Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cata carne consumati zilnic, pana la urma?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Vorbesc de barbati relativ tineri (pana in 50-60), sanatosi, relativ activi (nu sportivi etc)... Intreb pentru ca... o nedumerire ma macina:

Multi nutritionisti recomanda consumul unei portii relativ mici de carne, probabil pe la 150 de grame (o friptura cat palma, cum se spune). Procentul de proteine din asemenea carne e pe undeva pe la 20-30%, sa zicem 25. Asta inseamna un aport de 35-40 de grame (la 150 de grame d ecarne), da?
In cartile de nutritie se recomanda consumul a cca 0.8g proteina /kgcorp (sunt variatii si aici etc, dar asta e un minimum, daca mai tin bine minte - am citit acum ceva vreme etc, rog corectati), asta inseamna ca, pentru un om de 80 de kg, trebuie consumate 64 g de proteine, adica peste dublu fata de bucata aceea de carne. Alte surse de proteine au contributie relativ minora - uitati-va sa vedeti procentuld e,proteina din lapte, oua - eu zic ca mai mult de 10-12 grame de proteine din lactate, oua si alte surse un om obisnuit nu prea consuma. Nu ma luati cu proteinele vegetale, ca acolo e si mai mic procentul, sau/si biodisponibilitatea e redusa, nu mai spun ca snt proteine clasa II etc. Si atunci, de unde ne luam necesarul zilnic de proteine, pana la urma?

#2
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Nu stiu cu ce te ajuta dar desi consum carne aproape zilnic incerc sa evit .
Nu este normala abundenta asta de mancare din timpurile noastre.
Va plati cineva , inclusiv noi la doctor.

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Treci pe legume. Dar stii ca cea mai buna leguma tot carnea de porc ramane. :D

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBingo, on 18 februarie 2022 - 15:58, said:

desi consum carne aproape zilnic incerc sa evit .

Ceva se bate cap in cap in afirmatia ta.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postursamajor, on 18 februarie 2022 - 16:02, said:

Treci pe legume. Dar stii ca cea mai buna leguma tot carnea de porc ramane. Posted Image
Nici vorba...
Un T-bone sau un sirloin sau un tenderlon, sa nu mai zic de un tomahawk de Black Angus, bine alese, maturate, facute medium rare pe gratar bat orice porc la curul gol.

On topic: pe la 200 si 250 grame pe zi, in medie.
Preponderent vita, ren, elan, peste, dar si porc si pasare (insa mai putin, nu-mi plac asa de mult).

Edited by Karhu, 18 February 2022 - 16:15.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
1. Proteinele din hrana sunt complet descompuse inca din stomac, nici nu ajunge carne in intestin, si nici daca ai introduce carne artificial in intestin nu ar ajunge proteinele in sange.
Proteinele noastre sunt construite din aminoacizi, nu din preluarea unor proteine gata facute.

2. In 40 de secunde de preparare termica proteinele sunt distruse ( si vitaminele).
Si intrucat nu ai intrebat de biftec tartar oricum nu ajungi sa consumi proteine de carne.

Sursa de proteine ( aminoacizi esentiali) gasesti si in alte alimente.
Nuci crude, migdale blansate crude, alune de padure blansate crude, oua, branza de capra,  etc.


#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View Postadisz, on 18 februarie 2022 - 16:07, said:

Ceva se bate cap in cap in afirmatia ta.

Deloc. Când e vorba de meniu pt. o familie, opțiunile sunt destul de reduse fără carne. Sau plămădeală. Sau căutări prin cărți de rețete (linte, mei, hrișcă, năut).

Sunt de acord că exact bogăția asta de alimente (de cele mai multe ori proaste) ne îmbolnăvește. Mâncarea fast-food are la bază carnea (prăjelile de tot felul)
Din punct de vedere ecologic,  2/3 din terenul agricol e destinat creșterii animalelor și se estimează creșterea consumului de carne.

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostKarhu, on 18 februarie 2022 - 16:14, said:

Nici vorba...
Un T-bone sau un sirloin sau un tenderlon, sa nu mai zic de un tomahawk de Black Angus, bine alese, maturate, facute medium rare pe gratar bat orice porc la curul gol.
Per ansamblu de acord ! Incearca totusi un T-Bone de porc de Mangalita , tot medium rare cu sigilare anterioara + alte ''smecherii bucatarestiPosted Image '' , iar dupa ...vorbim .
Incearca si niste mici din Mangalita si vita maturata...la fel , vorbim dupa .
Desigur vorbim de gatire moderna , performanta , nu de prajeli sau aruncatul pe un gratar plin de carbuni in flacari Posted Image .

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Carne, de obicei 220-250gr de piept de pui. Rar, cam o data la doua luni, un burger din Angus sau un ribeye.

Per total 140gr de proteina pe zi, din carnea de mai sus, 300gr de iaurt grecesc, shake proteic, 3 oua.

Edited by Ann0nyym0us, 18 February 2022 - 16:48.


#10
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Depinde de zi, perioada...cateodata am mese cu 500-800g. greutatea carnii cand e cruda

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 18 februarie 2022 - 16:14, said:

Nici vorba...
Un T-bone sau un sirloin sau un tenderlon, sa nu mai zic de un tomahawk de Black Angus, bine alese, maturate, facute medium rare pe gratar bat orice porc la curul gol.

On topic: pe la 200 si 250 grame pe zi, in medie.
Preponderent vita, ren, elan, peste, dar si porc si pasare (insa mai putin, nu-mi plac asa de mult).
Aha, la 250 de grame deja ai cat zic ghidurile, dar asta inseamna cam 2 fripturi/bucati - mie mi se parea cam putin o singura bucata pe zi...

Cam ce peste ai recomanda, ca veni vorba? In afara de clasicele somon sau ton la folie, care au inceput sa fie raspandite si in Romania, ce se mai consuma pe acolo, fara sa fie pretul pana la cer? :)

#12
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postaaaa4567, on 18 februarie 2022 - 15:55, said:

Vorbesc de barbati relativ tineri (pana in 50-60), sanatosi, relativ activi (nu sportivi etc)... Intreb pentru ca... o nedumerire ma macina:

Multi nutritionisti recomanda consumul unei portii relativ mici de carne, probabil pe la 150 de grame (o friptura cat palma, cum se spune). Procentul de proteine din asemenea carne e pe undeva pe la 20-30%, sa zicem 25. Asta inseamna un aport de 35-40 de grame (la 150 de grame d ecarne), da?
In cartile de nutritie se recomanda consumul a cca 0.8g proteina /kgcorp (sunt variatii si aici etc, dar asta e un minimum, daca mai tin bine minte - am citit acum ceva vreme etc, rog corectati), asta inseamna ca, pentru un om de 80 de kg, trebuie consumate 64 g de proteine, adica peste dublu fata de bucata aceea de carne. Alte surse de proteine au contributie relativ minora - uitati-va sa vedeti procentuld e,proteina din lapte, oua - eu zic ca mai mult de 10-12 grame de proteine din lactate, oua si alte surse un om obisnuit nu prea consuma. Nu ma luati cu proteinele vegetale, ca acolo e si mai mic procentul, sau/si biodisponibilitatea e redusa, nu mai spun ca snt proteine clasa II etc. Si atunci, de unde ne luam necesarul zilnic de proteine, pana la urma?

Nu stiu care sunt nutritionistii aia multi, dar vorbesc prostii. Poate te referi la carnea rosie, care e bogata in grasimi saturate, dar carnea de pasare sau de peste poate fi consumata fara probleme. Alte surse de proteine au contributie minora poate in comparatie cu carnea, dar, combinate, pot acoperi chiar si intreg necesarul proteic al unei persoane, fara probleme. Oua, lactate, branzeturi, nuci, leguminoase, cereale, chiar si pudre proteice daca e nevoie... optiunile sunt nenumarate.

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Cam la fiecare masa, nu stiu gramaju'.

View PostKarhu, on 18 februarie 2022 - 16:14, said:

Un T-bone sau un sirloin sau un tenderlon, sa nu mai zic de un tomahawk de Black Angus, bine alese, maturate, facute medium rare pe gratar bat orice porc la curul gol.

Evident, si costa cat o jumate de porc. :D

#14
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostKarhu, on 18 februarie 2022 - 16:14, said:

Nici vorba...
Un T-bone sau un sirloin sau un tenderlon, sa nu mai zic de un tomahawk de Black Angus, bine alese, maturate, facute medium rare pe gratar bat orice porc la curul gol.

Da bine boss.. Stim si noi.. Doar ca un amarat de black angus,maturat, e peste 100-150 de lei kg. Nu mai zic de alte rase mai boieresti.
Deci,porcul ramane sef.

Edited by mariovrs, 18 February 2022 - 18:30.


#15
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Black angus nu are nevoie de maturare, e frageda asa cum e carnea. Dar s-au gasit intr-o vreme antricot si sirloin de angus romanesc de calitate foarte buna pe la 70-80 kg, dar acum vad ca au cam disparut..cred ca pleaca la export. Ultima oara am gasit doar piept angus cu os la 27 lei/kg, am luat si din ala ca e foarte bun
Si porc e mai greu de gasit de calitate

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
la 1,68 m / 80 kg, evident că răspunsul este: PREA MULTĂ!!!

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am fost vegan 2 ani de zile (2016-2018). Din noiembrie 2018 consum din nou carne, la inceput putina, dar de prin 2019 am ajuns sa consum vreo 500g (cruda) de carne/zi ,preparata normal, din care preparata ramane evident, mai putin. Daca mananc de mai multe ori pe zi carne, am simptome nasoale : transpiratii excesive, anxietate, etc. Deci, moderatia e cheia!

Edited by MembruAnonim, 18 February 2022 - 21:09.


#18
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
@aaaa4567, pai e simplu din ceea ce consumam. Fara alcool/ alimente in exces. Insa depinde de profesia/consistenta fizica/metabolism al organismului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate