Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Firma lucrare exterioara modalitate plata

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010
Bună seara !Recent am contactat o firma de constructii pentru o lucrare exterioara ,mai specific îmbunătățirea aspectului exterior(gletuirea culoare ,plinte,etc).
Recent mi s a comunicat ca se va începe achiziționarea materialelor de constructie. Eu fiind plecat din tara nu voi asista la lucrare ,dar am părinții acolo.Intrebarea mea este cum sa procedez cu plata lucrării și a materialelor?Sa plătesc în baza facturii materialele ce le achizizitioneaza sau sa plătesc eșalonat sau de ce nu ,suma integrala + manopera la terminarea și predarea lucrării?
E prima data când lucrez cu o firma și va dați seama,nefiind acolo vreau sa fiu sigur și în control asupra situației cât pot de bine.Totalul lucrării ajunge undeva la 6000 euro.
Mulțumesc!

Edited by SarajeVo, 18 February 2022 - 19:48.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa platesti suma integrala la terminare si predare, dar sigur nu vor accepta.
Probabil ca te vor pune sa le dai un avans.
Este bine sa inchei un contract cu clauze clare.

Edited by pasilla, 18 February 2022 - 19:53.


#3
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010
Un model de contract pe care as putea sa îl închei cu respectiva firma se poate va rog?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu am si chiar daca as avea, nu ar conta prea mult. Depinde si ce accepta acea firma.

#5
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Plateste partial pe diferite faze si achizitii de materiale, ideea e sa nu fii cu banii dati in avans.

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

View Postpasilla, on 18 februarie 2022 - 19:53, said:

Ar trebui sa platesti suma integrala la terminare si predare, dar sigur nu vor accepta.

Unde pe lumea asta e posibil așa ceva? Adică clientul să aibe încredere zero în firmă, iar firma să aibe 100% încredere în client. Materialele nu sunt ale firmei, sunt ale clientului. Ei doar prestează o manoperă, le pun în operă.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDigix, on 18 februarie 2022 - 20:53, said:

Unde pe lumea asta e posibil așa ceva? Adică clientul să aibe încredere zero în firmă, iar firma să aibe 100% încredere în client. Materialele nu sunt ale firmei, sunt ale clientului. Ei doar prestează o manoperă, le pun în operă.
Peste tot in lumea civilizata. Materialele devin ale clientului, dupa ce sunt puse in manopera. Pana atunci apartin firmei care renoveaza.
Bineinteles ca exista si varianta in care firma presteaza manopera, pe materialul clientului, dar nu pare ca suntem in acea situatie.

#8
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Eu consider corect ca manopera sa fie platita dupa incheierea unor faze: fundatie, zidarie pe un nivel, tencuiala etc deoarece clientul poate mai cere ceva in plus sau poate negocia la o greseala daca e asumata...

Dar materialele consider  ca si daca le comanda constructorul sa fie platite de client pana la livrare deoarece clientul e obligat sa asigure paza pe santier nu constructorul, asta daca nu e mentionat ceva printr-un contract specific ce include paza, dar oricum daca partile rezileaza contractul/intelegerea constructorul nu are ce face cu materialele sau nu are cum sa le mute/depoziteze etc

#9
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010
Înțeleg părerile tuturora,vreau sa fie bine și pentru mine cât și pentru firma de aceea as dori un contract ok,un model.
În cazul în care plătesc materialele și firma nu se mai prezintă la datorie ?Totuși suntem romani și avem acea frica știind și auzind chiar de curând foarte multe cazuri urate .

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu te amagi ca un contract beton iti rezolva rapid problemele. Nu prea avem justitie, doar ca e bine sa il ai in caz de nevoie.
Mult mai important este ca cineva sa urmareasca [discret] indeaproape lucrarile.

Edited by pasilla, 18 February 2022 - 21:21.


#11
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Asta e inceputul unei .....probleme, sa nu zic tepe!Cum te-ai inteles cu ei?Oral?Cum verifici lucrarile?Cum verifici materialele?

#12
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Daca ai parintii acolo cumpara tu materialele si cu firma plateste doar manopera pe masura ce lucrarile avanseaza. Vorbeste sa se ocupe ei de descarcat materialele contra cost evident.

#13
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Cum sa le descarce contracost?
Doar nu vrei sa i le si pui in opera?

Edited by raducut123, 19 February 2022 - 16:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate