Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Test saliva covid

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Cumpără un test de ăla mai serios, cu bețe de scarmat in nas, astea pe salivă sunt niște glume proaste.

Nepoata mea a avut 3 fals pozitive, 2 verificate și invalidate prin test de ăla cu bețișoare, altul invalidat cu test PCR.

După 3 fals pozitive, locul celor pe salivă e la tomberon.

Edited by DarthBane, 18 February 2022 - 23:00.


#20
adryano112

adryano112

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.12.2017
cele cu salava sunt egale cu 0,bunica si unchiul meu clar infectati au facut 4 teste de saliva si le-au iesit negative,apoi au luat alt tip de teste cu bete de scarnat in nas si au iesit pozitive la am2,au fost dusi la spital si au iesit pozitivi si la testul PCR .

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Nu sunt zero, pur si simplu in primele zile de simptome nu e suficient material sa indice, nu sunt asa sensibile.

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
E pozitiv, chiar daca linia este mai stearsa.
Totusi, astea de saliva sunt destul de controversate, usor influentabile de alimente sau bauturi.

Ca sa fii sigur, ia niste teste antigen din farmacie si fa-te exact ca in prospect.

#23
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
in urma cu 2 saptamani si eu ma simteam putin "atins" si am facut un test de la famacie care a iesit negativ. Pentru ca totusi ma simteam aiurea am facut si un test de saliva si rezultatul a fost pozitiv; am mai facut inca unu si iar pozitiv. Pana la finalul zilei am facut 4 teste de saliva si toate au iesit pozitiv. Am sunat la ambulanta si au venit sa imi faca test: a iesit negativ. Concluzia o tragi singur.  
Cred ca cel mai indicat este sa mergi la medicul de familie sa iti faci test sau sa suni la ambulanta si vin ei sa iti faca testul.
Sau te autoizolezi cateva zile si vezi tu dupa aceea ce mai faci, eventual cumpara niste teste de la farmacie.

#24
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postandreic, on 19 februarie 2022 - 08:37, said:

Nu sunt zero, pur si simplu in primele zile de simptome nu e suficient material sa indice, nu sunt asa sensibile.

Vezi că încurci borcanele, rahaturile alea păcătuiesc prin faptul că dau fals pozitiv, nu prin faptul că nu depistează boala.
Sunt un fail, nu te mai repezi să le iei apărarea.

#25
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 21.01.2006

View Postnistorc, on 18 februarie 2022 - 21:43, said:

Simptome usoare, rezolvate cu un paracetamol. Daca simptomele nu revin, ma mai gandesc daca merg sau nu la centrul de testare. Inteleg ca m-ar putea obliga sa stau cateva saptamani in casa, iar in perioada asta chiar ar fi dificil pentru mine.
Perioada de izolare e de 7 zile, nu de cateva saptamani.

#26
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
De fapt e de 5 zile, nu 7.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDarthBane, on 19 februarie 2022 - 10:46, said:

Vezi că încurci borcanele, rahaturile alea păcătuiesc prin faptul că dau fals pozitiv, nu prin faptul că nu depistează boala.
Sunt un fail, nu te mai repezi să le iei apărarea.
Le folosesc si le cunosc bine Posted Image Cand a fost sa arate pozitiv a fost 100% pozitiv la PCR rt. La cei care se plang de fals pozitiv sa verifice si daca le-au prelevat corect si daca nu cumva de la prelevare si pana le retestare PCR rt boala e pe final.
In general testele astea faileaza sa dea pozitiv cand boala e in faza incipienta.

Edited by andreic, 19 February 2022 - 11:38.


#28
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Felicitari, pozitiv :D

#29
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ce doamne iartă mă poate fi incorect in scuipatul intr un tub ?

La nivelul unei clase, 30 de elevi, rata de fals pozitiv a fost de 60 %.
Nu o dată, de vreo trei ori.

Îmi mențin părerea că acele teste sunt niste glume proaste și ar trebui să se renunțe la ele.
Mai ales având în vedere că vin ambalate la saci, fără o minimă protecție de contaminare.

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Elevii britanici cand aveau chef sa chiuleasca, beau suc de portocale dupa care se testau cu scuipinol si testul le iesea pozitiv. Pana sa li se faca testul PCR pentru confirmare, chiuleau o zi-doua de la scoala. Cam asa e cu testele salivare.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postnistorc, on 18 februarie 2022 - 19:31, said:

Buna ziua, am facut acasa un test rapid Covid de saliva, insa rezultatul nu mi se pare clar (am atasat o poza). In Instructiuni dunga neagra este extrem de clara si intunecata, aici a iesit doar o umbra. Are cineva mai multa experienta cu interpretatul?
fa o programare online la dps si te duci singur la un centru de recoltare.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFreddy12, on 20 februarie 2022 - 00:17, said:

Cam asa e cu testele salivare.
Asta inseamna prelevare incorecta... fiecare pe barba lui. Aciditatea modifica balanta de sarcini a proteinei sau a nanoparticulelor functionale ce trebuie sa formeze legaturi (lateral flow) si de aia se falsifica.
La noi la scoala nu a iesit niciodata falsi pozitivi si am trecut prin omicron.

Edited by andreic, 20 February 2022 - 02:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate