Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Primaria mi-a furat locul de parcare. Ce e de facut?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
In cateva cuvinte.

Ma mut in apartamentul achiziontat. Iunie 2021
Merg la ADP sect 5 fac cerere si mi se aloca un loc de parcare (august 2021). Semnez contractul.

Pe contract se stipuleaza ca daca la 31 dec 2021 am datorii la fisc, contractul isi inceteaza valabilitatea.
Tot pe contract scrie ca locul imi este luat daca nu-l platesc pana la incheiera anului fiscal (31 martie 2022).
Ce e suparator este ca pe contract nu scrie nimic despre responsabilitatile primariei. Adica au puterea sa dea locul tau altuia daca asa le vine, sau contra spagi etc.


Aflu ca pretul s-a modificat, de la 85 lei/an la 600.
Merg la circa financiara sa platesc impozitul pe apartament, masina si motocileta.
Nu figurez cu loc de parcare. Sunt indrumat la ADP sect 5

Dupa 2 incercari nereusite, ajung la ADP sect. 5 ieri

Dupa 2 ore (nu vreau sa intru in alte detalii de ceea ce se petrece la sect 5 si anume ca toti trebuie sa vina acolo sa-si reinoiasca contractul), ajung si vorbesc cu un Gica.
Ala imi gaseste contractul, observa ca nu aveam datorii la 31 dec 2021 si cauta locul la el pe schema.

Locul... ioc

Merge la IT-st, apoi la alt stramb si vine cu surpriza:

"NU MAI AVETI LOC DE PARCARE PENTRU CA LOTUL A FOST LUAT DE SECTORUL 6 de la sectorul 5.
Dar, nu-i nici o problema, faceti o cerere nopua si cand se va elibera unu, al dumneavoastra este!
Trebuia insa sa veniti la inceputul anului pentru ca acum sunt mai multi si trebuie sa asteptati!"

Asa ca, am facut o noua cerere.

Cum ati gestiona voi situatia?

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Cu alifie.

Vezi ca locul tau a ajuns la unul care a dat spaga. E extrem de simplu sa faca asta pentru ca tu nu ai niciun fel de mijloc de verificare. Aia pot sa iti toarne absolut orice baliverna despre cum ti s-a evaporat locul.

Edited by abac, 18 February 2022 - 08:23.


#3
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Relatarea pe forum e prea putin. Ar trebui mers la compartimentul juridic si aratat actele ce le aveti si situatia prezenta,Sau as merge si la televiziuni .Ca se urmaresc subiecte de scandal...Cine a gresit sa plateasca!

#4
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
economie de 600 lei la bugetul personal
practic realizezi ca asa zisele locuri apartin primariei (ADP) care dispune de ele dupa bunul plac si dupa cum considera... fara sa dea socoteala cuiva.
puteai sa nu-l obtii din prima, sau sa nu ti se mai reinoiasca contractul sau sa se anuleze din divese motive
vrei loc de parcare cu 600/an? faci cerere si astepti
tot practic, nu ti-a furat nimeni nimic Posted Image
parcheaza si tu acolo in continuare pana la noi ordine...

Edited by apocalipsul, 18 February 2022 - 08:29.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 alionte, on 18 februarie 2022 - 08:21, said:

Ar trebui mers la compartimentul juridic

Care?

Eu trebuie sa fac rost acum de decizia "ciuntirii" sectorului. Asta cred ca trebuie sa fie la capitala.
Nu cred ca sect 6 poate lua peste noapte o parcela din sect. 5.
Si as vrea sa investighez cine a hotarat si cine a votat si ce se intampla cu cei care au acolo contracte. Evident or sa apara la sect 6, iar cei care au acolo contracte, peste 20 de locuri, le pierd, pur si simplu

 alionte, on 18 februarie 2022 - 08:21, said:

Relatarea pe forum e prea putin.

Adica ce-ar mai lipsi? Am scris TOT ce am aflat ieri.

E clar ca am in vedere mersul pe la televiziuni si ma gandesc la o scrisoare catre AUR sa le dau subiect, dar asta o mai gandesc, pentru ca vreau sa semene a amenintare pentru primaria Bucuresti sa mi se dea locul inapoi fara tam-tam

 apocalipsul, on 18 februarie 2022 - 08:23, said:

sa se anuleze din divese motive

Exact "diverse motive" ascunse (spagi) ma intereseaza pe mine

#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
din pacate situatia e nu roza. daca ai timp..te agiti ( dar sanse slabe sa rezolvi ceva) .evemtual sa faceti circ toti pagubitii ( in instanta?) . insa fizic nu pare "Furaciune " Si banii nu i dadusei..
a raspuns apolalipsul mai sus..
oricum primaria poate sa faca ce vrea cu locurile astea ( in S6 gasesti loc de veci mai usor decat unul de parcare)..
eu cum incepe anul verific sa vad ce si cum mai e cum impozitele darin cazul ta nu cred ca ajuta.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
primaria a dat, primaria a luat.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Tsunnnami, on 18 februarie 2022 - 08:30, said:

E clar ca am in vedere mersul pe la televiziuni si ma gandesc la o scrisoare catre AUR
Posted Image Tu esti nascut ieri!
'Neatza!

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Oricum locurile de resedinta cu dedicatie sunt o abominatie. Ele trebuie sa dispara urgent. Locurile de resedinta trebuiesc impartite in mod echitabil rezidentilor. Daca nu sunt suficiente locuri pentru parcat la liber pe principiul primului (rezident) venit, cu siguranta nu sunt suficiente locuri pentru facut dedicatii manelistice cu numarul scrijelit pe locul respectiv.

Edited by abac, 18 February 2022 - 08:46.


#10
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012

 Tsunnnami, on 18 februarie 2022 - 08:09, said:

In cateva cuvinte.

Ma mut in apartamentul achiziontat. Iunie 2021
Merg la ADP sect 5 fac cerere si mi se aloca un loc de parcare (august 2021). Semnez contractul.

Pe contract se stipuleaza ca daca la 31 dec 2021 am datorii la fisc, contractul isi inceteaza valabilitatea.
Tot pe contract scrie ca locul imi este luat daca nu-l platesc pana la incheiera anului fiscal (31 martie 2022).
Ce e suparator este ca pe contract nu scrie nimic despre responsabilitatile primariei. Adica au puterea sa dea locul tau altuia daca asa le vine, sau contra spagi etc.


Asa ca, am facut o noua cerere.

Cum ati gestiona voi situatia?


Nu ti l-au furat, asa e legea. Si eu am intarziat cateva zile plata taxei anuale a parcarii si am ramas fara loc. Efectiv ii doare'n pla ca ai folosit locul ala o gramada de ani si ai cotizat la timp, ai intarziat o zi e gata.
Mai suparator e ca unii mai apeleaza la pile cunostinte si isi recupereaza locul..cunosc caz aproape de mine. Eu n-am avut pile..asa ca mi-am bagat pla in administratia lor locala. Nepasarea e la cote maxime prin institutiile statului.. Cand ii vezi, chiar te convingi ca dai degeaba o gramada de bani la stat..

Edited by A10, 18 February 2022 - 08:48.


#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
acum stim si unde stai...
considera-te privilegiat ca ai avut loc de parcare... altii asteapta ani de zile Posted Image

ce e de facut? e de depus o cerere pentru alocarea unui loc de parcare in limita spatiilor disponibile!
dupa care, de asteptat, de sperat si de rugat la dumnezeu...

Edited by apocalipsul, 18 February 2022 - 08:59.


#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu prea ai ce sa gestionezi daca ai avut ghinion sa stai la "granita" intre sectoare iar teritoriul respectiv a trecut in alt sector. Daca ai noroc se elibereaza ceva in sectorul tau dar daca zona e aglomerata slabute sanse.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 A10, on 18 februarie 2022 - 08:46, said:

Nu ti l-au furat, asa e legea. Si eu am intarziat cateva zile plata taxei anuale a parcarii si am ramas fara loc.

"Si eu"?????
Eu nu am incalcat contractul

Ba e furt, au un contract pe care nu-l respecta

#14
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Daca ai timp, chef , bani si un contract pe care crezi ca nu l au respectat, fara  clauze care sa i poata disculpa, da-i in judecata. Asa,de fun, poate Doamne fereste mai descoperi ca si judecatorii sunt unsi sau nu le pasa. Sau daca nu, taci si inghiti, asta e tarisoara noastra, o cloaca infecta plina de spagi, spoita cu o imagine falsa de tara membra UE. Nu te mira, eu a trebuit sa dau spaga si la E-on, companie privata, aveam dosare de racordare in fata carora bagau pe altii. Mi-e si greata cum se prostitueaza unii pentru 100-200 lei, asta le e in sange, ca au salarii destul de bune.

PS  Imi pare rau ca ai inghitit-o pe asca cum ca AUR e de partea prostimii.

#15
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,335
  • Înscris: 29.07.2013

 Tsunnnami, on 18 februarie 2022 - 08:09, said:


Cum ati gestiona voi situatia?


Sincer, mi s-ar face al dreaq de dor de ... Ann Arbor :D

#16
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 Tsunnnami, on 18 februarie 2022 - 08:09, said:

Ma mut in apartamentul achiziontat. Iunie 2021
Merg la ADP sect 5 fac cerere si mi se aloca un loc de parcare (august 2021).

Mie mi se pare ciudat cum ai facut tu ca dupa o simpla cerere sa ai asa, cat ai bate din palme, loc de parcare. In conditiile in care la sectorul 5 sunt zeci de mii de cereri in asteptare, iar eu, de exemplu, tot fac cereri inca de pe vremea lui Vanghelie!

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 argonaut, on 18 februarie 2022 - 09:02, said:

Sincer, mi s-ar face al dreaq de dor de ... Ann Arbor Posted Image

Cel mai tare post!
:lol:

 stefan0011, on 18 februarie 2022 - 09:00, said:

Daca ai timp, chef , bani si un contract pe care crezi ca nu l au respectat, fara  clauze care sa i poata disculpa, da-i in judecata.

In contract nu se scrie ce l,i se intampla daca...
Nu prea am de ce sa ma leg...
Si pe cine dau in judecata?
D-aia vreau sa pun mana pe hotararea de a schimba geometria sectoarelor sa vad cine o semneaza si acolo sa actionez

 stefan0011, on 18 februarie 2022 - 09:00, said:

PS  Imi pare rau ca ai inghitit-o pe asca cum ca AUR e de partea prostimii.

N-am inghitit nimic, dar daca e primaria sect 6 (PNL), sau primaria generala (PNL - USR), nu e cale mai eficienta decat sa-i amenint ca fac publica situatia decat AUR si Antena 3.

#18
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 abac, on 18 februarie 2022 - 08:15, said:

Vezi ca locul tau a ajuns la unul care a dat spaga.

Probabil și el a dat șpagă de a găsit loc în câteva zile. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate