Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Ce a dus la decăderea posturilor de televiziune și de radio din România?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 djl, on 18 februarie 2022 - 22:22, said:

Ce a cauzat această decădere?
E relativ, tine de gusturi, nu e un adevar absolut. Ai mai imbatranit si vezi altfel viata/evolutia, la fel cum si altii de acum in 30 ani vor spune asemenea despre momentul actual.

#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 apocalipsul, on 19 februarie 2022 - 05:18, said:

dejeleule... tu mai esti ce-ai fost pe vremuri? (nu ca ai fi fost ceva, dar oricum)
se numeste evolutie

Apocalipsule, involutie este cuvantul corect. Din multe puncte de vedere romanii au involuat. Nu ca erau prea evoluati prin 90, sa fim seriosi.

On-topic: toti vand ce se cumpara. Este simplu. Mai exact, vezi segmentarea pietei si vei descoperi ca majoritatea sunt "manelisti" astfel ca oferta s-a adaptat catre astia. Intotdeauna este vorba de cerere si oferta. Vezi pe TVR cati ani a avut emisiuni educative, arta etc. Ia vezi rating-ul acelor emisiuni. Daca nu era sustinuta din bani publici era falimentara inca de acum 20+ ani. Asta e populatia, asta e oferta.
Partea buna este ca poti alege sa nu te uiti la prostiile care nu iti plac, in ziua de azi ai atatea alternative...

Edited by jm2010, 19 February 2022 - 07:08.


#21
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Apocalipsule, involutie este cuvantul corect.
nu exista corect sau gresit, nu exista involutie.
ceea ce tu numesti involutie, tot evolutie este Posted Image

Quote

Din multe puncte de vedere romanii au involuat
aceste puncte de vedere apartin in special celor care nu mai conteaza pentru societate, celor trecuti de varsta la care pot intelege lucrurile si realitatile, celor depasiti care traiesc in trecut, care doar paraziteaza societatea...
orice "emisiune" are un target publicitar...
un anumit segment de saraci nu mai e targetat nici macar de farmacii

Edited by apocalipsul, 19 February 2022 - 07:57.


#22
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 apocalipsul, on 19 februarie 2022 - 07:55, said:

aceste puncte de vedere apartin in special celor care nu mai conteaza pentru societate, celor trecuti de varsta la care pot intelege lucrurile si realitatile, celor depasiti care traiesc in trecut, care doar paraziteaza societatea...
orice "emisiune" are un target publicitar...
un anumit segment de saraci nu mai e targetat nici macar de farmacii

Considerand istoricul tau la comentarii, tu te incadrezi perfect. Doar ca nu ai realizat inca.

#23
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
" Pentru nostalgici,.."= "Aici Radio Europa Liberă", cu topurile muzicale+ "Metronom Mamut by Request"+ inregistratul cu microfonul pe mag(magnetofon)+ umflatul in pene ca am prins pe banda  Pink Floyd, Supertramp, Led Zeppelin+..

#24
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Publiciatea.
Nu publicitatea in sine, ci tot lantul legat de ea.

Publicitatea aduce bani. Ca sa primesti reclame multe, deci bani multi, ai nevoie de vizionari/trafic. Prin urmare, jurnalismul s-a transformat intr-o chestie manipulatoare, menita sa tina oamenii in fata TV-ului, ca sa li se prezinte cat mai multe reclame.

Jurnalismul ala, cu verificarea surselor, cu prezentarea obiectiva a subiectelor......e mort si ingropat. Nici nu stiu daca a existat vreodata in Romania; pe vremea lui Ceausescu primeai numai propaganda si ode catre cel mai iubit conducator, apoi a venit capitalismul salbatic.....

Cultura nu ti-o faci de la TV....mai citesti o carte buna, mai pui neuronu` la munca, mai asculti o muzica diferita....si asa ajungi sa-ti intelegi preferintele, inclinatiile si sa-ti formezi cultura proprie.

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Motivul este calitatea.
Adica lipsa cvasitotala a calitatii programelor,rezlizatorilor,reporterilor si in primul rand a patronilor.Pestele de la cap se impute.

#26
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Se numeste evolutie. Lumea s-a schimbat. Gusturile s-au schimbat. Sunt alte cerinte.

In anii 90 aveai 3 posturi TV iar setea ta de TV era foarte mare. Dupa zeci de ani de comunism aveai la ce sa te uiti la TV si vozionai orice prostie. Sa nu-mi spui ca te-ai mai uita acum la Sclava Izaura, Dallas, A-Team, Alf sau MacGuyver. Iar stirile erau mult mai manipulatoare ca acum, dar atunci nu aveai cum sa verifici.
Acum ai 70 statii din care poti alege. De la filme la politica, documentare, muzica. Sau alternativa Netflix, HBO, internet. Iar calitatea nu e mai slaba ca atunci. Suntem mult peste iar statiile TV de la noi sunt la nivelul celor din vest.

Radio - la fel. Aveai 3-4 statii si orice difuzau erai fericit. Acum ai din ce alege. Iar daca FM ul nu e suficient, ai numeroase alternative.

Nu mai traiti in trecut. Nu mai fiti melancolici. Trebuie sa realizati cat de mult a evoluat tara asta si cat de pretentiosi ati ajuns!

#27
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Pai, s-a evoluat. Posturile de televiziune au evoluat, de la cele romanesti pana la cele americane, si-au schimbat serialele/emisiunile. Nu puteau ramane toata viata cum erau in trecut.

#28
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
S-a ajuns aici din cauza numarului mare de posturi si a lipsei de profesionalism.

 apocalipsul, on 19 februarie 2022 - 07:55, said:

nu exista corect sau gresit, nu exista involutie.
ceea ce tu numesti involutie, tot evolutie este Posted Image
O evolutie catre involutie, nu ?

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
1) Decăderea posturilor de televiziune a început când încă internetul nu ofera totul. Existau torrenţi, DC++, dar mă îndoiesc că găseai totul pe acolo. Cineva trebuia să le posteze. Serviciile de streaming au luat-o în sus după 2009-2010, când deja era pe ducă televiziunea;
2) La serialele alea m-am uitat şi eu. Nu-s serialele de culturalizare, însă nici proaste nu erau. "Sclava Isaura" era totuşi cu accente istorice, iar "MacGyver" era totuşi un serial mai credibil, pentru că personajul folosea obiecte/lucruri la îndemână, nu avea arme sofisticate nearliste;
3) Rolul televiziunii şi a radioului nu este de a culturaliza în sens clasic. Emisiuni de cultură trebuie să existe totuşi. Însă asta nu înseamnă că trebuie să imebicilizeze. Divertisment poate exista şi fără imbecilizare;
4) La seriale nu ai cum să eviţi faptul să nu se uite pe internet. Dar dacă e o emisiune urmărită sau ceva care nu se găseşte (uşor) pe internet, ai cum să faci omul să aştepte să se uite, eventual şi pe internet (că multe posturi oferă streaming). Nu se aşteaptă şi după premiere ale YouTuberilor?.
La radio, dacă ai bani şi cultură, poţi oferi melodii care în mod normal nu se difuzează, ca să ştie mai toate categoriile că pot afla chestii interesante pe acolo. Nu afli totul de pe internet, deşi în zilele noastre există mentalitate astea;
5) Da, am ajuns pretenţios. Prezentul trebuie să fie mai bun ca trecutu, deci evoluţie, sau în cel mai rău caz să fie la fel ca trecutul. Sunt nostalgic, melancolic, pentru că în mare parte prezentul e mai naşpa decât trecutul, deci nu simt vreo evoluţie.

#30
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Mediocritate si imbecilismul multora

#31
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Cu Netflix, Hbogo, Amazon prime, YouTube, Spotify, etc e normal ca tinerii să nu mai urmărească tv și radio. Am pe mașină Bluetooth și pun de pe telefon ce vreau eu.
De ce as mai asculta niște dj obosiți cu glume nesărate? Sau niște moderatori la TV cu emisiuni de doi bani.
Lumea e evoluat, la fel și pretențiile.

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 carturarulobosit, on 18 februarie 2022 - 23:09, said:

Oamenii se uitai la TV si ascultau radio pentru ca nu exista alternativa.
Acum am totul pe net si ma uit cand vreau, nu mai trebuie sa deschid TV la ora 18 pentru episodul din emisiune.
Din moment ce publicul a migrat spre online, pentru cine sa faci emisiune interesante la TV?
fals! numarul abonamentelor la tv a fost in crestere continua in ultimul deceniu, deci lumea se uita la tv! a crescut la toate categoriile de transmisie -catv, satelit, iptv!

#33
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Eu personal am renunțat la televiziunea prin cablu. Am Netflix, Hbogo, iptv, TVR-urile pe digital terestru si tivusat pe satelit de la italieni. E mai mult de cât a-și putea urmări vreodată.
Următorul pe lista e hbogo, nu mai merita banii.
Cum spuneam lumea se schimba și pretențiile la fel.
Cunosc tineri care s-au mutat împreună și singurul lor abonament e la internet.Asta e viitorul.
Cei mai în vârstă încă nu renunță la televiziunea clasică.

#34
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
Nu conteaza mediul de transmisie! asa ca nici tu nu ai renuntat la programele tv! se mai transmite Digital TV in RO? oricum, cu sau fara tine, ramine cum am spus, numarul abonatilor la tv a crescut an de an in toate cele 3 decenii care au trecut!

#35
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 tytysor, on 19 februarie 2022 - 14:21, said:

fals! numarul abonamentelor la tv a fost in crestere continua in ultimul deceniu, deci lumea se uita la tv!
Irelevant numarul de abonamente. Eu deschid TV doar cand ma uit la meci.

#36
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Emisiuni de cultură trebuie să existe totuşi.
nu!

Quote

La radio, dacă ai bani şi cultură
nu pricepi si pace.
conteaza doar publicitatea si la publicitate conteaza targetul
targetul e segmentul potent financiar, segmentul care conteaza si segmentul care poate influenta primul segment, respectiv copii si tinerii care sunt intretinuti de parintii potenti financiar, apoi mai e si segmentul vizat de produsele farmaceutice, persoanele in varsta dar cu bani

Quote

Nu afli totul de pe internet
daca esti analfabet functional sau daca n-ai internet

Quote

rezentul trebuie să fie mai bun ca trecutu
prezentul e mai bun decat trecutul daca si tu ca individ ai evoluat in sens pozitiv si ai un confiort financiar mai mare.
daca râvnești la trecut inseamna ca esti inadaptat social.

Quote

deci nu simt vreo evoluţie.
nu simti pentru ca esti sarac si limitat... nu pentru ca nu e.

Quote

Eu personal am renunțat la televiziunea prin cablu.
corect, totusi iutubul nu are capacitatea de a produce si monetiza showuri de amploare
televiziunea inca mai are un cuvant de spus, inclusic in materie de stiri

Edited by apocalipsul, 19 February 2022 - 18:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate