Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Primaria mi-a furat locul de parcare. Ce e de facut?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgeorge_alexandru, on 19 februarie 2022 - 21:01, said:

Stiu ca nu ai avut de ales si a trebuit sa te intorci, dar lumea pe aici te-a cam avertizat. E greu la inceput, pana te obisnuiesti Posted Image

Eu NU ma plang!
Ceea ce am scris este sa mai gasesc si alte solutii. In rest, cu ce m-ar ajuta sa ma plang?

View Postgushpi, on 21 februarie 2022 - 09:05, said:

sincer, ne spui dacă contractul este anual sau pe perioadă nedeterminată?
din câte știu io, contractul trebe actualizat anual.
Attached File  contract.jpg   85.19K   38 downloads

#92
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 27.09.2006
Ti-am scris cu vreo 3 pagini in urma, dar nu ai raspuns ...
Ai si chestia asta in contract?
[ https://ibb.co/2vDzjqJ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#93
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLuvRaluK, on 21 februarie 2022 - 11:21, said:

Ti-am scris cu vreo 3 pagini in urma, dar nu ai raspuns ...
Ai si chestia asta in contract?
[ https://ibb.co/2vDzjqJ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De acolo e luata

#94
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postslai, on 19 februarie 2022 - 22:22, said:

Nu inteleg, ce furt? Nu-ți poate fi furat un lucru la care e altul proprietar. Sau te referi la şpaga data când te-ai mutat, ca să obții tot atunci și loc de parcare?

S-a putut si fara spaga.
In Romania trebuie doar strategie si nitzica tenacitate:

Attached File  parcare.jpg   39.95K   70 downloads

#95
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View PostTsunnnami, on 18 februarie 2022 - 08:09, said:

Ma mut in apartamentul achiziontat. Iunie 2021
Merg la ADP sect 5 fac cerere si mi se aloca un loc de parcare (august 2021). Semnez contractul.

Ce e asta, colegu? 2 luni pentru un loc de parcare?
Eu am asteptat 10 (zece) ani, cu scandal, cu locuri date inaintea mea, pana am reusit sa obtin un loc... asa ca...

#96
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Deci, in final, Operatiunea Speciala Loc de Parcare in Sectorul 5/6 a reusit.

Ca vecin, iti spun ca esti fericit ca ai scapat de pungasii de la Primaria Sectorului 5.

Alta treaba din sectorul 6: o prietena care sta in Drumul Taberei (str. Sibiu), cauta cu disperare o pila la ADP 6 ca sa faca rost de loc de parcare.
I-am zis sa depuna intai o cerere si dup-aia sa caute pile. Culmea? N-a mai apucat sa caute nimic fiindca dupa o saptamana a primit oficial loc de parcare cu posibilitatea sa-si aleaga din vreo 7-8 disponibile. Posted Image
O gramada de plangaciosi dupa parcare din zona aia nu voiau sa dea 60 de lei pe an ca sa vina seara linistiti acasa. Acum probabil ca dau 500 fara sa clipeasca. Posted Image

#97
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Să-mi spui unde pe Sibiu că vreau și eu 🤣🤣. Eu aștept de 3 ani...

#98
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbonygy, on 14 aprilie 2022 - 09:48, said:

Ce e asta, colegu? 2 luni pentru un loc de parcare?
Eu am asteptat 10 (zece) ani, cu scandal, cu locuri date inaintea mea, pana am reusit sa obtin un loc... asa ca...

2 luni?
Practic nu am asteptat decat cateva minute

#99
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010

View Postmicutu82, on 14 aprilie 2022 - 11:29, said:

Să-mi spui unde pe Sibiu că vreau și eu 🤣🤣. Eu aștept de 3 ani...

Eu am luat odată cu apartamentul locul de parcare existent.

#100
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006
Intreb aici, vad ca era vorba tot de sectorul 5....

De curand au fost trasate locuri cu plata (numerotate tot). A venit si o doamna de la primarie si a zis ca urmeaza sa le puna si pe platforma, sa dea un numar de "baterie" si sa le distribuie.

Eu am cerere facuta de cand s-a deschis platforma (16 ianuarie) asa ca ar trebui sa primesc loc dar nu a reusit nimeni sa ma lamureasca cu privire la sistemul de alocare care (dupa spusele lor) este complet automatizat. Ideea este ca nu vreau sa ma trezesc ca imi da in marginea razei de 200 de metri, adica in capatul strazii la 3 scari de mine.... daca refuz, ma baga iar in lista de asteptare si cred ca ma baga la coada. Pot apoi sa fac schimb cu altcineva (daca o fi) caruia sa ii fi dat la mine la bloc, dar deja pare complicat si nu stiu daca va fi acel cineva.

Daca ei urca pe platforma locurile si eu aleg unul dintre ele, este vreo problema? Sau astept mailul si ma rog sa fie langa bloc....

Acum nu ma injurati si nu incepeti cu dalea "ce domne altii nu au deloc si tu te plangi ca iti da mai departe"... ideea este ca mi se pare logic ca alocarea sa plece de la adresa unde s-a facut cererea. Locurile s-au numerotat din capul strazii, iar la mine la bloc sunt locurile 40....50....

Nu stiu cum sa fac... astept mail cu eliberarea unui loc cum a primit colegul sau stau geană pe platforma si ochesc un loc si aleg exact ce loc vreau?

#101
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Un loc de parcare la 3 scari de tine (daca nu sunt libere la scara ta, cum ai vrea sa faca, sa scoata pe cineva ca sa primesti tu?) e de 100 de ori mai pretios decat niciun loc, tine minte! Posted Image

In Militari, sa-ti gasesti loc de priponit calul la 2-3-400 m de casa e considerat noroc chior. Si asta in fiecare seara.

Edited by Olteanul_sfios, 25 August 2023 - 10:20.


#102
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 15.08.2005
uite ca se poate si mai rau: https://www.fanatik....locuri-20467959

#103
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006

View PostOlteanul_sfios, on 25 august 2023 - 10:19, said:

Un loc de parcare la 3 scari de tine (daca nu sunt libere la scara ta, cum ai vrea sa faca, sa scoata pe cineva ca sa primesti tu?) e de 100 de ori mai pretios decat niciun loc, tine minte! Posted Image

In Militari, sa-ti gasesti loc de priponit calul la 2-3-400 m de casa e considerat noroc chior. Si asta in fiecare seara.
Libere sunt... s-au trasat pe toata strada de la un cap la altul. Au ajuns pe la 110-115 ultimul numar. Eu stau fix in mijloc, in raza locurilor 45-55 sa zic asa. Si tot de aici pleaca raza de 200 metri, arealul care imi da dreptul de a avea un loc in acest perimetru. Am tot sunat la primarie si nu stiu nici ei sigur, tot o baga pe asta cu 200 de metri, adica nu ar tine cont unde pleaca "centrul cercului" imaginar, mi s-ar parea logic sa plece alocarea in fct de adresa, adica din centrul cercului, unde este scara/blocul meu, nu neaparat de areal.

Adica fiind locuri libere in fata blocului ar fi stupid sa imi aloce in marginea "cercului" imaginar, la 2-3 scari distanta iar alora de la 2-3 scari sa le dea unde stau eu.

Inca nu au incarcat locurile pe platforma, astept.... au zis ca trimit oricum mail automat cu ce mi s-a alocat de catre sistem...

#104
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Daca ai vedea ce interlopi fume, cu cefe, muschi, barbi si tatuaje (e clanul adus dupa el de Piedone in toata Primaria) conduce Serviciul Parcari, ai intelege ca ce le ceri tu e dincolo de neuronul lor.
Bucura-te ca ai scapat nebatut. Posted Image

#105
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006
Update. Dupa vreo 2 saptamani de la trasarea locurilor, au aparut in platforma cartografiate (sau cum se zice) si la 3-4 zile de la punerea lor pe harta si crearea unei "baterii", am primit si mailul castigator. Loc in dreptul balconului, la 5-6 metri de intrarea in scara blocului.

Cerere facuta pe 16 ianuarie (la 9 si ceva dimineata) adica prima zi cand s-a deblocat platforma. Fara pile, fara smecherii, totul automatizat prin mail si platforma. Am incarcat din nou actele online si astept ok-ul final cu linkul de plata, sau cum s-o proceda, banuiesc ca tot online se va putea achita diferenta ramasa din an.

Attached Files



#106
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Succes! O să plătești proporțional cu zilele ramase din an. Este bine că v-au creat locuri noi de parcare.

#107
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006
Ma gandeam daca merita sa pun blocator? Costa 120 lei/an dar din ce am tot citit majoritatea sunt lovite de altii veniti in vizita si reparatia, inlocuire pica tot in grija ta, chit ca nu este vina ta....

#108
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Cum crezi, unde stau, nu a apelat nimeni la locator, iar dacă mai găsesc câte o mașină parcată, sun la nr de telefon din parbriz și aia e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate