Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Reteta, ingredientele relatiilor reusite

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
Un podcast pe care ar trebui sa-l ascultati ca sa aflati cum sa aveti o relatie/ casatorie fericita.
Protagonistii discutiei, invitatii podcastului sunt niste tineri, faini  si deschisi care vorbesc din proprie experienta. :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2OgYTp15yz8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Comunicarea buna, deschiderea fata de celalalt este si dupa mine, cheia!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Ăia își povestesc viața lor personală, din foarte multe motive, nu vor ajuta cu sfaturile lor nici măcar 0,01% din oamenii care îi ascultă.

Trebuie să explic de ce?

#3
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Aia inca nu au inceput relatia cum trebuie, sint inca la faza de coaja de ciocolata....Liantul intr-o relatie sint , respect, sinceritate,comunicare...

#4
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Si chimie.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostGRATEFUL, on 18 februarie 2022 - 00:49, said:

Un podcast pe care ar trebui sa-l ascultati ca sa aflati cum sa aveti o relatie/ casatorie fericita.
Protagonistii discutiei, invitatii podcastului sunt niste tineri, faini  si deschisi care vorbesc din proprie experienta. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2OgYTp15yz8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Comunicarea buna, deschiderea fata de celalalt este si dupa mine, cheia!

Acolo sunt doua lucruri care se bat cap in cap.
Pentru ca e vorba de niste tineri faini si deschisi care vorbesc din experienta si apoi e vorba de casatorie.
Casatorie fericita,inchegata si reusita nu va fi in veci una realizata de niste tineri faini si deschis.O casatorie de acest gen incepe de pe la 30 de ani de convietuire in sus.Pana atunci discutam vorbe goale,specifice presei romanesti si realizatorilor de doi bani,manipulatori si parsivi,in goana permanenta dupa senzationalul de prost gust (de cele mai multe ori).

ps.
Ce sfaturi de viata poate da o persoana de 30 de ani uneia de 60 de ani,de exemplu?Lasand la o parte rarisimile exceptii,bineinteles.

Edited by adisz, 18 February 2022 - 09:09.


#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Parerea mea, dupa 20 de ani de relatie. Cel mai important, fara copii. Copii inseamna stres, lipsa intimitate, lipsa activitate sexuala, probleme financiare. Al doilea lucru important, hobby-uri comune, este vorba in primul rand de sport dar si de chestii de facut prin casa, gen diy. O relatie reusita inseamna ture de bicicleta si pe munte impreuna, nu el la gaming si bere si ea la lipit unghii si gene.

Edited by spooky51, 18 February 2022 - 09:25.


#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostGRATEFUL, on 18 februarie 2022 - 00:49, said:

Reteta, ingredientele relatiilor reusite
Ambii parteneri sa aiba un sistem de valori morale asemanator.
Valori morale in ce priveste cinstea, onoarea, punctualitatea, respectul fata de alti oameni straini sau cunoscuti, respectul fata de lege, etc.
Daca unul e mai ... smecher si prefara sa se descurce-n viata chiar daca asta inseamna chestii uneori ilegale... si celalalt prefera sa fie om sarac dar cinstit, relatia nu va merge.

Asta este valabil chiar pentru lucruri banale gen: unde parcam masina.
Daca unul dintre parteneri prefara "sa se descurce" si n-are nici o problema sa parcheze mai pe trecerea de pietoni, iar celalalt partener prefara sa mearga pe jos 500 de metri dar sa parcheze 100% regulamentar, relatia aia o sa scartaie.

Sa discute inainte de casatorie despre lucrurile alea dificile despre care nu-ti spune nimeni cand esti tanar:
Daca vreti sau nu vreti sa aveti copii, pareri despre modul in care vreti sa va cresteti copiii, preferinte si inclinatii politice, parere despre religie si rolul acesteia in viata omului, pareri si asteptari despre viata sexuala, pareri si asteptari legate de cariera profesionala, pareri despre cum ar trebui sa arate casa mult visata de fiecare dintre parteneri, pareri despre organizarea financiara a familiei, pareri despre petrecerea timpului liber, etc...

Dragostea (mai mult erotica) de la inceputul relatiei nu e suficienta pentru o relatie de succes.

Alt aspect important este ca fiecare dintre parteneri sa aiba un hobby. Nu este neaparat sa fie acelasi hobby. Dar este important ca cei doi parteneri sa inteleaga si sa accepte "sa fie singuri" impreuna, atunci cand celalalt vrea sa se ocupe de hobby-ul lui. Daca unul dintre parteneri n-are nici un hobby si iar celalalt are o chestie care-l pasioneaza si care uneori necesita sa fie singur, lucrurile nu vor merge prea bine.

De ex. am avut o relatie cu o fata foarte pasionata de drumetii si calatorii, dar hobby-ul meu este altul (proiecte tehnice DIY). Desi atractia fizica a fost foarte mare si reciproca si dorinta de a face relatia sa mearga era mare, nu am reusit sa ne suportam mai mult de 2 - 3 ani.

Femeia pe care am luat-o de sotie are ca hobby LECTURA.
Eu am ca hobby proiectele tehnice DIY.
Ne intelegem extraordinar de bine.

NICIODATA nu mi-a reprosat ca petrec prea mult timp in atelier si ca ar vrea mai multa atentie din partea mea (e drept ca nici eu nu exagerez).
NICIODATA nu i-am reprosat ca sta prea mult cu nasul in cartile ei si ca nu-mi acorda suficienta atentie.
Cand avem timp liber, stim amandoi ce vom face. Stam catva timp impreuna pe terasa sau pe canapea, mai schimbam cateva vorbe, glume, depanam amintiri, apoi ea ramane cu cartea ei, eu ma duc la sculele mele...

Edited by kolfleading, 18 February 2022 - 09:45.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

View Postspooky51, on 18 februarie 2022 - 09:25, said:

Parerea mea, dupa 20 de ani de relatie. Cel mai important, fara copii. Copii inseamna stres, lipsa intimitate, lipsa activitate sexuala, probleme financiare.

Glumesti, nu-i asa?
Nu am copii, nu imi doresc, i-am spus foarte clar omului la inceputul relatiei dar nu sunt deloc de acord cu ce spui. Si in mod sigur sunt muuuulte contraexemple la ce aberezi tu aici.

View PostGRATEFUL, on 18 februarie 2022 - 00:49, said:

Un podcast pe care ar trebui sa-l ascultati ca sa aflati cum sa aveti o relatie/ casatorie fericita.
Protagonistii discutiei, invitatii podcastului sunt niste tineri, faini  si deschisi care vorbesc din proprie experienta. Posted Image

Ei, hai, sa nu exageram.
Mai bine ii intrebam pe cei care au o relatie fericita, de lunga durata. Niste tineri care acum dau cu nasul de viata nu au suficienta experienta pentru a da sfaturi de genul asta.

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012
Vad ca e la moda sa te dai mare filozov in podcasturi pe net....

Stii acel feeling ca stii o persoana de cand lumea si pamantul ? Si ca oricate prostii ar face, tot iti e dor sa o revezi si sa interactionezi cu ea.  E ceva ce te face sa treci cu vedere toate prostiile pe care cealalta persoana le face iar la alta sa i cauti acul in carul cu fan..vb aia.   Multi o ard pe intelectual, potrivire profesionala si dupa o vreme se despart pt ca " nu mai sunt compatibili"

#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostAlexEn, on 18 februarie 2022 - 09:49, said:

Glumesti, nu-i asa?
Nu am copii, nu imi doresc, i-am spus foarte clar omului la inceputul relatiei dar nu sunt deloc de acord cu ce spui. Si in mod sigur sunt muuuulte contraexemple la ce aberezi tu aici.
Nu, cei de la Institutul Max Planck au facut studii pe tema asta, iar nasterea primului copil poate vea un efect mai rau asupra psihicului decat moartea partenerului. Te exprimi intr-un mod complet lipsit de bun simt cand pretinzi ca aberez insa este scuzabil din cauza faptului ca nu toate persoanele pot trece peste anumite lucruri tabu, pentru unii este religia, pentru majoritatea este existenta unui copil. Iar copii si nefericirea sunt un subiect absolut tabu pentru toata lumea, desi unii parinti recunosc ca n-ar mai lua-o de la capat. E ca si cum te-ai duce in biserica sa promovezi ateismul.
La varsta de 45 de ani cunosc foarte multe persoane cu copii, si mai putine cupluri fara copii. Am si destui prieteni care au facut copii de cand ii cunosc. Persoanele pe care le cunosc sunt in general persoane educate, cu salarii peste medie. Nu cunosc nici un cuplu carora copii sa le fi facut existenta mai fericita. Este pur si simplu un instinct de proliferare al genelor si de avea grija de urmasi, nu are legatura cu fericirea si unii au norocul da a avea acest instinct in pic mai estompat. Insa pentru ceilalti este un tabu absolut, in cazul tau uiti pe loc de educatie si bun simt pentru a spune cuiva ca abereaza, asta nu te face o persoana rea, just average. Din experienta mea de viata pot spune ca dintre cuplurile educate cele mai fericite sunt cele fara copii si ca cei care au facut copii de cand ii cunosc eu au trecut printr-o perioada foarte urata mai ales in primii ani.

Edited by spooky51, 18 February 2022 - 10:18.


#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Ai vazut si partea in care iti spuneam ca nu am copii si ca nu vreau copii? Fac parte dintre cuplurile fara copii, nu e deloc un subiect tabu.
Dar de aici si pana a spune ca prezenta copiilor aduce sigur nefericirea e un salt mare.

#12
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Sunt sigur ca baiatul ala din dreapta (noastra) stie foooarte multe despre relatii si viata in general.

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostAlexEn, on 18 februarie 2022 - 10:45, said:

Ai vazut si partea in care iti spuneam ca nu am copii si ca nu vreau copii? Fac parte dintre cuplurile fara copii, nu e deloc un subiect tabu.
Dar de aici si pana a spune ca prezenta copiilor aduce sigur nefericirea e un salt mare.
Esti una dintre persoanele norocoase, insa este un subiect tabu.
Legatura dintre copii si nefericire este orice altceva dar nu o aberatie.

https://www.goodhous...appiness-study/
https://www.bolde.co...e-science-says/
https://positivepsyc...nthood-paradox/
https://www.psycholo...rents-miserable
https://www.theatlan...u-happy/620576/
https://www.washingt...d0d4_story.html

Cand vei avea 50 de ani si vei arata cu 10 ani mai tanar(a) decat prietenii tai de aceeasi varsta care au copii vei vedea.
Cand prietenii tai cu copii vor merge sa cumpere medicamente si pampers iar tu te vei duce sa cumperi alte pinioane la bicicleta sau adidasi noi de alergat vei vedea.
Cand vei calatorii cu autorulota prin toata Europa in timp ce prietenii vostrii cu copii vor calatori spre gradinita cu nepotii vei vedea.

Daca esti femeie nu vei avea parte de bucurii cum ar fi cariile dentare datorita lipsei calciului, incontinenta urinara datorita rupturii perineului sau caderea parului pe fond nervos. Va trebui sa compensezi cu bucuriile marunte ale vietii cum ar fi cate un city break in fiecare week-end. Cand vei fi depresiva datorita lipsei vomei si mucilor va trebui sa-ti schimbi masina. Si te vei satura repede de toate femeile care au copii si carora li se pare ca a da nastere unuia este cel mai mare si mai bun lucru care i se poate intampla speciei umane si ca totul se invarte doar in jurul urlatorului ei si ca cresterea unuia le face un fel de martire pe altarul umanitatii.

Edited by spooky51, 18 February 2022 - 11:52.


#14
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
life coach varianta mioritica....ntz ntz ntz ntz....

#15
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007

View Postmarco68, on 18 februarie 2022 - 08:55, said:

Aia inca nu au inceput relatia cum trebuie, sint inca la faza de coaja de ciocolata....Liantul intr-o relatie sint , respect, sinceritate,comunicare...

pe dracu ... totul tine de modul in care cei 2 vad o relatie, daca papusa vrea distractie si sex iar tu ii oferi respect si sinceritate, iti da papucii imediat.
relatiile merg doar daca cei 2 sunt pe aceeasi lungime de unda ... indiferent cat de dementa sau denaturata sau defecta dupa standardele unora ar parea, daca ei se inteleg atunci va fi de succes ... pe principiul "cine seamana se aduna"

#16
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Am deschis unul din link-urile prezentate mai sus, si se pare ca sunt si vesti bune:

"The good news
I can hear you thinking… but there’s got to be an explanation for why we’re making children, right? Otherwise, we would never have gotten this far as a species!?
Right.
And there is.
Because as emotionally taxing as having children may be, it has also proven to be a great source – if not the most powerful source – of life satisfaction, self-esteem and meaning, especially for women (Hansen, T., Slagsvold, B., Moum, T., 2009), even though men are a lot more likely to view childlessness as disadvantageous (Blake, J., 1979,).

...

This brings us back to the Parenthood Paradox.
A possible explanation for why the negative impact of having children on personal happiness is the highest in the United States might be its extreme focus on personal happiness (and hedonistic values).
There I said it.
The Parenthood Gap exists because of unrealistic expectations and desires regarding personal happiness."

O nuvela interesanta este "Un cantec pentru Lya" de George RR Martin... Ca sa vedeti ce este cu fericirea, si la ce duce...

#17
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View Postadisz, on 18 februarie 2022 - 09:08, said:

ps.
Ce sfaturi de viata poate da o persoana de 30 de ani uneia de 60 de ani,de exemplu?Lasand la o parte rarisimile exceptii,bineinteles.
Eu cred ca la orice varsta putem sa invatam ceva, chiar de la unii care sunt mai tineri decat noi. Posted Image
Nu am pus podcastul pentru "a da sfaturi de viata", ci pur si simplu mi-a placut modul deschis de a discuta despre ce inseamna o relatie de casatorie in care intra fiecare cu niste asteptari care s-ar putea sa nu corespunda cu realitatea. Posted Image

View PostA10, on 18 februarie 2022 - 10:00, said:

Multi o ard pe intelectual, potrivire profesionala si dupa o vreme se despart pt ca " nu mai sunt compatibili"
De ce nu este buna  abordarea intelectuala a unei relatii? Crezi ca daca exista numai instinct, chimie totul merge struna intr-o relatie?

View Postrepresor, on 18 februarie 2022 - 12:29, said:


relatiile merg doar daca cei 2 sunt pe aceeasi lungime de unda ... indiferent cat de dementa sau denaturata sau defecta dupa standardele unora ar parea, daca ei se inteleg atunci va fi de succes ... pe principiul "cine seamana se aduna"
Aici sunt de acord, fiindca orice relatie functioneaza bine daca exista asemanare si reciprocitate.

View Postspooky51, on 18 februarie 2022 - 09:25, said:

Parerea mea, dupa 20 de ani de relatie. Cel mai important, fara copii. Copii inseamna stres, lipsa intimitate, lipsa activitate sexuala, probleme financiare.
Intr-adevar, cresterea unor copii inseamna griji in plus, poate anumite renuntari in favoarea copilului, dar fara copii cred ca omul nu invata sa treaca de acea bula a egoismului "feroce", trasatura care ii este atat de caracteristica....

Edited by GRATEFUL, 18 February 2022 - 13:50.


#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

View Postspooky51, on 18 februarie 2022 - 11:42, said:

Esti una dintre persoanele norocoase, insa este un subiect tabu.
Legatura dintre copii si nefericire este orice altceva dar nu o aberatie.

https://www.goodhous...appiness-study/
https://www.bolde.co...e-science-says/
https://positivepsyc...nthood-paradox/
https://www.psycholo...rents-miserable
https://www.theatlan...u-happy/620576/
https://www.washingt...d0d4_story.html

Cand vei avea 50 de ani si vei arata cu 10 ani mai tanar(a) decat prietenii tai de aceeasi varsta care au copii vei vedea.
Cand prietenii tai cu copii vor merge sa cumpere medicamente si pampers iar tu te vei duce sa cumperi alte pinioane la bicicleta sau adidasi noi de alergat vei vedea.
Cand vei calatorii cu autorulota prin toata Europa in timp ce prietenii vostrii cu copii vor calatori spre gradinita cu nepotii vei vedea.

Daca esti femeie nu vei avea parte de bucurii cum ar fi cariile dentare datorita lipsei calciului, incontinenta urinara datorita rupturii perineului sau caderea parului pe fond nervos. Va trebui sa compensezi cu bucuriile marunte ale vietii cum ar fi cate un city break in fiecare week-end. Cand vei fi depresiva datorita lipsei vomei si mucilor va trebui sa-ti schimbi masina. Si te vei satura repede de toate femeile care au copii si carora li se pare ca a da nastere unuia este cel mai mare si mai bun lucru care i se poate intampla speciei umane si ca totul se invarte doar in jurul urlatorului ei si ca cresterea unuia le face un fel de martire pe altarul umanitatii.

ce perspectiva trista de viata ai. nu ma cunosti, dar eu fac parte din cuplurile alea care au copil si sunt fericite. exista si viata misto cu copil

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate