Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Sa pun fereastra peste blat?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

Poll: Fereastra peste blat (21 member(s) have cast votes)

Sa pun fereastra peste blat?

  1. Voted Da (13 votes [61.90%] - View)

    Percentage of vote: 61.90%

  2. Nu (8 votes [38.10%] - View)

    Percentage of vote: 38.10%

Vote Guests cannot vote

#1
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pun poza cu bucataria. Centura este deja turnata, deci ca marime si pozitie, bucataria ramane asa, nu doresc sugestii legat de asta.

Dimensiunile ei sunt 3.6 x 3.1m, latura ingusta fiind cea cu fereastra mare. Fereastra mare va fi lata de 205 cm, compusa din usa cu geam 80cm, fereastra care se deschide 80cm, fereastra fixa 45cm in capat.

Fereastra mare este spre SUD-SUD-VEST.

Fereastra de peste blat ar fi VEST-NORD-VEST si ar incepe la vreo 20cm deasupra blatului.

Dilema mea este daca sa mai pun acea fereastra sau nu.

- avantaje fereastra peste blat: lumina la blat ziua, vedere la strada (ar fi singura fereastra spre strada, am evitat ferestrele spre vest, dar oricum voi avea zid si poarta inalte si opace, deci cine e la poarta oricum nu voi vedea mereu nici prin fereastra asta), aerisire intre 2 geamuri relativ opuse, ce pot crea curent cand e fum/abur.

- dezavantaje: ia din spatiul pentru dulapuri, risc sa sara pe perdea chestii de la aragaz/chiuveta, seara am 2 locuri de tras mereu jaluzeaua pentru intimitate, nu pot instala draperii normale, iar rolele si cacaturile de genul se strica rapid din ce am vazut, vara bate soarele la apus, din unghi.

La apartamente am vazut ca e o singura fereastra, din motive evidente, dar si unele case lasa o singura fereastra pe peretele lateral blattului, insa foarte multe case au si la blat fereastra, mai ales la chiuveta.

Attached Files



#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
1. dacă arhitectul ți-a propus fereastra aia, îl iei frumos de mînă și-l întrebi bă, ce-a fost în capul tău de n-ai făcut-o lungă cît blatul și înaltă de la blat la dulapuri?
2. dacă tu ai vrut-o așa repeți procedura dar la oglindă și întrebi ce-o fi fost în capul meu de nu l-am întrebat pe arhitect?

Acești pași retorici fiind satisfăcuți trecem la sugestii:
a. dacă mai poți fă-o lungă cît blatul și înaltă de la blat la dulapuri; deschiderea prin rabatare parțială;
b. dacă nu poți modifica pune-o așa cum e că oricum face bine la aerisire plus ai soare după-masa;
c. dacă aragazul e acolo unde e desenat nu vei pune perdele, draperii, jaluzele și în general nimic inflamabil la fereastra aia. Folosești sticlă cu protecție solară sau folie destinată aceluiași scop.

#4
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 Municipalwaste, on 18 februarie 2022 - 09:26, said:

Dilema mea este daca sa mai pun acea fereastra sau nu.
e e la poarta oricum nu voi vedea mereu nici prin fereastra asta), aerisire intre 2 geamuri relativ opuse, ce pot crea curent cand e fum/abur.
Eu nu as pune.
Te complici, mai bine pui corp sus de la un cap la altul si cu lumina puternica sub corpuri vei ilumina blatul de la un cap la altul.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007
pt. intimitate poti sa pui caramizi de sticla

#6
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Ai grija cu ferestrele si modificarea lor. Fatada este stabilita de proiectul depus pentru autorizatia de construire si o sa fie verificata la receptie. Daca modifici aspectul fatadei, la receptie procedura normala ar fi sa te amendeze si sa te puna sa faci documentatia pentru intrarea in legalitate. Adica bani pierduti si drumuri in plus. Fatadele nu cred ca se pot modifica cu dispozitie de santier. Poate ma insel, dar tin minte ca am avut discutia asta cu cei de la primarie de la mine.
In cazuri extreme te pot pune sa aduci la forma initiala, adica sa astupi fereastra daca prin normele de urbanism nu ai fi avut voie sa o faci. Nu cred ca e cazul tau, pt ca nu e spre vecin ci spre strada. Dar cand pui in balata tine cont ca e posibil ca daca o faci altfel decat in proiect sa te coste o amenda (am auzit ca e 3000 lei intrarea in legalitate) si niste drumuri pentru hartogaraie ca sa poti sa faci receptia si intabularea.

#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nicio suprafata vitrata nu echivaleaza cu perete + izolatie
ai hota pe acel perete? aia inseamna aerisire, curent sau cum vrei sa-i spui

#8
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 radunic, on 18 februarie 2022 - 09:46, said:

1. dacă arhitectul ți-a propus fereastra aia, îl iei frumos de mînă și-l întrebi bă, ce-a fost în capul tău de n-ai făcut-o lungă cît blatul și înaltă de la blat la dulapuri?
2. dacă tu ai vrut-o așa repeți procedura dar la oglindă și întrebi ce-o fi fost în capul meu de nu l-am întrebat pe arhitect?

Acești pași retorici fiind satisfăcuți trecem la sugestii:
a. dacă mai poți fă-o lungă cît blatul și înaltă de la blat la dulapuri; deschiderea prin rabatare parțială;
b. dacă nu poți modifica pune-o așa cum e că oricum face bine la aerisire plus ai soare după-masa;
c. dacă aragazul e acolo unde e desenat nu vei pune perdele, draperii, jaluzele și în general nimic inflamabil la fereastra aia. Folosești sticlă cu protecție solară sau folie destinată aceluiași scop.
1-2. proiectul e la graba, orientativ, m-a costat 2 lei jumate.

a. nu, nu vreau sa am geaam deasupra aragazului, de-ala lat, de-ala pui cand iti bate in spatele curtii si nu da geamul nimanui acolo. Eu doar sa pun geam translucid as face asta, dar nu vreau asa ceva. Ori geam clar, ori nimic.
b. ok
c. pot daca e aproape de geam, la cativa cm, si daca pervazul e mai lat un pic

 Scurthea211, on 18 februarie 2022 - 10:01, said:

Ai grija cu ferestrele si modificarea lor. Fatada este stabilita de proiectul depus pentru autorizatia de construire si o sa fie verificata la receptie. Daca modifici aspectul fatadei, la receptie procedura normala ar fi sa te amendeze si sa te puna sa faci documentatia pentru intrarea in legalitate. Adica bani pierduti si drumuri in plus. Fatadele nu cred ca se pot modifica cu dispozitie de santier. Poate ma insel, dar tin minte ca am avut discutia asta cu cei de la primarie de la mine.
In cazuri extreme te pot pune sa aduci la forma initiala, adica sa astupi fereastra daca prin normele de urbanism nu ai fi avut voie sa o faci. Nu cred ca e cazul tau, pt ca nu e spre vecin ci spre strada. Dar cand pui in balata tine cont ca e posibil ca daca o faci altfel decat in proiect sa te coste o amenda (am auzit ca e 3000 lei intrarea in legalitate) si niste drumuri pentru hartogaraie ca sa poti sa faci receptia si intabularea.

Stai cuminte, ca aia de la primarie se cunosc cu constructorul. A inceput si lucrul fara sa am inca autorizatia. Le-a facut case multora prin zona.

 apocalipsul, on 18 februarie 2022 - 10:02, said:

nicio suprafata vitrata nu echivaleaza cu perete + izolatie
ai hota pe acel perete? aia inseamna aerisire, curent sau cum vrei sa-i spui

Voi avea si hota


Mai si votati, ca va cantari greu votul cat timp eu sunt cam 50/50%

Edited by Municipalwaste, 18 February 2022 - 10:10.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu as pune, mai poti curata si aia + bani pt termopane + poate proiect modificat, mi se pare inutil.

Edited by MembruAnonim, 18 February 2022 - 10:11.


#10
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Pai pt ei nu e nici o problema ca pe tine te amendeaza ISC-ul daca vin in control si te prind ca lucrezi fara autorizatie.  Constructorul isi ia sculele si de a doua zi nu il mai vezi. Stii macar cat e amenda?

Pune-te bine cu vecini ca daca iti fac plangere dai cat nu face.

Edited by Scurthea211, 18 February 2022 - 10:12.


#11
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 Scurthea211, on 18 februarie 2022 - 10:12, said:

Pai pt ei nu e nici o problema ca pe tine te amendeaza ISC-ul daca vin in control si te prind ca lucrezi fara autorizatie.  Constructorul isi ia sculele si de a doua zi nu il mai vezi. Stii macar cat e amenda?

Pune-te bine cu vecini ca daca iti fac plangere dai cat nu face.

Repet, stai cuminte. Totul e ok.

 MembruAnonim, on 18 februarie 2022 - 10:11, said:

Eu nu as pune, mai poti curata si aia + bani pt termopane + poate proiect modificat, mi se pare inutil.

In proiect deja e fereastra, dar sa nu ne impiedicam intr-un proiect, se rezolva. Inlocuim foile cu poza cu fereasta in cel mai rau caz

#12
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Scuza-ma ca nu am uitat ca traim in tara lui se rezolva. in cazul in care al tau nu e, exemplarul de la primarie e semnat si vizat spre neschimbare. Ca nu esti primul care duce un proiect si il schimba pe parcurs.

Sper sa te gandest la toate de pe acum inainte de a termina de construit, pt ca daca nu, o sa tot auzi se rezolva si la 5 ani dupa ce te-ai mutat in ea. Si in unele cazuri e posibil sa fie mult mai scump decat ai fi dat pe proiectare.

Succes cu casa "se rezolva" :)) Daca faci un jurnal cred ca asta ar fi titlul cel mai potrivit.

#13
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu as pune. Cu cat mai multa lumina, cu atat mai bine.
E buna si pentru aerisit.

#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007

 radunic, on 18 februarie 2022 - 09:46, said:

a. dacă mai poți fă-o lungă cît blatul și înaltă de la blat la dulapuri;
Doar de dragul discutiei: in partea de sus ii face buiandrug cat peretele de lung sau inca o centura intermediara?

#15
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Nu as pune, ia din spatiul pentru dulapuri. Legat de perdea, ai grija ca e langa aragaz :(

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 STARTREK1, on 18 februarie 2022 - 09:59, said:

pt. intimitate poti sa pui caramizi de sticla
complicat. sticla sablata.

 luci_flash, on 18 februarie 2022 - 10:42, said:

Eu as pune. Cu cat mai multa lumina, cu atat mai bine.
mai frig iarna si mai cald vara...

#17
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Municipalwaste, on 18 februarie 2022 - 09:26, said:

- dezavantaje: ia din spatiul pentru dulapuri, risc sa sara pe perdea chestii de la aragaz/chiuveta, seara am 2 locuri de tras mereu jaluzeaua pentru intimitate, nu pot instala draperii normale, iar rolele si cacaturile de genul se strica rapid din ce am vazut, vara bate soarele la apus, din unghi.
Poti s-o faci din doua jumatati, una fixa (cea de jos) si alta batanta (cea de sus).
Fara perdelute, draperii etc.
O lasi asa, sa se vada liber prin ea.
Daca se stropeste de la aragaz, pui mana pe o laveta cu putin detergent de vase si o stergi de stropi.
E foarte buna pentru aerisirea locului de gatit, ies aburii si fumul de la prajeli mult mai bine decat printr-o hota.

#18
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu, e la strada, nu pot sa o las fara perdea/jaluzea/draperie.

E strada infundata, cu doar 2 alte case, dar am eu pitici cu intimitatea, nu suport fereastra fara perdea si draperii, chiar si cand nu sunt laa strada sau bat ferestrele altora in directia aia

Edited by Municipalwaste, 18 February 2022 - 11:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate