Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce a dus la decăderea posturilor de televiziune și de radio din România?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ai creier cât un bob de fasole. Nici nu te-ai prins că e vorba de partea culturală când am făcut comparaţia trecut - prezent.
Dar la modul prezent, o ducem mai bine, însă trăim vremurile unei economii periculoase. Iar dacă ai bani, nu înseamnă că trebuie să fii lipsit de observaţie asupra fenomenului social, aşa precum eşti tu.
Cât despre neadaptare, îţi doresc să te adaptezi unora care lasă gunoaie peste tot şi fac gălăgie de te deranjează şi când comentezi te pocnesc în faţa aia drăguţă, iar ca orice dreptac extremist ce se repspectă parcând aiurea, să-ţi iei amendă de la Poliţie, şi pentru parcat aiurea, şi pentru că te-ai luat în gură cu poliţiştii. Ca să ai parte de ce-i place creierului ăla incult şi consumerist al tău.

@ toţi: reclamă există şi pe YouTube. De câţiva ani încoace sunt foarte stresante.

#38
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
sper ca-ti dai seama ca nu ma poti jigni Posted Image, daca mi-ar pasa, ar fi maxim mila Posted Image
creierul (marime, cantitate) dejeleule se traduce in realizari
cumva, n-ai vrea sa afli parerea sau sfatul unui cerșetor despre cum sa reusesti in viata, nu?
asta-i viata, cu varsta, vine si inadaptarea... conflictul intre generatii, etc. stai linistit, o sa treaca...
daca ar mai fi functionat si selectia naturala macar un pic, ar fi fost minunat.
siii vorba aia? accepta ce nu poti schimba! ce nu depinde de tine, altfel te consumi inutil
daca nu intelegi fenomenul, te pronunti in cel mai fericit caz in necunostinta de cauza
la o prima vedere superficiala poate parea ca ai dreptate, dar daca intri putin in detalii, constati imediat ca nu-i asa
nu poti analiza doar componenta culturala pentru ca asa iti convine tie si iti valideaza teoriile
ai optiunea de a ormari gunoaiele (in opinia ta) difuzate, sau nu... nu te obliga inca nimeni sa stai cu ochii in radio
aia ce vezi si ce auzi e "partea culturala" a realitatii prezente, doar ca tu nu mai ai capacitatea s-o percepi asa.
despre asta e vorba la urma urmelor
fa o anal-ogie cu moda daca poti... nu te opreste nimeni sa asculti muzica disco, dar ce asculti, te defineste!
si cumva, cultura trecutului nu pare ca te-a ajutat prea mult... observ in schimb ca ai foarte multe frustrari.

Quote

îţi doresc să te adaptezi unora care...

Edited by apocalipsul, 20 February 2022 - 07:39.


#39
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Diversificarea ofertelor nu e decadere. E evolutie. Acum avem programe pt toate gusturile. Oricare ar fi ele.
Prea multa publicitate? Da. Dar asta e modalitatea ca statiile TV sa faca bani. Nu vrei publicitate - ai varianta de PPV cam la tot.
Stiri manipulatoare? Ai posibilitatea sa accesezi si alte surse de stiri sau internet.
Totul depinde ACUM de TINE. De cat de mult te-ai adaptat in societate. Poti alege sa selectezi ce vizionezi sau poti sa te frustrezi de alegerile celorlalti. Nu ai cum sa obligi societatea sa aiba acelesi gusturi cu tine. Nu putem fi toti masteranzi. Avem nevoie si de muncitori. Multi dintre ei castiga mai bine/au mai multa libertate/sunt mai fericiti...

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postvierme, on 20 februarie 2022 - 11:40, said:

Totul depinde ACUM de TINE. De cat de mult te-ai adaptat in societate.
E greu, vezi ca si dupa +30 ani de cand sistemul s-a schimbat tot astepata multi decizii de la centru.

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Că nu au unii acelaşi gusturi, nu mă deranjează în sine ca fapt. Eu nu prea ascult Rock sau Populară, dar de câte ori m-aţi văzut legându-mă de genurile astea muzicale? Mă deranjează când gusturile aduc a prostie. Şi aşa România e precum o casă dărpănată, ce se face în audio-vizual (inclusiv YouTube care s-a contaminat de la televiziuni), mai vin unii să dea cu barosul în zid. Nu-mi surâde ideea de a mă trezi cu tavanul la picioare. Am zis eu că ar trebui să fie numai cultură? Arătaţi-mi unde am scris asta. Divertisment nu înseamnă strict cultură, dar se poate divertisment fără prostire.
Iar de centru, unde am zis eu asta? Vă rog să-mi arătaţi unde am zis eu că ar trebui să fie doar televiziune de stat sau statul să dicteze conţintul emisiunilor. Singrua chestie pe care o doresc e ca posturile tv să primească amenzi fără număr care să facă emisiunile de 2 bani (precum "Putoarea dragostei") nereentabile; chiar dacă acele emisiuni nu vor dispărea, măcar se mai cizeleze.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
CNA nu e cenzor de continut in sensul dorit de tine, nu gestioneaza tipul de emisiune, singurul atribut e sa nu incalce difuzorul norme de conduita aprobate prin diverse legi. Ca tu, eu ori altu' nu suntem in targetul lor, n-are mare relevanta, alternative exista, dar asta nu inseamna ca vreau cenzura asa cum propui.
Pana la urma e cerere si oferta, daca o sa se schimbe ceva ori nu, tot de punctul de intalnire dintre cele doua va tine, nu de unii din CNA.
La cum pui problema ai dori ca si internetul sa fie cenzuart, doar gasesti si aici prostie mult mai multa Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 20 February 2022 - 16:34.


#43
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Eu nu cred ca televiziunile mai trăiesc de fapt din publicitate. Cred ca merg în pierdere, pe banii mogulului.
Care mogul are alte interese decât să facă bani direct din ele. Interesul lui e să-ți dea el "știrile" și ora exacta, chiar dacă o face pe banii lui. De ce, va las sa deduceti singuri.

Publicitatea se face acum personalizat pe tictoc, gugl, feisbuc etc, plasarea de produse in "interiorul" filmelor și serialelor, din astea, efectul publicității ăleia de la tv, aka când te duci sa faci popcorn sau pipi e fix pix.

Evident și manipularea acum de face la fel de personalizat pe net, însă încă mai exista un ssegment important demografic de populație care își ia ora exacta de la televizor, segment dealtfel disciplinat și activ electoral.

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostKiloW, on 20 februarie 2022 - 19:11, said:

însă încă mai exista un ssegment important demografic de populație care își ia ora exacta de la televizor, segment dealtfel disciplinat și activ electoral.
Nefiind o singura televiziune, risti banii, electoratul are alternative.

#45
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
@initiator
ai prea mult timp liber pe care il irosesti uitandu-te la televizor. personal,  nu prea inteleg care mai e treaba cu televizorul in ziua de azi. de ce trebuie sa ma uit la emisiunile tv? e ok sa trancane ceva in casa, mai ales daca stai mult in casa, singur, dar in nici un caz nu poti avea pretentia ca o televiziune generalista sa fie sursa de informatie/ cultura/ divertisment de calitate.
e acum un show de cooking, si unul de bucatari face reclama la McDonalds... ba esti prost, el vinde hambugeri la McDonalds, dar le explica altora cum trebuie sa faca macarea? chiar m-am uitat la un episod, bucatarii lui peste n-au gatit nimic, crezi ca o sa ma mai uit vreodata la ei?

cred ca deziluzia ta vine si din faptul ca ai devenit mai matur, te uiti cu ochi mai critici la ce iti livreaza televiziunile. sper sa ajungi destul de critic, incat tv-ul sa fie doar o sursa de zgomot in casa.

#46
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021

View Postneagu_laurentiu, on 20 februarie 2022 - 19:34, said:


Nefiind o singura televiziune, risti banii, electoratul are alternative.

Cu atât mai mult trebuie s-o faci, altfel ii picura adevăr distilat în ureche doar mafia rivala.
Banii ii recuperezi fără problema după ce electoratul votează "informat" și ajunge la butoane mafia care trebuie.

#47
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
@KiloW - Din publicitate toate televiziunile castiga 300+ mil euro anual. ProTv ia aproape jumatate. Nu e cazul sa stea pe banii mogilului. Poate Aleph si alte starvuri. Cele care au audienta castiga bani cat sa supravietuiasca iar altele fac chiar profit.

#48
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcarturarulobosit, on 19 februarie 2022 - 18:11, said:

Irelevant numarul de abonamente. Eu deschid TV doar cand ma uit la meci.
Irelevanta este de fapt opinia ta! de ce crezi ca lumea se vaita de lipsa banilor si plateste abonamentul la cablu doar asa ca sa se afle in treaba?

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004

View Postneagu_laurentiu, on 20 februarie 2022 - 16:30, said:

CNA nu e cenzor de continut in sensul dorit de tine, nu gestioneaza tipul de emisiune, singurul atribut e sa nu incalce difuzorul norme de conduita aprobate prin diverse legi. Ca tu, eu ori altu' nu suntem in targetul lor, n-are mare relevanta, alternative exista, dar asta nu inseamna ca vreau cenzura asa cum propui.
Pana la urma e cerere si oferta, daca o sa se schimbe ceva ori nu, tot de punctul de intalnire dintre cele doua va tine, nu de unii din CNA.
La cum pui problema ai dori ca si internetul sa fie cenzuart, doar gasesti si aici prostie mult mai multa     Posted Image

La asta mă referam şi eu. De interzis nu au cum să interzică, atât timp cât nu contravine vreunei legi. Dar pot să amendeze producătorii unor anumite emisiuni de mai multe ori, astfel încât acei producători să nu mai considere aducătoare de profit promovarea unor anumite comportamente. Zic că scot banii din publicitatea dintr-o zi pe amenzi... ia să vină una de 300.000 Euro. Sau suspendarea emisiunii la oră de "maximă audienţă".

View Poststrongsss, on 20 februarie 2022 - 21:15, said:

@initiator
ai prea mult timp liber pe care il irosesti uitandu-te la televizor. personal,  nu prea inteleg care mai e treaba cu televizorul in ziua de azi. de ce trebuie sa ma uit la emisiunile tv? e ok sa trancane ceva in casa, mai ales daca stai mult in casa, singur, dar in nici un caz nu poti avea pretentia ca o televiziune generalista sa fie sursa de informatie/ cultura/ divertisment de calitate.
e acum un show de cooking, si unul de bucatari face reclama la McDonalds... ba esti prost, el vinde hambugeri la McDonalds, dar le explica altora cum trebuie sa faca macarea? chiar m-am uitat la un episod, bucatarii lui peste n-au gatit nimic, crezi ca o sa ma mai uit vreodata la ei?

cred ca deziluzia ta vine si din faptul ca ai devenit mai matur, te uiti cu ochi mai critici la ce iti livreaza televiziunile. sper sa ajungi destul de critic, incat tv-ul sa fie doar o sursa de zgomot in casa.

Parte şi din cauză că m-am maturizat şi unele lucruri pe care le consideram cool mi se pare o prostie acuma.
Dar totuşi rămân la întrebarea, dacă în trecut era mai puţină mizerie la televizor, de ce nu poate fi şi acuma la fel?
La televizor nici nu mă prea mă mai uit (adică maxim 2 ore pe zi, rar mai mult), dar e îndeajuns să te uiţi şi juma' de oră.
Eu am crescut cu televizorul şi nu pot concepe ideea de a deveni ceva inutil. E ca şi cum aş accepta pocirea ce se face Bucureştiului, eu fiind Bucureştean născut aici şi iubindu-mi oraşul.

Edited by djl, 22 February 2022 - 13:35.


#50
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
mai dejeleule, nu mai visa atata frate, zici ca esti prajit, pe filme, pe tripuri, zau...
singur recunosti ca te-ai maturizat...
treaba sta in felul urmator, tu n-o sa schimbi lumea, nimeni n-o sa schimbe lumea, porcaria aia sinistra de slogan "impreuna putem face o lume mai buna" e o idiotenie pentru prostit niste prosti... nu merge asa...
ori te adaptezi paradigmei (circumstantelor) ori nu te adaptezi, astea sunt singurele variante iar alegerea e la tine...
ce nu poti tu concepe e doar problema ta... lumea, viata, merge inainte... e alegerea ta daca avansezi si tu odata cu ea sau ramai prizonier in trecut si in afara societatii pana la urma...
televizorul e doar o pierdere de timp... daca ai timp de pierdut, te uiti la televizor... altfel, nu

Edited by apocalipsul, 22 February 2022 - 17:59.


#51
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Ce a dus la decăderea posturilor de televiziune şi de radio din România?

Pai, nu s-a mai uitat djl la tv pe crt-ul lui 22 de ani si 2 luni, normal ca televiziunile n-au mai investit...

#52
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
băăăăi, terminati cu rautăcizmele...
ca radiourile alea pe lampi nu prea aveau FM
deci dejeleule, problema e la tine.
tu cumva nu ai televozorul corespunzator si abonamentul la cablu potrivit
televiziunea e plina de cultura... doar ca trebuie sa stii pe ce posturi sa te uiti... cel mai probabli tu nu le prinzi si aici nu-i de vina televiziunea.
inteleg ca in afara romaniei n-ar fi problema asta... uite-te la posturi straine atunci.

Quote

Bucureştean născut aici şi iubindu-mi oraşul.
dragostea cu sila se numeste altfel...

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
1) Nu mă adaptez şi gata. Nu mă pot adopta la urât;
2) E vorba despre posturile din România. În străinătăţuri poate ai şanse mai mari să găseşti calitate. La muzică mă uit şi la posturi străine;
3) Radiourile pe lămpi aveau în general banda F.M. (M.F.) (U.S.W.) (U.K.W.) (U.U.S.) Est (O.I.R.T.), adică 65-73 M.Hz. (M.c.). Doar alea Vestice şi alea produse pentru R.D.G. aveau Vest (C.C.I.R.), dar în general doar 88-100, că Europenii nu au putut introduce F.M. 88-108 de la început, deci în Bucureşti nu puteai recepţiona unele posturi interesante;
4) Lipsită de inteligenţă gluma lui iZet;
5) Doar pot să atrag atenţia că nu e bine. Mai mult nu pot face.

#54
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Acum ti se pare lipsita de inteligenta, dar peste ani va fi vintage si djl junior o va aprecia. Parca si vad topicul deschis de el pe softpedia 3.0: "Ce a dus la decăderea glumelor de pe forumurile din România?"

Edited by iZet, 22 February 2022 - 21:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate