Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Intrebari Telekom/Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020
Salutare tuturor. Cateva intrebari as avea sa va pun in legatura cu cele doua companii de internet/televiziune

De cativa ani am contract cu telekom-ul (Internet L + Televiziune L). Nu folosesc absolut deloc televizorul dar parintii mei da. Ei sunt oarecum multumiti de programele tv iar eu nu sunt nici pe departe multumit de viteza/compartamentul internetului si doresc sa ma mut la vodafone.
Am inteles ca televiziunea ar fi mai buna la vodafone deci sa zicem ca i-am convins cu asta dar nu vreau sa raman cu buza umflata si sa cad din lac in put cu internetul.
In contract, telekom-ul imi ofera viteza de pana la 940mb iar eu nu prind nici macar 10% din ea, nici pe wi-fi nici pe cablu deoarece, dupa spusele lor, locul in care stau nu are acces la fibra optica deci trebuie sa ma multumesc cu atat. Sa zicem ca nu ar fi cea mai mare problema viteza, chiar daca in mare parte downloadez cu 3 mb wi-fi, 7 8 pe cablu, dar este enervant si acel PING care pararea mea, fata de digi si alte locuri unde am mai testat este cu mult mai mare (20-30 la mine, 3-10 alti provideri)
Abonamentul pe care doresc sa il iau de la vodafone ar fi cel Home Deal 500. Vreau doar sa stiu cum se comporta internetul deoarece o sa urmez si niste cursuri online pentru care o sa imi trebuiasca un internet macar stabil nu ca cel de la telekom unde trebuie sa scot router-ul din priza la 3 zile si daca merita trecerea de la telekom la vodafone. Am o saptamana de gandire, cei de la telekom spunandu-mi ca imi ofera gratuit un fel de router portabil care chiar nu ma avantajeaza cu nimic, vreau ca parintii sa fie multumiti din punct de vedere al programelor tv si eu macar satisfacut de internet.

Digi este scos din calcul din cauza ca am avut in trecut cu multi ani si parintii nu doresc.
Cateva pareri as dori in mare parte, multumesc tuturor !

#2
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022
Eu am ab de la Digi pe fibra si de la Vodafone pe coaxial cable si cea mai buna varianta ar fi un provider care are fibra pană în casă la client dar merge ok si cu coaxial cable-ul de la Vodafone,eu am ab de 7 luni de la ei si merge ok.
Eu am ab de 500 de mbps si pe wi-fi prind 515 mbps iar pe upload 25 mbps,pe cablu utp merge ok,deci daca nu vrei alte variante cu fibra eu zic că netul de la Vodafone e ok îti faci treaba cu el.

Edited by Dany_Darke, 18 February 2022 - 20:24.
de ce citezi? nu va intelegi 2 oameni?


#3
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 12.05.2017
Internetul merge așa cum se laudă pe site
Attached File  Screenshot 2022-02-18 215838.png   55.22K   41 downloads

#4
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020

 Rua20, on 18 februarie 2022 - 20:16, said:

Eu am ab de la Digi pe fibra si de la Vodafone pe coaxial cable si cea mai buna varianta ar fi un provider care are fibra pană în casă la client dar merge ok si cu coaxial cable-ul de la Vodafone,eu am ab de 7 luni de la ei si merge ok.
Eu am ab de 500 de mbps si pe wi-fi prind 515 mbps iar pe upload 25 mbps,pe cablu utp merge ok,deci daca nu vrei alte variante cu fibra eu zic că netul de la Vodafone e ok îti faci treaba cu el.
Prin cablu utp presupun ca e cel putin la fel ca pe wi-fi nu ? Cu ping-ul cum stai ?

#5
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
viteza aia de upload e jenanta. cea mai buna combinatie e un tv UPC/Vdf+internet RDS

#6
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

 Cytrek, on 19 februarie 2022 - 00:26, said:


Prin cablu utp presupun ca e cel putin la fel ca pe wi-fi nu ? Cu ping-ul cum stai ?
Ping-ul e ok eu stau în Iasi si cu un server din București am 19 ms.

#7
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020

 swayzak_master, on 19 februarie 2022 - 07:42, said:

viteza aia de upload e jenanta. cea mai buna combinatie e un tv UPC/Vdf+internet RDS
Asa ar fi fost perfect dar nu am cu cine sa ma inteleg.

Prin urmare am aflat ca internetul ca si viteza de download e ok. Fluctuatii de functionare sunt ? Adica acum merge bine iar peste 1 ora dureaza 2 minute sa se incarce un videoclip pe youtube.

#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Depinde de la zona la zona. Poti sa ai noroc sa mearga fara probleme perioade lungi de timp, sau sa se intrerupa des, vorbeste cu cei din jurul tau care au internet de la Vodafone si vezi ce zic.

Edited by baribalu, 19 February 2022 - 13:06.


#9
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020

 baribalu, on 19 februarie 2022 - 13:04, said:

Depinde de la zona la zona. Poti sa ai noroc sa mearga fara probleme perioade lungi de timp, sau sa se intrerupa des, vorbeste cu cei din jurul tau care au internet de la Vodafone si vezi ce zic.
Cred ca ar fi cel mai ok. Va multumesc tuturor. Prin urmare o sa ma mut la vodafone.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate