si vb despre asta sa nu creada ca vreau sa aranjez ceva.

#21
marilenai

marilenai

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.11.2021
Este admirabil ce se face in alte tari, dar aici in Romania CERAD nu exista adaptat, deci nu poate fi folosit. De asemenea nu avem suficiente probe in tara noastra pentru examen neuropsihologic la nivelul la care se face in multe din celelalte tari din Europa (nu mai vorbesc de SUA)

Cat despre ce stie sau nu stie psiholoaga sa mai lase si doctorul psihiatru zelul din cap. Ca scrie in manual care sunt intervalele corecte, asta daca isi cumpara MMSE cu licenta.
MMSE-2: "Scorul cutoff larg acceptat și frecvent folosit pentru MMSE este de 23, scorurile de 23 sau mai mici indicând prezența deteriorării cognitive. Deoarece MMSE a fost dezvoltat ca un instrument de screening pentru tulburări cognitive, un scor scăzut (≤ 23) indică atât probabilitatea prezenței unei tulburări cognitive, cât și necesitatea unei evaluări suplimentare. Scorurile nu ar trebui să fie folosite pentru a pune un diagnostic de demență sau pentru a discrimina între diverse forme de demență sau alte tulburări. Cu toate acestea, MMSE poate fi folosit pentru a clasifica gravitatea deteriorării cognitive la pacienții cu demență și / sau alte afecțiuni. Autorii recomandă ca următoarele scoruri prag să fie folosite pentru clasificare: funcții cognitive normale = 27-30, afectare ușoară cognitivă = 21 - 26, afectare cognitivă moderată = 11-20, și grave tulburări cognitive = 0-10. "

Se cred si unii psihiatri din Romania buricul pamantului, daca le pui in fata un raport neuropsihologic redactat de un psiholog din strainatate se uita ca mata in calendar ca ei n-au mai vazut asa ceva, nu cunosc nici instrumentele nici n-au auzit de ele nici etc...

Sunt patita cu tatal meu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate